Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή τι διαφορά έχει από πχ το Sygic;
Εγώ πχ μια χαρά δουλεύω το Sygic πάνω στην 750 Honda μου.
Δεν μπορώ να φανταστώ τι παραπάνω δίνει.
Σύμφωνα με τους προγραμματιστές: "Καλύτερη εμπειρία πλοήγησης προσαρμοσμένη στους αναβάτες" , "Ευρύτερη προβολή 3D για να δείτε περισσότερα μπροστά και να προετοιμαστείτε για τις στροφές" και κάτι άλλα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Navionics-AutoGuidance-App_PRjpg.jpg

Get underway faster with Auto Guidance+ in the Navionics Boating app
Advanced automatic routing solution with quicker route calculations, smoother suggested pathways and more

Προηγμένη λύση αυτόματης δρομολόγησης με ταχύτερους υπολογισμούς διαδρομής, πιο ομαλές προτεινόμενες διαδρομές και πολλά άλλα

Quote

Here’s what’s new for the Auto Guidance+ feature:

  • Improved route calculation times allow boaters to get underway faster while delivering a suggested path from point A to point B while avoiding harsh turns.
  • New height considerations provide better suggested routes for sailboats and large vessels that require greater overhead clearance while navigating channels, inlets, marina entrances and more.
  • New shoreline distance preference setting allows you to indicate whether your vessel stays closer or further from shore along the route. Shoreline distance settings also factor in shallow water that may not be near the shore.
  • Unlimited waypoints enable boaters and anglers to mark important points of interest along their route or highlight all their favorite fishing locations.

πηγη https://www.garmin.com/en-US/newsroom/press-release/marine/get-underway-faster-with-auto-guidance-in-the-navionics-boating-app/

σελιδα playstore https://play.google.com/store/apps/details?id=it.navionics.singleAppMarineLakesHD

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, lneam said:

Navionics-AutoGuidance-App_PRjpg.jpg

Get underway faster with Auto Guidance+ in the Navionics Boating app
Advanced automatic routing solution with quicker route calculations, smoother suggested pathways and more

Προηγμένη λύση αυτόματης δρομολόγησης με ταχύτερους υπολογισμούς διαδρομής, πιο ομαλές προτεινόμενες διαδρομές και πολλά άλλα

πηγη https://www.garmin.com/en-US/newsroom/press-release/marine/get-underway-faster-with-auto-guidance-in-the-navionics-boating-app/

σελιδα playstore https://play.google.com/store/apps/details?id=it.navionics.singleAppMarineLakesHD

έχει διαφημίσεις που σου σπάνε τα νεύρα?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vasileios13 said:

έχει διαφημίσεις που σου σπάνε τα νεύρα?

αυτο γραφει στο playstore

Quote

Try it free for a limited time. To continue using the charts and features, purchase a one-year renewable subscription.

συνηθως το χρησιμοποιουν κατοχοι μικρων σκαφων, με tablet. Ειναι η πιο φθηνη λυση ναυτικης πλοηγησης για μικρες αποδρασεις 1-2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

στο waze όταν είμαστε σε κλειστό χώρο λέει ότι δεν υπάρχει GPS .στο gmaps δεν το λέει. το waze χρησιμοποιεί δεδομένα για έστω, περίπου να βρίσκει την θέση μου όταν δεν βλέπει ουρανό το κινητό;83b2d7ac1b10257a69da66020fba9785.jpg

Link to comment
Share on other sites

How To Use Navionics For Beginners

https://www.youtube.com/watch?v=z2BNffHANBA

ενα μικρο βιντεο παρουσιασης της εφαρμογης σε smartphone android απο ερασιτεχνες ψαραδες (25/11/2021)

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2022 at 7:26 ΜΜ, vasileios13 said:

έχει διαφημίσεις που σου σπάνε τα νεύρα?

για πολυ απλες δραστηριοτητες στην θαλασσα, υπαρχει και η λυση του osmand (free, paid,subscription)

http://osmand.net/docs/user/navigation/boat-navigation/

εδω μπορουμε να δουμε τις δυνατοτητες της εφαρμογης. Για την ποιοτητα των χαρτογραφικων δεδομενων osm απο χωρα σε χωρα, τιποτα δεν ειναι δεδομενο. Η εταιρεια εχει προσθεσει στο layer της θαλασσας, τουλαχιστον ενα στοιχειο που το γνωριζω - World Depth contours απο την Nasa. Οχι, δεν ειναι επαγγελματικοι χαρτες ναυσιπλοιας, ειναι ερασιτεχνικοι.

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Να ρωτήσω, είχα ενα igo apk εγκατεστημένο σε ένα παλιότερο κινητό με τα ux του , το sys του και όλα αυτά , λειτουργούσε κομπλέ.
Έβαλα τον ίδιο φάκελο με το ίδιο apk και μου το δείχνει πως λείπουν πραγματα, και σφάλματα τύπου πως είναι για παλιότερο λογισμικό η έκδοση.
Τέλος πάντων κατεβάζω νεότερη έκδοση και γράφουν πως θέλει αγορασμενο license.
Κατεβάζω λοιπόν την original έκδοση του igo από το play store, όπου όλα τα δεδομένα τα έχει μέσα στον φάκελο android /data .
Εκεί διαπίστωσα πως και να προσθέσεις οτιδήποτε, πιθανόν δεν θα λειτουργήσει καν η εφαρμογή.
Οπότε οι απορίες μου είναι :
- δουλεύουν τα ux , και όλα αυτά που είχαν οι patched εκδόσεις στο original igo του play store ? Αν ναι πως;


Sent from my SM-F926B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

OsmAnd

στις 22/6 επισημα στο playstore, ολοι οι χρηστες πηραν την εκδοση 4.2 revision 4. Συντομα ειδαμε την revision 5 και απο χθες ειναι σε beta η 6. Για οσους δεν εχουν αναβαθμισει απο την 4.1 revision 11, θα ελεγα να κρατησουν αυτη για λιγο καιρο.

Προσωπικα μεσα απο δοκιμες που εχω κανει, δεν βρηκα τιποτα ανησυχητικο, μονο καποια "χαζα" θεματα με τις ρυθμισεις - που τις "ξεχναει". Σιγουρα οι δικες μου αναγκες ειναι πολυ βασικες, οποτε οι public beta εκδοσεις που εφτασαν τον αριθμο 6 κατι παραπανω θα διορθωνουν. Οποτε κρατηστε την 4.1 εαν ειναι να πατε στο βουνο.

Screenshot-20220628-182423.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2022 at 9:13 ΠΜ, gesvts said:

Καλημέρα,

Να ρωτήσω, είχα ενα igo apk εγκατεστημένο σε ένα παλιότερο κινητό με τα ux του , το sys του και όλα αυτά , λειτουργούσε κομπλέ.
Έβαλα τον ίδιο φάκελο με το ίδιο apk και μου το δείχνει πως λείπουν πραγματα, και σφάλματα τύπου πως είναι για παλιότερο λογισμικό η έκδοση.
Τέλος πάντων κατεβάζω νεότερη έκδοση και γράφουν πως θέλει αγορασμενο license.
Κατεβάζω λοιπόν την original έκδοση του igo από το play store, όπου όλα τα δεδομένα τα έχει μέσα στον φάκελο android /data .
Εκεί διαπίστωσα πως και να προσθέσεις οτιδήποτε, πιθανόν δεν θα λειτουργήσει καν η εφαρμογή.
Οπότε οι απορίες μου είναι :
- δουλεύουν τα ux , και όλα αυτά που είχαν οι patched εκδόσεις στο original igo του play store ? Αν ναι πως;


Sent from my SM-F926B using Tapatalk
 

πλήρωσε να λειτουργήσει

Link to comment
Share on other sites

πλήρωσε να λειτουργήσει
Τελικά το έψαξα σε διάφορα φόρουμ του εξωτερικού, για να λειτουργήσουν τα ux ή οτιδήποτε έξτρα επάνω στην εφαρμογή (κόστος διοδίων πχ, ή live καιρός στον ουρανό), η εφαρμογή πρέπει να είναι παράνομη δλδ cracked. Αυτό γιατί μπορείς και δημιουργείς φάκελο που διαβάζει ό,τι δεδομένα θέλει ο κάθε χρήστης κάθε φορά.

Η νόμιμη, αγορασμενη εφαρμογή δημιουργεί έναν φάκελο στο data/android ο οποίος μπορείς να προσθέσεις αρχεία μεν, αλλά δεν πρόκειται να διαβάσει τπτ από αυτά. Εκτός αυτού , δεν υπάρχουν add-ons τέτοιου τύπου όπως κόστος διοδίων ούτε επί πληρωμή.

Αυτά!



Sent from my SM-F926B using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gesvts said:

Τελικά το έψαξα σε διάφορα φόρουμ του εξωτερικού, για να λειτουργήσουν τα ux ή οτιδήποτε έξτρα επάνω στην εφαρμογή (κόστος διοδίων πχ, ή live καιρός στον ουρανό), η εφαρμογή πρέπει να είναι παράνομη δλδ cracked. Αυτό γιατί μπορείς και δημιουργείς φάκελο που διαβάζει ό,τι δεδομένα θέλει ο κάθε χρήστης κάθε φορά.

Η νόμιμη, αγορασμενη εφαρμογή δημιουργεί έναν φάκελο στο data/android ο οποίος μπορείς να προσθέσεις αρχεία μεν, αλλά δεν πρόκειται να διαβάσει τπτ από αυτά. Εκτός αυτού , δεν υπάρχουν add-ons τέτοιου τύπου όπως κόστος διοδίων ούτε επί πληρωμή.

Αυτά!



Sent from my SM-F926B using Tapatalk

 

σε αυτα που διαβασα, θα σου απαντησω πως δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα.

η εταιρεια NNG, απο την αρχη της εμφανισης του android, ειχε στα χερια της ενα πολυ καλο προιον που ετρεχε σε PND με Win CE. Απο την αλλη, σε πολλες χωρες του κοσμου, εταιρειες προιοντων πλοηγησης ή εταιρειες προιοντων car multimedia, βρηκαν ως πηγη εσοδων την συνεργασια με την NNG, για τις δικες τους ιδεες σε λυσεις πλοηγησης. Ετσι σχεδον 15 χρονια, η NNG δημιουργησε custom λυσεις πλοηγησης για αυτες τις εταιριες, γνωστες ως OEM. Καθε λυση ηταν με αλλο εμπορικο ονομα εφαρμογης, μιας ομως βασικης πλατφορμας πλοηγησης, που η NNG αλλαζε αναλογα το hardware που θα ετρεχε ή τα "θελω" της εταιρειας που αγοραζε το OEM προιον. Προσωπικα εχω δει πανω απο 10 παραλλαγες και ελαχιστες να ειναι στην  "ζωη' ακομα.

Ο κοσμος που σιγα-σιγα αγοραζε android smartphones, απο την μια ηθελε να τρεχει την γνωστη εφαρμογη απο τα PND, απο την αλλη δεν υπηρχε στο playstore. Η δικη μου λογικη λεει πως θα υπηρχαν ποινικες ρητρες για την NNG, ωστε να μπορουν ανενοχλητα να "πουλανε" οι OEM τα δικα τους προιοντα.

Ετσι την λυση εδωσαν καποιοι προγραμματιστες που εκαναν "port" τις custum εφαρμογες απο τους OEM. Και αυτο φαινεται, απο τα πολλα ονοματα που υπαρχουν "εκει εξω" που εχουν σαν προθεμα το iGO + κατι αλλο.

 Δεν γνωριζω εαν η NNG, ειχε φανταστει την τεραστια αποδοχη που θα ειχε η εφαρμογη της στο android. Γιατι σε αυτη την περιπτωση, ισως να μην ειχε κανει συνεργασιες και να ειχε εξ αρχης κυκλοφορησει μονη της στο playstore κατι. Μετα ομως απο 10 χρονια, η ζημια ειχε γινει. Και σε συνδυασμο με τα ενσωματωμενα navigation systems των νεων αυτοκινητων, ηταν διπλα χαμενη η κατασταση.

Οσο για την μια και μοναδικη εφαρμογη της NNG στο playstore, εχει πολλες διαφορες με τις αλλες των OEM. Και δεν νομιζω πως οι λογοι θα πρεπει να αναφερθουν εδω. Οι επιλογες της NNG, σε βαθος χρονου ειχαν αυτες τις επιπτωσεις - για ολους τους εμπλεκομενους.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, gesvts said:

Τελικά το έψαξα σε διάφορα φόρουμ του εξωτερικού, για να λειτουργήσουν τα ux ή οτιδήποτε έξτρα επάνω στην εφαρμογή (κόστος διοδίων πχ, ή live καιρός στον ουρανό), η εφαρμογή πρέπει να είναι παράνομη δλδ cracked. Αυτό γιατί μπορείς και δημιουργείς φάκελο που διαβάζει ό,τι δεδομένα θέλει ο κάθε χρήστης κάθε φορά.

Η νόμιμη, αγορασμενη εφαρμογή δημιουργεί έναν φάκελο στο data/android ο οποίος μπορείς να προσθέσεις αρχεία μεν, αλλά δεν πρόκειται να διαβάσει τπτ από αυτά. Εκτός αυτού , δεν υπάρχουν add-ons τέτοιου τύπου όπως κόστος διοδίων ούτε επί πληρωμή.

Αυτά!



Sent from my SM-F926B using Tapatalk

 

δεν καταλαβα αν ειναι σπασμενη η παλια εφαρμογη σου

αν ειναι οκ πληρωμενη,γιατι δεν βαζεις τη νεα εκδοση και να συνεχισεις απο εκει

 

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα αν ειναι σπασμενη η παλια εφαρμογη σου
αν ειναι οκ πληρωμενη,γιατι δεν βαζεις τη νεα εκδοση και να συνεχισεις απο εκει
 
Η παλιά με τις παραμετροποιήσεις και τροποποιήσεις που μπορείς να κάνεις, είναι σπασμένη.
Η επισημη του play store, που έχω αγορασμενη, ειναι αυτή που δεν μπορείς να κάνεις κάτι πέρα από αυτά που σου δίνει η ίδια η εφαρμογή.



Sent from my SM-F926B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

iGO στο playstore

αυτη η εφαρμογη εμφανιστηκε στο playstore Jun 8, 2016. Σημερα εχει βαθμολογια 3.4 που προσωπικα την θεωρω χαμηλη σε σχεση παντα με τις αλλες εφαρμογες που εκαναν γνωστη την NNG. Εαν καποιος θελησει να την αγορασει για πλοηγηση μονο στην Ελλαδα, το κοστος ειναι η αγορα ολης της Ευρωπης, νομιζω 50 € (?). Αντιστοιχα, διπλανη χωρα εχει μεμονωμενη αγορα με κοστος κατω απο 15€.

Οσο για το ονομα που βλεπουμε στο playstore, αυτο ειναι iGO Navigation

εαν ομως δουμε το λινκ που εχει https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nng.igo.primong.igoworld

τοτε βλεπουμε αυτο igo.primo Ευκολα καταλαβαινουμε απο το ονομα, απο που προηλθε και οτι ειναι μια ειδικα τροποποιημενη εκδοση για τους πελατες του playstore.

Link to comment
Share on other sites




Εαν καποιος θελησει να την αγορασει για πλοηγηση μονο στην Ελλαδα, το κοστος ειναι η αγορα ολης της Ευρωπης, νομιζω 50 € (?). Αντιστοιχα, διπλανη χωρα εχει μεμονωμενη αγορα με κοστος κατω απο 15€.



Τις έχουν κατεβάσει λίγο τις τιμές, 30€ για Ευρώπη και εάν θες έξτρα τα tts συν 5€.

Εγώ που έχω ταυτόχρονα sygic και tomtom το igo με βολεύει πολύ περισσότερο σε πλοήγηση.
Για μικρές διαδρομές βέβαια βάζεις waze ή Google maps.


Sent from my SM-F926B using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gesvts said:

Τις έχουν κατεβάσει λίγο τις τιμές, 30€ για Ευρώπη και εάν θες έξτρα τα tts συν 5€.

Εγώ που έχω ταυτόχρονα sygic και tomtom το igo με βολεύει πολύ περισσότερο σε πλοήγηση.
Για μικρές διαδρομές βέβαια βάζεις waze ή Google maps.

στις δικες μου δοκιμες απετυχε παταγωδως, η playstore εφαρμογη. Ηταν τον Αυγουστο του '19. Τοτε ειχε 50€.

Σημερα, τι γινεται με αυτα τα δυο.
- ειναι το ελληνικο keyboard qwerty ??? τοτε ηταν σε αλλη διαταξη, δεν θυμαμαι τι ηταν ακριβως
- οι tts εχουν ελληνικα, τοτε δεν ειχαν

Link to comment
Share on other sites

για τις τιμες τις εφαρμογης iGO να διορθωσω το 50€

βρηκα στις σημειωσεις μου αυτο

Τιμες
- Ευρωπη 29.99€
- Τουρκια 19.99€
- Ρωσια 18.99€
- TTS 4.99€

Link to comment
Share on other sites



.
ειναι το ελληνικο keyboard qwerty ??? τοτε ηταν σε αλλη διαταξη, δεν θυμαμαι τι ηταν ακριβως



Όχι, έχει ακόμα εκείνη την άκυρη διάταξη που θυμάσαι.
Ξεκινάει από το Α (στην θέση του Q) και πάει αλφαβητικά μέχρι τέλους.



Sent from my SM-F926B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gesvts said:

Όχι, έχει ακόμα εκείνη την άκυρη διάταξη που θυμάσαι.
Ξεκινάει από το Α (στην θέση του Q) και πάει αλφαβητικά μέχρι τέλους.

προσπαθω να καταλαβω τι γινεται με αυτους απο το 2016 που βγηκε η εφαρμογη. Τοσο πολυ μας γραφουν .... ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...