Jump to content

[Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο


sardas
 Κοινοποίηση

Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;  

515 members have voted

  1. 1. Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;

    • CM Browser
    • UC Browser
    • Firefox Browser
    • Dolphin Browser
    • Opera Browser
    • Chrome Browser
    • Yandex Browser
    • Boat Browser
    • Lightning Browser
    • Άλλος (Puffin Browser, Javelin Browser, Next Browser, Maxthon Cloud Browser κλπ.)


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Μιας και παράτησα τον chrome για κάτι σκαλωματα που τρώει και για την μορφή που έχουν οι καρτέλες του‚δοκιμασα διάφορους τελευταία που θεωρούνται πολυ καλοι και έχω πάθει την πλάκα μου με τον via browser.

 

Το πόσο smooth είναι στα 90hz σε πίξελ 4 δεν λέγεται.

 

Επισης μου αρέσει που είναι τόσο απλός και πολύ βολικος με όλα τα gestures χωρίς να καλύπτεται σχεδόν καθόλου μέρος της οθόνης από τίποτα.

 

Ερωτηση τώρα κατά πόσο είναι ασφαλής ξέρουμε;μιας και από τι διάβασα τον έχει φτιάξει ένας Κινέζος και όχι καμία εταιρία μεγάλη.θα μου πείτε γιατί με τους άλλους μπορεί να είσαι σίγουρος;μάλλον όχι αλλά εκεί ποντάρεις στα εκατομμύρια χρηστών που τους χρησιμοποιούν.

 

Όταν λέω ασφαλής πχ να βάλουμε σε σελίδα την κάρτα μας να αγοράσουμε κάτι πχ θα τον εμπιστευσοσταν ή θα πήγαινατε σε ,firefox που από ότι λένε είναι πιο ασφαλής ακόμη και από chrome.

 

Τώρα βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι και υπερβολικα αλλά κουβέντα να γίνεται.

 

Επειδη δοκίμασα αρκετούς τον τελευταίο μήνα και ο opera touch και όχι ο κανονικός μου άφησε πολύ καλή εντύπωση.

Όλοι οι browsers χρησιμοποιούν 5-6 μηχανές, ανάλογα με την μάρκα.

Οπότε όλοι είναι το ίδιο ασφαλείς και το ίδιο αξιόπιστοι.

O Lightning που έχω εγώ πχ. είναι πιο ασφαλής από άποψη ιδιωτικότητας μόνο και κόβει διαφημίσεις.

Ο Chrome είναι ότι χειρότερο από άποψη ιδιωτικότητας, διαφημίσεων και κατεύθυνσης σε ιστότοπους που πληρώνουν.

Ότι σε βολεύει το χρησιμοποιείς και βέβαια έχεις τα μάτια σου ανοιχτά γιατί στο βάθος δεν υπάρχει πουθενά 100% ασφάλεια και προστασία των προσωπικών δεδομένων.

Μην ξεχνάς ότι κατά την εγκατάσταση μίας οποιασδήποτε εφαρμογής επιτρέπουμε τα πάντα σχεδόν.

 

Βάλε στην αναζήτηση "web browser engine" και διάβασε λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Τον δουλεύω ένα εξάμηνο περίπου ίσως και παραπάνω κι εγώ σε 90hz (1+ 7 Pro) . Μοναδική αίσθηση. Παραδόξως το τηλέφωνο μου δουλεύει εξαιρετικά και με τον chrome. Έτσι σε σημαντικές δουλειές που χρειάζομαι χρησιμοποιώ τον chrome μιας και συγχρονίζει με το desktop μου και φυσικά για ψυχολογικούς λόγους ασφαλείας. Κατά τα άλλα μόνο via & kiwi browser για τα υπόλοιπα sites. Τώρα τελευταία κι ο Samsung πολύ καλός όμως μόνο στο Mi 10 T μου με τα 144hz... άλλη μπάλα εκεί...σμουθ!!!!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eπανηλθα στον Soul Browser για νέα δοκιμη. Επαθα ενα πολιτισμικο σοκ με τις δυνατοτητες παραμετροποιησης που εχουν βαλει και αυτο που ζητουσα μαζι με total black theme,ειναι τα shortcuts να μεταφερονται στο κατω μερος της οθονης. Εννοειται και κατω μπαρα και μενού χορταστικο να σκαλιζεις και να κανεις τις μπαρες οπως θελεις. Αφησα στην ακρη via,kiwi και samsung γιατι με εντυπωσιασε.
Link to comment
Share on other sites

Αντε να τον δοκιμασουμε και αυτον, το total black theme πως το κατεβασες;

Edit πάντως πηγαίνει σφαίρα χωρίς λαγκ, για να δούμε

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Αντε να τον δοκιμασουμε και αυτον, το total black theme πως το κατεβασες;

Edit πάντως πηγαίνει σφαίρα χωρίς λαγκ, για να δούμε

 

Δεν κατεβασα κατι. Το εγραψα λαθος. Ειναι night mode που απλα δουλευει και μαυριζει τα παντα πλην καποιων εξαιρεσεων και μεσα στις σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό το πρόσεξα, μ αρέσει τελικά πολύ αυτός ο browser διότι μπορώ να τον κάνω όπως είχα τον Samsung και πάει σφαίρα , ο Samsung είχε βαρύνει πολύ τώρα τελευταία, o soul λες και μας ήρθε από άλλο πλανήτη , πολλές ρυθμίσεις, πολλές επιλογές, μπράβο, μακάρι να παραμείνει έτσι
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά. Θα ήθελα μερικούς browsers η οποίοι να πηγαίνουν σφαίρα, να μην κολλάει καθόλου το ίντερνετ, και να μην καταναλώνουν πολύ μπαταρία. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγο καιρο εχω τον soul οπως γραφω πιο πανω.

Παει τρενο,γεμιζει πολυ λιγη μνημη cache, παιζει βιντεο μια χαρα και εχει τις περισσοτερες ρυθμισμεις που εχω δει σε browser για να τον σεταρεις οπως θες.

Η καταναλωση ενεργειας λιγοτερη απο samsung και σχεδον ιδια με kiwi,via που ειχα πιο πριν απλα εκεινοι βαραιναν πολυ με τον καιρο και κολλανε. Πραγματικο σκουρο/μαυρο χρωμα μεσα σε σελιδες το οποιο σιγουρα βοηθαει στην μικροτερη καταναλωση (ολοι οσοι προανεφερα εχουν αυτη τη λειτουργια).

Συνηθως δοκιμαζεις πολλους και βλεπεις το θα σε βολεψει.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγο καιρο εχω τον soul οπως γραφω πιο πανω.

Παει τρενο,γεμιζει πολυ λιγη μνημη cache, παιζει βιντεο μια χαρα και εχει τις περισσοτερες ρυθμισμεις που εχω δει σε browser για να τον σεταρεις οπως θες.

Η καταναλωση ενεργειας λιγοτερη απο samsung και σχεδον ιδια με kiwi,via που ειχα πιο πριν απλα εκεινοι βαραιναν πολυ με τον καιρο και κολλανε. Πραγματικο σκουρο/μαυρο χρωμα μεσα σε σελιδες το οποιο σιγουρα βοηθαει στην μικροτερη καταναλωση (ολοι οσοι προανεφερα εχουν αυτη τη λειτουργια).

Συνηθως δοκιμαζεις πολλους και βλεπεις το θα σε βολεψει.

 

Καλημέρα φίλε και χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.Καταπληκτικός ο soul. Σκέφτομαι να τον κρατήσω. Από κατανάλωση μπαταρίας τι λέει? Τα εικονίδια των σελίδων στην αρχική σελίδα του μπορώ να τους αλλάξω θέση να τα πάω στην κάτω μεριά της οθόνης? Η να σέρνω την οθόνη από την άκρη της προς τα αριστερά και να μου βγάζει τις σελίδες (διαφορετικό στιλ το οποίο έχουν άλλοι browsers). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Edited by MPOMP
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Αληθως ο Κυριος, χρονια πολλα!

 

Πανω αριστερα στην σελιδα των shortcuts εχει ενα βελακι που σου ανοιγει καποιες επιλογες για τα αυτα.

Προσθηκη, αριθμο στηλων, μεγεθων εικονιδιων, μεταφορα στο κατω μερος οθονης και το backround αυτης της σελιδας.

 

Απο μπαταρια οτι προανεφερα. Προς ωρας ειναι καλυτερος απο samsung browser αλλα ο soul δεν εχει δοκιμαστει οσο καιρο ειχα τον samsung κλπ. Θα το δεις στη συσκευη σου γιατι μπορει και οι συσκευες να συμπεριφερονται διαφορετικα.

Κατι αξιοσημειωτο σε καταναλωση δεν εχω δει ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που είχα πάρει το S20 plus και το δούλεψα για καμιά 15αρια μέρες ενθουσιάστηκα - εντυπωσιάστηκα στα 120 ας είχα στην κατοχή μου ταυτόχρονα και το 1+ 7( Pro (90Hz). Τον τελευταίο μήνα είμαι με το ίδιο 1+ και το Mi 10 T στα 144.

 

Όντως ο πιο σμουθ, βούτυρο είναι ο Via browser και για τα παιδιά που ρωτάνε έχει φυσικά λειτουργία desktop. Παναλαφρος , μαζί με τον kiwi οι must browsers μου . Ο chrome δείχνει να τον περπατάει εξαιρετικά μονάχα το 1+ από όλα τα κινητά που έχω το τελευταίο διάστημα. Να τονίσω επίσης ότι ο via δουλεύει αξιοπρεπέστατα μέχρι και εξαιρετικά θα έλεγα και στα 60hz και γενικότερα σε υποδεέστερα κινητά ακόμη και παλιότερα τα διευκολύνει πολύ επειδή είναι ελαφρύς. Για παράδειγμα redmi 5 plus κι ένα Xperia Z που έχω. Δεν το συζητώ για τα redmi note 9s & 9 Pro... αυτά πυροβολούν....

 

Ο Samsung ενώ τον χρησιμοποιούσα πάρα πολύ δείχνει να κομπιαζει και έχει βαρύνει έχω την αίσθηση. Τον έχω για 4η επιλογή.

 

Αυτά από μένα.

πόσο ασφαλείς είναι όλοι αυτοί οι browsers?

αν δεν σας ενδιαφέρει η ασφάλεια η υποστήριξη απλά αγνοειστε το post μου

πέρα από chrome δεν βάζω ποτέ κανένα άλλο

και ο οποίος κατά καιρούς έχει και αυτός τα θέματα του

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Αληθως ο Κυριος, χρονια πολλα!

 

Πανω αριστερα στην σελιδα των shortcuts εχει ενα βελακι που σου ανοιγει καποιες επιλογες για τα αυτα.

Προσθηκη, αριθμο στηλων, μεγεθων εικονιδιων, μεταφορα στο κατω μερος οθονης και το backround αυτης της σελιδας.

 

Απο μπαταρια οτι προανεφερα. Προς ωρας ειναι καλυτερος απο samsung browser αλλα ο soul δεν εχει δοκιμαστει οσο καιρο ειχα τον samsung κλπ. Θα το δεις στη συσκευη σου γιατι μπορει και οι συσκευες να συμπεριφερονται διαφορετικα.

Κατι αξιοσημειωτο σε καταναλωση δεν εχω δει ως τωρα.

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα τον κρατήσω και θα διώξω τον άλλο που είχα τον lighting browser, ο οποίος κατανάλωνε την λιγότερη μπαταρία από όλους εκτός τον soul, διότι μου φαίνεται ότι ο soul browser καταναλώνει λιγότερη μπαταρία και από τον lighting browser. Άρα για μένα αυτοί οι 2 browsers έχουν την μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας. Όμως ο soul browser είναι πιο smooth από τον lighting browser. Επίσης στον soul browser έβαλα τα εικονίδια στην κάτω μεριά, όπως και τις καρτέλες στην κάτω μεριά για να μην πηγαίνω το χέρι συνέχεια στην πάνω μεριά της οθόνης. Επίσης κατέβασα και εφαρμογή με εικονίδιο που το πατάς και σε πάει πίσω, το οποίο εικονίδιο το βάζεις σε όποιο σημείο της οθόνης θες. Και το δουλεύω το εικονίδιο παντού στο κινητό. Είναι μόνιμα στην οθόνη αυτό το εικονίδιο. Μου έχει λύσει τα χέρια. Φίλε σε ευχαριστώ και πάλι.

Edited by MPOMP
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μιας και περασε καιρος που σταθερα χρησιμοποιω τον Soul browser, εχω να πω μονο τα καλυτερα εως τωρα.

Περα απο το ενσωματωμενο ad block ενεργοποιησα και το EasyList οπως και void.gr για περαιτερω κοψιμο

διαφημισεων μεσα στα φιλτρα του clean mode . Συνεχη updates χωρις να δημιουργηθουν θεματα.

Ολα δουλευουν υποδειγματικα μπορω να πω και με βολεψε παρα πολυ.

Μακαρι να δουμε αντιστοιχα καλες προσπαθειες και απο αλλους developers.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα σχεδόν, λέω σχεδόν διότι μερικές διαφημίσεις δεν τις κόβει τελείως, ενεργοποίησα και τις επιλογές που αναφέρεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα, δεν παύει όμως και για μένα να είναι ο πρωτεύον browser
Link to comment
Share on other sites

Ισως θελει λιγο παραπανω ψαξιμο με τις λιστες αλλα να μην παραφορτωσει φοβαμαι.

Πιθανων θα υπαρχουν και αλλες πλην τις 37 που εχουν βαλει μεσα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο
  • 2 months later...

Υπάρχει τρόπος να κρύψουμε τη status bar (εικονίδια σήματος, μπαταρίας, κλπ.) στον Chrome, ώστε να έχουμε 100% full screen πλοήγηση;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stefan_city said:

Υπάρχει τρόπος να κρύψουμε τη status bar (εικονίδια σήματος, μπαταρίας, κλπ.) στον Chrome, ώστε να έχουμε 100% full screen πλοήγηση;

Σε όλους τους browsers μπορείς μέσω ADB εντολών. 

Υπάρχει κι εφαρμογή αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ώστε να ξέρω πόσο καλά δουλεύει. 

https://www.howtogeek.com/302194/how-to-force-any-android-app-into-fullscreen-immersive-mode-without-rooting/

 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, PapaDarxon said:

Σε όλους τους browsers μπορείς μέσω ADB εντολών. 

Υπάρχει κι εφαρμογή αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ώστε να ξέρω πόσο καλά δουλεύει. 

https://www.howtogeek.com/302194/how-to-force-any-android-app-into-fullscreen-immersive-mode-without-rooting/

 

Δυστυχώς δεν εκμεταλλεύεται όλη την οθόνη. Ναι μεν κρύβει τα εικονίδια, αλλά στη θέση τους μαυρίζει όλο το σημείο της οθόνης που βρισκόταν η status bar. 

Επισυνάπτω το πριν και μετά.

Screenshot_20211113_135756_com.android.chrome.jpg

 

Screenshot_20211113_140322_com.android.chrome.jpg

 

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

Στον soul που χρησιμοποιώ, υπάρχουν ρυθμίσεις που κρύβεις οτι θες κατά το σκρολάρισμα. 

Το λειτουργώ έτσι ακριβώς όπως το θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσης τρόπος στον Chrome να κατεβάσουμε την address bar κάτω; σε μεγάλες οθόνες είναι πολύ εκνευριστικό που το έχουμε ακόμα πάνω. παλιά θυμάμαι πειραματικά υπήρχε αυτή η επιλογή αλλά μετά το κατήργησαν. Μην μου πείτε να αλλάξω browser. Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω βολευτεί με τον Chrome εδώ και πολλά χρόνια.

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 3:34 ΜΜ, r31134 said:

Στον soul που χρησιμοποιώ, υπάρχουν ρυθμίσεις που κρύβεις οτι θες κατά το σκρολάρισμα. 

Το λειτουργώ έτσι ακριβώς όπως το θέλεις

Ευχαριστώ για την πρόταση.

Θα του ρίξω μια ματιά, αν και με έχει βολέψει ο συγχρονισμός του Chrome και η εύκολη αποστολή link μεταξύ συσκευών με τον ίδιο Google λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...