Jump to content

[Project] Apple iPad 1st Gen (Greek Keyboard)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανέβασε κάπου τα αρχεία που υπάρχουν στο /System/Library/Frameworks/UIKit.framework/ να δούμε τι παίζει..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

pperiklis προσπαθω να σου στείλω το link με pm αλλα δεν..

 

h**p://ra***share.com/files/383175354/one.zip.html

 

Με μία πρώτη ματιά, μέσα στα αρχεία υπάρχει και το Keyboard-el.plist.

 

Είναι πιθανό να έχουν ενσωματώσει το ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά να μην το συμπεριλαμβάνουν στις επιλογές των πληκτρολογίων στις ρυθμίσεις και να το εμφανίσουμε με ένα απλό πείραγμα του κατάλληλου .plist.

 

Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα ότι κάποιος έχει ελληνικό πληκτρολόγιο στο skype στο iPad. Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις ένα screenshot από το skype να δω πως είναι; Αν είμαστε τυχεροί και υπάρχει ήδη το πληκτρολόγιο, η λύση θα είναι πολύ πολύ ευκολότερη απ' όσο νομίζαμε!

Link to comment
Share on other sites

Με μία πρώτη ματιά, μέσα στα αρχεία υπάρχει και το Keyboard-el.plist.

 

Είναι πιθανό να έχουν ενσωματώσει το ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά να μην το συμπεριλαμβάνουν στις επιλογές των πληκτρολογίων στις ρυθμίσεις και να το εμφανίσουμε με ένα απλό πείραγμα του κατάλληλου .plist.

 

Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα ότι κάποιος έχει ελληνικό πληκτρολόγιο στο skype στο iPad. Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις ένα screenshot από το skype να δω πως είναι; Αν είμαστε τυχεροί και υπάρχει ήδη το πληκτρολόγιο, η λύση θα είναι πολύ πολύ ευκολότερη απ' όσο νομίζαμε!

 

 

Ζωγράφισε πάλι φίλε!!!!:D

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δούμε πρώτα αν γίνεται, μπορεί να τα βρούμε σκούρα και να χρειαστούμε τον Μίνωα :)

 

Θέλω το αρχείο User/Library/Preferences/com.apple.Preferences.plist και ολόκληρο το Preferences.app από τα Applications [αν είναι πολύ μεγάλο στείλε μου μόνο English.lpoj και AdditionalLanguages.plist (καλύτερα όμως όλο τον φάκελο)].

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Με μία πρώτη ματιά, μέσα στα αρχεία υπάρχει και το Keyboard-el.plist.

 

Είναι πιθανό να έχουν ενσωματώσει το ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά να μην το συμπεριλαμβάνουν στις επιλογές των πληκτρολογίων στις ρυθμίσεις και να το εμφανίσουμε με ένα απλό πείραγμα του κατάλληλου .plist.

 

Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα ότι κάποιος έχει ελληνικό πληκτρολόγιο στο skype στο iPad. Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις ένα screenshot από το skype να δω πως είναι; Αν είμαστε τυχεροί και υπάρχει ήδη το πληκτρολόγιο, η λύση θα είναι πολύ πολύ ευκολότερη απ' όσο νομίζαμε!

 

Απο οτι ξερω το Skype ειναι εφαρμογη iPhone. Αρα το ελληνικο πληκτρολογιο που θα εμφανιζει θα ειναι αυτο του iPhone. Αυτο μου ετυχε και εμενα με την εφαρμογη digg για iPhone. Οταν στα regional settings του iPad ειναι επιλεγμενο το Greek εμφανιζει στο digg ελληνικο πληκτρολογιο, εαν αλλαξεις το region σε US τοτε εμφανιζει Αγγλικο.

Αν καταλαβα καλα σε jailbroken iPad μπορει να φτιαχτει ελληνικο πληκτρολογιο και να ενσωματωθει στο λειτουργικο του iPad, σωστα; Αντε ρε παιδια οποιου πιανουν τα χερια απ' αυτα ας κανει κατι γιατι τελικα ειναι προβλημα μεγαλο και παλευουμε με ημιμετρα

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δούμε πρώτα αν γίνεται, μπορεί να τα βρούμε σκούρα και να χρειαστούμε τον Μίνωα :)

 

Θέλω το αρχείο User/Library/Preferences/com.apple.Preferences.plist και ολόκληρο το Preferences.app από τα Applications [αν είναι πολύ μεγάλο στείλε μου μόνο English.lpoj και AdditionalLanguages.plist (καλύτερα όμως όλο τον φάκελο)].

 

 

h**p://ra***share.com/files/383415939/two.zip.html

 

&

 

 

http://macfreaks.gr/images/images/photo.png

Link to comment
Share on other sites

/Sysyem/Library/CoreServices/SpringBoard.app

 

Περικλή βρήκες αντίστοιχη επιλογή για ενεργοποίηση του ελληνικού keyboard στο preference plist? :rolleyes:

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά υπάρχουν σε όλα τα απαραίτητα αρχεία .plist, εκείνο που απουσιάζει είναι το ελληνικό localization και αυτός ακριβώς είναι μάλλον και ο λόγος που δεν ενσωματώθηκαν τα ελληνικά ακόμη στο iPad, δεν πρόλαβαν να μεταφράσουν τα μενού.

 

Αυτό που θέλω να δω τώρα είναι κατά πόσο είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "iinternational" στο M68AP.plist. Δηλαδή αν υπάρχει πεδίο "International" στο Settings->General. Γι' αυτό χρειάζομαι το /Sysyem/Library/CoreServices/SpringBoard.app

 

Δεν ξέρω 2 πράγματα:

 

(1) αν τα πληκτρολόγια είναι hardcoded κάπου και πρέπει να δημιουργηθούν καινούρια αρχεία ή (το θεωρώ πιο πιθανό) η Apple να έχει φτιάξει ένα κοινό artwork και να προσθέτει τα γράμματα με αρχεία .plist (όπως κάνει περίπου και το iKeyEx).

 

(2) αν πρέπει να φτιάξουμε τουλάχιστον κάποιους φακέλους el.lproj για να μπορέσουμε να δούμε την επιλογή "Ελλάδα" στις "Γλώσσες" και κατά πόσο αυτό επηρεάζει την εμφάνιση του ελληνικού πληκτρολογίου.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

@andrikosBO

 

Μέσα στο Preferences.app υπάρχει ένα αρχείο που ονομάζεται GlobalPreferences.plist. Το αρχείο αυτό περιέχει τις διαθέσιμες γλώσσες για το iPad (αυτές που εμφανίζονται στις ρυθμίσεις).

 

http://img260.imageshack.us/img260/3377/screenshot20100504at603.png

 

Θέλω να προσθέσεις την ελληνική γλώσσα (el).

 

http://img96.imageshack.us/img96/1638/screenshot20100504at604.png

 

Αν δεν μπορείς, χρησιμοποίησε αυτό αφού κρατήσεις πρώτα ένα backup του παλιού.

 

Κοίταξε στις ρυθμίσεις->international να δεις αν σου εμφανίζει την Ελλάδα/Ελληνικά. Αν δεν το βλέπεις κάνε μία επανεκκίνηση στη συσκευή και ξαναπροσπάθησε.

 

Πες μου αποτελέσματα..

 

PS. Αν βλέπεις τη γλώσσα αλλά όχι τα πληκτρολογια τότε θα πρέπει να προσθέσουμε ένα φάκελο el.lproj στο /System/Library/Frameworks/UIKit.framework/ με τα σωστά .plist και νομίζω αυτό είναι όλο. Βασικά ο φάκελος αυτός θα είναι ίδιος με τον αντίστοιχο στο iPhone με έκδοση 3.x, δοκίμασε να τον αντιγραψεις αν δεν θέλεις να αντιγραψεις και να τροποποιήσεις τα αρχεία από το English.lproj του iPad.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

@andrikosBO

 

Μέσα στο Preferences.app υπάρχει ένα αρχείο που ονομάζεται GlobalPreferences.plist. Το αρχείο αυτό περιέχει τις διαθέσιμες γλώσσες για το iPad (αυτές που εμφανίζονται στις ρυθμίσεις).

 

http://img260.imageshack.us/img260/3377/screenshot20100504at603.png

 

Θέλω να προσθέσεις την ελληνική γλώσσα (el).

 

http://img96.imageshack.us/img96/1638/screenshot20100504at604.png

 

Αν δεν μπορείς, χρησιμοποίησε αυτό αφού κρατήσεις πρώτα ένα backup του παλιού.

 

Κοίταξε στις ρυθμίσεις->international να δεις αν σου εμφανίζει την Ελλάδα/Ελληνικά. Αν δεν το βλέπεις κάνε μία επανεκκίνηση στη συσκευή και ξαναπροσπάθησε.

 

Πες μου αποτελέσματα..

 

PS. Αν βλέπεις τη γλώσσα αλλά όχι τα πληκτρολογια τότε θα πρέπει να προσθέσουμε ένα φάκελο el.lproj στο /System/Library/Frameworks/UIKit.framework/ με τα σωστά .plist και νομίζω αυτό είναι όλο. Βασικά ο φάκελος αυτός θα είναι ίδιος με τον αντίστοιχο στο iPhone με έκδοση 3.x, δοκίμασε να τον αντιγραψεις αν δεν θέλεις να αντιγραψεις και να τροποποιήσεις τα αρχεία από το English.lproj του iPad.

 

Περικλή,

 

Η γλώσσα σαν επιλογή εμφανίζεται (προφανώς αν την διαλλέξω αγγλικά μένουν), το πληκτρολόγιο όχι. Το κακό είναι πως δεν έχω τον φάκελο που λες μιας και δεν έχω διαθέσιμο iphone αυτή τη στιγμή. Μπορείς να τον ανεβάσεις;

 

EDIT : αν έχεις msn / skype στείλε μου το ID σου στο admin @ macfreaks .gr

 

Περικλή,

 

Η γλώσσα σαν επιλογή εμφανίζεται (προφανώς αν την διαλλέξω αγγλικά μένουν), το πληκτρολόγιο όχι. Το κακό είναι πως δεν έχω τον φάκελο που λες μιας και δεν έχω διαθέσιμο iphone αυτή τη στιγμή. Μπορείς να τον ανεβάσεις;

 

EDIT : αν έχεις msn / skype στείλε μου το ID σου στο admin @ macfreaks .gr

 

το plist το επανέφερα στο αρχικό μιας και κάποιο μπέρδεμα γινόταν με τα γαλλικά για κάποιον λόγο και μου τα επέλεγε χωρίς να έχω επιλεγμένα ΚΑΝ τα ελληνικά

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/383527734/files.zip.html

 

Χρησιμοποίησε το globalpreferences που σου στέλνω τώρα, νομίζω ότι το πρόβλημα σ'το δημιουργούσε γιατί έβαλα τα ελληνικά ως item 0 ενώ δεν υπάρχουν πουθενά φάκελοι el.proj για να διαβάσει. Κι εφόσον δεν έβρισκε, διάβαζε μάλλον αγγλικά ή γαλλικά, είναι τα επόμενα δύο στην ιεραρχία.

 

Το el.proj του iPhone τελικά δεν είναι εντελώς ίδιο με αυτά του iPad, αν θέλεις κάνε μία προσπάθεια όπως είναι, διαφορετικά θα πρέπει να φτιάξεις ένα σωστό el.lproj τροποποιώντας κατάλληλα κάποιο άλλο .lproj (αγγλικό, γαλλικό, ρωσικό).

 

Αν και με τον φάκελο el.lproj στο ~/UIKit.framework/ δεν εμφανίσει επιλογή για ελληνικά πληκτρολόγια εγώ θα δοκίμαζα να βάλω τα αρχεία των ελληνικών σε κάποιον άλλο φάκελο (π.χ. ρωσικό) και να δω αν μου βγάζει ελληνικούς χαρακτήρες όταν φορτώνω το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο.

 

Αν υπάρχει κάποιο .plist που να δίνει την επιλογή ελληνικού πληκτρολογίου, όπως το globalpreferences δίνει επιλογή για ελληνική γλώσσα δεν το γνωρίζω, θα πρέπει να το ψάξω κι άλλο. Όμως επειδή είναι λίγο μπελάς να το κάνω χωρίς iPad, θα περιμένω μέχρι να παραλάβω το δικό μου..

 

Ως λύση ανάγκης, μπορεί κάποιος να τροποποιήσει κάποιο αρχείο Keyboard-xx.plist (από τα υφιστάμενα πληκτρολόγια) με πληροφορίες από το Keyboard-el.plist (υπάρχει στο iPad) και να έχει ελληνικά με παρατεταμένο κράτημα των πλήκτρων.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον φάκελο UI KiT Framework υπάρχουν διάφορα plist.. ένα απο αυτα ειανι το Keyboard-el.plist το οποιο ανέβασα στο

http://rapidshare.com/files/383542306/four.zip.html

 

δες και αυτο

 

http://rapidshare.com/files/383542884/five.zip.html

 

κάτι μου λέει πως το artwork ειναι αυτο που μας κρατα πίσω...

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,ΔΕΝ είναι chatroom!!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά για την προσπάϑεια. Καλή επιτυχία, περιμένουμε με ανυπομονησία.

 

Για θήκη, προτίμησα την Eco-Vue της Marware (εδώ εντυπώσεις και εδώ ένα
). Δυστυχώς η original είναι δυσεύρετη περισσότερο από το iPad. Υπάρχουν πάντως και πολλές άλλες στο ίδιο λεπτό στιλ (από incase, Macally)

 

Την eco-vue την βρήκα ετοιμοπαράδοτη στο ebay σε καλή τιμή (και συνεκτιμώντας τα μεταφορικά βγαίνει φθηνότερη από το marware.com που στέλνει εδώ αλλά με πολύ ακριβά

μεταφορικά)

Ξεχωριστή αναφορά αξίζει και η dodocase. Ολα της ωραία (εκτός από το όνομα ίσως :)

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου. Πολύ ωραία θήκη η eco vue. Δεν αντεξα και την παραγγειλα και εγω! Δυστηχώς στο link απο eBay που έδωσες δεν έχει πλέον ετοιμοπαράδοτες και έτσι παράγγειλα απο marware. Παράδοση σε 5 μέρες. Τελικά φαίνεται πολύ καλύτερη απο την original της apple. Να' σε καλά.

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση
Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχουν κι εκεί ελληνικά! Θα τρελαθώ, θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο!! :lol:

 

Πήγαινε στο /var/mobile/Library/Preferences/.GlobalPreferences.plist και πρόσθεσε το <string>el_GR</string> κάτω από το <string>en_US</string>.

 

Δηλαδή, μέσα στο .plist θα δεις (μεταξύ άλλων) αυτό:

 

<key>AppleKeyboards</key>

<array>

<string>en_US</string>

</array>

 

και θα προσθέσεις αυτό που σου έχω με bold:

 

<key>AppleKeyboards</key>

<array>

<string>en_US</string>

[b]<string>el_GR</string>[/b]

</array>

 

Κράτησε αντίγραφο του παλιού, αντικατάστησε το με το καινούριο και κάνε επανεκκίνηση. Λογικά θα εμφανίσει την υδρόγειο στο πληκτρολόγιο και θα έχει και το ελληνικό.

 

Αν δεν μπορείς να το φτιάξεις ανέβασε το να σου το φτιάξω εγώ.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

για δες το λίγο γιατι κάτι δεν ειναι έτσι.

 

(το έχω κάνει φανερο)

 

http://rapidshare.com/files/383593711/GlobalPreferences.plist.zip.html

Link to comment
Share on other sites

έκανες restart?

 

Αν δεν πέρασε ελληνικά στο πληκτρολόγιο, βάλε ξανά το πρωτότυπο, ενεργοποίησε 2-3 γλώσσες στα πληκτρολόγια και ξαναστείλε μου το να δω κάτι.

 

Επίσης, μην επιλέξεις την Ελλάδα στις γλώσσες.

 

PS. Το ελληνικό πληκτρολόγιο δεν θα εμφανιστεί σαν επιλογή στις ρυθμίσεις->πληκτρολόγια για να το διαλέξεις! Απλά θα υπάρχει. Δοκίμασε να γράψεις κείμενο και δες αν μπορείς να αλλάξεις το πληκτρολόγιο με την υδρόγειο ή ό,τι άλλο βγάζει στο iPad.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

είχες δίκιο.. είχα κάνει απλο respring. τώρα εμφανίζονται κανονικά τα ονοματα των γλωσσών αλλά τα Ελληνικά δεν ειναι στη λίστα

 

http://rapidshare.com/files/383599844/GlobalPreferences.plist.html

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να γράψεις κείμενο και δες αν έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο χωρίς να τα έχεις διαλέξει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...