Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

google Maps - Get some fresh air outdoors with Google

spacer.png

με μια νεα δυνατοτητα αναβαθμιστηκε η εφαρμογη, την "ποιοτητα του αερα". Ως συνηθως, η αρχη αφορα την χωρα US

πηγη     https://blog.google/products/search/get-some-fresh-air-outdoors-with-google/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αυτόματη εναλλαγή χρωμάτων στους Google Maps δεν δουλεύει. Επίσης αν έχω το θέμα σκούρο σαν της συσκευής δεν μπορώ να έχω χάρτη μέρα, γενικώς ότι να 'ναι...

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

εδώ εμένα όταν ανοίγω την εφαρμογή μια είναι στα αγγλικά μια στα ελληνικά οι δρόμοι στην πάνω μπάρα για την επόμενη οδό που θα στρίψω .με γλώσσα κινητού τα αγγλικά και γλώσσα gmaps τα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

iGO να βρειτε την υγειά σας !!! 20 χρονια μόνο χάρτες αλλαζω τουλάχιστον ενημέρωση 2 φωρες το χρονο ! απο δυο διαφορετικές εταιρίες.  iGO Europe TomTom [TeleAtlas]  & iGO [Navteq] EUROPE

20210311_105156_HDR.jpg

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ilka71 said:

στη νέα εφαρμογή του herewego γίνεται να ψάξουμε διευθύνσεις επαφων; στην μπάρα αναζήτησης όπως στο gmaps η γίνεται αλλιώς;

στις ρυθμισεις του android - εφαρμογες - here wego και δες στα δικαιωματα χρησης εαν υπαρχει "επαφες". Εαν δεν υπαρχει τοτε ξεχασε το

Link to comment
Share on other sites

Από τις εφαρμογές GPS που δοκιμάζω την τελευταία βδομάδα (καινούργιο κινητό γαρ) η μόνη που μου φαίνεται καλή (όχι τέρμα όμως!) είναι το OsmAnd.

Και αυτή όμως, έχει το κακό συνήθειο να μην κρατάει σταθερό το βέλος πάνω στον χάρτη, και απλά να τον μετακινεί, αλλά το αντίθετο, κάτι που εμένα με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, BASSstarlet said:

Από τις εφαρμογές GPS που δοκιμάζω την τελευταία βδομάδα (καινούργιο κινητό γαρ) η μόνη που μου φαίνεται καλή (όχι τέρμα όμως!) είναι το OsmAnd.

Και αυτή όμως, έχει το κακό συνήθειο να μην κρατάει σταθερό το βέλος πάνω στον χάρτη, και απλά να τον μετακινεί, αλλά το αντίθετο, κάτι που εμένα με ενοχλεί.

εχω σε χρηση την εφαρμογη osmand και θα ελεγα οτι γνωριζω τα βασικα ως προς τις δικες μου αναγκες. Αυτο που αναφερεις δεν το καταλαβα ωστε να σου απαντησω. Στα γενικα να σου πω, η εφαρμογη εχει 3 τροπους που μετακινει τον χαρτη
- No rotation (north always upwards)
- Movement direction
- Compass direction

αναλογα την περιπτωση το βελος ειναι στην οθονη 50/50 ή 75/25.

υπαρχουν ακομα οι περιπτωσεις
- Rotate map by bearing
- Auto zoom setting
- Use Magnetic sensor
- Use Kalman filter
 που ολα αυτα εχουν αλλες ρυθμισεις / συνδυασμους.

για αρχη ριξε μια ματια στο επισημο online manual

http://osmand.net/docs/user/map/interact-with-map/

περα απο την εφαρμογη, μπορει να επηρεάζει την πλοηγηση και η ποιοτητα του hardware της συσκευης μας -  Accelerometer / γυροσκοπιο / compass ή το calibration που εχουν. Ειδικα της πυξιδας μπορει να θελει συχνα

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, BASSstarlet said:

Από τις εφαρμογές GPS που δοκιμάζω την τελευταία βδομάδα (καινούργιο κινητό γαρ) η μόνη που μου φαίνεται καλή (όχι τέρμα όμως!) είναι το OsmAnd.

Και αυτή όμως, έχει το κακό συνήθειο να μην κρατάει σταθερό το βέλος πάνω στον χάρτη, και απλά να τον μετακινεί, αλλά το αντίθετο, κάτι που εμένα με ενοχλεί.

μερικες ακομα παρατηρησεις

οταν εχουμε τις default ρυθμισεις θα βρουμε στα πιο διαδεδομενα profiles της εφαρμογης τις εξης ρυθμισεις που αφορουν την περιστροφη του χαρτη
- browse map : north up
- car navigation : Movement direction
- pedestrian : Compass direction
υπο αυτες τις ρυθμισεις στην πλοηγηση με ενεργο το δεκτη πλοηγησης, ο χαρτης δεν θα εχει την ιδια συμπεριφορα.

Σε περιπτωση που εχω καταλαβει σωστα το δικο σου προβλημα, εγω δεν το εχω αντιμετωπισει ποτε, σε καμια συσκευη μου.

Link to comment
Share on other sites

Google maps 11.33.1
Screenshot-20220612-114214.jpg
νεα λειτουργια,  ποιοτητα αερα - κατω δεξια
Αυτό δουλεύει και σε μένα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, junglist said:
1 hour ago, lneam said:
Google maps 11.33.1
Screenshot-20220612-114214.jpg
νεα λειτουργια,  ποιοτητα αερα - κατω δεξια

Αυτό δουλεύει και σε μένα.

εντυπωσεις ... ? μιας και εγω μονο το βλεπω, αλλα δεν μπορω ( θελω ) να το δουλεψω.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, junglist said:
3 ώρες πριν, lneam said:
Google maps 11.33.1
Screenshot-20220612-114214.jpg
νεα λειτουργια,  ποιοτητα αερα - κατω δεξια

Αυτό δουλεύει και σε μένα.

Πως εμφανίζονται αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Πως εμφανίζονται αυτά?
Πατάς αυτό το εικονίδιο
8ggn6fs.jpg

-----------
Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

AnaDigit

http://www.topoguide.gr/anadigit/anadigit_staff.php

Quote

Το 2018, η AnaDigit, συμπράττοντας με την αδερφή γαλλική εταιρεία Ubicarta, ίδρυσαν την ομόρρυθμη εταιρεία topoguide, που εστιάζει στη δημιουργία και διάθεση προϊόντων και υπηρεσιών ψηφιακής και πεζοπορικής ξενάγησης και ερμηνείας περιβάλλοντος.

αυτο το κειμενο υπαρχει στην σελιδα τους. Δεν γνωριζω ποτε ακριβως "ανεβηκε" αυτη η πληροφορια για τους καταναλωτες, ομως ευκολα οσοι γνωριζουν αυτη την εταιρεια απο τα προηγουμενα χρονια, μπορουν να καταλαβουν πλεον τους λογους που ολα "παγωσαν" το 2015

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσεις ... ? μιας και εγω μονο το βλεπω, αλλα δεν μπορω ( θελω ) να το δουλεψω.
Δεν βγάζει δεδομένα για εδώ Κύπρο που μένω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites



Νεα εφαρμογη πλοηγησης απο την ΤομΤομ για μοτοσυκλετες

Το δοκίμασα αλλα μου είναι δύσχρηστο προς το παρών γιατί δεν έχει φωνητικές ειδοποίησεις.
Το τηλέφωνο το έχω στην τσέπη κ καθοδηγούμαι - μιλάω απο το Bluetooth του κράνους.


--------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, coulis said:


 


Το δοκίμασα αλλα μου είναι δύσχρηστο προς το παρών γιατί δεν έχει φωνητικές ειδοποίησεις.
Το τηλέφωνο το έχω στην τσέπη κ καθοδηγούμαι - μιλάω απο το Bluetooth του κράνους.


--------
Tapa
 

αυτο εινα κατι που το θυμαμαι .. απο παλια. 😎

στο θεμα μας τωρα. Δεν νομιζω να το σχεδιασαν με αυτες τις αναγκες, δηλαδη "απο την τσεπη" μας. Βλεπω ακομα, μιας και ειναι νεα εφαρμογη πως "ζηταει" χρηστες για beta testing, και στο iOS ακομα δεν εχει κυκλοφορησει.

 

επισημη σελιδα https://www.tomtom.com/en_gb/navigation/mobile-apps/go-ride/

εδω βλεπουμε σε 3 φωτογραφιες τον αλγοριθμο που αφορα τις μοτοσυκλετες. Το παραδειγμα αφορα ιδια σημεια Α-Β. Στην χωρα μας δεν ξερω εαν θα εχουμε κατι αναλογο. Εκτος εαν μιλαμε για εθνικη με διοδια και απο την παλια εθνικη με "θεα" την θαλασσα και τα βραχια στο 1 μετρο απο εμας.

 

Link to comment
Share on other sites



αυτο εινα κατι που το θυμαμαι .. απο παλια.
στο θεμα μας τωρα. Δεν νομιζω να το σχεδιασαν με αυτες τις αναγκες, δηλαδη "απο την τσεπη" μας. Βλεπω ακομα, μιας και ειναι νεα εφαρμογη πως "ζηταει" χρηστες για beta testing, και στο iOS ακομα δεν εχει κυκλοφορησει.


Επίσης δεν έχει "αποφυγές" (διόδια, εθνική οδό, χώμα κλπ).
Βέβαια είναι ακόμα σε beta έκδοση

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coulis said:

Επίσης δεν έχει "αποφυγές" (διόδια, εθνική οδό, χώμα κλπ).
Βέβαια είναι ακόμα σε beta έκδοση

βρηκες στην εφαρμογη σε καποια οθονη πληροφοριες για κοστος αγορας ή συνδρομης ? χωρα , ηπειρος, παγκοσμια

Link to comment
Share on other sites

Νεα εφαρμογη πλοηγησης απο την ΤομΤομ για μοτοσυκλετες
https://play.google.com/store/apps/details?id=io.roadcaptain.app
Clipboard-1.jpg
Clipboard-2.jpg
Δηλαδή τι διαφορά έχει από πχ το Sygic;
Εγώ πχ μια χαρά δουλεύω το Sygic πάνω στην 750 Honda μου.
Δεν μπορώ να φανταστώ τι παραπάνω δίνει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...