Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ, κατάλαβα!

Σας ευχαριστώ όλους για τις τοποθετήσεις σας 🙂

Δεν φανταζόμουν ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα ήταν τόσο μπελαλίδικο...

Προς το παρόν, δουλεύει μια χαρά η συγκεκριμένη έκδοση, οπότε δεν έχω πρόθεση να μπω σε διαδικασία ανανέωσης. Ως προς τους χάρτες, θα το ψάξω λίγο...

Κατά τ' άλλα, για τον φίλο (pank) που ρωτάει τι συσκευή έβαλα στο αυτοκίνητο, είναι αυτή εδώ: https://www.korbos.gr/product/bizzar-nissan-qashqai-j11-android-10-0-q-8core-navigation-multimedia/

Εννοείται ότι είναι κινεζιά, και μάλιστα υπερτιμημένη, αλλά τουλάχιστον λειτουργεί καλά (προς το παρόν) χωρίς κολλήματα, χωρίς προβλήματα και θα έλεγα ότι συνολικά αναβάθμισε την εικόνα του εσωτερικού του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Administrators
1 minute ago, melampous said:

Εννοείται ότι είναι κινεζιά, και μάλιστα υπερτιμημένη, αλλά τουλάχιστον λειτουργεί καλά (προς το παρόν) χωρίς κολλήματα, χωρίς προβλήματα και θα έλεγα ότι συνολικά αναβάθμισε την εικόνα του εσωτερικού του αυτοκινήτου.

Εγκατέστησε αν θέλεις και από το Play Store το AIDA64 και τρέξτο στη συσκευή σου για να επιβεβαιώσεις αν τα χαρακτηριστικά που αναφέρει είναι και τα πραγματικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατάλαβα!
Σας ευχαριστώ όλους για τις τοποθετήσεις σας
Δεν φανταζόμουν ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα ήταν τόσο μπελαλίδικο...
Προς το παρόν, δουλεύει μια χαρά η συγκεκριμένη έκδοση, οπότε δεν έχω πρόθεση να μπω σε διαδικασία ανανέωσης. Ως προς τους χάρτες, θα το ψάξω λίγο...
Κατά τ' άλλα, για τον φίλο (pank) που ρωτάει τι συσκευή έβαλα στο αυτοκίνητο, είναι αυτή εδώ: https://www.korbos.gr/product/bizzar-nissan-qashqai-j11-android-10-0-q-8core-navigation-multimedia/
Εννοείται ότι είναι κινεζιά, και μάλιστα υπερτιμημένη, αλλά τουλάχιστον λειτουργεί καλά (προς το παρόν) χωρίς κολλήματα, χωρίς προβλήματα και θα έλεγα ότι συνολικά αναβάθμισε την εικόνα του εσωτερικού του αυτοκινήτου.
Πολύ όμορφη είναι φίλε μου. Μια χαρά είναι! Εφόσον όλα λειτουργούν καλά, άστο όπως είναι, μην την πειράζεις, βάλε και ένα here maps ή Google maps για εναλλακτικό ενημερωμενο χάρτη , και απολαυσε την!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Ναι, όντως είναι πολύ ωραία και λειτουργεί μια χαρά! Δεν έχω σκοπό να το σκαλίσω ιδιαίτερα, περισσότερο ενημερωτικά έκανα την ερώτηση.

Καλή συνέχεια σε όλους! 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!
Ναι, όντως είναι πολύ ωραία και λειτουργεί μια χαρά! Δεν έχω σκοπό να το σκαλίσω ιδιαίτερα, περισσότερο ενημερωτικά έκανα την ερώτηση.
Καλή συνέχεια σε όλους!
επ ευκαιρίας μια ερώτηση. δηλαδή και στα καινούργια αυτοκίνητα που έχουν στο καντράν την σούπερ οθόνη και τα βλέπεις όλα εκεί και στο κέντρο στην κονσόλα έχουν άλλη οθόνη, μπορείτε να βάλεις τέτοιο σύστημα; στα παλιά έβγαζες το παλιό κασετόφωνο και έβαζες ένα καινούργιο. τώρα;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, ilka71 said:
1 ώρα πριν, melampous said:
Σε ευχαριστώ!
Ναι, όντως είναι πολύ ωραία και λειτουργεί μια χαρά! Δεν έχω σκοπό να το σκαλίσω ιδιαίτερα, περισσότερο ενημερωτικά έκανα την ερώτηση.
Καλή συνέχεια σε όλους! emoji846.png

επ ευκαιρίας μια ερώτηση. δηλαδή και στα καινούργια αυτοκίνητα που έχουν στο καντράν την σούπερ οθόνη και τα βλέπεις όλα εκεί και στο κέντρο στην κονσόλα έχουν άλλη οθόνη, μπορείτε να βάλεις τέτοιο σύστημα; στα παλιά έβγαζες το παλιό κασετόφωνο και έβαζες ένα καινούργιο. τώρα;

Του φίλου το Qashqai δεν ανήκει στα καινούργια που περιγράφεις και υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του παλιού ηχοσυστήματος. Στα καινούργια είναι διαφορετικά συνδεδεμένο ολόκληρο το infotainment σύστημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

επ ευκαιρίας μια ερώτηση. δηλαδή και στα καινούργια αυτοκίνητα που έχουν στο καντράν την σούπερ οθόνη και τα βλέπεις όλα εκεί και στο κέντρο στην κονσόλα έχουν άλλη οθόνη, μπορείτε να βάλεις τέτοιο σύστημα; στα παλιά έβγαζες το παλιό κασετόφωνο και έβαζες ένα καινούργιο. τώρα;
Όλα γίνονται αλλά πολύ πιο δύσκολα πλέον.
Άσε που δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό σε καινούριο αμάξι.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω βαλει εδω και 4 χρονια android οθονη 2DIN στο αυτοκινητο, και εχω το Here Maps, θυμαμαι πως για να παιξει σωστα ειχα βαλει μια προηγουμενη εκδοση απο την τοτε τελευταια. Απο τοτε και μετα το μονο που κανω ειναι να αναβαθμιζω τους χαρτες και οχι την εφαρμογη, γενικα δεν πολυκανω αναβαθμισεις, ουτε εχω φορτωσει εφαρμογες δεν υπαρχει και λογος.

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, με το Here στην πλοηγηση. Το μονο προβλημα ειναι οτι καμια φορα κολλαει και δεν βρισκει δορυφορους το GPS για να ξεκινησει, αλλα νομιζω πως αυτο ειναι κολλημα του multimedia και οχι του Here. Συνηθως ή κλεινω την εφαρμογη και την ξανανοιγω ή του δινω λιγο χρονο και μετα απο κανα 5λεπτο τους βρισκει.

Σε καινουρια αυτοκινητα που εχουν οθονες, δεν βρισκω το λογο να παει καποιος να την αλλαξει και να βαλει κατι after market.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
24 minutes ago, manolog3 said:

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, με το Here στην πλοηγηση. Το μονο προβλημα ειναι οτι καμια φορα κολλαει και δεν βρισκει δορυφορους το GPS για να ξεκινησει, αλλα νομιζω πως αυτο ειναι κολλημα του multimedia και οχι του Here. Συνηθως ή κλεινω την εφαρμογη και την ξανανοιγω ή του δινω λιγο χρονο και μετα απο κανα 5λεπτο τους βρισκει.

Ενδεχομένως να μην έχει μπει σε σωστή θέση η κεραία του GPS.

Επίσης... για τα after market android multimedia, προτείνω ανεπιφύλακτα τον Agama Car Launcher. Αλλάζει εντελώς (προς το καλύτερο) την εμπειρία χρήσης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα αναβάθμιση του Here, και παρόλο που οι χάρτες έχουν καλύτερη εμφάνιση, στο σύνολο δεν μου αρέσει καθόλου.

Δεν δείχνει αν δε βάλεις διαδρομή τους χάρτες 3d όπως πριν, έγινε όπως της google η εφαρμογή, προσωπική γνώμη βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα αναβάθμιση του Here, και παρόλο που οι χάρτες έχουν καλύτερη εμφάνιση, στο σύνολο δεν μου αρέσει καθόλου.
Δεν δείχνει αν δε βάλεις διαδρομή τους χάρτες 3d όπως πριν, έγινε όπως της google η εφαρμογή, προσωπική γνώμη βέβαια.
το here we go maps λες ;δεν μου ήρθε σήμερα κάποια αναβάθμιση..
Link to comment
Share on other sites

Ναι ήρθε η αναβάθμιση και σε μένα. Χάλια ειναι δεν μου αρέσει. Ειναι σαν το here we go beta που υπάρχει στο store. Στο κινητο φίλου δεν έχει έρθει. Φαίνεται το παλιό που θεωρώ καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που διαβάζω για Car multimedia 2din  και βλεπω οθόνες με 400€  (περίπου) θέλω να σας ''συμβουλέψω'' οτι πρέπει να ψάξετε αρκετά το θέμα. Εχω αγοράσει απο AliExpress 222,69€ (182,69€ +40€ μεταφορικά με DHL)  μέσω Γερμανίας,  χωρις φορους και τελωνειακές Χρεώσεις, και παρελαβα σε 18 μερες ! Τρέχει τα παντα ανετα και φυσικα to iGO που δεν το αποχωρίζομαι με τίποτα, τα τελευταια 14 χρονια !

 

20210311_105156_HDR.jpg

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-02-22 160413.png

20210701_114134.jpg

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
9 minutes ago, ilka71 said:

πλέον βέβαια πέφτει και φόρος, φπα 24% πάνω στις κινεζικες τιμές οπότε ίσως να μην συμφέρει πλέον

Έχουν τρόπο αυτοί να τα στέλνουν από ευρωπαϊκές αποθήκες για να αποφεύγονται χρεώσεις δασμών κτλ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, athanaso77 said:

Έχουν τρόπο αυτοί να τα στέλνουν από ευρωπαϊκές αποθήκες για να αποφεύγονται χρεώσεις δασμών κτλ.

Από όσα έχω διαβάσει εδώ, τα αντικείμενα μερικών κινέζικων μαγαζιών σε ευρωπαϊκές αποθήκες είναι τράνζιτ και από 1/7/21 χρεώνουν ΦΠΑ.

Εξαίρεση αποτελεί το Banggood που στέλνει από Κίνα με το δικό του τρόπο χωρίς πληρωμή ΦΠΑ, τελωνείο κλπ (δεν γράφω περισσ'ότερα).

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, mariodj said:

Μιας που διαβάζω για Car multimedia 2din  και βλεπω οθόνες με 400€  (περίπου) θέλω να σας ''συμβουλέψω'' οτι πρέπει να ψάξετε αρκετά το θέμα. Εχω αγοράσει απο AliExpress 222,69€ (182,69€ +40€ μεταφορικά με DHL)  μέσω Γερμανίας,  χωρις φορους και τελωνειακές Χρεώσεις, και παρελαβα σε 18 μερες ! Τρέχει τα παντα ανετα και φυσικα to iGO που δεν το αποχωρίζομαι με τίποτα, τα τελευταια 14 χρονια !

 

20210311_105156_HDR.jpg

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-02-22 160413.png

20210701_114134.jpg

 

Just now, JTS1KOSTAS1 said:

 

καποιο λινγκ φιλε απο τον Αλή με τα 4 ram σε 2din θα βοηθουσε ΠΑΡΑ πολύ....

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JTS1KOSTAS1 said:

 

καποιο λινγκ φιλε απο τον Αλή με τα 4 ram σε 2din θα βοηθουσε ΠΑΡΑ πολύ....

 

Λοιπόν...... στην photo 1 ποσο την είχα πάρει εγω, Στην photo 2 ποσο την εχει σήμερα. Προφανος εχει ''Ζήτηση'' και την ανέβασα.

 

https://www.aliexpress.com/item/1005002069103840.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dlstawU

1.png

2.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι αυτό το πράγμα έχει 6gb RAM?τι επεξεργαστή φοράει?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
17 minutes ago, pank said:
1 ώρα πριν, varajohn said:
είσαι σίγουρος ότι αυτό το πράγμα έχει 6gb RAM?τι επεξεργαστή φοράει?

Δεν γράφει 6gb ram. 4gb αναφέρει.

Λάθος, αναφέρει 6GB ram και 128gb αποθηκευτικό χώρο. Αυτό που λες εσύ είναι το 4G lte.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, athanaso77 said:

Λάθος, αναφέρει 6GB ram και 128gb αποθηκευτικό χώρο. Αυτό που λες εσύ είναι το 4G lte.

Τι δεν καταλαβαινεις ? εγω εχω το M500 με τα 4GB ramκαι 64gb.... to M600 εχει 6GB ram και 128gb .Να παρακολουθεις σοστα την συζήτηση !

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-09-30 160334.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-09-30 160348.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-09-30 155551.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...