Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχουμε πάρει την τρίχα και την κάναμε τριχιά.

Λες και η εφαρμογή κόστισε μια περιουσία...

Να ζητήσει τα ρέστα κάποιος που αγόρασε ένα σετ πλοηγών για το αεροπλάνο του, hardware & Software και έσκασε 10 χιλιάρικα, να το καταλάβω να ζητάει τα ρέστα....

Ας ασχοληθούμε με κάτι πιο σοβαρό, κούρασε το θέμα

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω τον χρηστη mark_k για τον χρονο που διεθεσε να απαντησει και τα συμπερασματα του.

 

Να θυμισω απο την μερια μου οτι στο ποστ 23451 που εκανα, στην αρχη, εγραψα πως δεν υπαρχει lifetime updates, ειναι τρικ του μαρκετινκ για λιγα χρονια. Τωρα υπαρχουν και οι δικες μαρτυριες.

 

Μακαρι να βρεθουν αλλοι χρηστες να πουμε κατι αλλο πανω στην πλοηγηση.

 

νεο μηνυμα

για οσους ασχολουνται με δραστηριοτητες στο βουνο, να θυμισω οτι απο τις 5-8 καθε μηνα εχουμε αναβαθμισεις στους χαρτες του osmand (εγιναν σημερα) και τους osm στην σελιδα του openandromaps

 

Σημερα ειχα αναβαθμιση και στο locusmaps pro στην νεα εκδοση 3,52,0

 

νεο μηνυμα

η εφαρμογη tomtom go (NDS) βρισκεται επισημα στο playstore στην εκδοση 2.3.7 5/5/2021

υπαρχει ετοιμη προς διαθεση στους καταναλωτες η εκδοση 3.0 στο playstore και περιμενει εγκριση απο τον ελεγχο. Ομως ουτε και αυτη θα εχει android auto. Αυτο θα γινει απο την 3.1 εκδοση και μετα

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη tomtom go (NDS) βρισκεται επισημα στο playstore στην εκδοση 2.3.7 5/5/2021

υπαρχει ετοιμη προς διαθεση στους καταναλωτες η εκδοση 3.0 στο playstore και περιμενει εγκριση απο τον ελεγχο. Ομως ουτε και αυτη θα εχει android auto. Αυτο θα γινει απο την 3.1 εκδοση και μετα

 

Η εφαρμογή TomTom μετά την έκδοση 1.18, πέρα από το περιβάλλον χρήσης και τα διάφορα μενού και υπο-μενού, αλλάζει και ο αλγόριθμος υπολογισμού των διαδρομών; Με άλλα λόγια, σαν πρόγραμμα πλοήγησης, η έκδοση 2.3.7 είναι καλύτερη από την έκδοση 1.18;

Όσον αφορά στην ενημέρωση των χαρτών, η έκδοση 1.18 εξακολουθεί να την υποστηρίζει, έτσι δεν είναι; Άρα, τους ίδιους χάρτες χρησιμοποιούν. Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί ουσιαστικά τις δύο εκδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

tomtom

 

η δευτερη εφαρμογη της τομτομ στο playstore εφτασε την εκδοση 1.18.1

 

Η τριτη εκδοση μπορει να εχει στην αρχη το νουμερο 2 μιας και ειναι τουλαχιστον οπτικα, συνεχεια της προηγουμενης. Μεχρι εκει ομως.

Λειτουργικα για τον χρηστη, οπως παντα, καποια ειναι ιδια και καποια αλλαξαν. Αλλαξε επισης και η πολιτικη του trial user σε σχεση με την προηγουμενη που απο 75ΚΜ τον μηνα, τωρα ειναι μονο 30μερες και τελος. Αυτος ειναι και ο λογος, που την καινουργια δεν την γνωριζω.

 

Οσο για τους χαρτες, στην νεα εχουν υιοθετησει το format NDS που υπαρχει στην αυτοκινητοβιομηχανια. Δηλαδη οι χαρτες δεν ειναι ανα χωρα, ειναι σε πλακιδια για καποια τετραγωνικα χιλιομετρα. Ετσι μπορουν να κανουν μικρες και γρηγορες αναβαθμισεις εως και ανα εβδομαδα

 

Navigation Data Standard

https://en.wikipedia.org/wiki/Navigation_Data_Standard

 

video

Link to comment
Share on other sites

φοβεροί εκεί στην sygic. μετά τις τελευταίες 2 αναβαθμίσεις πατάω σε διεύθυνση επαφής ανοίγει το sygic και δεν με πάει στον προορισμό αλλά δείχνει εκεί που είμαι! 2 αναβαθμίσεις και ακόμα να το φτιάξουν. το έχουμε πληρώσει κιόλας.
Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση sygic εχει το προβλημα ? η συσκευη σου εχει το λειτουργικο σε Ελληνικα ή αγγλικα ? η εφαρμογη εχει το μενου στα ελληνικα ? οι χαρτες εμφανιζουν ελληνικα ?

 

σε αυτα που ρωτησα εχω δει αναλογα τους συνδυασμους προβλημα με την νεα εφαρμογη της sygic

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το sygic έχει σταματήσει να εμφανίζει full 3D χάρτες όπως στην παρακάτω εικόνα, όπου τα βουνά εμφανίζονται τρισδιαστατα;

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=67689&stc=1&d=1620295269

 

Εμένα μου εμφανίζει κάτι τετοιο:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=67690&stc=1&d=1620295326

 

Υπόψιν έχω αγορασμένο την premium παγκόσμια άδεια χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το sygic έχει σταματήσει να εμφανίζει full 3D χάρτες όπως στην παρακάτω εικόνα, όπου τα βουνά εμφανίζονται τρισδιαστατα;

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=67689&stc=1&d=1620295269

 

Εμένα μου εμφανίζει κάτι τετοιο:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=67690&stc=1&d=1620295326

 

Υπόψιν έχω αγορασμένο την premium παγκόσμια άδεια χρήσης.

 

Και στο δικο μου εχει σταματησει εδω και 2 χρονια.

Μονο στο Handheld το βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα σωστα, ρωτας εαν αυτο ειναι φυσιολογικο. Η δικη μου απαντηση ειναι , ναι.

 

Η εταιρεια κανει συνεχεια αλλαγες ολα αυτα τα χρονια, σιγα-σιγα, οπως και ολες οι αλλες εταιρεις πλοηγησης, προσπαθωντας να βελτιωσουν τις εφαρμογες τους μεσα απο το γνωστο "customer feedback" που εχουν ή περνουν το ρισκο να κανουν κατι μοναδικο ή αντιγραφουν αλλους. Ολα αυτα για να επιβιωσουν. Σε αλλους πελατες αρεσουν σε αλλους οχι. Καποιες εκλεισαν καποιες ευτυχως υπαρχουν ακομα.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το αγοράσεις βοηθάς την πειρατεία δεν είσαι καλός άνθρωπος και αυτοί πρέπει να πληρωθούν και λοιπά και λοιπά και λοιπά όταν το αγοράζεις τη μία δεν δουλεύει το ένα την άλλη δεν δουλεύει το άλλο να έληξε αυτό και δεν το ξανά δίνουμε να εκείνο να το άλλο οπότε το δρόμο τον ξέρεις
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

osmand

 

στην επισημη σελιδα τους στο facebook, με ημερ. καταχωρησης 3/4, η εταιρεια μας προτεινει να δουμε ενα βιντεο εκμαθησης απο ιδιωτη

https://www.facebook.com/osmandapp/

 

λινκ βιντεο χρονος προβολης 37:45

OsmAnd Tutorial For Beginners (Advanced Features)

 

στο ιδιο καναλι υπαρχει και η εκδοση με τα βασικα

OsmAnd Tutorial For Beginners (Best GPS App Review)

 

 

νεο μηνυμα σημερα 7/5

 

για τους κατοχους εφαρμογων πλοηγησης outdoor

 

- νεα εκδοση της εφαρμογης locusmaps pro 3.52.1

 

- εχουμε νεους χαρτες (Μαιος) και νεα θεματα v4.5 στην σελιδα του openandromaps (η σελιδα δεν εχει αλλαξει και λεει απριλιος - τα αρχεια ειναι καινουργια). Οι χαρτες αυτοι ειναι offline vector και λειτουργουν τουλαχιστον στις γνωστες εφαρμογες locus, orux, BackCountry Navigator

χαρτες

https://www.openandromaps.org/en/downloads/europe

θεματα

https://www.openandromaps.org/en/elevate-4-5-adds-improved-mapstyle-options-and-symbols

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ποια εκδοση sygic εχει το προβλημα ? η συσκευη σου εχει το λειτουργικο σε Ελληνικα ή αγγλικα ? η εφαρμογη εχει το μενου στα ελληνικα ? οι χαρτες εμφανιζουν ελληνικα ?

 

σε αυτα που ρωτησα εχω δει αναλογα τους συνδυασμους προβλημα με την νεα εφαρμογη της sygic

 

Στο Android multimedia του αυτοκινήτου που αναβαθμίστηκε στην τελευταία έκδοση πάντως, με ελληνικό μενου η συσκευή, ελληνικό μενού στην εφαρμογή και οι χάρτες είναι με greeklish... :wacko:

 

Να υποθέσω ότι πρόκειται για κάποιο bug της τελευταίας έκδοσης ή είναι θέμα ασυμβατότητας με τη συγκεκριμένη συσκευή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι ειμαστε 3 χρηστες που εχουν προβλημα.

 

στην δικη μου περιπτωση, με αγγλικο android και ελληνικα μενου στην εφαρμογη εχω στην εκδοση 18,8,6 ελληνικους χαρτες. Οταν βαλω την νεα εκδοση 20 τοτε οι χαρτες εχουν greeklish οπως και στην δικη σου περιπτωση με το αυτοκινητο.

Γιαυτο και εβγαλα το συμπερασμα, πως οταν καποιος εχει ελληνικες επαφες στο κινητο του, η νεα εφαρμογη εχει προβλημα στα ελληνικα και σταματαει εκει η πλοηγηση.

 

Εχω εχω ανεφερει το δικο μου προβλημα απο τις 2/4 στο helpdesh της sygic. Mακαρι να βρεθουν πολλοι ελληνες να το αναφερουν στην εταιρεια, γιατι μπορει την 1 και μοναδικη αναφορα να την θεωρησουν ως προβλημα του χρηστη

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι ειμαστε 3 χρηστες που εχουν προβλημα.

 

στην δικη μου περιπτωση, με αγγλικο android και ελληνικα μενου στην εφαρμογη εχω στην εκδοση 18,8,6 ελληνικους χαρτες. Οταν βαλω την νεα εκδοση 20 τοτε οι χαρτες εχουν greeklish οπως και στην δικη σου περιπτωση με το αυτοκινητο.

Γιαυτο και εβγαλα το συμπερασμα, πως οταν καποιος εχει ελληνικες επαφες στο κινητο του, η νεα εφαρμογη εχει προβλημα στα ελληνικα και σταματαει εκει η πλοηγηση.

 

Εχω εχω ανεφερει το δικο μου προβλημα απο τις 2/4 στο helpdesh της sygic. Mακαρι να βρεθουν πολλοι ελληνες να το αναφερουν στην εταιρεια, γιατι μπορει την 1 και μοναδικη αναφορα να την θεωρησουν ως προβλημα του χρηστη

έστειλα και εγώ τώρα email
Link to comment
Share on other sites

tomtom go (NDS)

 

New version 3.0 for GO Navigation App (Android)

 

New EV, Hybrid, and Combustion Engine Vehicle Profiles available

Real-time EV station availability visible on the map

Enhanced Instruction Panel with more route visibility

Improved Route Options Panel

Speech-to-text input for destination search

Send destinations and stops from MyDrive

New route types with descriptions available

POI labels visible on the map

Bug fixes and improvements

 

Please note that this is a phased roll-out and at the moment, only available to a small number of users.

 

αυτη η εκδοση υπαρχει απο της 5 Μαιου στο playstore

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα ενημερώθηκε το Genius Maps σε Android:

- Added support for Android Auto

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα Galaxy Tab A 7 2020 και θέλω να βάλω το sygic. Η έκδοση του Play Store για sygic Android auto είναι μόνο trial. Έχω Android 11 ξέρετε πού μπορώ να βρω κάποια έκδοση cd που να παίζει στο tablet με δωρεάν χάρτες κανονικά χωρίς να είναι trial?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο here (οχι το beta ) γιατι δεν ανοιγει η επιλογη να αποθηκεύσω τους χαρτες στην εξωτερική μου καρτα μνημης με τιποτα γνωριζει κανεις ? (εχω redmi note 10 pro)
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την βλακεία κ πάτησα ανανέωση του here κατέβασε την νέα έκδοση κ δυστυχώς δεν ανοίγει κ γενικά κρεμαει το σύστημα. Το είχα στο αμάξι σε navi με 2 ραμ το σύστημα του αμαξιού το είχα βάλει πριν 4+ χρόνια μέχρι χθες πριν την αναβάθμιση δούλευε το here κ τώρα όχι. Φυσικά το έκανα απεγκατάσταση το ξανά έβαλα. Έβαλα το beta, τίποτα! Ξανά έβαλα την κανονική…..τιποτα! υπάρχει κάποιο λινγ σας παρακαλώ να κατεβάσω την προηγούμενη έκδοση;;;;; θα με υποχρεώνατε αφάνταστα. :D Αν θελετε στείλτε μου το κ σε pm.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την βλακεία κ πάτησα ανανέωση του here κατέβασε την νέα έκδοση κ δυστυχώς δεν ανοίγει κ γενικά κρεμαει το σύστημα. Το είχα στο αμάξι σε navi με 2 ραμ το σύστημα του αμαξιού το είχα βάλει πριν 4+ χρόνια μέχρι χθες πριν την αναβάθμιση δούλευε το here κ τώρα όχι. Φυσικά το έκανα απεγκατάσταση το ξανά έβαλα. Έβαλα το beta, τίποτα! Ξανά έβαλα την κανονική…..τιποτα! υπάρχει κάποιο λινγ σας παρακαλώ να κατεβάσω την προηγούμενη έκδοση;;;;; θα με υποχρεώνατε αφάνταστα. :D Αν θελετε στείλτε μου το κ σε pm.

 

Για δες εδω https://here-wego.en.aptoide.com/versions

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει κανεις σας προβλημα με το Google Maps? Εδω και 2-3 μερες μου πεταει wake locks το battery defender στο stock Note10+ μου. Ειναι γενικο φαινομενο? Εκανα clear data/cache αλλα χωρις αποτελεσμα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστώ ΠΟΛΥ. κατεβασα μια αρκετά παλιοτερη κ ολα οκ.

ευχαριστω...:):D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ΠΟΛΥ. κατεβασα μια αρκετά παλιοτερη κ ολα οκ.

ευχαριστω...:):D

 

Τίποτα να είσαι καλά!!

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ρώτησα και πάνω αλλά δεν πήρα απάντηση. στο here μόνο εγώ έχω πρόβλημα να αποθηκεύσω το χάρτη στην εξωτερική κάρτα μνήμης; πατάω πάνω αλλά δεν ανοίγει η επιλογή με τίποτα. με αφήνει να αποθηκεύσω το χάρτη μόνο στην εσωτερική μνήμη. έχω το Xiaomi Note 10 pro πριν είχα το 9 και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ρώτησα και πάνω αλλά δεν πήρα απάντηση. στο here μόνο εγώ έχω πρόβλημα να αποθηκεύσω το χάρτη στην εξωτερική κάρτα μνήμης; πατάω πάνω αλλά δεν ανοίγει η επιλογή με τίποτα. με αφήνει να αποθηκεύσω το χάρτη μόνο στην εσωτερική μνήμη. έχω το Xiaomi Note 10 pro πριν είχα το 9 και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο redme 8 που το κοιτάζω τώρα στις ρυθμίσεις - γενικά - μνήμη αποθήκευσης, εκεί επέλεξα όταν το εγκατέστησα την εξωτερική μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...