Jump to content

[Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο


sardas
 Κοινοποίηση

Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;  

515 members have voted

  1. 1. Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;

    • CM Browser
    • UC Browser
    • Firefox Browser
    • Dolphin Browser
    • Opera Browser
    • Chrome Browser
    • Yandex Browser
    • Boat Browser
    • Lightning Browser
    • Άλλος (Puffin Browser, Javelin Browser, Next Browser, Maxthon Cloud Browser κλπ.)


Recommended Posts

το Samsung pass χρειάζεται κάποια εφαρμογή για να δουλέψει; μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε όσοι δεν έχουμε Samsung;
Link to comment
Share on other sites

Ο chrome παλαιότερα μου έκανε αυτόματη μετάφραση στα αγγλικά, κάπως θυμάμαι είχα επιλέξει όταν η γλώσσα δεν είναι αγγλικά ή Ελληνικά να μεταφράζει στα αγγλικά. Εδώ και καιρό μεταφράζει πρώτα αυτόματα στα ελληνικά και για να μεταφράσει αγγλικά πρέπει εγώ να το επιλέγω χειροκίνητα και αυτό είναι λίγο σπαστικό. Πως γίνεται να μεταφράζει αυτόματα μόνο στα αγγλικά κατευθείαν? Έχω ψάξει στις ρυθμίσεις αλλά δεν...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετές σελίδες χρησιμοποιώντας UC, οι γραμματοσειρές εμφανίζονται κάπως, εννοώ στην ίδια λέξη ορισμένα γράμματα είναι πιο μικρά σε μέγεθος σε σχέση με τα άλλα, στην ίδια πάντα λέξη.

Με Opera δεν συμβαίνει αυτό, ο UC όμως είναι πολύ πιο γρήγορος.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων;

Δεν είναι και τόσο ενοχλητικό, αν μπορούμε όμως να το διορθώσουμε ακόμη καλύτερα.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετάφραση στον Samsung browser πως έχουμε;

Έχοντας εγκαταστημένο το Google Translate, πατώντας παρατεταμένα πάνω σε μια λέξη/πρόταση σου βγάζει την επιλογή για translate.

Αλλά απ'ότι είδα υπάρχει και το ενσωματομένο Dictionary.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Με μικρή διαφορά αλλά είναι πιο γρήγορος. Επίσης, ο naked παραείναι naked για τα γούστα μου :p

 

Αλεξανδρε επειδη ειδα το σχολιο σου και σε εμπιστευτηκα, ειπα να δοκιμασω τον puffin (που ειχα να το κανω απο το 2013). Πες μου που μενει ο developer να του στειλω τον φακελο με τον ανθρακα!!!!! Μα καλα ειναι δυνατον να μην εχει adblock? στο myphone το δοκιμασα για αρχη και μετα και σε αλλες σελιδες αλλα σε ολες ειχα διαφημισεις. Αν τυχον εχω κανει καποιο λαθος πες μου να το διορθωσω. Δοκιμασα την free και την paid εκδοση αλλα ματαια..

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε επειδη ειδα το σχολιο σου και σε εμπιστευτηκα, ειπα να δοκιμασω τον puffin (που ειχα να το κανω απο το 2013). Πες μου που μενει ο developer να του στειλω τον φακελο με τον ανθρακα!!!!! Μα καλα ειναι δυνατον να μην εχει adblock? στο myphone το δοκιμασα για αρχη και μετα και σε αλλες σελιδες αλλα σε ολες ειχα διαφημισεις. Αν τυχον εχω κανει καποιο λαθος πες μου να το διορθωσω. Δοκιμασα την free και την paid εκδοση αλλα ματαια..

 

Όχι, δεν έκανες τίποτα λάθος. Ο puffin έχει έναν δικό του server στον οποίο και συνδέεται για να λειτουργήσει, δηλαδή τα sites έρχονται μέσω του server του. Αυτός είναι ο λόγος που φορτώνει τόσο γρήγορα τις σελίδες. Επίσης, αυτός είναι ο λόγος που δεν λειτουργεί κανένα addblock σε αυτόν τον browser.

Εγώ προσωπικά (φαντάζομαι και όλοι οι υπόλοιποι που τον χρησιμοποιούν σαν βασικό) έχω αποδεχτεί ότι για να έχω την υψηλότερη ταχύτητα και το καλύτερο desktop mode θα πρέπει να συνηθίσω τις διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

O UC έχει και αυτός δικό του server;

Ταχύτατος είναι!

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

O UC έχει και αυτός δικό του server;

Ταχύτατος είναι!

 

Αυτόν χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, είναι σφαίρα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει πλάκα με την ταχύτητα του!

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει πλάκα με την ταχύτητα του!

 

Μια από τα ίδια, νομίζω πως είναι πολύ ολοκληρωμένος browser.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολοι αυτοι πανω κατω εξισου σφαιρα ειναι γιατι ολοι χρησιμοποιουν ειτε τη μηχανη του chromium ειτε το WebView. Μη περιμενετε να δειτε διαφορες ειδικα σε ταχυτητα

 

Ο μοναδικος που εχει δικια του μηχανη ειναι ο Firefox. Ο κανονικος, γιατι και ο Focus ενα απλο WebView wrapper ειναι. + διαφορα forks του πχ iceweasel, waterfox κτλ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εγκαταστημένο το Google Translate, πατώντας παρατεταμένα πάνω σε μια λέξη/πρόταση σου βγάζει την επιλογή για translate.

Αλλά απ'ότι είδα υπάρχει και το ενσωματομένο Dictionary.

Σ ευχαριστώ φίλε ,δεν το γγνώριζα

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, είναι σφαίρα.

 

Έχω πάθει πλάκα με την ταχύτητα του!

 

Μια από τα ίδια, νομίζω πως είναι πολύ ολοκληρωμένος browser.

 

Τον δοκίμασα και τον uc. Όντως είναι πολύ γρήγορος, αρκετά κοντά στον puffin. Αλλά παρατήρησα κάτι περίεργο. Δεν πέρασαν πάνω από 5 λεπτά χρήσης και είχε φτάσει ήδη τα 120mb αποθ. χώρου! Προσοχή, δεν μιλάω για ram, ούτε για mobile data αλλά για internal storage. Την ίδια στιγμή ο fennec (πειραγμένος Firefox από το F-droid) έπιανε 62mb και ο puffin μόνο 41! Επίσης, χωρίς desktop mode μόνο ολοκληρωμένο δεν τον λες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Υπάρχει άλλος browser που να "κρατάει" τις ανοιχτές καρτέλες, χωρίς να χρειάζεται να κάνει reload όταν επανέρχομαι μετά από ώρα, ακριβώς δηλαδή ότι κάνει ο UC ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κυρίως θέμα διαχειρισης του κινητου

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τις κρατάει ακόμα και αν το κλείσει το σύστημα; Εγώ κατάλαβα ότι του τις σβήνει

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο UC ακόμη κι αν κλείσεις το κινητό τις κρατάει κανονικά τις καρτέλες, αυτό εννοεί μάλλον ο φίλος, αυτό το κάνει όμως κι ο Chrome.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες, εννοώ πως, να έχω 3-4 καρτέλες στον UC ανοιχτές, να μεταπηδώ στις καρτέλες αυτές, ή σε άλλες εφαρμογές, ή ακόμα και να κλειδώνω το τηλέφωνο, να επανέρχομαι μετά από ώρα, σε οποιαδήποτε καρτέλα,και να μην κάνει επαναφόρτωση ο browser.

Νομίζω όπως λέει ο φίλος πως μόνο o UC το υποστηρίζει

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες, εννοώ πως, να έχω 3-4 καρτέλες στον UC ανοιχτές, να μεταπηδώ στις καρτέλες αυτές, ή σε άλλες εφαρμογές, ή ακόμα και να κλειδώνω το τηλέφωνο, να επανέρχομαι μετά από ώρα, σε οποιαδήποτε καρτέλα,και να μην κάνει επαναφόρτωση ο browser.

Νομίζω όπως λέει ο φίλος πως μόνο o UC το υποστηρίζει

 

Κι όμως, αυτό το κάνει και ο opera mini.

Link to comment
Share on other sites

Θα τον δοκιμάσω. Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και στον κανονικό όπερα. Επίσης ο καινούριος όπερα touch τι διαφορές έχει;
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έκανες τίποτα λάθος. Ο puffin έχει έναν δικό του server στον οποίο και συνδέεται για να λειτουργήσει, δηλαδή τα sites έρχονται μέσω του server του. Αυτός είναι ο λόγος που φορτώνει τόσο γρήγορα τις σελίδες. Επίσης, αυτός είναι ο λόγος που δεν λειτουργεί κανένα addblock σε αυτόν τον browser.

Εγώ προσωπικά (φαντάζομαι και όλοι οι υπόλοιποι που τον χρησιμοποιούν σαν βασικό) έχω αποδεχτεί ότι για να έχω την υψηλότερη ταχύτητα και το καλύτερο desktop mode θα πρέπει να συνηθίσω τις διαφημίσεις.

 

Eπειδή κι εγώ έχω τον puffin paid για το θέμα των διαφημίσεων βάλε blockada και τέλος.

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...