Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκπληξη!!

Το gmaps αναβαθμίστηκε μόλις, και εκφωνεί ονόματα οδών στα ελληνικά. 

Τουλάχιστον στο S21 ultra με one ui 4.1

Edited by NIKOSXRI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 5/11/2021 at 7:56 ΜΜ, vasileios13 said:

Από την στιγμή που τους έχω βάλει ΠΟΤΈ δεν έχει βγάλει update,για αυτό ρώτησα. Μου φάνηκε περίεργο.

Αυτό το έχω παρατηρήσει και 'γω. Από όταν άλλαξε στην τελευταία εμφάνιση της η εφαρμογή, δεν έχω δει κάποιο update στους χάρτες. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2022 at 9:50 ΜΜ, delka1 said:

Αυτό το έχω παρατηρήσει και 'γω. Από όταν άλλαξε στην τελευταία εμφάνιση της η εφαρμογή, δεν έχω δει κάποιο update στους χάρτες. 

Δεν δίνει και επιλογή για manual update,να ξέρεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vasileios13 said:

Δεν δίνει και επιλογή για manual update,να ξέρεις τι γίνεται.

Δεν έχεις επιλογή offline maps ?Eκει εκτός απο το να επιλέξεις τι περιοχή θες  να κατεβάσει σου δίνει δυνατότητα να κάνεις manual update τις ήδη κατεβασμένες περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Είχα καιρό να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή της Peugeot για την καταγραφή των διαδρομών, κατανάλωση κλπ.

'Οταν την άνοιξα προχθές, διαπίστωσα όταν δεν λάμβανε σήμα από το gps για τον εντοπισμό της θέσης του αυτ/του.

Δοκίμασα με τις εφαρμογές Sygic, Google κλπ και λειτουργούν κανονικά.

Απενεργοποίησα και ενεργοποίησα το κινητό, χωρίς αποτέλεσμα.

Έχει άλλος με Peugeot το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ηere WeGo v4 generation

η εφαρμογη σχεδιαστηκε απο την εταιρεια για συγκεκριμενο target group καταναλωτων. Κατι που προσωπικα βλεπω πως το εχει πετυχει στο 100%.

εαν υπαρχουν χρηστες της εφαρμογης v2 που ειχαν αλλες απαιτησεις, τους προτεινω να εγκαταστησουν την παλια εκδοση HERE WeGo 2.0.15189 απο καποιο site τυπου apk mirror. Προσωπικα εχω αυτη την εκδοση και μεχρι σημερα εχει μηνιαιες αναβαθμισεις χαρτων, οπως και αλλες επιλογες πλοηγησης. Για ποσο ακομα δεν ξερω, οσο παει ...

ο καθενας ας κανει τις επιλογες του

Link to comment
Share on other sites

Ηere WeGo v2 generation

οι κατοχοι της εφαρμογης οπως η εκδοση HERE WeGo 2.0.15189, σημερα εχουν την μηνιαια αναβαθμηση χαρτων. Η νεα εκδοση εχει τον αιρθμο 8,30,130,152 και μεγεθος 386,2ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2022 at 10:40 ΠΜ, lneam said:

Ηere WeGo v4 generation

ηλ

εαν υπαρχουν χρηστες της εφαρμογης v2 που ειχαν αλλες απαιτησεις, τους προτεινω να εγκαταστησουν την παλια εκδοση HERE WeGo 2.0.15189 απο καποιο site τυπου apk mirror. Προσωπικα εχω αυτη την εκδοση και μεχρι σημερα εχει μηνιαιες αναβαθμισεις χαρτων, οπως και αλλες επιλογες πλοηγησης. Για ποσο ακομα δεν ξερω, οσο παει ...

ο καθενας ας κανει τις επιλογες του

Ο λόγος που θα προτιμούσε κάποιος την συγκεκριμένη έκδοση αντί της νέας; 

Σοβαρά ρωτάω. 

Εκτός και αν απευθύνεται σε συγκεκριμένες τρόπο λειτουργίες οπότε και συγκεκριμένο κοινό! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

 

45 minutes ago, andreasomageiras said:

Ο λόγος που θα προτιμούσε κάποιος την συγκεκριμένη έκδοση αντί της νέας; 

Σοβαρά ρωτάω. 

Εκτός και αν απευθύνεται σε συγκεκριμένες τρόπο λειτουργίες οπότε και συγκεκριμένο κοινό! 

το εχω γραψει στο κομματι που εχεις αφαιρεσει .....

Quote

η εφαρμογη σχεδιαστηκε απο την εταιρεια για συγκεκριμενο target group καταναλωτων. Κατι που προσωπικα βλεπω πως το εχει πετυχει στο 100%.

χωρις πολλα πολλα, ειναι οι καταναλωτες του google maps.

προσωπικα δεν θελω να σε πεισω για την εφαρμογη που εσυ θα χρησιμοποιεις. Οταν σημερα σχεδον ολες εχουν δωρεαν εκδοσεις  ή trial, δοκιμαζεις και οτι σου αρεσει αφηνεις. Εαν παντα αυτο που εχεις δεν σε καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2022 at 12:27 ΠΜ, bill33 said:

Δεν έχεις επιλογή offline maps ?Eκει εκτός απο το να επιλέξεις τι περιοχή θες  να κατεβάσει σου δίνει δυνατότητα να κάνεις manual update τις ήδη κατεβασμένες περιοχές.

δεν βλέπω τέτοια επιλογή

 

 

Screenshot_2022-04-01-19-33-06-950_com.here.app.maps.jpg

Screenshot_2022-04-01-19-32-06-090_com.here.app.maps.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ηere WeGo v4 generation map updates

απο την στιγμη που δεν υπαρχει στην εφαρμογη πουθενα πληροφοριση της εκδοσης του offline χαρτη, αυτο λεει πολλα για τον σχεδιασμο της εφαρμογης , σε συνδυασμο πως η νεα αυτη εφαρμογη εγκαθισταται στους κρυφους φακελους του android.

για οσους την εχουν στην συσκευη τους, μπορουν να δουν σε βαθος χρονου τουλαχιστον 3 μηνες, εαν το μεγεθος του χαρτη αλλαξει. Εαν ναι, τοτε γινεται αυτοματη αναβαθμιση. Προσωπικα εχω αλλη πληροφοριση, αλλα μπορει κατι να εχει αλλαξει προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vasileios13 said:

δεν βλέπω τέτοια επιλογή

 

 

Screenshot_2022-04-01-19-33-06-950_com.here.app.maps.jpg

Screenshot_2022-04-01-19-32-06-090_com.here.app.maps.jpg

Εγω λέω  για το google maps  ενώ εσύ μαλλον γράφεις για τους  here  maps . 

Λαθος μου.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2022 at 12:03 ΠΜ, bill33 said:

Εγω λέω  για το google maps  ενώ εσύ μαλλον γράφεις για τους  here  maps . 

Λαθος μου.

 

Ναι για το ΗERE λέμε,δεν έχει επιλογή τέτοια - ούτε κάνει κάθε μήνα update τους χαρτες.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεται πως η Here WeGo beta που υπαρχει σε ξεχωριστη σελιδα στο google play, εχει υποστηριξη σε android auto ?

γνωριζεται οτι μπορει να υπαρχει ταυτοχρονα στην συσκευη μας, με την εφαρμογη HERE WeGo 2.0.15189 ?

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το βιντεο με ημερ. 19/1/2022 απο την εταιρεια, μπορουμε να δουμε τους στοχους που θελει να πετυχει η νεα εφαρμογη. Η online συνδεση ειναι αναποσπαστο κομματι της απροσκοπτης λειτουργιας.

www.youtube.com/watch?v=GlDl0S4NThg

Link to comment
Share on other sites

το google maps ετοιμαζει νεες δυνατοτητες. Μια απο αυτες ειναι και η χρηση τιμων στα διοδια. Η αρχη θα γινει απο U.S., India, Japan και Indonesia.

για περισσοτερα εδω https://blog.google/products/maps/make-google-maps-your-copilot-these-new-updates/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

OsmAnd

στην επομενη εκδοση της εφαρμογης που θα κυκλοφορισει (οταν με το καλο) θα υπαρχουν αλλαγες στην λειτουργεια του δεκτη πλοηγησης, λογο προβληματος στην μετρηση του υψομετρου. Η προσφατη εκδοση night build εχει Menu – Settings – OsmAnd settings – Location source
εκει μπορουμε να ορισουμε
- Google Play services
- Android API
ως πηγη δεδομενων τοποθεσιας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω εδώ μην ανοίγω θέμα. 

Εγώ σε galaxy S7 5ςτιας χρησιμοποιούσα και εξακολουθώ κατά κόρον το Navigon. Την θεωρώ μακράν την καλύτερη offline εφαρμογή τόσο σε ακρίβεια όσο και σε ελαστικότητα. Απροβληματιστη και ελαφριά σε κινητό σ7 παλιό δήλ. 

 

Στο νέο μου κινητό mi10 οποια Navigon apk και να δοκίμασα δεν το κάνει install υποθέτω γιατί πλέον έκλεισαν. Δοκίμασα και σέ ένα παλιό huawei της μητέρας μου να το εγκαταστήσω και πάλι δεν γινόταν. Δήλ η φάση είναι αυτή τώρα? Οποίος το έχει από παλιά το λειτουργεί(με τους παλιούς χάρτες που βέβαια δεν άλλαξαν) αλλά δεν μπορεί κανείς να εγκαταστήσει εκνεου? Ούτε σε παλια android έκδοση? 

 

 

Και δεύτερον δοκίμασα ότι εφαρμογή βρήκα στο store. Σε offline φάση βέβαια με ίντερνετ έχεις και το κλασσικό maps. Δεν βρήκα απολύτως τπτ αξιόλογο στα κλασσικά TomTom igo κτλ. Το μόνο που αν και βαρύ αν και κρασαρει αν και περίεργο στη λειτουργία και δύσχρηστο είναι το sygic 

 

 

Υπάρχει καποια εναλλακτική είτε στο store είτε εκτός ? Ξαναλέω σε offline με ανοιχτό το μόνο το GPS χωρίς δεδομένα 

Edited by aaaaztek84
Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2022 at 7:06 ΠΜ, makap said:

Είχα καιρό να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή της Peugeot για την καταγραφή των διαδρομών, κατανάλωση κλπ.

'Οταν την άνοιξα προχθές, διαπίστωσα όταν δεν λάμβανε σήμα από το gps για τον εντοπισμό της θέσης του αυτ/του.

Δοκίμασα με τις εφαρμογές Sygic, Google κλπ και λειτουργούν κανονικά.

Απενεργοποίησα και ενεργοποίησα το κινητό, χωρίς αποτέλεσμα.

Έχει άλλος με Peugeot το ίδιο πρόβλημα;

Φαίνεται ότι δεν έχει Peugeot άλλο μέλος του forum ή δεν έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, αλλά θα γράψω πως το αντιμετώπισα, για όποιον το χρειαστεί στο μέλλον.

Αφού δοκίμασα αρκετές πιθανές λύσεις, χωρίς αποτέλεσμα, αποφάσισα να απεγκαταστήσω την εφαρμογή, χάνοντας ίσως κάποια data που δεν είχα αποθηκεύσει. Εγκατέστησα πάλι την εφαρμογή και το gps λειτούργησε πάλι κανονικά, όπως και πριν και μάλιστα έδειξε τα πραγματικά χλμ που έχει το αυτ/το, αντί εκείνων που έδειχνε από τότε που κόλλησε.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, aaaaztek84 said:

Παιδιά να ρωτήσω εδώ μην ανοίγω θέμα. 

Εγώ σε galaxy S7 5ςτιας χρησιμοποιούσα και εξακολουθώ κατά κόρον το Navigon. Την θεωρώ μακράν την καλύτερη offline εφαρμογή τόσο σε ακρίβεια όσο και σε ελαστικότητα. Απροβληματιστη και ελαφριά σε κινητό σ7 παλιό δήλ. 

 

Στο νέο μου κινητό mi10 οποια Navigon apk και να δοκίμασα δεν το κάνει install υποθέτω γιατί πλέον έκλεισαν. Δοκίμασα και σέ ένα παλιό huawei της μητέρας μου να το εγκαταστήσω και πάλι δεν γινόταν. Δήλ η φάση είναι αυτή τώρα? Οποίος το έχει από παλιά το λειτουργεί(με τους παλιούς χάρτες που βέβαια δεν άλλαξαν) αλλά δεν μπορεί κανείς να εγκαταστήσει εκνεου? Ούτε σε παλια android έκδοση? 

 

 

Και δεύτερον δοκίμασα ότι εφαρμογή βρήκα στο store. Σε offline φάση βέβαια με ίντερνετ έχεις και το κλασσικό maps. Δεν βρήκα απολύτως τπτ αξιόλογο στα κλασσικά TomTom igo κτλ. Το μόνο που αν και βαρύ αν και κρασαρει αν και περίεργο στη λειτουργία και δύσχρηστο είναι το sygic 

 

 

Υπάρχει καποια εναλλακτική είτε στο store είτε εκτός ? Ξαναλέω σε offline με ανοιχτό το μόνο το GPS χωρίς δεδομένα 

εαν η συσκευη εχει android 7, μπορεις να δοκιμασεις το δωρεαν + offline προγραμμα Here WeGo. Παντα για πλοηγηση σε ασφαλτο, αυτο που λεμε δηλαδη αστικη πλοηγηση. Ισως εαν δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις να κανει και για ταξιδια.

αυτη ειναι μια γενικη απαντηση, χωρις να γνωριζουμε τις αναγκες σου

Link to comment
Share on other sites

με αφορμη το προβλημα της εφαρμογης navigon του χρηστη aaaaztek84

στο android μεχρι και σημερα, οι καταναλωτες μπορουν να κανουν μονοι τους (χωρις root) εγκατασταση εφαρμογης εκτος playstore. Σε καποιους καταναλωτες το backup restore ειναι απαραιτητο. Δεν εχει καμια σημασια εαν ειναι δωρεαν ή επιπληρωμη η εφαρμογη. Στην περιπτωση μας εχουμε 3 απαραιτητα προβληματα προς λυση.
- το βασικο αρχειο εφαρμογης
- τα δεδομενα της εφαρμογης π.χ. χαρτες, poi, κτλ
- τα δεδομενα του χρηστη π.χ. ρυθμισεις, διαδρομες, κτλ

το πρωτο ευκολα το αντιγραφουμε απο την πρωτη εγκατασταση της εφαρμογης απο το playstore, μεσα απο την συσκευης μας. Το δευτερο εδω και λιγα χρονια, σιγα σιγα γινεται και πιο δυσκολο. Σημερα εφαρμογες οπως των tomtom, sygic, here που προσωπικα εχω δοκιμασει, ο φακελος των αρχειων λειτουργιας της εφαρμογης που κατεβαινει απο τους servers της εταιρειας, βρισκεται στα κρυφα partitions του android και ξεχναμε πλεον το backup restore. Οσο για το Νο3 σε εφαρμογες αστικης πλοηγησης ειναι απιθανο να βρουμε αυτη την επιλογη απο την εφαρμογη.

Υπαρχει και κατι ακομα πολυ χειροτερο. Στις επιπληρωμη εφαρμογες, οπως το navigon, αλλα και αλλες οπως το locus maps pro (3) που εχω, απαιτουν μονο την πρωτη φορα που θα τρεξουν, επικοινωνια με την εταιρεια τους και οχι με την google (playstore). Οποτε, εαν η εταιρεια εχει κλεισει, κανενα backup restore δεν λειτουργει.  Υπαρχουν ομως και επιληρωμη εφαρμογες που δεν θελουν registration, οπως το GPS Test plus και το orux map GP που προσωπικα διαθετω.

νεο μηνυμα
να προσθεσω στις προβληματικες εφαρμογες που θελουν registration την εταιρεια Mireo με τις εφαρμογες don't panic και Genius Maps. Για λογους που μονο οι ιδιοι θεωρησαν σωστους η πρωτη εφαρμογη εχει αφαιρεθει εδω και αρκετα χρονια απο τους server της εταιρειας και δεν μπορει κανενας να κανει απενεγκατασταση της παλιας του εφαρμογης ακομα και για λογους "ρεζερβας" στην πλοηγηση σε συσκευη Νο2. Ειδικα σε αυτη την περιπτωση, η εταιρεια ειναι ενεργη και 100% σε λειτουργια σημερα.

ευτυχως που οι εφαρμογες κοστιζουν απο λιγα ευρω εως και μερικα δεκαρικα. Ενας φυσιολογικος καταναλωτης μετα απο λιγα χρονια χρησης σε αυτες τις περιπτωσεις, απλα θα συνεχισει την ζωη του ....

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lneam said:

με αφορμη το προβλημα της εφαρμογης navigon του χρηστη aaaaztek84

στο android μεχρι και σημερα, οι καταναλωτες μπορουν να κανουν μονοι τους (χωρις root) εγκατασταση εφαρμογης εκτος playstore. Σε καποιους καταναλωτες το backup restore ειναι απαραιτητο. Δεν εχει καμια σημασια εαν ειναι δωρεαν ή επιπληρωμη η εφαρμογη. Στην περιπτωση μας εχουμε 3 απαραιτητα προβληματα προς λυση.
- το βασικο αρχειο εφαρμογης
- τα δεδομενα της εφαρμογης π.χ. χαρτες, poi, κτλ
- τα δεδομενα του χρηστη π.χ. ρυθμισεις, διαδρομες, κτλ

το πρωτο ευκολα το αντιγραφουμε απο την πρωτη εγκατασταση της εφαρμογης απο το playstore, μεσα απο την συσκευης μας. Το δευτερο εδω και λιγα χρονια, σιγα σιγα γινεται και πιο δυσκολο. Σημερα εφαρμογες οπως των tomtom, sygic, here που προσωπικα εχω δοκιμασει, ο φακελος των αρχειων λειτουργιας της εφαρμογης που κατεβαινει απο τους servers της εταιρειας, βρισκεται στα κρυφα partitions του android και ξεχναμε πλεον το backup restore. Οσο για το Νο3 σε εφαρμογες αστικης πλοηγησης ειναι απιθανο να βρουμε αυτη την επιλογη απο την εφαρμογη.

Υπαρχει και κατι ακομα πολυ χειροτερο. Στις επιπληρωμη εφαρμογες, οπως το navigon, αλλα και αλλες οπως το locus maps pro (3) που εχω, απαιτουν μονο την πρωτη φορα που θα τρεξουν, επικοινωνια με την εταιρεια τους και οχι με την google (playstore). Οποτε, εαν η εταιρεια εχει κλεισει, κανενα backup restore δεν λειτουργει.  Υπαρχουν ομως και επιληρωμη εφαρμογες που δεν θελουν registration, οπως το GPS Test plus και το orux map GP που προσωπικα διαθετω.

νεο μηνυμα
να προσθεσω στις προβληματικες εφαρμογες που θελουν registration την εταιρεια Mireo με τις εφαρμογες don't panic και Genius Maps. Για λογους που μονο οι ιδιοι θεωρησαν σωστους η πρωτη εφαρμογη εχει αφαιρεθει εδω και αρκετα χρονια απο τους server της εταιρειας και δεν μπορει κανενας να κανει απενεγκατασταση της παλιας του εφαρμογης ακομα και για λογους "ρεζερβας" στην πλοηγηση σε συσκευη Νο2. Ειδικα σε αυτη την περιπτωση, η εταιρεια ειναι ενεργη και 100% σε λειτουργια σημερα.

ευτυχως που οι εφαρμογες κοστιζουν απο λιγα ευρω εως και μερικα δεκαρικα. Ενας φυσιολογικος καταναλωτης μετα απο λιγα χρονια χρησης σε αυτες τις περιπτωσεις, απλα θα συνεχισει την ζωη του ....

Αυτό παθαίνω. Ενώ κατεβάζω διάφορες εκδόσεις του Navigon κάποιες από τις τις οποίες κάνω εγκατάσταση κανονικά εν συνεχεία θέλει να κάνει μια σύνδεση ώστε να κατεβάσεις τον χάρτη της Ελλάδος. Θυμάμαι από παλιά ήταν μια επιπλέον διαδικασία download (περίπου 300-500mb)εκει λοιπόν όποια και να δοκίμασα κολλάει. Δεν έχω θέμα ακόμα και να αγοράσω την εφαρμογή αλλά ούτε αυτό μπορώ. 

 

Δεν ξερω προσπάθησα μέσω reddit να βρω αν υπάρχει ολόκληρο ινσταλ με τα maps προεγκατεστημενα αλλά δεν βρήκα άκρη. 

 

Δεν μπορώ να εξηγήσω γραπτώς πόσο ανώτερη είναι σαν εφαρμογή εύκολα. Είναι κάτι που τό αναγνωρίζεις στην χρήση. Πχ είμαι στο τάδε μέρος πχ κέντρο Θεσσαλονίκη και πάω να πατήσω να με βγάλει ανατολικά γράφοντας και μόνον την οδό που θέλω να καταλήξω, μου βγάζει εν συντομία και σαν πρώτο αποτέλεσμα την ακριβή τοποθεσία. Σαν να αναγνωρίζει μέσω AI τον πιο σύντομο δρόμο. Επίσης είτε γράψω μόνο τκ είτε μόνο περιοχή μου δίνει πάλι άμεσα την τοποθεσία. Επίσης μου βγάζει 2-3 πιθανές οδούς ιδανικές είτε άπο κέντρο είτε από περιφερειακό. Είναι αυτά τα μικρά μικρά που καταλαβαίνεις στην χρήση και σε διευκολύνουν  και σε καμία περιπτωση δε έχει το σιτζικ 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...