Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. επειδή ασχολούμαι με οθόνες αυτοκινήτου aftermarket βέβαια να σας πω ότι όντως το θέμα με την Ελληνική υποστήριξη είναι σοβαρό. από την άλλη πλευρά βλέπω πολύ κόσμο και ειδικά νεαρόκοσμο που δεν έχει ιδέα και αυτό με στεναχωρεί.

μου έχει τύχει κοπέλα όχι παραπάνω από 25 ετών με το κινητό στο χέρι και να με ρωτάει πού είναι αυτή η οδός.

βλέπω ανθρώπους με καινούργια αυτοκίνητα με οθόνες και λοιπά και μιλάνε με το κινητό στο χέρι δεν νιώθουν να το συνδέσουν

το κακό δεν είναι ότι δεν ξέρουν το κακό είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. επειδή ασχολούμαι με οθόνες αυτοκινήτου aftermarket βέβαια να σας πω ότι όντως το θέμα με την Ελληνική υποστήριξη είναι σοβαρό. από την άλλη πλευρά βλέπω πολύ κόσμο και ειδικά νεαρόκοσμο που δεν έχει ιδέα και αυτό με στεναχωρεί.

μου έχει τύχει κοπέλα όχι παραπάνω από 25 ετών με το κινητό στο χέρι και να με ρωτάει πού είναι αυτή η οδός.

βλέπω ανθρώπους με καινούργια αυτοκίνητα με οθόνες και λοιπά και μιλάνε με το κινητό στο χέρι δεν νιώθουν να το συνδέσουν

το κακό δεν είναι ότι δεν ξέρουν το κακό είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν

Εδώ με ένα απλό Bluetooth ακουστικό δεν μπορούν να το συνδέσουν. ;) Θα το συνδέσουν με την οθόνη...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το HERE στην επιλογή με τα πόδια δεν έχει φωνητικές οδηγίες;

Η κάτι δεν έχω ρυθμίσει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. επειδή ασχολούμαι με οθόνες αυτοκινήτου aftermarket βέβαια να σας πω ότι όντως το θέμα με την Ελληνική υποστήριξη είναι σοβαρό. από την άλλη πλευρά βλέπω πολύ κόσμο και ειδικά νεαρόκοσμο που δεν έχει ιδέα και αυτό με στεναχωρεί.

 

μου έχει τύχει κοπέλα όχι παραπάνω από 25 ετών με το κινητό στο χέρι και να με ρωτάει πού είναι αυτή η οδός.

 

βλέπω ανθρώπους με καινούργια αυτοκίνητα με οθόνες και λοιπά και μιλάνε με το κινητό στο χέρι δεν νιώθουν να το συνδέσουν

 

το κακό δεν είναι ότι δεν ξέρουν το κακό είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν

Καλά ότι δεν ξέρεις,.δεν σε νοιάζει.

Ισχύει για τα πάντα αυτό.

 

Ειδικά για την νεολαία που παίρνει το κινητό μόνο για.Facebook και Instagram.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το HERE στην επιλογή με τα πόδια δεν έχει φωνητικές οδηγίες;

Η κάτι δεν έχω ρυθμίσει σωστά;

 

στην πλοηγηση πεζου, η εφαρμογη κανει χρηση των fused location sensors και δινει οδηγιες οταν δεν βλεπουμε την οθονη, απο την δονηση της συσκευης μας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το locus το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια. Πρέπει να ήταν από τις πρώτες εφαρμογές που κατέβασα στο πρώτο μου smartphone (Sony Ericsson x10 mini pro το οποίο λειτουργεί ακόμα απροβλημάτιστα. Τηλεφωναρα).

Κάποια στιγμή είχα κατεβάσει και το orux επειδή είχε την πολλές επιλογές σε χάρτες για κατέβασμα. Ακόμα και δορυφορικους.

Είχα αποθηκεύσει χάρτες (δορυφορικους, της Bing) ολόκληρα βουνά.

Τους αποθηκευμένους χάρτες του orux τους ανοίγει κανονικά το locus.

Με την λειτουργία στην οποία αναφερόμαστε, ανοίγω 2 χάρτες ταυτόχρονα. Τον κατεβασμένο δορυφορικο, και από πάνω αχνοφαίνεται ο δεύτερος χάρτης με τα μονοπάτια,τα σημεία και τις ισοηψεις γραμμές του βουνού.

Το αποτέλεσμα, μαγικό.

 

Ο χάρτης Ελλάδας που δίνει δωρεάν το locus, αξιοπρεπέστατος θα ελεγα (για off-road χρήση)

 

οι τρεχουσες εκδοσεις του locus και orux δεν εχουν επιλογη για ελληνικους δορυφορικους χαρτες. Γενικα η χωρα μας απουσιαζει απο τις λιστες των εφαρμογων αυτων για ορειβατικο τουρισμο. Αν και η εφαρμογη orux υποστηριζει satellite images, αυτο ειναι μονο για την χωρα US και αυτο σταματαει σε καποιο επιπεδο zoom. Οσο για το locus, αυτο δεν εχει τιποτα. Μονο η εφαρμογη osmand εχει παγκοσμιους δορυφορικους χαρτες.

Μακαρι να εχω κανει λαθος και να υπαρχει καλυτερη λυση που δεν γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

θελω να προσθεσω στο προηγουμενο ποστ που εκανα το εξης.

 

μετα απο καλυτερο ελεγχο, η εφαρμογη locus εχει την ελλαδα. Μονο χαρτες osm, χωρις δορυφορικους. Κατι που υπαρχει για την χωρα γαλλια.

Στην πραξη και οι 2 εφαρμογες εχουν δυνατοτητα για δορυφορικους χαρτες, οχι ομως για ελλαδα. Ισως παλια να ειχαν.

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

Το locus δεν θυμάμαι να είχε ποτέ δορυφορικους χάρτες. Το orux πριν αρκετά χρόνια έδινε την δυνατότητα κατεβάσματος δορυφορικών χαρτών που στην συνέχεια οι χάρτες αυτοί ανοίγουν στο locus.

Έχω χρόνια να μπω στην διαδικασία να κατεβάσω χάρτες για αυτές τις εφαρμογές γιατί τότε είχα κατεβάσει και αποθηκευσει όλους τους χάρτες που με ενδιέφεραν και από τότε τους περνάω στις καινούριες συσκευές που αγοραζω. Κάποια στιγμή προσπάθησα να βρω και να κατεβάσω χάρτη μιας περιοχής που με ενδιέφερε από το orux αλλά διαπίστωσα πως δεν υπήρχε πλέον αυτή η δυνατότητα. Έχω χρόνια να το ψάξω και δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι.

Και έχω χρόνια να το ψάξω γιατί αναφέρομαι σε χάρτες βουνών και πεζοπορικων διαδρομών που δεν χρειάζονται ενημέρωση όπως οι οδικοί χάρτες που συχνά πυκνά αλλάζουν και χρειάζονται ενημέρωση. Για παράδειγμα έχω χάρτες κατεβασμενους εδώ και πολλά χρόνια πχ Πάρνηθα, λευκά όρη, που τους έχω εμπλουτίσει με δικές μου καταγραφές μονοπατιών και σημείων ενδιαφέροντος (σε αυτό το locus απλά κορυφαίο), χάρτες που θα ζήλευαν και οι εταιρίες που πουλούν χάρτες.

Είναι κρίμα πάντως αυτές οι εφαρμογές να μην δίνουν υλικό για την Ελλάδα που έχει πολύ πράμα για πεζοπορία, ορειβασία και βουνά. Ίσως επειδή είναι μικρή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

@lneam η γραμματοσειρά σου είναι πολύ χάλια ,δεν διαβάζεται με τίποτα εδώ και πολύ καιρό. Αν μπορείς βάλε την default.

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

αν ψαχνετε για χαρτες σε βουνα τοτε βρειτε την εφαρμογη https://www.avenzamaps.com/maps/search.html

εχει και μερικους δωρεαν. Ανεβαζουν ελληνικες εταιρειες οπως https://www.routemaps.gr/ και https://www.geopsis.com/hiking-app

Link to comment
Share on other sites

Το locus υποστηρίζει χάρτες WMS. Για την Ελλάδα υπάρχουν οι χάρτες του κτηματολογίου στο link http://gis.ktimanet.gr/wms/wmsopen/wmsserver.aspx
Link to comment
Share on other sites

@Bayern4

 

δεν ψαχνω ουτε εφαρμογη, ουτε τοπογραφικους χαρτες. Προσπαθω αυτο που κανει το osmand με τρεις απλες κινησεις, να γινει απο τις εφαρμογες locus + orux. Κατι που μπορουν να το κανουν για αλλες χωρες (σε λιγα δευτερολεπτα), οχι ομως για την ελλαδα. Αυτο ειναι η προσθηκη δευτερου διαφανου δορυφορικου χαρτη, επανω απο τον τοπογραφικο χαρτη osm

Link to comment
Share on other sites

μερικες γενικες πληροφοριες για το ιδιο θεμα

 

- μεσα απο το help desk της locus το 2020 υπηρξε αυτη η απαντηση απο υπαλληλο της εταιρειας

as Locus Map is built independently on Google API, it is banned from using Google Satellite images. Therefore, we offer aerial maps of only local providers, e.g. IGN in France, Basemap in Austria, USGS in United States, etc. Some countries, unfortunately, are not covered by any satellite maps.

 

- η εφαρμογη osmand κανει σημερα χρηση online χαρτων της microsoft για τους δορυφορικους χαρτες. Παλια ειχε της google

Link to comment
Share on other sites

Το locus υποστηρίζει χάρτες WMS. Για την Ελλάδα υπάρχουν οι χάρτες του κτηματολογίου στο link http://gis.ktimanet.gr/wms/wmsopen/wmsserver.aspx

Ευχαριστω για την πληροφορια. το δοκιμασα στο locus και δουλευει. Οποιος λοιπον εχει τις ιδιες αναγκες, μπορει να ακολουθησει αυτη την λυση.

https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/Orthophotographs_Page.aspx

 

Προσπαθησα να κανω το ιδιο και στο orux, αλλα μου εμφανιζει η εφαρμογη μηνυμα λαθους "not compatible layers". Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να γινει ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει σε 2 διαφορετικές συσκευές (samsung galaxy note 9/s10 lite) το here wego, αν και καθημερινά δουλεύω το google maps.

 

Και στις 2 συσκευές, το σήμα με έδειχνε πιο πίσω στο χάρτη από ότι βρισκόμουν, με αποτέλεσμα να χάνω στροφές/δρόμους.

 

Τί γίνεται;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει σε 2 διαφορετικές συσκευές (samsung galaxy note 9/s10 lite) το here wego, αν και καθημερινά δουλεύω το google maps.

 

Και στις 2 συσκευές, το σήμα με έδειχνε πιο πίσω στο χάρτη από ότι βρισκόμουν, με αποτέλεσμα να χάνω στροφές/δρόμους.

 

Τί γίνεται;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα σου φανεί περίεργη η ερώτησή μου.

Ήσουν με αυτοκίνητο γερμανικό ή γαλλικό?

Στο λέω, γιατί και σε ξένα φόρουμ που παρακολουθούσα στο παρελθόν, μόνο οι κάτοχοι αυτοκινήτων από τις 2 πιο πάνω χώρες, είχαν τα ίδια θέματα.

Άμα δεις τα παρμπρίζ τους υπό ορισμένη γωνία , "μπλεδίζουν".

Νομοθεσία των χωρών τους, να έχουν έξτρα φίλτρα μέσα για τον ήλιο.

Αυτα τα φίλτρα δυσκολεύουν την επικοινωνία με το δορυφόρο.

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κλεισεις καθε προσπαθεια στο android για επιγεια "βοηθεια" στη θεση του στιγματος, εκτος φυσικα των δορυφορων. Δηλαδη GSM, wi-fi, bluetooth, κτλ.

 

στην δικη μου συσκευη με android 9, υπαρχουν στις ρυθμισεις

- google location accuracy

- emegency location service

ολα ειναι OFF. Θεωρικα το Νο2 δεν χρειαζεται, αλλα εγω τα κλεινω ολα.

 

Αυτα που περιγραφω δεν επηρεαζουν την τηλεφωνικη συσκευη και γενικα αλλες λειτουργιες. Οταν θα τρεξουμε καποια εφαρμογη πλοηγησης θα βλεπουμε ενα μηνυμα για να επανεργοποιησουμε τα προηγουμενα, ομως θα πατησουμε "cancel".

 

Για δοκιμασε το. Εαν δεν εχεις αποτελεσματα, απλα καντα ξανα ON.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα σου φανεί περίεργη η ερώτησή μου.

Ήσουν με αυτοκίνητο γερμανικό ή γαλλικό?

Στο λέω, γιατί και σε ξένα φόρουμ που παρακολουθούσα στο παρελθόν, μόνο οι κάτοχοι αυτοκινήτων από τις 2 πιο πάνω χώρες, είχαν τα ίδια θέματα.

Άμα δεις τα παρμπρίζ τους υπό ορισμένη γωνία , "μπλεδίζουν".

Νομοθεσία των χωρών τους, να έχουν έξτρα φίλτρα μέσα για τον ήλιο.

Αυτα τα φίλτρα δυσκολεύουν την επικοινωνία με το δορυφόρο.

 

-------

Tapa

δηλαδη αυτα τα φιλτρα, παρουσιαζουν προβλημα στο here we go, ενω δουλευουν ΟΚ με το google maps ????

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φανεί περίεργη η ερώτησή μου.

Ήσουν με αυτοκίνητο γερμανικό ή γαλλικό?

Στο λέω, γιατί και σε ξένα φόρουμ που παρακολουθούσα στο παρελθόν, μόνο οι κάτοχοι αυτοκινήτων από τις 2 πιο πάνω χώρες, είχαν τα ίδια θέματα.

Άμα δεις τα παρμπρίζ τους υπό ορισμένη γωνία , "μπλεδίζουν".

Νομοθεσία των χωρών τους, να έχουν έξτρα φίλτρα μέσα για τον ήλιο.

Αυτα τα φίλτρα δυσκολεύουν την επικοινωνία με το δορυφόρο.

 

-------

Tapa

Ford Focus:confused:

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτα τα φιλτρα, παρουσιαζουν προβλημα στο here we go, ενω δουλευουν ΟΚ με το google maps ????

 

Από τα γραφόμενα, κατάλαβα ότι το πρόβλημα υπάρχει κ στα δύο προγραμματα.

Εαν κατάλαβα λάθος, σίγουρα είναι κάτι άλλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ford Focus:confused:
Στο κάνει και με τα 2 προγράμματα?

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Από τα γραφόμενα, κατάλαβα ότι το πρόβλημα υπάρχει κ στα δύο προγραμματα.

Εαν κατάλαβα λάθος, σίγουρα είναι κάτι άλλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο κάνει και με τα 2 προγράμματα?

 

-------

Tapa

όχι, με το Google maps ποτέ δεν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν είναι αυτό που εγραψα πιο πανω κ δεν μπορώ να σου πω αν είναι του προγράμματος, γιατί δεν το χρησιμοποιώ

 

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλαμε για την εφαρμογη here wego, νομιζω πως αυτος θα ειναι ο τελευταιος χρονος που υπαρχει. Καποια στιγμη η here wego beta θα παρει την θεση της στο playstore χωρις το beta
Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλαμε για την εφαρμογη here wego, νομιζω πως αυτος θα ειναι ο τελευταιος χρονος που υπαρχει. Καποια στιγμη η here wego beta θα παρει την θεση της στο playstore χωρις το beta
Συγνώμη βρε παιδιά...

Εγώ έχω αυτή. Ποια η διαφορά;2b2c367b1b3b544538581038575c29e7.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ευκολο ειναι.... στην επισημη σελιδα της here υπαρχουν και οι 2

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.wego

 

με απλα λογια. Θυμασε την παλια εκδοση της εφαρμογης Sygic (Aura) ? Καποια στιγμη αλλαξε UI (user interface), δηλαδη μενου, εμφανιση, ρυθμισεις, κτλ, και κρατησε το ιδιο ονομα. Ετσι θα γινει και εδω.

Δεν ειναι πρωτη φορα αυτο. το εχουν κανει και αλλοι πχ τομτομ

Link to comment
Share on other sites

ευκολο ειναι.... στην επισημη σελιδα της here υπαρχουν και οι 2

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.wego

 

με απλα λογια. Θυμασε την παλια εκδοση της εφαρμογης Sygic (Aura) ? Καποια στιγμη αλλαξε UI (user interface), δηλαδη μενου, εμφανιση, ρυθμισεις, κτλ, και κρατησε το ιδιο ονομα. Ετσι θα γινει και εδω.

Δεν ειναι πρωτη φορα αυτο. το εχουν κανει και αλλοι πχ τομτομ

μάλλον υποβάθμιση μου φαίνεται. ούτε έχει να κάνεις log in με λογαριασμό ούτε σου προτείνει εναλλακτικές διαδρομές! συν ότι όταν πατάς μια διεύθυνση δεν σου προτείνει καν αυτή την εφαρμογή GPS μόνο όλες τις άλλες!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...