Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως γνωρίζετε πως μπορώ να μπω στη ρύθμιση για οδήγηση χωρίς να έχω βάλει προορισμό στο google maps, που υπήρχε παλιά και το άλλαξαν (ή το έβγαλαν);
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το IGO Israel σε note 10 plus αλλά δεν γίνεται μου λέει ότι η έκδοση που έχω είναι για παλαιότερη έκδοση.Το έχει εγκαταστήσει κάποιος και αν ναι πως??

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

τιμες εφαρμογων για μερικες που βρηκα να εχουν προσφατες αλλαγες

 

σημερα εχουμε

- sygic τελος η αγορα lifetime (ιουνιος '21), τωρα μονο με συνδρομη για 3 ή 12 μηνες (30€)

- osmand με συνδρομη ή εφαπαξ αγορα (25€)

- locusmap 4 με συνδρομη για 1 ή 12 μηνες (24€)

Link to comment
Share on other sites

τιμες εφαρμογων για μερικες που βρηκα να εχουν προσφατες αλλαγες

 

σημερα εχουμε

- sygic τελος η αγορα lifetime (ιουνιος '21), τωρα μονο με συνδρομη για 3 ή 12 μηνες (30€)

- osmand με συνδρομη ή εφαπαξ αγορα (25€)

- locusmap 4 με συνδρομη για 1 ή 12 μηνες (24€)

 

Όσες άδειες lifetime στο sygic είχαν αγοραστεί από παλιά φαντάζομαι θα συνεχίσουν να ισχύουν.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

sygic

Previously purchased licenses and services will continue to work without change, we shall deliver them just like before. The only thing that changes is, that if you want to purchase additional services, all you need to do is subscribe and you’ll get everything the app has currently to offer in the subscription.

πηγη

https://help.sygic.com/en/new-sygic-gps-navigation-for-android/purchasing/why-can-t-i-buy-a-lifetime-license

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση
  • 2 weeks later...

Έχω βάλει πρόσφατα στο αυτοκίνητο μια multimedia οθόνη (με λειτουργικό Android), η οποία έχει "φορτωμένη" την εφαρμογή Igo Navigation. Δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με την εφαρμογή και με τις ρυθμίσεις της. Προσπαθώ να κάνω update στην εφαρμογή, κυρίως στους χάρτες, και δεν μπορώ να βρω πώς γίνεται. Το χρησιμοποιεί κανείς να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, melampous said:

Έχω βάλει πρόσφατα στο αυτοκίνητο μια multimedia οθόνη (με λειτουργικό Android), η οποία έχει "φορτωμένη" την εφαρμογή Igo Navigation. Δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με την εφαρμογή και με τις ρυθμίσεις της. Προσπαθώ να κάνω update στην εφαρμογή, κυρίως στους χάρτες, και δεν μπορώ να βρω πώς γίνεται. Το χρησιμοποιεί κανείς να με βοηθήσει;

γιατι παιδεύσαι και δεν την ξωλώνεις ? Μπορείς να βαλεις HERE για οfline και googlemaps στην περίπτωση που χρειαστείς πλοήγηση με data 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το προτείνεις γιατί θεωρείς ότι δεν είναι καλή η συγκεκριμένη εφαρμογή;

Από το λίγο που την έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, θα έλεγα ότι είναι αρκετά καλή. Επειδή όμως είδα ότι έχει κάποιες ελλείψεις στους χάρτες, γι' αυτό μπήκα στη διαδικασία να κάνω αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, melampous said:

Αυτό το προτείνεις γιατί θεωρείς ότι δεν είναι καλή η συγκεκριμένη εφαρμογή;

Από το λίγο που την έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, θα έλεγα ότι είναι αρκετά καλή. Επειδή όμως είδα ότι έχει κάποιες ελλείψεις στους χάρτες, γι' αυτό μπήκα στη διαδικασία να κάνω αναβάθμιση.

ναι, την δούλεψα για λίγο πρόσφατα μάλιστα, σε αυτοκίνητο φίλου που την έχει εγκατεστημένη και την ξηλώσαμε τελικά χρησιμοποιώντας τις 2 επιλογές που σου ανέφερα .

Ασχετο, δοκίμασε και αυτόν τον launcher , το βρήκαμε πολύ χρηστικό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.autolauncher.motorcar.free&hl=el&gl=US

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Car Launcher το έχω, είναι πολύ καλός, αν και αυτή την περίοδο έχω βολευτεί περισσότερο με τον Agama. Βασικά, αυτοί οι δύο είναι και οι πιο δημοφιλείς, δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για να δοκιμάσεις (ή τέλος πάντων, εγώ δεν έχω βρει ακόμα).

Όσον αφορά το Igo Navigation, ίσως του δώσω λίγο χρόνο ακόμα, κι αν δω ότι δεν με βολεύει, θα βάλω το HereMaps ή το TomTom που χρησιμοποιώ στο κινητό συχνά και το έχω συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, melampous said:

Ναι, το Car Launcher το έχω, είναι πολύ καλός, αν και αυτή την περίοδο έχω βολευτεί περισσότερο με τον Agama. Βασικά, αυτοί οι δύο είναι και οι πιο δημοφιλείς, δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για να δοκιμάσεις (ή τέλος πάντων, εγώ δεν έχω βρει ακόμα).

Όσον αφορά το Igo Navigation, ίσως του δώσω λίγο χρόνο ακόμα, κι αν δω ότι δεν με βολεύει, θα βάλω το HereMaps ή το TomTom που χρησιμοποιώ στο κινητό συχνά και το έχω συνηθίσει.

Το tomtom έχει σταματήσει να δείχνει traffic ή το δικό μου έχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δείχνει κανονικά την κίνηση στους δρόμους αλλά επειδή δεν το χρησιμοποιώ συχνά, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω με ασφάλεια. Ποια έκδοση έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει πρόσφατα στο αυτοκίνητο μια multimedia οθόνη (με λειτουργικό Android), η οποία έχει "φορτωμένη" την εφαρμογή Igo Navigation. Δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με την εφαρμογή και με τις ρυθμίσεις της. Προσπαθώ να κάνω update στην εφαρμογή, κυρίως στους χάρτες, και δεν μπορώ να βρω πώς γίνεται. Το χρησιμοποιεί κανείς να με βοηθήσει;
Ποια έκδοση έχεις ακριβώς;
Πάντως γενικά θέλει λίγο ψάξιμο για το πως να περάσεις χάρτες στα Igo.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
23 ώρες πριν, melampous said:

Έχω βάλει πρόσφατα στο αυτοκίνητο μια multimedia οθόνη (με λειτουργικό Android), η οποία έχει "φορτωμένη" την εφαρμογή Igo Navigation. Δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με την εφαρμογή και με τις ρυθμίσεις της. Προσπαθώ να κάνω update στην εφαρμογή, κυρίως στους χάρτες, και δεν μπορώ να βρω πώς γίνεται. Το χρησιμοποιεί κανείς να με βοηθήσει;

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οκ!

Κατάλαβα τον τρόπο που γίνεται η ανανέωση. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι από που κατεβάζεις αυτά τα αρχεία...

Μα καλά, ήταν τόσο δύσκολο να βάλουν την επιλογή της ανανέωσης μέσα στις ρυθμίσεις; Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, melampous said:

Οκ!

Κατάλαβα τον τρόπο που γίνεται η ανανέωση. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι από που κατεβάζεις αυτά τα αρχεία...

Μα καλά, ήταν τόσο δύσκολο να βάλουν την επιλογή της ανανέωσης μέσα στις ρυθμίσεις; Τι να πω...

Το έχεις αγόρασμενο γνήσιο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει την multimedia οθόνη για το αυτοκίνητο και μέσα στη συσκευή υπήρχαν κάποιες προεγκατεστημένες εφαρμογές, με ταξύ των οποίων και αυτή.

Αν τώρα, η εφαρμογή είναι "πειραγμένη" από την εταιρεία που εισάγει αυτές τις συσκευές, δεν το ξέρω. Δεν το φαντάζομαι όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πολύ αμφιβάλλω να είναι γνήσιο και πληρωμένο από τον προμηθευτή μιας και στα after market δεν το συναντάς προεγκατεστημένο εργοστασιακά. Θέλω να πω ότι εσύ όταν αγόρασες το multimedia, δε νομίζω να σου είπαν ότι έχει και συνδρομή για δωρεάν αναβάθμιση των χαρτών του iGO.

Το καλό ωστόσο είναι ότι στο iGO μπορείς να βάλεις χάρτες τόσο της Here, όσο και της TomTom, πολύ εύκολα μόνος σου, απλά πρέπει να γίνει χειροκίνητα.

Αν το θεωρείς ταλαιπωρία, εγκατέστησε από το Play Store το here maps που σου κάνει αυτόματα αναβαθμίσεις τόσο στην εφαρμογή όσο και στους χάρτες δωρεάν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να έχεις δίκιο σε αυτό που λες...

Θυμάμαι, όταν ο τεχνικός που εγκατέστησε την συσκευή στο αυτοκίνητο μου έκανε την επίδειξη των εφαρμογών, στο θέμα του navigation νομίζω ότι μου είχε πει, σχετικά με την ενημέρωση, ότι αυτή θα γίνεται από την εταιρεία που εισάγει τις συσκευές. Τότε, δεν είχα δώσει βάση σε αυτό, αλλά το προσπέρασα γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα το έκανα μόνος μου και δεν έδωσα περισσότερη σημασία. Επειδή όμως δεν έχω καμία πρόθεση να πηγαίνω πέρα δώθε σε καταστήματα για μια ενημέρωση, το πολύ πολύ να μην ξανασχοληθώ. Θα βάλω το Here ή το TomTom και θα τελειώσει εκεί η ιστορία.

Απλά ρώτησα πόσο εύκολο (ή δύσκολο) είναι να κάνει κανείς μια ενημέρωση εφαρμογής και χαρτών στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, melampous said:

Απλά ρώτησα πόσο εύκολο (ή δύσκολο) είναι να κάνει κανείς μια ενημέρωση εφαρμογής και χαρτών στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Έστω κι έτσι πάντως, εξακολουθεί να είναι πολύ εύκολη η ενημέρωση των χαρτών στο iGO, απλά σε συγκεκριμένους φακέλους, κάνεις replace τα παλιά αρχεία με τα καινούργια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα που κατάλαβα τον τρόπο χειροκίνητης ανανέωσης, είναι εύκολο.

Αυτό που απομένει τώρα είναι να μπορέσω να βρω από που θα κατεβάσω τους χάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Ποια android συσκευή έβαλες? Το κουτί τι γράφει?

Σου έδωσε απόδειξη? Εγγύηση? Αν όχι, είναι απλή κινεζική οθόνη! Οπότε μην περιμένεις και πολλά. Επίσης πολλά κινέζικα διαφημίζονται android 10, και αν μπεις σε κρυφό μενού, βλέπεις ότι είναι android 8!
Κοστίζουν βαριά 100€ και τα πληρώνεις 250-300€+



Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
9 ώρες πριν, pank said:

Επίσης πολλά κινέζικα διαφημίζονται android 10, και αν μπεις σε κρυφό μενού, βλέπεις ότι είναι android 8!
Κοστίζουν βαριά 100€ και τα πληρώνεις 250-300€+

Αυτό δυστυχώς είναι σύνηθες πρόβλημα. Έχουν κατακλίσει την αγορά πολλά κινέζικα με δήθεν Android 10 και 2GB RAM και αν βάλεις μια απλή εφαρμογή από το Play Store (πχ. AIDA32), διαπιστώνεις ότι είναι Android 8 με 1GB RAM. 👎

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
9 ώρες πριν, melampous said:

Αυτό που απομένει τώρα είναι να μπορέσω να βρω από που θα κατεβάσω τους χάρτες...

Επειδή δεν παρέχονται δωρεάν, δεν επιτρέπεται στο φόρουμ η διανομή παράνομου λογισμικού. Ωστόσο, με μια απλά αναζήτηση στο διαδίκτυο, θα βρεις πολλές πηγές για να τους κατεβάσεις. Οι χάρτες είναι απλά copy-paste. Το να αναβαθμίσεις όμως την ίδια την εφαρμογή είναι πολύ μπελαλίδικο να καταφέρεις να τη φέρεις στα μέτρα σου και ως εκ τούτου, αν σου δουλεύει καλά ως έχει, θα σου συνιστούσα να μη το πειράξεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...