Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχει βελτιωθει η μπαταρια με το νεο φιρμ η ειναι της φαντασιας μου???:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαν να μου δίνει κι εμένα την ίδια εντύπωση, αλλά δεν παίρνω κι όρκο. Θα έχω σαφέστερη εικόνα μόλις βάλω και το widget για να το χω γυρισμένο μονίμως σε 2G. Θυμίστε μου πώς το λένε πλιζ.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όντως έχει βελτιωθεί αρκετά ....

 

Πριν δεν μου κράταγε πάνω από 1,5 ημέρα, ενώ ξεπερνάει τις 2 ημέρες !

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου δίνει κι εμένα την ίδια εντύπωση, αλλά δεν παίρνω κι όρκο. Θα έχω σαφέστερη εικόνα μόλις βάλω και το widget για να το χω γυρισμένο μονίμως σε 2G. Θυμίστε μου πώς το λένε πλιζ.

Μα όταν λέμε ότι έχει βελτιοθεί η απόδοση της μπαταρίας προφανώς εννοούμε συνόλικα και όχι μόνο στο 3G ή 2G. Εξαρτάται πάντα και από το φορέα δικτόυ και από την κάλυψη της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν λέμε ότι έχει βελτιοθεί η απόδοση της μπαταρίας προφανώς εννοούμε συνόλικα και όχι μόνο στο 3G ή 2G. Εξαρτάται πάντα και από το φορέα δικτόυ και από την κάλυψη της περιοχής.

 

Ναι, απλά με γυρισμένο συνέχεια το κινητό σε 2G δεν το χεις να ψάχνει και να επιχειρεί να συνδέεται σε 3G όπου αυτό είναι διαθέσιμο. Διατηρείς μια μεταβλητή ακόμα σταθερή δλδ οπότε και η μέτρηση που πας να κάνεις θα είναι ένα κλικ εγκυρότερη.

 

Ας μου δώσει κάποιος το όνομα του widget για την επιλογή δικτύου pleaaaase.

Link to comment
Share on other sites

Ας μου δώσει κάποιος το όνομα του widget για την επιλογή δικτύου pleaaaase.

 

3G/2G/Dual Mode Selection Applet

 

http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/3g2g-mode-selection-applet/

Link to comment
Share on other sites

 

μερσί μποκού :)

άντε να κάνουμε και μια κανονική μέτρηση να δούμε τι πουλιά θα πιάσουμε με το νέο firm

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φαίνεται σα να βελτιώθηκε η ζωή της μπαταρίας.Εχω να το φορτίσω από την Δευτέρα και σήμερα είναι στα τελειώματα. Μια χαρα!!!
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει βελτιωθει η μπαταρια με το νεο φιρμ η ειναι της φαντασιας μου???:)

 

Εμενα παντως μου τελειωνει πιο γρηγορα με το νεο firm.....καθε μερα φορτισμα και με την ιδια χρηση που εκανα,για να μην πω και πιο λιγο,ενω πριν μου κρατουσε 1,5-2 μερες! Τι να πω....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο firmware η διάρκεια της μπαταρίας έχει σαφώς βελτιωθεί.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδεση cosmote και χρησιμοποιώ το internet on the phone. Μέχρι χθες επέλεγα από το internet connections to cosmote internet και συνδεόμουν μια χαρά. Μετά το φλασάρισμα για να περάσω την καινούρια έκδοση έπαψε να εμφανίζεται η επιλογή cosmote internet και έτσι δεν μπορώ να συνδεθώ. Ζήτησα από την cosmote τεχνική υποστήριξη και αυτοί μου στέιλαν οδηγίες για το n80. Παρακαλώ αν καποιος γνωρίζει τι πρέπει να γίνει ας βοηθήσει.
Link to comment
Share on other sites

Με το νέο firmware η διάρκεια της μπαταρίας έχει σαφώς βελτιωθεί.

 

 

Συμφωνώ!

Βλέπω ένα 20% βελτίωσης στην διάρκεια της μπαταρίας :)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αξίζει να το πάρω? εχω ψαρώσει με το τηλέφωνο αλλά η επαφή μου με αυτό κράτησε όχι πανω απο 5 λεπτά(τυχαία σε καφετέρια)..να δώσω το e72 και να πάρω n900 λέτε? απο υποστήριξη πως πάει? ενδέχεται να έχουμε διάδοχο του σύντομα? είχα κ wm και bberry και android κατα καιρούς..αλλα αυτό είναι αλλο πράγμα! αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι το πόσο αξιόπιστο/σταθερό είναι σαν λειτουργικό και φυσικά πόσο στηρίζεται σε θέματα εφαρμογών.

ευχαριστώ

Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Εψαξα αρκετά στο ιντερνετ για να βρω πως σβηνουμε τα πάντα στο κινητό! Η μονη λύση ήταν το reflashing ή το να μας πέσουν τα χέρια σβήνοντας ένα ένα.. ΚΑτι αλλο δεν βρήκα! ΣΗΜΕΡΑ όμως που έπαιζα με το κινητό βρήκα ότι μέσα στο μενου setting αν κανουμε ένα κλικ την menubar έχει την πολυποθητη εντολή erase all καθώς και το restore στο factory defaults....ελπίζω να μη το έχει πει άλλος και να βοήθησα!:)
καρπούζι!:blink:
Link to comment
Share on other sites

Εψαξα αρκετά στο ιντερνετ για να βρω πως σβηνουμε τα πάντα στο κινητό! Η μονη λύση ήταν το reflashing ή το να μας πέσουν τα χέρια σβήνοντας ένα ένα.. ΚΑτι αλλο δεν βρήκα! ΣΗΜΕΡΑ όμως που έπαιζα με το κινητό βρήκα ότι μέσα στο μενου setting αν κανουμε ένα κλικ την menubar έχει την πολυποθητη εντολή erase all καθώς και το restore στο factory defaults....ελπίζω να μη το έχει πει άλλος και να βοήθησα!:)

 

Το πρώτο δε νομίζω ότι αντιστοιχεί με το hard reset το οποίο είναι εφικτό μόνο με φλασάρισμα. Βέβαια δεν το εχω δοκιμάσει και ίσως με την νέα αναβάθμιση να έχει αλλάξει. Αν το δοκιμάσεις, πες μας το αποτέλεσμα. Το δεύτερο είναι η γνωστή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αξίζει να το πάρω? εχω ψαρώσει με το τηλέφωνο αλλά η επαφή μου με αυτό κράτησε όχι πανω απο 5 λεπτά(τυχαία σε καφετέρια)..να δώσω το e72 και να πάρω n900 λέτε? απο υποστήριξη πως πάει? ενδέχεται να έχουμε διάδοχο του σύντομα? είχα κ wm και bberry και android κατα καιρούς..αλλα αυτό είναι αλλο πράγμα! αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι το πόσο αξιόπιστο/σταθερό είναι σαν λειτουργικό και φυσικά πόσο στηρίζεται σε θέματα εφαρμογών.

ευχαριστώ

 

Μια χαρά είναι η συσκευή ιδίως με το τελευταίο firmware στην κυριολεξία πετάει. Η μπαταρία έχει ένα θέμα γιατί δεν κρατάει πολύ. Εγώ προσωπικά θα ξαναλάξω κινητό σε καμιά τριετία..

Link to comment
Share on other sites

υποστηριζει dual sim γνωριζει καποιος;

 

http://www.youtube.com/watch?v=VUGvpJ7Lrlg

 

αγορασα αυτο το πραγματακι κ ολα οκ. Το μονο κακο ειναι οτι δεν υποστιριζει ταυτοχρονη λειτουργια και των 2 καρτων και επισης δε λειτουργει το 3G στη SIM 1 αλλα μονο στη SIM 2

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον την πάτησα...Η οθόνη του Ν900 εχει πάψει να ειναι αφής...καμία αντίδραση...Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν θέμα harware ζημιάς αλλα μετά παρατήρησα οτι η αφή καταγράφεται αφου όπου και να ακουμπήσω στην οθόνη ακούγεται το κλικ...νόμιζα οτι θα στρώσει με ενα φλασάρισμα αλλά μάταια,του φλασαρα στην αρχη την 1.3 μόνη της και τίποτα,μετά φλασαρα την 1.3 και την vanilla και πάλι τίποτα.Όποτε ακουμπάω την οθόνη ακουγεται και το κλίκ και αν τυχον ειναι σβηστή με το αγγιγμα ανάβει απλα δεν λειτουργει κανενα κανενα virtual κουμπι...οπότε επανέρχομαι στην ιδέα της ζημιάς στο harware...Καμιά ιδέα μήπως αποφύγω το service της NOKIA?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.μπορει κανεις να μου πει ποιες ειναι οι ρυθμισεις του yahoo echange?

 

καλησπέρα.μπορει κανεις να μου πει ποιες ειναι οι ρυθμισεις του yahoo echange?

 

Ok I found it!!!

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγη ώρα έκανε αναβάθμιση ο enhanced kernel. Σύντομα διαπίστωσα οτι ήταν αδύνατο να χρησιμοποιήσω την κάμερα. Τελικά απεγκατέστησα τον enhanced kernel και το πρόβλημα λύθηκε. Κρίμα γιατί δούλευε μια χαρά στα 850MHz.

Συνέβη και σε κάποιον αλλον το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...