Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό θα ήταν να έπαζες μια ζελατίνα μπροστά για να μην είχες τα προβλήματα αυτά.Τωρα δεν γνωρίζω να μπορεις να κάνεις κάτι.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,η οθόνη μου εχει χαραχθει αρκετα με την χρηση της "πενας" του τηλ,τι προβλεπεται για αυτο αν γνωριζει καποιος?

Καλημέρα.

Προβλέπεται ότι μάλλον πρέπει να πας γι' αλλαγή του κομματιού που ονομάζεται digitizer (το πλαστικό που ακουμπάμε για να λειτουργεί η οθόνη). Κόστος δεν γνωρίζω ακριβώς αλλά υπολόγισε κάπου κοντά στα €55+ (τόσο περίπου έκανε το digitizer του 5800XM).

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλυψη εγγυήσης? Αντε και το χρεωθηκα δεν θα επαναληφθεί? ευχαριστω.

Απ' όσο ξέρω δεν το καλύπτει, φθορά από χρήση η αιτιολογία της ζημιάς (δύστυχώς). Για να μην επαναληφθεί ή πιο προσεκτική χρήση της πένας ή λιγότερη χρήση της πένας και ακόμα καλύτερα μπορείς να βάλεις screen protector και να είσαι ήσυχος.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να το γρατζούνισες με το πενάκι αφού είναι ειδικά φτιαγμένο για να μην χαράζει την οθόνη; Το δικό μου πάντως δεν έχει ούτε μία γρατζουνιά.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να το γρατζούνισες με το πενάκι αφού είναι ειδικά φτιαγμένο για να μην χαράζει την οθόνη; Το δικό μου πάντως δεν έχει ούτε μία γρατζουνιά.

Δεν υπαρχει πενακι που δε χαραζει την οθονη......βαζεις ζελατινα απο πρωτη στιγμη και εισαι σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

ναι αμα δειξεις υπερβαλοντα ζηλο και χρησιμοποιεις το πενακι σαν κατσαβιδι μπορει και να το χαραξεις.......χαχαχαχα

παντως περα απο την πλακα αν θελουμε να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο,καλο να ειναι να βαλουμε μεμβρανουλα

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν υπάρχει το γυαλί όπως στις capacitive οθόνες είναι απαραίτητο ένα screen protector έτσι ώστε να γλιτώσουμε από τις όποιες μικρό-φθορές που δημιουργούνται από την χρήση της οθόνης. Όσο και να το προσέχουμε όλο και κάποιο σημαδάκι θα κάνει την εμφάνιση του.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,η οθόνη μου εχει χαραχθει αρκετα με την χρηση της "πενας" του τηλ,τι προβλεπεται για αυτο αν γνωριζει καποιος?

 

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό το screen protector. Και έχω το κεφάλι μου ήσυχο

 

Επειδή μου έχει κάνει εντύπωση το ότι η γραφίδα σου γρατζούνισε την οθόνη....

Μήπως η γραφίδα σου έπεσε στο πάτωμα κάποια στιγμή και «τραυματίστηκε» στη μύτη της?

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Όταν κατεβάζεις αρχεία από τον browser της συσκευής τότε σου βγάζει επιλογή για το που να τα αποθηκεύσεις. Αν μιλάς για το application manager δεν κρατάει κάπου τα αρχεία απλά τα κατεβάζει και τα τρέχει αμέσως για εγκατάσταση.

 

κατεβασα το youtybe απο το application manager κ δεν το βρισκο πουθενα...

[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το youtybe απο το application manager κ δεν το βρισκο πουθενα...

Δεν βρίσκεται στο μενού More... μαζί με τις υπόλοιπες εφαρμογές? Στο application manager > uninstall υπάρχει ως εγκατεστημένο αρχείο?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκεται στο μενού More... μαζί με τις υπόλοιπες εφαρμογές? Στο application manager > uninstall υπάρχει ως εγκατεστημένο αρχείο?

 

δεν βρισκω ουτε το youtube ουτε ανα ακομα αρχειο που κατεβασα...ενω σε αλλα 2 που κατεβασα βγηκαν κατευθειαν στο more...

 

k αλλη μια ερωτιση...φακελους μπορουμε να φτιαξουμε στο μενου more ???????

[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν δεν κάνω λάθος θα γίνεται με την νέα αναβάθμιση που περιμένουμε. Για την ώρα μπορείς να εγκαταστήσεις ή την εφαρμογή Catorise ή το MyMenu τα οποία αλλάζουν την μορφή του μενού.

 

Για ότι έχει σχέση με εφαρμογές το συζητάμε στο Εφαρμογές και εργαλεία για Maemο 5

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορουμε να βαλουμε το παλιο φιρμ η θα γινει ζημια στο κινητο....?

αυτο με τα sms (προβλημα με τα ελληνικα)και με τους ελληνικους υπότιτλους στις ταινιες που δεν λειτουργουν εχουν αρχισει να με εκνευρίζουν......

ολα αυτα πριν δουλευαν ρολοι σε μενα....

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορουμε να βαλουμε το παλιο φιρμ η θα γινει ζημια στο κινητο....?

αυτο με τα sms (προβλημα με τα ελληνικα)και με τους ελληνικους υπότιτλους στις ταινιες που δεν λειτουργουν εχουν αρχισει να με εκνευρίζουν......

ολα αυτα πριν δουλευαν ρολοι σε μενα....

Όχι δεν μπορείς να κάνεις downgrade. Θα πρέπει να περιμένεις να βγει επίσημα η αναβάθμιση για να την περάσεις ξανά στο κινητό σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτιση..οταν παω να δω την μνημη του τηλ..απο το αρχειο κ παταω χρηση μνημης μου διχνη μια 26.97 gb κ μια αλλη που χραφη μνημη για εφαρμογες προς εγκατασταση 1,36 gb τι ειναι αυτο ????:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:
[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτιση..οταν παω να δω την μνημη του τηλ..απο το αρχειο κ παταω χρηση μνημης μου διχνη μια 26.97 gb κ μια αλλη που χραφη μνημη για εφαρμογες προς εγκατασταση 1,36 gb τι ειναι αυτο ????:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:

Η εσωτερική μνήμη του Ν900 χωρίζεται σε 2 "κομμάτια" (partition). Το ένα κομμάτι είναι για εφαρμογές και το άλλο για διάφορα δεδομένα του χρήστη (φωτογραφίες, βίντεο, κτλ). Αυτή που έχει μέγεθος ~29GB είναι για τα δεδομένα του χρήστη, τα υπόλοιπα ~2GB είναι για το λειτουργικό και για τις εφαρμογές που κάνουμε εγκατάσταση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό το screen protector. Και έχω το κεφάλι μου ήσυχο

 

Επειδή μου έχει κάνει εντύπωση το ότι η γραφίδα σου γρατζούνισε την οθόνη....

Μήπως η γραφίδα σου έπεσε στο πάτωμα κάποια στιγμή και «τραυματίστηκε» στη μύτη της?

με πρωτη ματια δεν εχει ζημια η μυτη, θα την δω ομως και στον φακο...

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο το ειδατε???

http://maemofanatics.com/portrait-mode-on-the-n900-coming-in-pr1-2/

 

μιλαει ξεκαθαρα για porttraid mode στα παντα:):)

ειναι για το update που περιμενουμε ετσι δεν ειναι....?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχε αναφερθεί και στο changelog όταν είχε ανακοινωθεί ότι θα βγει καινούργια αναβάθμιση. Το θέμα είναι ότι η κάθετη λειτουργία δεν θα λειτουργεί σε όλες τις εφαρμογές π.χ. ovi maps, media player κτλ. Θα πρέπει να περιμένουμε την αναβάθμιση για να δούμε τελικά τι ισχύει και τι όχι και αν αυτός ο συνδυασμός θα ενσωματωθεί ως επιλογή στις ρυθμίσεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα παρατηρησα οτι δεν μπορεις να αποθηκευσεις αρχειο πανω απο 4gb

για να γινω πιο συγκεκριμένος πηγα να περασω μια ταινια στο κινητο για να την δω ανετα στην tv το μεγεθος της ταινιας ηταν 4.34gb κ μου εβγαλε ενα μην κατι για NTFS κ οτι δεν μπορει να αποθηκευσει αρχειο ανω των 4gb

 

ξερει καποιος γιατι το κανει αυτο κ δεν σε αφηνει μιας κ εχω ακομη 19gb ελευθερη μνημη

Link to comment
Share on other sites

Το FAT32 δεν επιτρέπει να αποθηκεύσεις αρχεία που έχουν μέγεθος πάνω από 4GB-το καθένα-. Μήπως σε προέτρεπε να γυρίσεις το filesystem σε NTFS?Μια ιδέα είπα, ψάξτο λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Το FAT32 δεν επιτρεπει αρχεια μεγαλυτερα απο 4 γιγα οπως ειπε ο φιλος.

Δοκιμασε να φορμαρεις μια καρτα μνημης σε ntfs και να δεις αν τη διαβαζει το κινητο (δεν εχω καρτα μνημης για να το δοκιμασω).

Αν τη διαβαζει περνα το αρχειο στην καρτα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...