Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους!!! Έχω βάλει την εφαρμογή Navfree στο κινητο μου και απ'οτι βλεπω μεχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα. Επειδή το τηλέφωνο ειναι καινουριο το περασα μονο και μονο για να δω πως δουλευει το κινητο με το gps. Αν πάρω το navigon θα δω μεγάλες διαφορες ή να μεινω με το free μιας και το χρησιμοποιω σπάνια?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε ολους!!! Έχω βάλει την εφαρμογή Navfree στο κινητο μου και απ'οτι βλεπω μεχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα. Επειδή το τηλέφωνο ειναι καινουριο το περασα μονο και μονο για να δω πως δουλευει το κινητο με το gps. Αν πάρω το navigon θα δω μεγάλες διαφορες ή να μεινω με το free μιας και το χρησιμοποιω σπάνια?

 

Κρατάς το free και το δοκιμάζεις συχνότερα μέχρι να σε πείσει ότι θα τα καταφέρει στα δύσκολα. Όταν το κάνει μένεις στη χρήση του όσο το χρειάζεσαι πραγματικά. Αν δεν το κάνει, ψάχνεις για άλλο..:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει μία εφαρμογή που χρησιμοποιεί την αναζήτηση του google maps και κάνοντας share μπορούμε να στείλουμε την επιλεγμένη τοποθεσία στο πρόγραμμα GPS που υποστηρίζεται.

Τώρα που η google έχει κόψει την δυνατότητα μέσα από το πρόγραμμα να ψάχνεις στο google πιστεύω πως η εφαρμογή θα είναι πολύ χρήσιμη.

Μπορείτε να την βρείτε στο google play. Το όνομα της εφαρμογής είναι sendtogps https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bestapps.sendtogps

Επίσης υπάρχει και αντίστοιχο thread στο Myphone. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345069

http://routerutilities.blogspot.com/ - Εργαλεία για routers

http://earthquakesgr.blogspot.com/ - Σεισμοί Ελλάδος

http://sendtogps.blogspot.com/ - google maps -> ανοίξτε με το gps πρόγραμμά σας.

talexop Kernel for Note4 910C

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους!!! Έχω βάλει την εφαρμογή Navfree στο κινητο μου και απ'οτι βλεπω μεχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα. Επειδή το τηλέφωνο ειναι καινουριο το περασα μονο και μονο για να δω πως δουλευει το κινητο με το gps. Αν πάρω το navigon θα δω μεγάλες διαφορες ή να μεινω με το free μιας και το χρησιμοποιω σπάνια?

 

Αυτό το navfree έχει και φωνητική καθοδήγηση στα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει μία εφαρμογή που χρησιμοποιεί την αναζήτηση του google maps και κάνοντας share μπορούμε να στείλουμε την επιλεγμένη τοποθεσία στο πρόγραμμα GPS που υποστηρίζεται.

Τώρα που η google έχει κόψει την δυνατότητα μέσα από το πρόγραμμα να ψάχνεις στο google πιστεύω πως η εφαρμογή θα είναι πολύ χρήσιμη.

Μπορείτε να την βρείτε στο google play. Το όνομα της εφαρμογής είναι sendtogps https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bestapps.sendtogps

Επίσης υπάρχει και αντίστοιχο thread στο Myphone. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345069

 

Νομίζω πως είναι εξαιρετικά χρήσιμη σαν προσθήκη στο Google maps, γιατί το πολεμάω να μην περάσω άλλο πρόγραμμα πλοήγησης. Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που δεν ειμαι φορτηγατζης κι οδηγω ΙΧ, κι εχω τους χαρτες 2013.09, θα δω καποια διαφορά στην πλοηγηση;

 

Κατα 99% δεν έχει κάτι ειδικό για φορτηγά ο 2013.09. Οι διαφορετικές δρομολογήσεις ρυθμίζονται με ενα setting μέσα στο content.info

truckAttr=no/yes

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δηλώσει οτι είμαι αυτοκίνητο. Δεν χρησιμοποιώ τα καλά των φορτηγών και βλέπω διαφορές στο χάρτη Πολλές γιατι ειναι της navteq. Και ξαναλεω τον θεωρώ πιο Καλό απο της ta για την Ώρα. Edited by Falcon36
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω την ένταση μέσω Bt για φωνητική καθοδήγηση; τόσο στο navigon όσο και στο sygic με το ζόρι ακούω στο plantronics m50. Στο προηγούμενο κινητό δεν είχα θέμα.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω την ένταση μέσω Bt για φωνητική καθοδήγηση; τόσο στο navigon όσο και στο sygic με το ζόρι ακούω στο plantronics m50. Στο προηγούμενο κινητό δεν είχα θέμα.

το sygic συνδέεται μέσω ΒΤ? πως? εγώ δεν το έχω καταφέρει

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

το sygic συνδέεται μέσω ΒΤ? πως? εγώ δεν το έχω καταφέρει

 

Δεν θέλει κάποιο ιδιαίτερο τρόπο.

Αν έχεις συνδεδεμένο ΒΤ ,περνάει ο ήχος αυτόματα στο ΒΤ.

Καμία άλλη ρύθμιση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει κάποιο ιδιαίτερο τρόπο.

Αν έχεις συνδεδεμένο ΒΤ ,περνάει ο ήχος αυτόματα στο ΒΤ.

Καμία άλλη ρύθμιση.

εγώ αν και το έχω τσεκάρει δεν μου το κάνει αυτό.

Στο sygic στις ρυθμίσεις>ειδοποιήσεις & ήχοι>προηγμένες> μεγάφωνο τηλεφώνου, μήπως αυτό πρέπει να είναι μη τσεκαρισμένο για να ακούγεται μέσω ΒΤ?

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

εγώ αν και το έχω τσεκάρει δεν μου το κάνει αυτό.

Στο sygic στις ρυθμίσεις>ειδοποιήσεις & ήχοι>προηγμένες> μεγάφωνο τηλεφώνου, μήπως αυτό πρέπει να είναι μη τσεκαρισμένο για να ακούγεται μέσω ΒΤ?

 

Με αυτη τη ρύθμιση σε εμενα ακουγεται απο το ακουστικό του τηλεφώνου ενω αν δεν το εχω τσεκαρισμένο παίζει κανονικά απο το ηχείο! Οσο αναφορα το Bluetooth σε εμενα με το plantronics πάιζε κανονικά , αφου στις ρυθμίσεις του Bluetooth εχεις τσεκάρει και εκει που λέει ηχος πολυμεσων!;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ αν και το έχω τσεκάρει δεν μου το κάνει αυτό.

Στο sygic στις ρυθμίσεις>ειδοποιήσεις & ήχοι>προηγμένες> μεγάφωνο τηλεφώνου, μήπως αυτό πρέπει να είναι μη τσεκαρισμένο για να ακούγεται μέσω ΒΤ?

ΠΟιο bluetooth εχεις?μηπως δεν εχει δυνατοτητα ηχου πολυμεσων?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ΠΟιο bluetooth εχεις?μηπως δεν εχει δυνατοτητα ηχου πολυμεσων?

αν εννοείς τηλέφωνο το S4, το οποίο συνεργάζεται άψογα με το Bt στο αμάξι μου. Με το ΒΤ σε πλοήγηση έχω το θέμα

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Το Sygic στο νεοαποκτηθέν xperia SP, δυστυχώς δεν λειτουργεί...!

Η οθόνη μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα γίνεται μαύρη και βγαίνει ένα μήνυμα πως

το πρόγραμμα σταμάτησε να λειτουργεί...

Μιλάω πάντα για την έκδοση που υπάρχει στο Playstore...!

Link to comment
Share on other sites

Εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα με το igo σε Note 3 μετα την αναβαθμιση σε 4.4.2? Δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει η αναβαθμιση αλλα ενω παλια δουλευε κανονικα, τωρα μενει στην αναζητηση δορυφορων..
t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον επόμενο καιρό θα γίνουν ομιλίες μονοδρομησεις στον Πειραιά.. Παίζει να περαστούν άμεσα στο sygic;
Link to comment
Share on other sites

Εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα με το igo σε Note 3 μετα την αναβαθμιση σε 4.4.2? Δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει η αναβαθμιση αλλα ενω παλια δουλευε κανονικα, τωρα μενει στην αναζητηση δορυφορων..
σε εμένα παίζει κανονικά. Δοκίμασε να κλειδώσει πρώτα δορυφόρους με κάποιο πρόγραμμα από το play και μετά άνοιξε το. Edited by menioseten
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι gps εφαρμογη, αλλα δεν νομιζω να υπαρχει καταλληλοτερο μερος για να ρωτησω:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ulmon.android.citymaps2gofull

Τι ειναι αυτο ακριβως; Χαρτες πολεων; Χωρων; με αξιοθεατα;

Δεν κανει πλοηγηση, αλλα εχει ολα τα υπολοιπα που εχει ενα gps application?

Link to comment
Share on other sites

και ακόμη περισσότερα, ταξιδιωτικό οδηγό και ανάλυση με κείμενο και εικόνες για τα αξιοθέατα.
Link to comment
Share on other sites

και ακόμη περισσότερα, ταξιδιωτικό οδηγό και ανάλυση με κείμενο και εικόνες για τα αξιοθέατα.

 

Κατι σαν 'lonely planet' δηλαδη?

Μαλλον αξιζει οπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο το ενδιαφέρον γι'αυτό το νήμα.Πόλλα στοιχεία βρήκα κι εγώ o ίδιος περί androids και εφαρμογών αυτών ψάχνοντας στο φόρουμ και είπα να δοκιμάσω και για πλοηγούς.Χωρίς εμπειρία σε android κινητά(Ήταν παλαιο σπορ τα κινητά αλλά υπήρξε μια ανάπαυλα διαρκείας τα τελευταία έτη)δοκίμασα δύο προγραμμάτα πλοηγών έως τώρα σε Sony Xperia mini10(Έπεσε τυχαία στα χέρια μου οπότε καιρός για πειράματα).Δεν υπάρχουν πολλές δυνατότητες,είναι rooted και η έκδοση που έχει είναι απαγορευτική για πειράματα σε καλούδια Α' κλάσης.

 

Navigon- navteq=>

Πολύ ομαλό σαν πρόγραμμα,ταίριαξε αρκετά καλά καθώς δεν υπήρξε κανένα κόλλημα κατά τη χρήση αναφορικά με τη συσκευή του κινητού.Η χρήση της μπαταρίας θα μπορούσα να πω αρκετά ικανοποιητική :!: -έχοντας υπ'όψιν ότι συγκρίνουμε gps- και γενικά το κινητό ανταποκρίθηκε πλήρως στις απαιτήσεις του προγράμματος.Η χρήση του συνοδευτικού απαραίτητου προγράμματος Navigon fresh ήταν βολική.Το πρόγραμμα αυτό είναι υπεύθυνο για τις αναβαθμίσεις χαρτών και όχι μόνο.Σχετικά με τα γραφικά,θα έλεγα ικανοποιητικά χωρίς να υπάρχει κάτι ιδιαίτερο.Αυτό βεβαίως ήταν μεγάλο προτέρημα για την ομαλή λειτουργία του προγράμματος στο mini10 :cool: .Η μπάρα για το σήμα του δορυφόρου έχει κατάλληλο μέγεθος για μικρές οθόνες και πολυεργαλεία όπως το mini μιας και φαινόταν εύκολα στο άνω μέρος της οθόνης(Εναλλαγή σε κόκκινο χρώμα όταν έχαν δορυφορικό σημα).

Η εταιρεία στα επίσημα στατιστικά της αναφέρει 99% κάλυψη στην Ελλάδα.Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι κάθε περιοχή στο πρόγραμμα είναι σχεδιασμένη όπως και στην πραγματικότητα.Είναι πολύ πιθανόν,όπως και στη δικιά μου περίπτωση, η χαρτογράφηση μιας περιοχής να είναι παλιά.Βεβαίως ο τόπος διαμονής μου δεν είναι και κάποιο μεγάλο αστικό κέντρο ωστόσο επιθυμούσα κάτι καλύτερο.Άλλωστε μιλώντας για gps,οι πρώτες περιοχές που θέλουμε να είναι όπως πρέπει,είναι αυτές στις οποίες κατοικούμε.

 

Sygic-Χάρτες=; => Πολλές επιλογές στο μενού αυτού του προγράμματος οι οποίες μετατρέπουν το κινητό σε μία κανονική συσκευή πλοήγησης που προορίζεται μόνο για το σκοπό της.Ο τόπος διαμονής μου εμφανίζεται άριστα όπως και οι γυρω περιοχές.Επίσης υπήρχε αφθονία των " POI " και βλέποντας τα διέκρινα ότι αν χρειαζόμουν κάτι από POI στη γύρω περιοχή θα με βοηθούσαν πάρα πολύ.Γενικότερα στο μενού η διάταξη των επιλογών θύμιζε πολύ...gps.......Αρκετές οι ρυθμίσεις για τον χρήστη.

Στον αντίποδα,το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι πάρα πολύ βαρύ,πιστεύω όχι μόνο για συσκευές όπως σε αυτή που δοκίμασα αλλά και σε καλύτερες.Σε εκείνες βέβαια δεν θα φαίνεται τόσο έντονα.Επιπλόν η κατανάλωση μπαταρίας είναι μεγάλη(συγκριτικά και με το navigon).Σίγουρα το πρόγραμμα δεν απευθύνεται σε κινητά τύπου mini10 αλλά αφού υπάρχουμε κι εμείς ,ας κάνουμε την κριτική!Ο δείκτης του δορυφορικού σήματος στην οθόνη του κινητού είναι αόρατος μιας και διακρίνεται πολύ δύσκολα..

 

Τα δύο ακόμα που θα δοκίμαζα θα ήταν το igo και του :!: google maps :!: που απ'ότι κατάβα υπάρχει κάτι σαν πλοηγός με τους χάρτες google.

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς τηλέφωνο το S4, το οποίο συνεργάζεται άψογα με το Bt στο αμάξι μου. Με το ΒΤ σε πλοήγηση έχω το θέμα

 

για δες στις ρυθμισεις του bluetooth σαν τη το εχει περασμενο?υποθετω οτι ειναι μονο για συνομιλια το συγκεκριμενο bluetooth για αυτο δεν παιζει.Ισως χρειαζεται ενα προγραμματακι.για δες και πες μας.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

για δες στις ρυθμισεις του bluetooth σαν τη το εχει περασμενο?υποθετω οτι ειναι μονο για συνομιλια το συγκεκριμενο bluetooth για αυτο δεν παιζει.Ισως χρειαζεται ενα προγραμματακι.για δες και πες μας.

τι εννοείς ρυθμίσεις ΒΤ? το S4 που έχω δεν βλέπω να έχει ρυθμίσεις για το ΒΤ

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...