Jump to content

[Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο


sardas
 Κοινοποίηση

Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;  

515 members have voted

  1. 1. Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;

    • CM Browser
    • UC Browser
    • Firefox Browser
    • Dolphin Browser
    • Opera Browser
    • Chrome Browser
    • Yandex Browser
    • Boat Browser
    • Lightning Browser
    • Άλλος (Puffin Browser, Javelin Browser, Next Browser, Maxthon Cloud Browser κλπ.)


Recommended Posts

Τον χρησιμοποιώ πάνω από ένα χρόνο. Είναι ο πιο γρήγορος που έχω δοκιμάσει, έχει εξαιρετικό desktop mode με extra features που δεν υπάρχουν πουθενά άλλου πχ gamepad (είναι χρήσιμο όταν θέλεις να παίξεις flash games τα οποία και υποστηρίζει), mouse με trackpad (είναι πολύ χρήσιμο σε συσκευές με μεγάλη οθόνη και σωτήριο για χρήση με ένα χέρι). Λειτουργεί μέσω server (cloud) το οποίο είναι δίκοπο μαχαίρι δηλαδή: ναι μεν σου προσφέρει απίστευτη ταχύτητα αλλά αν δεν έχεις καλό σήμα ή έχεις αργό ίντερνετ θα αποσυνδέεται συνέχεια. Επίσης, δεν υποστηρίζει adblock αλλά τουλάχιστον έχει popup blocker. Κάνει και καλή εξοικονόμηση στα data.
Το cloud σημαίνει και 0 privacy

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εναλλακτική για τον bromite; πάντα με ad blocker extension?
Τι σε χάλασε? Τον έχω δουλέψει λίγο, γρήγορος σχετικά με πολύ καλύτερο adblock από τον kiwi
Link to comment
Share on other sites

Το cloud σημαίνει και 0 privacy

Προφανώς. Αν και προσωπικά πιστεύω πως Internet και (πραγματικό) privacy δεν πάνε μαζί οπότε δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία σε αυτό το μειονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτική για τον bromite; πάντα με ad blocker extension?

 

O kiwi έχει ενσωματωμένο το καλύτερο adblock σύστημα και δεν χρειάζεται τίποτα. Αν θέλεις και σε ενδιαφέρει όμως το μέγιστο αποτέλεσμα σε διαφημίσεις και επιθετικά pop-ups, εκεί πας ξεκάθαρα σε firefox και κατεβάζεις το addon ublock origin.

 

Είχα bromite και άλλαξα γιαυτό το λόγο.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

O kiwi έχει ενσωματωμένο το καλύτερο adblock σύστημα και δεν χρειάζεται τίποτα. Αν θέλεις και σε ενδιαφέρει όμως το μέγιστο αποτέλεσμα σε διαφημίσεις και επιθετικά pop-ups, εκεί πας ξεκάθαρα σε firefox και κατεβάζεις το addon ublock origin.

 

Είχα bromite και άλλαξα γιαυτό το λόγο.

Θα δω τον kiwi φαίνεται οκ ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

O kiwi έχει ενσωματωμένο το καλύτερο adblock σύστημα και δεν χρειάζεται τίποτα. Αν θέλεις και σε ενδιαφέρει όμως το μέγιστο αποτέλεσμα σε διαφημίσεις και επιθετικά pop-ups, εκεί πας ξεκάθαρα σε firefox και κατεβάζεις το addon ublock origin.

 

Είχα bromite και άλλαξα γιαυτό το λόγο.

Με καποιο magisk module οπως το "energized" δεν γινεται δουλεια;
Link to comment
Share on other sites

Με καποιο magisk module οπως το "energized" δεν γινεται δουλεια;

 

Magisk δεν έχω στο κινητό μου πλέον, όποτε δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Κοίτα, για μένα δεν είναι πρόβλημα οι διαφημίσεις. Κάλως ή κακώς τις μπλοκάρουν όλα σχεδόν τα προγράμματα. Το θέμα είναι τα επιθετικά pop-ups που έχουν οι σελίδες με streaming.

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι καινουριος στο android(μετα απο 8 συναπτα ετη σε ios)διαβασα μερικες σελιδες απο τις εκατονταδες εδω κ ηδη μπρερδευτικα.Εν συντομια χρειαζομαι ενα browser γρηγορο κ χωρις διαφημισεις.Να βαλω firefox συν καποιο addblock που θα μου προτινεται;Παρεμπιπτοντως δεν ξερω ακομα τι σημαινει root
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος mod να κανει reset την δημοσκοπηση; Ειναι αρκετα παλια. Πιστευω θα αλλαξουν αρκετα πραγματακια.
Link to comment
Share on other sites

σήμερα είδα ότι οι ειδήσεις στην αρχική οθόνη του kiwi είναι πλέον στα ελληνικά ακόμα και εάν η γλώσσα του κινητού είναι στα αγγλικά. επιτέλους

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το αντιθετο εγω θα εβαζα :p

 

οκ, οχι για τις ειδησεις, αλλα το ιδανικο ειναι γλωσσα κινητου ελληνικα, εφαρμογη αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

@Dimtzo

 

Κάνε μια δοκιμή τον Samsung Browser από το PlayStore. Βάζεις και ένα AdBlock που να είναι συμβατό (έχω το AdBlock fast). Γρήγορος και δεν είχα θέμα με τίποτα ως τώρα. (Όλα τα "κουμπιά" κάτω έχουν και long press εναλλακτικές λειτουργίες -το γράφω γιατί δεν το λέει κάπου , δες αν σε βολεύουν- .

 

Tapatalked

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι καινουριος στο android(μετα απο 8 συναπτα ετη σε ios)διαβασα μερικες σελιδες απο τις εκατονταδες εδω κ ηδη μπρερδευτικα.Εν συντομια χρειαζομαι ενα browser γρηγορο κ χωρις διαφημισεις.Να βαλω firefox συν καποιο addblock που θα μου προτινεται;Παρεμπιπτοντως δεν ξερω ακομα τι σημαινει root

Opera, με ενσωματωμένο adblock και εξοικονόμηση δεδομένων (επιλογές που τις ενεργοποιείς από τις ρυθμίσεις). Τον θεωρώ ως τον καλύτερο για χρήση browsing και με δυνατότητα για αποστολής pm στο Facebook.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η σειρά μου να δοκιμάσω τον Edge σε Android και να μείνω εντυπωσιασμένος. Πολύ συμπαθητικός, πάρα πολύ καλή δουλειά κι ας έχει λίγους μήνες στο play store. Απόλυτα smooth, καθαρή, λιτή σχεδίαση με συμμαζεμένες ρυθμίσεις και σελίδες πρόσβασης σε σελιδοδείκτες, ιστορικό, downloads κλπ.. Μάλιστα είναι αισθητή η προσπάθεια να δέσει με τις τελευταίες σχεδιαστικές τάσεις της Google στο Android. Δε φαίνεται να του λείπει και τίποτα από τις μοντέρνες απαιτήσεις. Έχει συγχρονισμό, dark theme, content blocker, άμεσο share και νοσταλγικό εικονίδιο. :p

 

Όποιος τυχόν δεν τον έχει πάρει χαμπάρι ακόμα, αξίζει σίγουρα την δοκιμή!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η σειρά μου να δοκιμάσω τον Edge σε Android και να μείνω εντυπωσιασμένος. Πολύ συμπαθητικός, πάρα πολύ καλή δουλειά κι ας έχει λίγους μήνες στο play store. Απόλυτα smooth, καθαρή, λιτή σχεδίαση με συμμαζεμένες ρυθμίσεις και σελίδες πρόσβασης σε σελιδοδείκτες, ιστορικό, downloads κλπ.. Μάλιστα είναι αισθητή η προσπάθεια να δέσει με τις τελευταίες σχεδιαστικές τάσεις της Google στο Android. Δε φαίνεται να του λείπει και τίποτα από τις μοντέρνες απαιτήσεις. Έχει συγχρονισμό, dark theme, content blocker, άμεσο share και νοσταλγικό εικονίδιο. :p

 

Όποιος τυχόν δεν τον έχει πάρει χαμπάρι ακόμα, αξίζει σίγουρα την δοκιμή!

Θα συμφωνήσω σε όλα, άριστος σε όλα του!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω τον τελευταίο καιρό στο chrome όταν κάνω refresh κάποιες συγκεκριμένες σελίδες (πχ protothema, to pontiki, techblog) η εικόνα χοροπηδάει πάνω κάτω σαν σπαστικια. Έχω το mi mix 2
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το chrome υπάρχει κάποιος Browser που να μπορώ να κάνω sync τα πάντα (bookmarks, πρόσφατες καρτέλες, ιστορικό κλπ) με το chrome desktop; ή έστω κάποιος τρόπος να γίνεται αυτόματα sync μέσω κάποιας εφαρμογής; Απ ό,τι διάβασα, είναι πολύ καλός ο kiwi που είναι chromium based αλλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το chrome υπάρχει κάποιος Browser που να μπορώ να κάνω sync τα πάντα (bookmarks, πρόσφατες καρτέλες, ιστορικό κλπ) με το chrome desktop; ή έστω κάποιος τρόπος να γίνεται αυτόματα sync μέσω κάποιας εφαρμογής; Απ ό,τι διάβασα, είναι πολύ καλός ο kiwi που είναι chromium based αλλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Όποιον τον ενδιαφέρουν τα features του kiwi όπως το μαύρο θέμα και η μπάρα κάτω αλλά θέλει ταυτόχρονα να κρατήσει και το sync μεταξύ chrome desktop Και mobile, μπορεί να βάλει swift black theme από substratum και να ενεργοποιήσει απ τα flags στο chrome το chrome duplex.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Με τον όπερα, ότι και αν κατεβάζω, στην μανισια εφαρμογή του κινητού 'Λήψεις' που ουσιαστικά είναι και File Explorer το δείχνει κενό. Όμως εάν χειροκίνητα μεταβώ στο φάκελο downloads φαίνονται όλα κανονικά. Αυτό δε συμβαίνει με browsers τύπου Chrome, brave, kiwi. Δείχνει στις λήψεις κατευθείαν τα πάντα. Δε χρειάζεται να ψάξω να βρω το φάκελο downloads. Είναι θέμα του όπερα αυτό, η του λογισμικού του κινητού; ξέρω είναι της πλάκας το πρόβλημα αλλά σπαστικό
Link to comment
Share on other sites

Καλός ο kiwi αλλά τρώει αρκετά mb. Κάποιος εναλλακτικός που να έχει data saver επιλογη; Στο xda λέει ο δημιουργός ότι δεν έχει τέτοια επιλογή γιατί οι ιστοσελίδες https δεν δέχονται τέτοια επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ισχυει οτι οι https σελιδες δεν λειτουργουν ετσι; Επισης διαβαζω αρκετα αρνητικα reviews για τον Opera στο play store τωρα τελευταια.
Link to comment
Share on other sites

Έχω τον Opera και σε γενικές γραμμές λειτουργεί εντάξει. Μου παρουσιάζει ένα bug όμως. Όποτε πάω να μπω στο aliexpress, κλείνει όλη η εφαρμογή. Αυτό ενίοτε το κάνει και με μερικές άλλες σελίδες, όχι πολλές, χωρίς να θυμάμαι ποιες.

 

Ξέρει κανείς πως διορθώνεται? Αν διορθώνεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...