Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

CPU στο 42%?

 

ε γι'αυτο ειναι στα 500mhz

Οχι ρε c. Στα 12%. Επιασε το printscreen τοσο!

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που το λέτε εδώ και μια βδομάδα περίπου η μπαταρία μου ξελιγώνεται μέσα σε 1.5 μέρες,που παλιότερα με την ίδια χρήση πήγαινε 3-3.5 μερες. Μήπως φταίει καμια εφαρμογή που βάλαμε κ την καταναλώνει???Το έχω παρατηρήσει στο παρελθόν με κάποιες εφαρμογές.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Ακυρο τελικα!!! Οταν εβγαλα το usb επεσε στα 250. Μαλιστα. Να και κατι που δεν ηξερα...Αλλα λογικο ειναι αφου φορτιζει κιολας...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

 

τελικα το εκανα εγκατασταση το f app manager βεβαια δεν εχω καποια ενημερωση αλλα βρε παιδια θα θελα να μαθω γιατι σταματησε να λειτουργει το app manager που ειχε το κινητο και αν συμβαινει κ σε αλλους αυτο.σας ευχαριστω.

 

 

 

προσπαθω να το κανω εγκατασταση αλλα απο την στιγμη που δε μου λειτουργει το app manager δε μπορω μου γραφει οτι δε μπορει να το βρει. αν μπορει ας μς βοηθησει καποιος.

 

 

 

για αυτο το ποστ αναφερομαι

 

καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμεις που εχουμε το update της κοινοτητας τι θα κανουμε στην περιπτωση που βγαλει update η νοκια;

 

θα βγαλουμε το CSSU πρωτα η θα το κανουμε ως εχει η συσκευη;ξερει κανεις;

 

 

οχι οτι περιμενω κατι απ τη νοκια αλλα που ξερεις;ισως η μαμα αποφασισει να φροντισει τα παιδια της.

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμεις που εχουμε το update της κοινοτητας τι θα κανουμε στην περιπτωση που βγαλει update η νοκια;

 

θα βγαλουμε το CSSU πρωτα η θα το κανουμε ως εχει η συσκευη;ξερει κανεις;

 

 

οχι οτι περιμενω κατι απ τη νοκια αλλα που ξερεις;ισως η μαμα αποφασισει να φροντισει τα παιδια της.

 

Δύο πράγματα μπορεί να συμβούν. Είτε να το βγάλουμε για να κάνουμε την αναβάθμιση (αν έρθει ποτέ) είτε να την κάνουμε ως έχει, με το community ssu δηλαδή, αν και λίγο δύσκολο μοιάζει αυτό.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

να ξαναρωτησω μηπως επεσε στην αντιληψη κανενος καμια εφαρμογη που να μας δινει αυτοματη απαντηση οταν εχουμε συνδεδεμενα ακουστικα (bluetooth);με εξυπηρετει πολυ αυτο πανω στη μηχανη ολη μερα λογω δουλειας,
Link to comment
Share on other sites

να ξαναρωτησω μηπως επεσε στην αντιληψη κανενος καμια εφαρμογη που να μας δινει αυτοματη απαντηση οταν εχουμε συνδεδεμενα ακουστικα (bluetooth);με εξυπηρετει πολυ αυτο πανω στη μηχανη ολη μερα λογω δουλειας,

 

Καλησπερα! Ριξε μια ματια στο παρακατω..

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=64444

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

να ξαναρωτησω μηπως επεσε στην αντιληψη κανενος καμια εφαρμογη που να μας δινει αυτοματη απαντηση οταν εχουμε συνδεδεμενα ακουστικα (bluetooth);με εξυπηρετει πολυ αυτο πανω στη μηχανη ολη μερα λογω δουλειας,

Δεν το εχω δοκιμασει ακομη. Αλλα εχω βαλει το control panel profilex και στα προφιλ που δημιουργω εχει την επιλογη για auto-answer. Δοκιμασε αν σου κανει.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ριξε μια ματια στο παρακατω..

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=64444

φαινεται να ειναι αυτο που θελω αλλα επειδη τα αγγλικα μου ειναι σ***α δεν καταλαβα πως να το κατεβασω.και το control panel profilex δεν το βρισκω στον app manager.θα googlaρω μπας και βρω τιποτα.σας ευχαριστω και τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

maemo10 update.

 

και ακομα να βρω ενα changelog της προκοπης.

 

 

edit: τα email δουλευουν ΤΕΛΕΙΑ ξανα!! :D :D :D

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

φαινεται να ειναι αυτο που θελω αλλα επειδη τα αγγλικα μου ειναι σ***α δεν καταλαβα πως να το κατεβασω.και το control panel profilex δεν το βρισκω στον app manager.θα googlaρω μπας και βρω τιποτα.σας ευχαριστω και τους δυο.
http://maemo.org/packages/view/profilesx/

Ειναι στο extra-devel. Aν δεν το εχεις μαλλον γι αυτο δεν το βλεπεις.Μαλιστα το auto answer το αναφερει ως νεο χαρακτηριστικο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

http://maemo.org/packages/view/profilesx/

Ειναι στο extra-devel. Aν δεν το εχεις μαλλον γι αυτο δεν το βλεπεις.Μαλιστα το auto answer το αναφερει ως νεο χαρακτηριστικο.

οκ ολα καλα σας ευχαριστω ολους ειστε καταπληκτικοι.με την πρωτη ρυκαιρια θα το δοκιμαδω και θα μεταφερω εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας.Θα ηθελα να μου πειτε τι επεξεργαστη και τι ram εχει το κινητο πανω και αν η αναβαθμηση σε maemo 6 ειναι ευκολη.Θα ηλενα επισεις να μου πειτε αν καποιος που δεν ξερει καλα αγγλικα αν θα εχει καποιο μεγαλο προβλημα η με τον καιρο θα εξοικείωθει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας.Θα ηθελα να μου πειτε τι επεξεργαστη και τι ram εχει το κινητο πανω και αν η αναβαθμηση σε maemo 6 ειναι ευκολη.Θα ηλενα επισεις να μου πειτε αν καποιος που δεν ξερει καλα αγγλικα αν θα εχει καποιο μεγαλο προβλημα η με τον καιρο θα εξοικείωθει.

Ευχαριστω.

 

600 Mhz CPU

256 MB RAM (μαζι με virtual memory παει 1GHZ)

 

Μaemo 5 φοραει το κινητο.

 

και γενικοτερα δεν νομιζω να υπαρχει νεοτερη εκδοση.

 

μπορεις να περασεις ελληνικα στο menu με ενα απλο install.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

τηλεφωνα, sms παιρνει οπως ολα τα τηλεφωνα,

 

και τα email ειναι απολαυση:) πολυ βολικο!

 

υγ: ναι, δεν εχει ουτε ελληνικα στα μενου ουτε στο Keyboard απο την μανα του. Αλλα και τα δυο θεματακια φτιαχνουν με 2 απλα install:)

 

παιρνει και σπασμενες εφαρμογες, αλλα ολες οσες ειναι στο app manager ειναι δωρεαν.

αυτο ελλειπε...να πληρωναμε κιολας ως χρηστες του μοναδικου Maemo κινητου.

 

Μονο τις εφαρμογες του Ovi Store πληρωνεις. αν θελεις......

 

Ειδα σημερα το nokia n900 και το μονο που με πειραξε ειναι οτι δεν εχει ελληνικα.

Αν και ειχα αποφασει να δωσω το ομνια που εχω και να παρω η το defy η το desire σημερα που το ειδα απο κοντα μου αρεσε που εχει keyboard και γενικα μου αρεσε και σαν κινητο αλλα και η τιμη του.Ξερω οτι δεν ειναι ουτε σαν το desire αλλα ουτε σαν το defy στις δυνατοτητες αλλα αν γινετε να βαλω ελληνικα θα το αγορασω.

Και ρωτω αυτες οι εφαρμογες ειναι μεσα στο κινητο απλα τις κατεβαζεις χωρις να υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο προβλημα το κινητο μετα?

Link to comment
Share on other sites

Kατεβαζεις 2 απλες δωρεαν εφαρμογες απο τον application manager και εισαι ετοιμος.

 

Η μια ειναι η μεταφραση του menu στα ελληνικα (πληρης μεταφραση δηλαδη) και η δευτερη (το ukeyboard) σου επιτρεπει να γραφεις ελληνικα ,και οποια αλλη γλωσσα θελεις, απο το πληκτρολογιο.

Η αλλαγη οταν γραφεις γινεται οπως περιπου και σε ενα PC. Πατας control+space.

 

Και οι δυο ειναι ..οχι εφαρμογες..βασικα 2 Install...2 patchακια. 5 λεπτα υποθεση.

Δωρεαν φυσικα και χωρις κανενα προβλημα.

 

υγ: Το Ν900 ειναι καλυτερο και απο το Desire και απο το Defy.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

600 Mhz CPU

256 MB RAM (μαζι με virtual memory παει 1GHZ)

 

Μaemo 5 φοραει το κινητο.

 

και γενικοτερα δεν νομιζω να υπαρχει νεοτερη εκδοση.

 

μπορεις να περασεις ελληνικα στο menu με ενα απλο install.

 

Ευχαριστω για την απαντηση αρα δεν θα εχω καποιο θεμα με την γλωσσα..απλα στο καταστημα αυτος μου ειπε οτι δεν μπορω να κανω κατι με αυτο.

Sorry αλλα τι εννοεις οταν λες μαζι με virtual memory παει 1GHZ?Απο 600ghz παει 1ghz?μια απλη αναβαθμηση ειναι?η ram δεν αλλαζει μενει 256?

Sorry που ρωταω παιδια πολλα απλα καποια πραγματα ειναι σημαντικα.

Ελπιζω να υπαρχη κατανοηση.

Link to comment
Share on other sites

για την ram μιλαω. η ram ειναι 1GΒ εικονικη.

 

EDIT: σορυ αδερφε λαθος μου. ηθελα να πω 1GB RAM εικονικη. και ειπα 1GHZ. :P

 

γενικα παντως μην ανυσηχεις για επεξεργαστη και RAM. Το κινητο ειναι αρχοντας στο multitasking, δεν καταλαβαινει τιποτα;)

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με 600 επεξεργαστη και 256 ραμ τα καταφερνει?Εγω που το χειριστικα σημερα δεν μπορεσα να καταλαβω και πολλα.Για ποιο λογο ειναι εικονικη.Δεν μπορω να καταλαβω..μπορει γιατι σκεφτομαι πολλα και μπερδεύομαι.Ευχαριστω παντος.
Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα και πριν, ειναι Θεικο το multitasking του. Αλλα αν θες να το δεις, τσεκαρε στο youtube. Εχει διαφορα Videos.

 

Aπλα ψαξ'το ως "nokia n900 multitasking"

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

για την ram μιλαω. η ram ειναι 1GΒ εικονικη.

 

EDIT: σορυ αδερφε λαθος μου. ηθελα να πω 1GB RAM εικονικη. και ειπα 1GHZ. :P

 

γενικα παντως μην ανυσηχεις για επεξεργαστη και RAM. Το κινητο ειναι αρχοντας στο multitasking, δεν καταλαβαινει τιποτα;)

 

Οκ.και το ομνια 256 εχει και ηθελα παραπανω αλλα ειναι αλλο λειτουργικο αυτο..

Οταν αρχιζεις και βαζεις παιχνιδια και εφαρμογες λογικα θα αρχιζει να πεφτει η αποδοση ποιο ευκολα γιατι δεν εχει πολυ ram.Το θεμα ειναι τωρα οτι στο πλαισιο μου ειπε αυτος οτι δεν υπαρχει αλλο και οτι ουτε στις αλλες πολης.Μονο αυτα που ειναι για να χειρισμω που δεν ειναι και οτι καλυτερο για μενα.Τωρα μονο αυτο με την οθονη που ειναι μονο οριζοντια αλλα δεν πειραζει..

Link to comment
Share on other sites

Οκ.και το ομνια 256 εχει και ηθελα παραπανω αλλα ειναι αλλο λειτουργικο αυτο..

Οταν αρχιζεις και βαζεις παιχνιδια και εφαρμογες λογικα θα αρχιζει να πεφτει η αποδοση ποιο ευκολα γιατι δεν εχει πολυ ram.Το θεμα ειναι τωρα οτι στο πλαισιο μου ειπε αυτος οτι δεν υπαρχει αλλο και οτι ουτε στις αλλες πολης.Μονο αυτα που ειναι για να χειρισμω που δεν ειναι και οτι καλυτερο για μενα.Τωρα μονο αυτο με την οθονη που ειναι μονο οριζοντια αλλα δεν πειραζει..

 

Μην μπερδεύεσαι. Άλλο η ram και άλλο ο χώρος για τις εφαρμογές που θα βάλεις. Όλα τα υπολογιστικά συστήματα δουλεύουν με μία πολύ γρήγορη physical ram και μία virtual. Στο Ν900 είναι 240mb η φυσική και 768mb η εικονική. Όσο περισσότερες εφαρμογές ταυτόχρονα, multitasking, ανοίξεις τόσο πιο πολύ χρησιμοποείς τη ram άρα καταλαβαίνεις ότι δεν παίζει ρόλο σ αυτό οι εγκατεστημένες εφαρμογές που έχεις. Ο χώρος για τις εφαρμογές είναι 2gb και μπορείς με μία διαδικασία repartitioning να τον μεγαλώσεις όσο εσύ θέλεις αν και είναι δύσκολο να τον γεμίσεις ώστε να μη σου φτάνει.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

 

τελικα το εκανα εγκατασταση το f app manager βεβαια δεν εχω καποια ενημερωση αλλα βρε παιδια θα θελα να μαθω γιατι σταματησε να λειτουργει το app manager που ειχε το κινητο και αν συμβαινει κ σε αλλους αυτο.σας ευχαριστω.

 

 

 

προσπαθω να το κανω εγκατασταση αλλα απο την στιγμη που δε μου λειτουργει το app manager δε μπορω μου γραφει οτι δε μπορει να το βρει. αν μπορει ας μς βοηθησει καποιος.

 

 

 

για αυτο το ποστ αναφερομαι

 

καποια βοηθεια.ζητω συγνωμη που γινομαι κοθραστικος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...