Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο waze έχει να ψάξεις με το όνομα της επαφής; όπως στο Google maps; δηλαδή κατευθείαν από την αναζήτηση να βάλεις όνομα επαφής και να σου δείξει την διεύθυνση για να κατευθυνθεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όσον αφορά το Waze ,έδωσα πρόσβαση μέσα από τις άδειες στις επαφές και κανονικα γράφω το ονομα της επαφής και μου βγάζει διεύθυνση..

διαβαζω σε διάφορα άρθρα ότι πλέον μεσο Google maps μας εμφανίζει μπλόκα και κάμερες έχει καταφέρει κάποιος στην Ελλάδα να το καταφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

Ειλικρινά, θέλω τα φώτα σε όποιον μπορεί να με βοηθήσει.

Πρόσφατα έβαλα αυτήν την οθόνη στο αυτοκίνητο μου.

Απο εκείνη την ημέρα, το οποίο το σκέφτηκα αρκετές ημέρες μετά, κολλαει το gps κατα την πλοήγηση (Gmaps) λέγοντας μου ότι χαθηκε το σήμα GP (και οχι GPS). Εϊτε κάνω πλοήγηση απο το κινητό, είτε απο την οθόνη στην οποία πρεμπιπτώντως έχω καρτα sim για data. Εάν κλείσω την οθόνη, παίζει μια χαρά το κινητό. Δεν εχω δοκιμάσει να κάνω το αντίθετο αλλά υποθέτω ότι το ίδιο θα συμβαίνει, θα παίζει δηλαδή κανονικά η οθόνη.

Προφανώς κολλάει το gps έχοντας και το κινητό μου μέσα στο αμάξι (Samsung Note 20 Ultra).

Καμιά ίδέα απο κανένα;

 

 

 

 

 

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Στην οθονη  multimedia εχεις ξεχωριστη εφαρμογη σωστα; Ή μοιραζεις την οθονη του κινητου;

Θα ξεκινουσα να ψαχνω απο την οθονη πρωτα και να σου πω για αρχη θα εβγαζα τη sim. 

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη λειτουργεί αυτόνομα. Δεν κάνω ούτε μιρορινγκ ούτε Android auto.
Το δοκίμασα και αυτο, βγάζοντας την sim, επίσης δοκίμασα το ενσωματωμένο πρόγραμμα πλοήγησης iGO Navigation που και αυτό, κάνει πολύ χρόνο να βρει σήμα GPS σε σημείο να απελπιζομαι και να το κλείνω.
Στους gmaps βρίσκει άμεσα και σε λιγότερο από ένα λεπτό το χάνει.


Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...

Αύριο κιόλας θα το δοκιμάσω αλλά αν δεν βρω λύση θα το παω στον εγκαταστατη μαις και ειναι δική του ευθύνη να δουλεύει υποδειγματικά (και γρήγορα) καθως έβαλα ενα προιόν για να δουλεύει και να μου διευκολύνει την ζωη. 

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...
Αύριο κιόλας θα το δοκιμάσω αλλά αν δεν βρω λύση θα το παω στον εγκαταστατη μαις και ειναι δική του ευθύνη να δουλεύει υποδειγματικά (και γρήγορα) καθως έβαλα ενα προιόν για να δουλεύει και να μου διευκολύνει την ζωη. 
Εγώ θα πήγαινα κατευθείαν στον εγκαταστάτη. Η οθόνη είναι ακριβή και έπρεπε να λειτουργούσε απροβλημάτιστα. Μην δοκιμάζεις τίποτα. Πήγαινε κατευθείαν και ανέφερε το. Μπορεί να έπεσες και σε προβληματική συσκευή, ζήτα να δοκιμάσεις άλλη ίδια οθόνη. Δεν είναι λογικό να κολλάει το gps από κάποια άλλη συσκευή με gps.
Εγώ έχω μια OEM οθόνη, και το Samsumg S20 Ultra και κάποια στιγμή είχα και τις 2 συσκευές ανοιχτές σε 2 διαφορετικά προγράμματα πλοήγησης και δεν είχα κανένα θέμα.
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, petpapoy said:

Η οθόνη λειτουργεί αυτόνομα. Δεν κάνω ούτε μιρορινγκ ούτε Android auto.
Το δοκίμασα και αυτο, βγάζοντας την sim, επίσης δοκίμασα το ενσωματωμένο πρόγραμμα πλοήγησης iGO Navigation που και αυτό, κάνει πολύ χρόνο να βρει σήμα GPS σε σημείο να απελπιζομαι και να το κλείνω.
Στους gmaps βρίσκει άμεσα και σε λιγότερο από ένα λεπτό το χάνει.


Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Κοίταξε την κεραίας gps μήπως λεω μήπως δεν είναι έχει μπει καλά πίσω στην οθόνη.

 

 

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Μα το ίδιο πρόβλημα έχω και στο κινητό όσο έχω ανοικτή την οθόνη.

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Ναι σαν η μία συσκευή gps να επηρεάζει την άλλη. Γι αυτό σου ειπα καλύτερα να πας στον εγκαταστάτη, πιθανόν το πρόβλημα να είναι στη συσκευή.
Εκτός και αν το ελέγξεις και με 2ο κινητό φίλου γυναίκας, ώστε να σιγουρευτείς ότι δεν φταίει το κινητό, το οποίο θεωρώ λίγο απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο Κινητο τρέχει το gps εκτος αυτοκινήτου, ισος τότε να φταίνε τα τζάμια. Σε πολλά αυτοκίνητα (και κυρίως στα citroen) εχουν μεσα στα τζάμια μια διαφανείς Μεμβράνη. Ε ναι αυτή η Μεμβράνη εμποδίζει την λείψει του σήματος !!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mariodj said:

Αν στο Κινητο τρέχει το gps εκτος αυτοκινήτου, ισος τότε να φταίνε τα τζάμια. Σε πολλά αυτοκίνητα (και κυρίως στα citroen) εχουν μεσα στα τζάμια μια διαφανείς Μεμβράνη. Ε ναι αυτή η Μεμβράνη εμποδίζει την λείψει του σήματος !!!

Όχι, δεν νομίζω καθώς μέσα στο αυτοκίνητο, καθεσυσκευη από μόνη της δουλεύει αρκεί η μία από τις 2 να έχει κλειστή την τοποθεσία 

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

GOOGLE MAPS
Λεω να δω πλοηγηση, εντελως δοκιμαστικα, και με το google maps.
Αλλα θελω offline.

Ειδα οτι offline map, πατωντας στο εικονιδιο με το account μας.
Ομως, δεν επιλεγεις χωρα, αλλα περιοχη.
Πως μπορω να επιλεξω ολη την Ελλαδα;
Καθομουν και παλευα να βαλω στο 'τετραγωνο' περιγραμμα, το Greece,
αλλα μια δεν χωρουσε, μια μου εβαζε μια περιοχη μονο, και παει λεγοντας.
Πως στην ευχη επιλεγω ολη την Ελλαδα;

Ο χαρτης που θα κατεβασω, ειναι μετα 'κομπλε', με φωνη, κλπ, ετοιμος για πλοηγηση;

 

Link to comment
Share on other sites

GOOGLE MAPS
Λεω να δω πλοηγηση, εντελως δοκιμαστικα, και με το google maps.
Αλλα θελω offline.
Ειδα οτι offline map, πατωντας στο εικονιδιο με το account μας.
Ομως, δεν επιλεγεις χωρα, αλλα περιοχη.
Πως μπορω να επιλεξω ολη την Ελλαδα;
Καθομουν και παλευα να βαλω στο 'τετραγωνο' περιγραμμα, το Greece,
αλλα μια δεν χωρουσε, μια μου εβαζε μια περιοχη μονο, και παει λεγοντας.
Πως στην ευχη επιλεγω ολη την Ελλαδα;
Ο χαρτης που θα κατεβασω, ειναι μετα 'κομπλε', με φωνη, κλπ, ετοιμος για πλοηγηση;
 
θα κατεβάσεις σε 2,3 κομμάτια την Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karib said:

GOOGLE MAPS
Λεω να δω πλοηγηση, εντελως δοκιμαστικα, και με το google maps.
Αλλα θελω offline.

Ειδα οτι offline map, πατωντας στο εικονιδιο με το account μας.
Ομως, δεν επιλεγεις χωρα, αλλα περιοχη.
Πως μπορω να επιλεξω ολη την Ελλαδα;
Καθομουν και παλευα να βαλω στο 'τετραγωνο' περιγραμμα, το Greece,
αλλα μια δεν χωρουσε, μια μου εβαζε μια περιοχη μονο, και παει λεγοντας.
Πως στην ευχη επιλεγω ολη την Ελλαδα;

Ο χαρτης που θα κατεβασω, ειναι μετα 'κομπλε', με φωνη, κλπ, ετοιμος για πλοηγηση;

 

Δεν μπορείς ολόκληρη, αλλά μπορείς να την κατεβάσεις σε 3-4 κομμάτια. Αν έχεις ρυθμίσει σωστά τη φωνή δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

thanks για τις απαντησεις παιδια.

Το θεωρω μη χρηστικο να μην μπορεις να κατεβασεις με τη μια, ολοκληρη χωρα. Και μιλαμε για Ελλαδα, μικρη χωρα. Που να ηθελα να κατεβασω και καμια μεγαλυτερη....εκει θα επρεπε να κανω καμια δεκαρια ξεχωριστα downloads οπως το εχουν κανει...

Δεν εχει τη λογικη του gps navigation μαλλον, ή απο την αλλη, το always connected που ισως προμοταρει η google δεν μου ταιριαζει. ....δεν διακινδυνευω να βρεθω σε κανενα αγνωστο μερος, και να εχω και προβληματικο δικτυο κινητης, και να κρεμομαι απο ενα ημιτελες google maps...

οκ, κατανοητο, κατεβαζεις 3-4 κομματια για να εχεις την Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

thanks για τις απαντησεις παιδια.
Το θεωρω μη χρηστικο να μην μπορεις να κατεβασεις με τη μια, ολοκληρη χωρα. Και μιλαμε για Ελλαδα, μικρη χωρα. Που να ηθελα να κατεβασω και καμια μεγαλυτερη....εκει θα επρεπε να κανω καμια δεκαρια ξεχωριστα downloads οπως το εχουν κανει...
Δεν εχει τη λογικη του gps navigation μαλλον, ή απο την αλλη, το always connected που ισως προμοταρει η google δεν μου ταιριαζει. ....δεν διακινδυνευω να βρεθω σε κανενα αγνωστο μερος, και να εχω και προβληματικο δικτυο κινητης, και να κρεμομαι απο ενα ημιτελες google maps...
οκ, κατανοητο, κατεβαζεις 3-4 κομματια για να εχεις την Ελλαδα...
Δεν είναι τόσο για offline χρήση το Google maps.
Οπότε ξεκινάς λάθος.

Αν θέλεις να είσαι σίγουρος χωρίς χρήση ίντερνετ πας στο sygic ή σε άλλο πρόγραμμα.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για offline gps που να δουλεύει με android auto τι επιλογές έχουμε;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια προτίμηση ανάμεσα στα δύο προγράμματα όσο αφορά σε ποιότητα οδηγιών ή χαρτών;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

εγώ κάποια στιγμή αγόρασα το Sygic  με ένα δεκάρικο και δουλεύει μία χαρά πάνε τώρα πέντε χρόνια.

μία ζωή σπασμένο το είχα Ε μετά λέω ας τους δώσω ένα δεκάρικο Δεν πειράζει φτωχοί άνθρωποι είναι και αυτοί 🤣🤣🤣

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Psylos_ said:

Υπάρχει κάποια προτίμηση ανάμεσα στα δύο προγράμματα όσο αφορά σε ποιότητα οδηγιών ή χαρτών;

Θεωρώ το tomtom μακράν καλύτερο και ένα από τα καλύτερα γενικά. Σκέψου ότι το sygic το έχω αγορασμενο και κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το tomtom μακράν καλύτερο και ένα από τα καλύτερα γενικά. Σκέψου ότι το sygic το έχω αγορασμενο και κάθεται.
TomTom go η tomtom Amigo ;ποιες οι διαφορές;
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ilka71 said:
1 hour ago, jaguar13 said:
Θεωρώ το tomtom μακράν καλύτερο και ένα από τα καλύτερα γενικά. Σκέψου ότι το sygic το έχω αγορασμενο και κάθεται.

TomTom go η tomtom Amigo ;ποιες οι διαφορές;

tomtom go = offline ή online (για τις καμερες κυκλοφ. + δεδ. κινησης), 30 μερες trial μετα με συνδρομη

tomtom amigo = δωρεαν, μονο online, βασικες λειτουργιες μονο

 

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...