Jump to content

[Project] Apple iPad 1st Gen (Greek Keyboard)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελπίζω βέβαια να συμπεριληφθούν και στην έκδοση και για το iPad.

Άντε ρε παιδιά κανένας εθελοντής να μας φτιάξει το Ελληνικό πληκτρολόγιο;:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αππαπαπαπαπαα τι μου θυμίζει αυτό το thread :p

 

Δεν τα ξαναπερνώ αυτά :p

 

Δεν έχει στις επιλογές το iPad καθόλου ελληνικό locale;;

Εφόσον υπάρχει el.lproj παντού τότε μάλλον θα έπρεπε να μπορείτε να δείτε και ελληνικό μενού...

To el.lrpoj δεν έχει καμία σχέση με το αν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο. Είναι απλά μετάφραση του μενού. Δεν ξέρω γιατί με το πειραγμένο GlobalPreferences.plist δε βλέπατε ελληνικά...

Edited by L10nH34Rt
Link to comment
Share on other sites

Αππαπαπαπαπαα τι μου θυμίζει αυτό το thread :p

 

Δεν τα ξαναπερνώ αυτά :p

 

 

Μα γιατί βρε,πλάκα δεν είχε..??? :P

 

Αν και η ιΣερβιέτα δεν νομίζω να έχει τον κόσμο του iPhone αν χρειαστείτε repository πείτε μου να το ετοιμάσω...Δεν νομίζω να το πάρω οπότε το full beta testing θα γίνει σε γουρουνάκι!!! :P

 

 

Offtopic...

L10nH34Rt,που είσαι χαμένος ρε,έκοψες το msn και παίζεις farmville ????

Link to comment
Share on other sites

Γουρουνάκι έ??? Πω πω παλιές καλές εποχές, εγώ πάντως αν το είχα το ξανά έκανα να πέσω στις λάσπες...:p

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Μίνωα, ρίξε μία ματιά στα αρχεία που ανέβασε ο andrikos και πες μου αν βλέπεις εσύ από που μπορούμε να αρχίσουμε να το ψάχνουμε. Εγώ δεν κατάλαβα ακόμη σε ποιο αρχείο πρέπει να ψάξω.

 

Από τα αρχεία αυτά απουσιάζουν παντελώς τα .kbstar (τα οποία συναντούμε στο iPhone OS 3.0) και δεν έχω ιδέα τι από όλα αυτά υπάρχει στο iPhone OS 4.0 και τι όχι. Νομίζω ότι οι απαντήσεις υπάρχουν στο iPhone OS 4.0 το οποίο έχει περισσότερες ομοιότητες με το 3.2 απ' ότι το 3.1.3 (κυρίως στο θέμα των πληκτρολογίων), κάποιος θα πρέπει να μας ανεβάσει τα αρχεία από τις beta.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα αρχεία είναι επιλεγμένα plist.Για να έχουμε ενα filesystem overview θα σας δώσω μια εντολή που θα την βάλετε ολονυκτίς να τρέχει γιατί ΠΕΡΝΕΙ χρόνο...

 

ls -l -R /System/* >> /var/mobile/output.txt

 

Όταν τελειώσει θα έχει όλα τα αρχεία και τους φακέλους τους καθώς και τα permissions στο αρχεί που ορίσαμε output.txt.Από εκεί θα μπορείς να ψάξεις για refference στο el ή σε executable αρχεία...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ 1υποθέτω ότι το μεγάλο parition του iPad είναι στο mobile..Αν τον έχουν αλλάξει το όνομα κάνε ενα

ls /var 

να δεις τι ονόματα έχει για τα partitions εκεί..

 

ΠΡΟΣΟΧΗ 2.Το ipad θα γίνει unresponsive όταν δωθεί αυτή η εντολή.Σβήσε το autolock βάλτο στην πρίζα και άσε το όλο το βράδυ.Αν το κοιτάς σε τρώει να το αγγίξεις..(Το ξέρω γιατί την έιχα δώσει στο iphone1 και γέρασα μέχρι να τελειώσει)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ 3.Δώσε την από terminal στο iPhone όχι από SSH.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα αρχεία είναι επιλεγμένα plist.Για να έχουμε ενα filesystem overview θα σας δώσω μια εντολή που θα την βάλετε ολονυκτίς να τρέχει γιατί ΠΕΡΝΕΙ χρόνο...

 

ls -l -R /System/* >> /var/mobile/output.txt

 

Όταν τελειώσει θα έχει όλα τα αρχεία και τους φακέλους τους καθώς και τα permissions στο αρχεί που ορίσαμε output.txt.Από εκεί θα μπορείς να ψάξεις για refference στο el ή σε executable αρχεία...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ 1υποθέτω ότι το μεγάλο parition του iPad είναι στο mobile..Αν τον έχουν αλλάξει το όνομα κάνε ενα

ls /var 

να δεις τι ονόματα έχει για τα partitions εκεί..

 

ΠΡΟΣΟΧΗ 2.Το ipad θα γίνει unresponsive όταν δωθεί αυτή η εντολή.Σβήσε το autolock βάλτο στην πρίζα και άσε το όλο το βράδυ.Αν το κοιτάς σε τρώει να το αγγίξεις..(Το ξέρω γιατί την έιχα δώσει στο iphone1 και γέρασα μέχρι να τελειώσει)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ 3.Δώσε την από terminal στο iPhone όχι από SSH.

 

Στο iphone ή στο ipad δίνουμε την εντολή ,, terminal στο ipad δεν υπάρχει ακόμα ,, υπάρχει μόνο το issh που μπαίνεις και έχεις terminal.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic...

L10nH34Rt,που είσαι χαμένος ρε,έκοψες το msn και παίζεις farmville ????

 

:lol: Έκοψα το msn και βρίσκομαι πάντα online στο gtalk (android βλέπεις :p)

 

 

Πάντως δεν θα το πάλευα άδικα το iPad αν ήμουν στη θέση σας... Εδώ τόσο καιρό τη βγάλαμε στο iPhone χωρίς greek keyboard, τώρα σας πείραξε το iPad που δε στέλνει καν SMS (χωρίς hack); :lol:

Λογικά μέχρι το OS5 θα μπει και η ελληνική γλώσσα :p

 

Μα καλά και εσείς, αφού την πάθαμε μια φορά για τα καλά με το iPhone και τα ελληνικά, πάτε και αγοράζετε iPad;;;;;;:ninja:

Link to comment
Share on other sites

:lol: Έκοψα το msn και βρίσκομαι πάντα online στο gtalk (android βλέπεις :p)

 

 

Πάντως δεν θα το πάλευα άδικα το iPad αν ήμουν στη θέση σας... Εδώ τόσο καιρό τη βγάλαμε στο iPhone χωρίς greek keyboard, τώρα σας πείραξε το iPad που δε στέλνει καν SMS (χωρίς hack); :lol:

Λογικά μέχρι το OS5 θα μπει και η ελληνική γλώσσα :p

 

Μα καλά και εσείς, αφού την πάθαμε μια φορά για τα καλά με το iPhone και τα ελληνικά, πάτε και αγοράζετε iPad;;;;;;:ninja:

φυσικα παμε και αγοραζουμε ipad γιατι προκειται για μια καταπληκτικη συσκευη καμια σχεση με ο,τιδηποτε κυκλοφορει , εδω εσυ αγοραζεις android που καθε μηνα αλλαζει το λειτουργικό του, θα τα βρουμε τα ελληνικα που θα παει , εσυ κατσε με τα androidi σου να προσπαθειτε να πεισετε τον κοσμο οτι κοιτα ναι ειναι σαν το iphone

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη του κάνει αισθητά την απουσία του στο σερφάρισμα των forums, και είναι πολύ σημαντικό αυτό παρά τα sms, εκεί τουλάχιστον στέλνεις και λατινικά, ενώ τώρα πια δεν γράφεις στα περισσότερα forums..

 

Και δεν βλέπουμε να το βάζουν στο προσεχές μέλλον. Αν γίνετε κάτι τελικά και αξίζει ας το προσπαθήσουμε, όπου μπορώ να βοηθήσω και εγώ, αν και δεν έχω και πολλές γνώσεις του αντικειμένου θα το κάνω.

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα το Keyboard-en_GB.plist με ελληνικούς πατητούς χαρακτήρες αν σας ενδιαφέρει, κι επίσης είδα στη Cydia ότι έχει βγει εβραϊκό πληκτρολόγιο, ίσως τελικά να μην είναι τόσο δύσκολο και για μας.
Link to comment
Share on other sites

Κανε εγκατάσταση και μετά πήγαινε στο manage packages στο cydia, επέλεξε το πακέτο και ανέβασε screenshots από το filesystem content κι αν μπορείς και τους φακέλους που θα βρεις στο filesystem content.

 

Με αυτό τον τροπο θα δούμε τι πειραξαν αυτοί και θα μπορέσουμε τουλάχιστον να προσανατολιστουμε σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θέλει 9 δολάρια ο τύπος... Υπάρχει τρόπος να δούμε τι αρχεία αλλάζει χωρίς να το αγοράσω?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, το κοιτάω τώρα κι εγώ, μήπως μπορώ να κατεβάσω το πακέτο από τον υπολογιστή.

 

Hebrew keyboard support for the iPad.

 

Repo: BigBoss

 

Version: 1.0

Author: Tom Zickel

Section: Localization

 

Identifier: com.openhebrew.ipadhebrew

Maintainer: Tom Zickel

File Name: debs2.0/cydiastore_com.openhebrew.ipadhebrew_1.0.deb

Size: 24000 bytes

Depends: mobilesubstrate, openssl

Pre-Depends: firmware (= 3.2)

Architecture: iphoneos-arm

 

Nope, δεν μπορώ να κατεβάσω το πακέτο από http://apt.thebigboss.org/repofiles/cydia/debs2.0/cydiastore_com.openhebrew.ipadhebrew_1.0.deb

 

Κάποιος έκανε request στο xsellize, λογικά θα σπάσει σε κάποια φάση..

 

Πάντως απ' ότι βλέπω από τα dependencies, μάλλον δεν πείραξαν αρχεία συστήματος, απλά κάποιος πρέπει να έφτιαξε ένα πληκτρολόγιο που παίζει μέσω του mobile substrate, όπως είχαμε αναφέρει κι εδώ.

 

Εδώ είναι και η σελίδα του δημιουργού.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω πως να το πειράξω μετά που θα το πάρεις, αν υπάρχει κάποιος με τις απαραίτητες γνώσεις και διάθεση (Μίνωα;) ας πει αυτός.

 

Μήπως να του ζητούσαμε να μας φτιάξει κι ένα ελληνικό; :p

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε ποιο .plist πειράζουμε για να εμφανιστεί στο μενού σαν επιλογή το ελληνικό πληκτρολόγιο ,, ρωτάω γιατί διάβασα ότι γράφτηκε εδώ και έκανα κάποιες δοκιμές αλλά επιλογή ελληνικού πληκτρολογίου δεν κατάφερα να βγάλω.

Ελληνικό σαν γλώσσα μενού έβγαλα και το ενεργοποίησα αλλά δεν είχα τα αρχεία που έπρεπε και έπαιζε ρώσικα.

Ρωτάω γιατί πιστεύω ότι πρέπει να αρχίσουμε από κάπου και μετά βλέπουμε πως το προχωράμε.

 

Αν και πιστεύω ότι το επόμενο firmware update είναι κοντά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα έχει ελληνικά αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα ελπίζοντας ότι αλλάζοντας ένα .plist θα δούλευε, αλλά είναι όντως dylib extension.

 

Μπορείς να ανεβάσεις το πακέτο (ή τα περιεχόμενα του) να δούμε τι παίζει;

 

Γνωρίζουμε ποιο .plist πειράζουμε για να εμφανιστεί στο μενού σαν επιλογή το ελληνικό πληκτρολόγιο ,, ρωτάω γιατί διάβασα ότι γράφτηκε εδώ και έκανα κάποιες δοκιμές αλλά επιλογή ελληνικού πληκτρολογίου δεν κατάφερα να βγάλω.

Ελληνικό σαν γλώσσα μενού έβγαλα και το ενεργοποίησα αλλά δεν είχα τα αρχεία που έπρεπε και έπαιζε ρώσικα.

Ρωτάω γιατί πιστεύω ότι πρέπει να αρχίσουμε από κάπου και μετά βλέπουμε πως το προχωράμε.

 

Αν και πιστεύω ότι το επόμενο firmware update είναι κοντά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα έχει ελληνικά αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

 

Αυτά τα ψάχναμε με την ελπίδα ότι τα πληκτρολόγια υπάρχουν αλλά δεν είναι ενεργοποιημένα. Ωστόσο, απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα πληκτρολόγια δεν ξέρω αν υπάρχουν αλλά η αντιστοίχηση των γραμμάτων υπάρχει στο UIKIT.framework στο keyboard-el.plist, γενικότερα πάντως ελληνικά υπάρχουν όπως υπάρχουν και δύο μεγάλα αρχεία other & latin artwork .

 

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι υπάρχουν σε πολλά σημεία en.lproj....ru.lproj...... αλλά δεν έχουν όλα τα ίδια αρχεία μέσα.

 

Αν σας έρθει καμία ιδέα εδώ είμαστε από δευτέρα θα κάνω καμία δοκιμή να δώ μήπως βρεθεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Εβραικό το πληρώνεις και απλά το κατεβάζεις??Η έχει και activation όταν το τρέχεις??

 

Πρέπει να διαλέξεις Ρωσσικά για να ενεργοποιηθεί;

 

Είναι έυκολο να ανοίξεις το deb με το 7zip και να δεις τι αρχεία ακριβως έχει μέσα;;

 

Μάλλον αν και κάνω υποθέσεις στα τυφλά μη έχοντας iPad ότι γίνεται το εξής:

 

Ο λόγος χρήσης του mobile substrate είναι ότι μπορεί να κάνει hook code στο κύριο της Apple.

 

Έχει 3 λόγους να το θέλει αυτό..

  • Πρώτον για να ελέγχει αν έχεις την εφαρμογή του γνήσια όπως κάναν οι φίλοι μας οι ρώσσοι στο παρελθόν
  • Δεύτερον για να προσθέσει κώδικα να ενεργοποιεί το πληκτρολόγιο είτε με το να ρυμθίζει το υπολειπόμμε setting απο το Settings.app ή να αντικαθιστα κάποιο άλλο σαν το παλιό πληκτρολόγιο και να περιέχει όλο τον κώδια του μέσα.
  • Τρίτον και τα 2 παραπάνω....

 

Αν δεν θέλει activation ίσως να μας βολεύει το αρχειάκι.Αν θέλει και έχει τα κλειδώματα των Ρώσσων είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ φασαρία να βγάλεις άκρη

 

Y..Γ Ppericli αλλάξτε τους κάνονες του Forum βρε για του iPad users και τα Greeklish :P

Υ.Γ2 Λιοντάρι κάνε με Add στο Gtalk μην κατέβω Αθήνα!!!

Edited by minos197
Link to comment
Share on other sites

Μίνωα νομίζω πως ούτε ενεργοποιεί (αυτό θα μπορούσαμε να το κάνουμε κι εμείς με το global preferences του mobile) ούτε αντικαθιστά (δεν θα είχε το substrate ως εξάρτηση). Εκτός κι αν όπως λες το substrate το έχει για την αγορά.

 

Επειδή ούτε εγώ έχω το iPad (ακόμη) πιθανολογω ότι η διαδικασία μοιάζει με της RipDev. Αν θυμάμαι καλά ούτε αυτοί αντικαθιστουσαν πληκτρολογια, χρησιμοποιούσαν το δικό τους mobile enhancer και τα προσθεταν. Στην 1.x το ελληνικό αντικαθιστουσε το ρωσικό της RipDev κι όχι κάποιο εργοστασιακο.

 

ΥΓ 1. Δε σε χάλασε το iPhone τρία χρόνια, κι εσένα και τον άλλο προδότη :p

ΥΓ 2. Λιοντάρη μην τον προσθέσεις για να τον υποχρεωσουμε να έρθει Αθηνα να τον δούμε :)

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, το Hebrew keyboard περιέχει μόνο ένα library, (openhebrew.dylib) και το αντίστοιχο plist που δε λέει τίποτα σπουδαίο μέσα. Aν θέλετε μπορώ αφού το έχω εγκαταταστήσει να σας ανεβάσω αυτά τ' αρχεία.

 

A και όχι δεν φαίνεται να πειράζει απευθείας τίποτα στο σύστημα, κάνει hook μέσω του mobilesubstrate. Tα εβραικά εμφανίζονται απλά μετά στο Settings ξεχωριστά κι ενεργοποιημένα.

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...