Jump to content

[Επίσημο] Nokia X2-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, έχω φάει net και καταστήματα και δεν το βρίσκω με τίποτα.

Κάποιος που να γνωρίζει που θα το βρω Θεσσαλονίκη ή έστω και στο internet;;;

Μιλάμε πάντα για ετοιμοπαράδοτο.

 

Αποκλειεται να μη το βρισκεις...Δες εδω

 

http://www.skroutz.gr/s/277506/Nokia-X2.html?keyphrase=nokia+x2

 

Καλησπερα σε όλους!

 

Αγορασα το nokia x2-00 και το περιεργο ειναι οτι δεν μπορω να μπω σε wap sites οπως το http://zero.facebook.com

 

Με παει στον web browser του opera mini. Δεν εχει καποια επιλογη...μεταβαση σε...και μπαινει στον opera mini.

 

Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να σε wap sites οπως το http://zero.facebook.com ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

Ξερει κανεις τιποτα σχετικα με αυτο το θεμα ρε παιδια?

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων χρησιμοποιούμε το κουμπί "Τροποποίηση"
www.panost.com
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πλαισιο κοιταξες?

μολις με ενημερωσε ενας φιλος οτι θα παει αργοτερα να το παρει απο κει. προφανως θα τον ενημερωσαν οτι υπαρχουν συσκευες

Τι να σου πω...

Ακριβώς μετά το ποστ μου εδώ, έκανα παραγγελία από το site του Πλαισίου και πριν από λίγο με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο κομμάτι.

 

Αποκλειεται να μη το βρισκεις...Δες εδω

 

http://www.skroutz.gr/s/277506/Nokia-X2.html?keyphrase=nokia+x2

Έστειλα μήνυμα σε όλα τα sites που παρουσιάζονται στο Skroutz και όλες οι απαντήσεις ήταν αρνητικές.

Μάλιστα σχεδόν όλοι μου είπαν ότι θα παραλάβουν από τις 15 του μήνα και μετά!

 

 

 

Ξερει κανεις τιποτα σχετικα με αυτο το θεμα ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

θα παω σε λιγο πλαισιο και θα κοιταξω. εκτος και αν το φιλαρακι μου εκανε παραγγελια και απλα θα παει να την παραλαβει...
Link to comment
Share on other sites

θα παω σε λιγο πλαισιο και θα κοιταξω. εκτος και αν το φιλαρακι μου εκανε παραγγελια και απλα θα παει να την παραλαβει...

Θεσσαλονίκη βρίσκεσαι;

Μπορείς να κάνεις κράτηση συσκευή αν τη βρεις;

Θα σου είμαι υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη βρίσκεσαι;

Μπορείς να κάνεις κράτηση συσκευή αν τη βρεις;

Θα σου είμαι υπόχρεος.

 

σημερα το μεσημερι ημουν στα public στην τσιμισκη και το ειχε το κινητακι..μαλιστα ηταν και ανοιχτο επαιξα λιγο μαζι του.το ραδιο ακουγεται πολυ δυνατα και καθαρα απ τα μεγαφωνα:)

Link to comment
Share on other sites

σημερα το μεσημερι ημουν στα public στην τσιμισκη και το ειχε το κινητακι..μαλιστα ηταν και ανοιχτο επαιξα λιγο μαζι του.το ραδιο ακουγεται πολυ δυνατα και καθαρα απ τα μεγαφωνα:)

Όταν λες το είχε, απλά σαν δείγμα ή και κομμάτια για πώληση;

Κοιτάω στο site τους αλλά δεν το έχει διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

othon τελικα εχεις δικιο! ενημερωσαν το φιλαρακι μου αλλα εκαναν λαθος τη συσκευη. νομιζω κρατησαν Χ3(ή καποιο αλλο). ακρη δε βγαλαμε παντως.

ρωτησα για το Χ2. εχουν ανοιχτες* παραγγελιες 50 συσκευες για τις 17 και 18 σεπτεμβριου.

τιμη 112€

 

*δεν ειναι σιγουρο οτι θα φερουν

 

(πηγα στο καταστημα της Ευκαρπιας)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες το είχε, απλά σαν δείγμα ή και κομμάτια για πώληση;

Κοιτάω στο site τους αλλά δεν το έχει διαθέσιμο.

 

υπηρχε κανονικα..μην εμπιστευεσαι τα site,απο κοντα ειναι αλλιως..;)

Link to comment
Share on other sites

υπηρχε κανονικα..μην εμπιστευεσαι τα site,απο κοντα ειναι αλλιως..;)

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Αύριο πρωί, σφαίρα για Public.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το βρήκα!

Αγορά από Public στα 109€.

Δυστυχώς ήταν το τελευταίο κομμάτι.

Ψαχουλεύοντας τη μινιόν συσκευασία του ανακάλυψα τα εξής:

Κινητό Nokia X2 (φυσικά),

μπαταρία (BL-4C στα 860mAh),

φορτιστής (ΑC-3E),

κάρτα μνήμης micro sd 1gb, τοποθετημένη εξαρχής στο τηλέφωνο,

stereo hands free (WH-205),

καθώς και original Ελληνικό manual

και ταινία ασφαλείας με σφραγίδα γνησιότητας της Nokia.

 

Κατασκευαστικά η συσκευή αποτελείται από ατελείωτο πλαστικό.

Την κατάσταση σώζει ελαφρώς το μεταλλικό καπάκι της μπαταρίας,

το οποίο ομολογουμένως είναι αρίστης ποιότητας, όπως συνηθίζει σε αυτές τις περιπτώσεις η Nokia.

Χρώματα οθόνης: 256000.

Καθαρή οθόνη, ακόμα καλύτερη η φωτεινότητά της.

Παρόλα αυτά, όσοι συνήθισαν τα 16000000 χρώματα, θα δουν μεγάλη διαφορά, ειδικά στη γραμματοσειρά, η οποία θα έλεγα πλησιάζει αυτή των 65000.

Κάμερα, καλή θα έλεγα, αλλά σε καμία περίπτωση ιδανική για φωτογραφίσεις.

Φυσικά απουσιάζει και το auto focus.

Τελικά τα 5mp ήταν μόνο για τα μάτια.

Εγώ πάντως με το Χ3 έβγαζα πιο καθαρές...

Φλας στη συσκευή, το οποίο χρησιμεύει και σαν φακός, πάνω στον οποίο έχουν τοποθετήσει και συντόμευση, απλά κρατώντας πατημένο το πλήκτρο του αστερίσκου (*).

Συντομεύσεις για τα πάντα (μουσική, ραδιόφωνο, κάμερα, ένταση).

Η ποιότητα των ηχείων της με συγκλόνισε για κινητό των 100€.

Πεντακάθαρος ήχος με αρκετά πρίμα και τρελά μεγάλη ένταση.

Τέλος, στο μενού του υπάρχουν μερικές προκαθορισμένες εφαρμογές, όπως Facebook, email, Ovi store, Flickr κ.ά., τα οποία δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα να τα απεγκαταστήσεις.

 

Σε γενικές γραμμές, έμεινα ευχαριστημένος από το τηλέφωνο, σε σχέση πάντα με τα λεφτά που έδωσα (value for money).

Αν υπάρξει καμιά απορία, στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το βρήκα!

Αγορά από Public στα 109€.

Δυστυχώς ήταν το τελευταίο κομμάτι.

Ψαχουλεύοντας τη μινιόν συσκευασία του ανακάλυψα τα εξής:

Κινητό Nokia X2 (φυσικά),

μπαταρία (BL-4C στα 860mAh),

φορτιστής (ΑC-3E),

κάρτα μνήμης micro sd 1gb, τοποθετημένη εξαρχής στο τηλέφωνο,

stereo hands free (WH-205),

καθώς και original Ελληνικό manual

και ταινία ασφαλείας με σφραγίδα γνησιότητας της Nokia.

 

Κατασκευαστικά η συσκευή αποτελείται από ατελείωτο πλαστικό.

Την κατάσταση σώζει ελαφρώς το μεταλλικό καπάκι της μπαταρίας,

το οποίο ομολογουμένως είναι αρίστης ποιότητας, όπως συνηθίζει σε αυτές τις περιπτώσεις η Nokia.

Χρώματα οθόνης: 256000.

Καθαρή οθόνη, ακόμα καλύτερη η φωτεινότητά της.

Παρόλα αυτά, όσοι συνήθισαν τα 16000000 χρώματα, θα δουν μεγάλη διαφορά, ειδικά στη γραμματοσειρά, η οποία θα έλεγα πλησιάζει αυτή των 65000.

Κάμερα, καλή θα έλεγα, αλλά σε καμία περίπτωση ιδανική για φωτογραφίσεις.

Φυσικά απουσιάζει και το auto focus.

Τελικά τα 5mp ήταν μόνο για τα μάτια.

Εγώ πάντως με το Χ3 έβγαζα πιο καθαρές...

Φλας στη συσκευή, το οποίο χρησιμεύει και σαν φακός, πάνω στον οποίο έχουν τοποθετήσει και συντόμευση, απλά κρατώντας πατημένο το πλήκτρο του αστερίσκου (*).

Συντομεύσεις για τα πάντα (μουσική, ραδιόφωνο, κάμερα, ένταση).

Η ποιότητα των ηχείων της με συγκλόνισε για κινητό των 100€.

Πεντακάθαρος ήχος με αρκετά πρίμα και τρελά μεγάλη ένταση.

Τέλος, στο μενού του υπάρχουν μερικές προκαθορισμένες εφαρμογές, όπως Facebook, email, Ovi store, Flickr κ.ά., τα οποία δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα να τα απεγκαταστήσεις.

 

Σε γενικές γραμμές, έμεινα ευχαριστημένος από το τηλέφωνο, σε σχέση πάντα με τα λεφτά που έδωσα (value for money).

Αν υπάρξει καμιά απορία, στη διάθεσή σας.

 

επομενως καλα εκανα και σ εστειλα εκει μην εχω και τυψεις:p

μεγια το κινητακι φιλε μου..περιμενουμε και εντυπωσεις απ τη μπαταρια;)

και με ελληνικους χαρακτηρες στα πληκτρα εε...?

Link to comment
Share on other sites

επομενως καλα εκανα και σ εστειλα εκει μην εχω και τυψεις:p

μεγια το κινητακι φιλε μου..περιμενουμε και εντυπωσεις απ τη μπαταρια;)

και με ελληνικους χαρακτηρες στα πληκτρα εε...?

Βασίλαρε, την τελευταία στιγμή πέτυχα κομμάτι και μάλιστα παραλίγο να μην το πάρω, αφού είχε γίνει λάθος και φαινόταν να μην είναι διαθέσιμο.

Για καλή μου τύχη ένας από τους πωλητές θυμήθηκε ότι υπήρχε ένα τελευταίο κι έτσι το τσίμπησα.

Για αυτονομία θα μπορέσω να μιλήσω μετά από 3-4 μέρες λογικά, να στρώσει και η μπαταρία.

Από το πρωί πάντως που το σκαλίζω λίγο λίγο, ακόμα στο φουλ δείχνει.

Οι χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο είναι Ελληνικοί, σε συνδυασμό με τους κλασικούς Λατινικούς.

Εντύπωση μου έκανε το γεγονός πως δεν πρόλαβα καλά καλά να το ανοίξω, ανακάλυψα ότι υπήρχε νέα ενημέρωση (4.25 -> 4.80).

Από ταχύτητα πάντως, για 40άρι πάει σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!

εχω στην κατοχη μου το παραπανω κινητο!

ειναι αγορασμενο απο γερμανια..πως μπορω να του περασω την ελληνικη γλωσσα?

 

 

@@edit

 

γνωριζει κανεις το Ελληνικό Product Code του x2?

Edited by gblakas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μπορείς να δοκιμάσεις με τον τρόπο που αναφέρεται στον παρακάτω οδηγό, Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής. Όσο αφορά το product code, δεν βρήκα κάτι με μία αναζήτηση στο Google, οπότε καλό θα ήταν να μας βοηθήσει κάποιος κάτοχος της συσκευής λέγοντας μας το Ελληνικό product code (εφόσον έχει Ελληνικό Χ2-00).

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μπορείς να δοκιμάσεις με τον τρόπο που αναφέρεται στον παρακάτω οδηγό, Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής. Όσο αφορά το product code, δεν βρήκα κάτι με μία αναζήτηση στο Google, οπότε καλό θα ήταν να μας βοηθήσει κάποιος κάτοχος της συσκευής λέγοντας μας το Ελληνικό product code (εφόσον έχει Ελληνικό Χ2-00).

 

0595061

 

Αν ο παραπάνω κωδικός παραπέμπει σε Product Code, τότε αυτό είναι το Ελληνικό.

Τον ανακάλυψα κάτω από τον κωδικό QR της συσκευής μου.

Link to comment
Share on other sites

othon, αναφερεις στο post 37 οτι υπηρχε ηδη τοποθετημενη καρτα μνημης στο κινητο χωρητικοτητας 1gb.

μηπως ειναι 2gb?

χθες το πηρε ενα φιλαρακι μου, απο νοκια shop. εντυπωση μου εκανε η μινιον συσκευασια που ανεφερες! δε περιμενα οτι σε εκεινο το κουτακι υοηρχε το κινητο, ο φορτιστης, hands-free, μπαταρια και εγχειριδια:p

ρωτησα για καρτα μνημης και ειπαν οτι ειναι ηδη τοποθετημενη στο ηλεφωνο. χωρητικοτητας 2gb. την εβγαλα και νομιζω πως ηταν 2gb οντως!!! (βασικα εκεινη την ωρα χαζευα κατι συσκευες και δε προσεξα αν οντως ηταν 2gb). θα επιβεβαιωθω τη δευτερα.

 

κατι που ηθελα να ρωτησω. συνδεση κινητου με υπολογιστη γινεται με ενα απλο καλωδιο micro usb? στη νοκια κοστιζει 17€ το συγκεκριμενο καλωδιο.

επειδη εχω ενα Micro usb που πεσισσευει, λεω να το δωσω στο φιλο, μπας και γλυτωσει το νταβατζιλικι(17€) της νοκια.

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται ότι γίνεται με οποιοδήποτε micro usb καλώδιο διαθέτεις.

Οπότε δώσε το στο φίλο σου , να μην πετάξει τσάμπα τα λεφτά του !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

oK! αυτο ηθελα μα μαθω! ευχαριστω πολυ!

 

να συμπληρωσω οτι η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι το κατι ιδιαιτερο, αλλα με λιγο πανω απο 100€ τι μπορουμε να περιμενουμε? :D

 

περιμενω να το λειτουργησω απο δευτερα! ηδη αρχισα και σκεφτομαι να το παρω και γω :p

Link to comment
Share on other sites

othon, αναφερεις στο post 37 οτι υπηρχε ηδη τοποθετημενη καρτα μνημης στο κινητο χωρητικοτητας 1gb.

μηπως ειναι 2gb?

χθες το πηρε ενα φιλαρακι μου, απο νοκια shop. εντυπωση μου εκανε η μινιον συσκευασια που ανεφερες! δε περιμενα οτι σε εκεινο το κουτακι υοηρχε το κινητο, ο φορτιστης, hands-free, μπαταρια και εγχειριδια:p

ρωτησα για καρτα μνημης και ειπαν οτι ειναι ηδη τοποθετημενη στο ηλεφωνο. χωρητικοτητας 2gb. την εβγαλα και νομιζω πως ηταν 2gb οντως!!! (βασικα εκεινη την ωρα χαζευα κατι συσκευες και δε προσεξα αν οντως ηταν 2gb). θα επιβεβαιωθω τη δευτερα.

 

κατι που ηθελα να ρωτησω. συνδεση κινητου με υπολογιστη γινεται με ενα απλο καλωδιο micro usb? στη νοκια κοστιζει 17€ το συγκεκριμενο καλωδιο.

επειδη εχω ενα Micro usb που πεσισσευει, λεω να το δωσω στο φιλο, μπας και γλυτωσει το νταβατζιλικι(17€) της νοκια.

Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν πρόσεξα ότι έγραψα 1gb, ναι είναι 2άρα η καρτούλα.

Για το καλώδιο ισχύει αυτό που σου είπε ο zerow.

Εγώ να σκεφτείς, χρησιμοποιώ ακόμα το καλώδιο του Ν82!

Link to comment
Share on other sites

οκ! εθιξα το θεμα πιο πολυ επειδη στην ιστοσελιδα της νοκια δεν αναφερει κατι για καρτα μνημης. εκτος και αν δε το προσεξα :)
Link to comment
Share on other sites

Μολις χτες αγορασα τη συσκευη κι εγω, απο καταστημα Γερμανος που οσο την ειχαν παραλαβει και μαλιστα μια μονο γιατι ηδη ως συσκευη εχει μεγαλη ζητηση και δεν υπαρχουν πολλα αποθεματα για να καλυφθουν ολα τα καταστηματα με ποσοτητες!

Το κινητακι ειναι πολυ συμπαθητικο στην εμφανιση και ως προς τις λειτουργιες του ειναι πολυ καλο. Να πω οτι ειχα το samsung g600 που ειχε επισης 5 mp καμερα αλλα 16.εκ. χρωματα και επισης led flash και το πουλησα για να παρω στη θεση του αυτο! Νομιζω πως εχει πολυ καλη καμερα για νορμαλ φωτισμο τη μερα και τη νυχτα παλι με το φλασ τραβαει καλα σχετικα. Συγκριτικα με το παλιο μου, το φλασ του το προτιμω γιατι στο samsung ηταν εκτυφλωτικο το φως και οσες φορες τραβουσα νυχτα ολοι βγαινανε με κλειστα τα ματια... Αυτο ειναι λευκο φως και μια και λειτουργει και ως φακος(! πολυ καλο) εχει πιο απαλο στο ματι φλασ και βγαινεις ανετα φωτογραφια.

Μια συμβουλη παντως, οσοι θελετε ποιοτικες φωτογραφιες και καλο κινητο, καλυτερα να παρετε μια ψηφιακη στα 10 mp και ενα κινητο σαν αυτο! Ειχα σκασει 400 ευρουλακια να παρω το samsung τοτε και αφοτου πηρα ψηφικη καταλαβα οτι δεν αξιζει. Καμερες πανω σε κινητο δεν αποδιδουν τοσο καλα και τις χρυσοπληρωνεις. Αυτο με 120 ευρω εχει μια ικανοποιητικη καμερα για "ωρα αναγκης", μεγαλη μνημη για να βαλετε οτι θελετε απο εικονες, ηχους, θεματα, βιντεο κλπ. εχει επισης (στο δικο μου τουλ.) 8 παιχνιδια 3d και πεταει στην κυριολεξια απο ταχυτητα! Τα ηχεια ειναι φοβερα, για δυνατο καθαρο ηχο, τα παντα ειναι στα ελληνικα και χωρις χρηση Τ9 στα μηνυματα, υπαρχει βεβαια αλλα ηδη γραφει με ελληνικους χαρακτηρες πληρες τονικο και αλφαβητικο συστημα(το αναφερω γιατι το samsung δεν εγραφε το "ς" δεν εβαζες ευκολα τα σημεια στιξης κλπ.), υποστηριζει εικονιδια smilies, προβαλει τα μηνυματα ως συνομιλιες διαδοχικα απεσταλμενο και ληφθεν για καθε ατομο... Δεν ξερω εχει πολλα χρονια να χρησιμοποιησω Νοκια παλι και μπορει να ειναι γνωστα αυτα στους ηδη χρηστες Νοκια, παντως για οσους ειχαν κατι διαφορετικο η θελουν ολα αυτα τα καλουδια σε δελεαστικοτατη τιμη, το συνιστω ανεπιφυλακτα!

Link to comment
Share on other sites

οπως ανεφερα παραπανω το πηρε ενας φιλος το κινητο. το προβλημα ειναι οτι καθε μερα πρεπει να το φορτιζει. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ομως. υποτιθεται οτι εχει καλη μπαταρια, αλλα δεν.

 

επισης υπαρχει καπου ρυθμιση για φωτηνοτητα της οθονης?

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα, αν μιλαει ο αλλος με τις ωρες.. Για νορμαλ χρηση, καθε 2 -3 ανοιχτο και τη νυχτα.

( σημαντικες οι 3 πρωτες πληρεις αποφορτισεις και φορτισεις...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...