Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τωρα εχω ενα καινουργιο προβλημα. Αντε να βρεις Ελληνικους χαρτες (offline vector) εκτος απο τους osm, και να ειναι και δωρεαν.

 

Το locus το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια. Πρέπει να ήταν από τις πρώτες εφαρμογές που κατέβασα στο πρώτο μου smartphone (Sony Ericsson x10 mini pro το οποίο λειτουργεί ακόμα απροβλημάτιστα. Τηλεφωναρα).

Κάποια στιγμή είχα κατεβάσει και το orux επειδή είχε την πολλές επιλογές σε χάρτες για κατέβασμα. Ακόμα και δορυφορικους.

Είχα αποθηκεύσει χάρτες (δορυφορικους, της Bing) ολόκληρα βουνά.

Τους αποθηκευμένους χάρτες του orux τους ανοίγει κανονικά το locus.

Με την λειτουργία στην οποία αναφερόμαστε, ανοίγω 2 χάρτες ταυτόχρονα. Τον κατεβασμένο δορυφορικο, και από πάνω αχνοφαίνεται ο δεύτερος χάρτης με τα μονοπάτια,τα σημεία και τις ισοηψεις γραμμές του βουνού.

Το αποτέλεσμα, μαγικό.

 

Ο χάρτης Ελλάδας που δίνει δωρεάν το locus, αξιοπρεπέστατος θα ελεγα (για off-road χρήση)

Edited by MAN0l0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οπως μπορουμε να δουμε απο το λινκ για το locus που εξηγει την λειτουργεια Map Overlays, η εταιρεια δειχνει 2 σε 1 τους δορυφορικους χαρτες με τους αστικους. Αυτο δηλαδη που κανεις και εσυ.

Εγω ομως δεν μπορω να "χωρεσω" στην συσκευη μου ολη την Ελλαδα σε δορυφορικους χαρτες offline.

 

Οπως ειπα και πριν, οι συσκευες pnd garmin εχουν οχι μονο 2 layers οπως το locus, αλλα ολους τους χαρτες της συσκευης σου. Στην περιπτωση μας οι Ελληνες, μπορουμε να εχουμε 4 χαρτες ταυτοχρονα

- here maps

- geodata

- osm

- αναβαση

με αυτο τον τροπο θα ειναι πρακτικα απιθανο να βρεθουμε σε σημειο της χωρας χωρις χαρτογραφιση.

 

Οσο για την περιπτωση μου, στο locus, η περιπτωση να βρεθει δευτερος ελληνικος χαρτης εκτος osm φανταζει απιθανη

 

ο χαρτης που δινει το locus ειναι και αυτος osm

Link to comment
Share on other sites

το θεμα "android auto", ειναι μια πονεμενη ιστορια και αφορα εταιρειες λογισμικου και τους καταναλωτες ταυτοχρονα.

Ολα αυτα τα χρονια, η google για λογους που η ιδια επελεξε, παρουσιασε ενα κλειστο περιβαλλον για τις δικες της εφαρμογες και μονο. Για ποιους λογους εγινε, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε. Στο αντιπαλο στρατοπεδο που λεγεται Apple απ' οσο γνωριζω δεν υπαρχει προβλημα.

 

Περα απο αυτο το προβλημα, συνυπαρχει και η γεωγραφικη περιοχη που οι καταναλωτες ζουν και ελπιζουν να τους επιτρεψει η google να το χρησιμοποιησουν, εστω και με το google maps. Προσωπικα στην τρεχουσα συσκευη μου, παλια με android 8 και τωρα με 9, μετα απο hard reset υπαρχει στις ρυθμισεις το android auto. Μολις ομως κανω login στο playstore, απλα εξαφανιζεται.

 

Ολες λοιπον οι εταιρεις λογισμικου πλοηγησης (ισως και αλλες κατηγοριες) ευελπιστουν να τους επιτραπει η προσβαση καποια στιγμη. Και απο την στιγμη που εχουν επαγγελματικη προσβαση στις υπηρεσιες της google, γνωριζουν ποτε θα γινει αυτο και βρισκονται σε ετοιμοτητα. Σαν παραδειγμα να παρουσιασω την τομτομ

 

12/8/2020

https://discussions.tomtom.com/en/discussion/1126385/android-auto-tomtom-go-navigation

Android Auto & TomTom GO Navigation

Following Google's announcement, we’d like to share that TomTom is participating in Google’s Early Access program for Android Auto. As early access partners, GO Navigation will release Android Auto functionality to beta testers by the end of this year. We will share more information as it becomes available.

 

Νομιζω πως ολοι ειναι σε final beta εκδοση με τις εφαρμογες τους και με το νεο ετος θα εχουμε ευχαριστα νεα εμεις οι enthusiast της πλοηγησης. Για την χωρα μας υπηρξε προσφατα ανακοινωση, πως τους επομενους μηνες θα εχουμε προσβαση στη υπηρεσια android auto.

 

Ενα αλλο σημαντικο που πρεπει να προσεξουμε ειναι ο τροπος συνδεσης με το αυτοκινητο. Υπαρχουν οι 2 γνωστες λυσεις

1. ενσυρματη USB

2. ασυρματη Wi-Fi

Αν υποθεσουμε πως η πρωτη θα υπαρξει σχετικα ευκολα σε αρκετους, η Νο2 ειναι κατι που θελει πολυ ψαξιμο. Εννοειται πως και το αυτοκινητο πρεπει να ειναι συμβατο και με τις 2 αυτες συνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα, οσες εφαρμογες πλοηγησης android θελησουν να "τρεξουν" στο car infotainment system, μπορουν να το κανουν μονο απο το android mirror link. Σε παραδειγματα οπως mireo, tomtom, sygic, εχουμε μερικες δεκαδες ευρω αυξηση για τον καταναλωτη στην τιμη της βασικης εφαρμογης. Και αυτη η τιμη αφορα ξεχωριστα καθε ηπειρο, οχι παγκοσμιους χαρτες. Να δουμε το 2021, οταν θα κυκλοφορισουν οι νεες εκδοσεις android auto των γνωστων εφαρμογων πλοηγησης, ποιες θα ειναι οι τιμες τους.

 

νεο κειμενο με μπλε χρωμα

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

η πληροφορια που μεταδιδει το androidpolice στις 15/12/20 για το sygic android auto, με ακριβως την ιδια κεντρικη φωτογραφια (.png), υπαρχει στο επισημο site της sygic απο 13. 08. 2020 σε αυτο το λινκ

 

https://www.sygic.com/press/sygic-gps-navigation-soon-to-be-available-via-android-auto

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το 'android auto' ρε παιδια;

Νεο προγραμμα gps?

 

Είναι εφαρμογή της Google για Android κινητά, που τα συνδέει με την οθόνη του αυτ/του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εφαρμογή της Google για Android κινητά, που τα συνδέει με την οθόνη του αυτ/του.

μακαρι να ηταν αυτο, δηλαδη μια δευτερη οθονη

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι ειναι το 'android auto' ρε παιδια;

Νεο προγραμμα gps?

το android auto της google, οπως και το car play της apple, ειναι ενας νεος τροπος για να βγαλουν λεφτα οι βιομηχανιες :lol:

 

παλια, καπου πισω στο 2011, συσκευες οπως οι sony ericsson ειχαν HDMI port και μπορουσες να συνδεσεις πραγματικη δευτερη οθονη στο smartphone σου. Ολες οι εφαρμογες 100%, ετρεχαν χωρις κανενα προβλημα. Σε ενα σημερινο αυτοκινητο που γνωριζω, το honda civic υπαρχει στην κονσολα HDMI port και μπορουμε να συνδεσουμε .... οτι καταφερουμε να βρουμε απο τα 0,001 κινητα που εχουν εξοδο για δευτερη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ηταν αυτο, δηλαδη μια δευτερη οθονη

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το android auto της google, οπως και το car play της apple, ειναι ενας νεος τροπος για να βγαλουν λεφτα οι βιομηχανιες :lol:

 

παλια, καπου πισω στο 2011, συσκευες οπως οι sony ericsson ειχαν HDMI port και μπορουσες να συνδεσεις πραγματικη δευτερη οθονη στο smartphone σου. Ολες οι εφαρμογες 100%, ετρεχαν χωρις κανενα προβλημα. Σε ενα σημερινο αυτοκινητο που γνωριζω, το honda civic υπαρχει στην κονσολα HDMI port και μπορουμε να συνδεσουμε .... οτι καταφερουμε να βρουμε απο τα 0,001 κινητα που εχουν εξοδο για δευτερη οθονη.

 

Καθένας έχει τη δική του άποψη για το ίδιο θέμα.

Εγώ και πάρα πολλοί άλλοι, μπορούμε να βλέπουμε το κινητό μας μέσα στην οθόνη του αυτ/του και εσύ βλέπεις ... 2η οθόνη του κινητού και νέους τρόπυς για να βγάζουν λεφτά οι βιομηχανίες ...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δικη μου αποψη.

τα car infotainment systems ειναι ανεξαρτητες - αυτονομες συσκευες απο τον κατασκευαστη του αυτοκινητου (συνηθως) με δικο τους hardware και λειτουργικο. Μπορουν να βλεπουμε βιντεο, να εχουμε μουσικη, ραδιο, να χειριστουμε καποια πραγματα του αυτοκινητου, κ.τ.λ. Φτανουν να εχουν μεχρι και navigation, με δικο τους δεκτη GNSS και εφαρμογη - χαρτες. Αν θελεις βαζεις και το δικο σου κινητο σε αυτα. Οταν θα συνδεθουν με smartphone, τοτε οι εφαρμογες του κινητου πρεπει να εχουν επιπλεον κωδικα, που "φευγει" απο το κινητο και παει και τρεχει στο car infotainment system.

 

οι οθονες που αναφερεις δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που περιγραφω

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφεις τη λειτουργία του car infotainment και περιγράφω τη λειτουργία του Android Auto που επιτρέπει την επικοινωνία του κινητού με την οθόνη του αυτ/του, ώστε να φαίνονται οι εφαρμογές του σ' αυτή την οθόνη.

Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφεις τη λειτουργία του car infotainment και περιγράφω τη λειτουργία του Android Auto που επιτρέπει την επικοινωνία του κινητού με την οθόνη του αυτ/του, ώστε να φαίνονται οι εφαρμογές του σ' αυτή την οθόνη.

Τόσο απλά.

 

εαν αλλαξουμε την λεξη αυτη με "συσκευη" θα συμφωνησω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παιχνίδι με τις λέξεις δεν έχει νόημα, αφού έχω περιγράψει την ουσία.
Link to comment
Share on other sites

Η προσωπικη μου αποψη για την πλοηγηση με το android auto της google και το car play της apple, ειναι πως εχουν λιγα χρονια ζωης και αφορουν μονο τα παλια οχηματα. Οχι μονο τα μικρα, αλλα και τα μεγαλα τα επαγγελματικα. Να υποθεσω μεχρι το τελος αυτης της δεκαετιας ???

Ολα τα καινουργια οχηματα, χρησιμοποιουν οθονες στο καντραν του οδηγου και στην κεντρικη κονσολα. Ταυτοχρονα τα ηλεκτρικα αυτοκινητα, με ή χωρις αυτονομη οδηγηση θα μας επιβληθουν πολυ γρηγορα. Ολα πλεον ειναι ψηφιακα και το ιδιο εχει ξεκινησει και στις μοτοσυκλετες.

Ποσο ακομα θα κυκλοφορουν στους δρομους ?

 

Ολοι οι μεγαλοι της πλοηγησης, NNG, tomtom, garmin. sygic, here, κτλ, εχουν ξεκινησει συνεργασια με τους κατασκευαστες οχηματων και παρεχουν λυσεις με συσκευες, λογισμικο, χαρτογραφικα δεδομενα. Μπορειται να δειτε ενα παραδειγμα απο την sygic

γι' αυτο και προτεινω "μην πετατε τα λεφτα σας" !!!! κρατηστε οτι εχετε για λιγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος που κάνεις για το Android Auto της Google είναι ότι πιστεύεις ότι η χρήση του είναι αποκλειστικά και μόνο για τον πλοηγό του κινητού, δηλαδή ότι, με τη σύνδεση του κινητού με την οθόνη του αυτ/του, η μόνη εφαρμογή του κινητού που μπορεί να μεταφερθεί στην οθόνη του αυτ/του είναι ο πλοηγός.

Και όταν μιλάμε για νέα αυτ/τα, και τεχνολογία, σχεδόν όλα έχουν πλέον οθόνη, αλλά δεν έχουν όλα GPS και πλοηγό.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ευκολα κρινεις τους αλλους ανθρωπους, που απλα λενε την προσωπικη τους αποψη. Μαλλον εσυ τα ξερεις ολα !!!!

 

Ειχα την εντυπωση οτι σε αυτο το θεμα μιλαμε για πλοηγηση και σε αυτο ανεφερθηκα

Η προσωπικη μου αποψη για την πλοηγηση με το android auto της google και το car play της apple
Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό το νήμα μιλάμε για GPS και πλοήγηση, αλλά το Android Auto, για το οποίο διατυπώνεις την προσωπική σου άποψη, δεν κάνει μόνον αυτό.

Καταλαβαίνω, όμως ότι, δεν αναγνωρίζεις το λάθος σου και απαντάς με το ειρωνικό "εσύ τα ξέρεις όλα".

Τέλος, από την πλευρά μου, αυτή η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό το νήμα μιλάμε για GPS και πλοήγηση, αλλά το Android Auto, για το οποίο διατυπώνεις την προσωπική σου άποψη, δεν κάνει μόνον αυτό.

Καταλαβαίνω, όμως ότι, δεν αναγνωρίζεις το λάθος σου και απαντάς με το ειρωνικό "εσύ τα ξέρεις όλα".

Τέλος, από την πλευρά μου, αυτή η συζήτηση.

συνεχιζεις να πιστευεις οτι εχεις δικιο, προσβαλεις σε προσωπικο επιπεδο

ασε που εσβησες την λεξη "μαλλον"

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπικη μου αποψη για την πλοηγηση με το android auto της google και το car play της apple, ειναι πως εχουν λιγα χρονια ζωης και αφορουν μονο τα παλια οχηματα. Οχι μονο τα μικρα, αλλα και τα μεγαλα τα επαγγελματικα. Να υποθεσω μεχρι το τελος αυτης της δεκαετιας ???

 

Το android auto έχει και πλοήγηση, αλλά έχει και πολλά άλλα.

Σε αντίθεση με τους κατασκευαστές αυτοκινήτων που χρεώνουν για μια απλή αναβάθμιση χάρτη και μετά από 1-2 χρόνια σταματούν τις ενημερώσεις, το android auto εμπλουτίζεται συνεχώς και ασταμάτητα. Έχει (ευτυχώς) πολύ μελλον ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο να συγκρίνει κανείς τα διάφορα προγράμματα πλοήγησης των κατασκευαστών οχημάτων που ενσωματώνουν στα συμβατικά αυτοκίνητα με επιπλέον χρεωση (εξωφρενική σε κάποιους ευγενείς κατασκευαστές) με την απλότητα την πληρότητα την δωρεάν real time ενημέρωση για κίνηση κλπ των waze και google maps.

Τώρα αν μιλαμε για tesla που μπορεί να αγοράσει 1 στους 100000 σήμερα ή περισσότεροι μετά από 10-20 χρόνια τότε αλλάζει το πράγμα.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω στατιστικά από εταιρείες αλλά και δική μου εμπειρία από αυτοκίνητα οποιασδήποτε τιμής, για την χρήση ηλεκτρονικών βοηθημάτων?

Μόνο ένα 10% χρησιμοποιεί τις δυνατότητες των βοηθημάτων αυτών.

Οι μισοί μόνο το στέρεο και οι υπόλοιποι ακούνε μουσική από το κινητό.

Δεν ξέρουν ούτε πως να συνδέσουν το μπλουτουθ και μιλάνε με το τηλέφωνο στο αυτί.

Όλα αυτά τα γκατζετς είναι μπιχλιμπίδια για το μάρκετινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπικη μου αποψη για την πλοηγηση με το android auto της google και το car play της apple, ειναι πως εχουν λιγα χρονια ζωης και αφορουν μονο τα παλια οχηματα. Οχι μονο τα μικρα, αλλα και τα μεγαλα τα επαγγελματικα. Να υποθεσω μεχρι το τελος αυτης της δεκαετιας ???

Ολα τα καινουργια οχηματα, χρησιμοποιουν οθονες στο καντραν του οδηγου και στην κεντρικη κονσολα. Ταυτοχρονα τα ηλεκτρικα αυτοκινητα, με ή χωρις αυτονομη οδηγηση θα μας επιβληθουν πολυ γρηγορα. Ολα πλεον ειναι ψηφιακα και το ιδιο εχει ξεκινησει και στις μοτοσυκλετες.

Ποσο ακομα θα κυκλοφορουν στους δρομους ?

 

Ολοι οι μεγαλοι της πλοηγησης, NNG, tomtom, garmin. sygic, here, κτλ, εχουν ξεκινησει συνεργασια με τους κατασκευαστες οχηματων και παρεχουν λυσεις με συσκευες, λογισμικο, χαρτογραφικα δεδομενα. Μπορειται να δειτε ενα παραδειγμα απο την sygic

γι' αυτο και προτεινω "μην πετατε τα λεφτα σας" !!!! κρατηστε οτι εχετε για λιγο ακομα

 

Ακριβώς το αντίθετο. Όλα τα καινουργια αυτοκινητα παιζουν android auto ή car play και μεσω αυτων τρεχεις και οτι εφαρμογη, πλοηγησης πχ, και οχι μονο θες στην οθονη σου. Δεν ειναι υπηρεσιες μονο για aftermarket infotainment συστήαμτα. Αν εχεις καταλαβει ετσι ειναι λαθος. Ολοι οι μεγαλοι πλεον με android auto και car play παιζουν και δεν ειναι κατι που θα αλλαξει. Τωρα αν υπαρχει και ενα tomtom απο το εργοστασιο ειναι ασχετο.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω στατιστικά από εταιρείες αλλά και δική μου εμπειρία από αυτοκίνητα οποιασδήποτε τιμής, για την χρήση ηλεκτρονικών βοηθημάτων?

Μόνο ένα 10% χρησιμοποιεί τις δυνατότητες των βοηθημάτων αυτών.

Οι μισοί μόνο το στέρεο και οι υπόλοιποι ακούνε μουσική από το κινητό.

Δεν ξέρουν ούτε πως να συνδέσουν το μπλουτουθ και μιλάνε με το τηλέφωνο στο αυτί.

Όλα αυτά τα γκατζετς είναι μπιχλιμπίδια για το μάρκετινγκ.

Μην κρίνεις από τον ελληνικό περίγυρο σου.

Όλα αυτά τα αμάξια δεν φτιάχνονται μόνο για τον μέσο Έλληνα που είναι 10 χρόνια πίσω σε χρήση τεχνολογίας από άλλους ευρωπαίους λαούς.

 

Στο εξωτερικό κάνουν φουλ χρήση σε τέτοιες λειτουργίες πολύ παραπάνω.

Οπότε άνοιξε λίγο τα μάτια σου.

Ελλάδα δεν είναι όλος ο κόσμος.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνεις από τον ελληνικό περίγυρο σου.

Όλα αυτά τα αμάξια δεν φτιάχνονται μόνο για τον μέσο Έλληνα που είναι 10 χρόνια πίσω σε χρήση τεχνολογίας από άλλους ευρωπαίους λαούς.

 

Στο εξωτερικό κάνουν φουλ χρήση σε τέτοιες λειτουργίες πολύ παραπάνω.

Οπότε άνοιξε λίγο τα μάτια σου.

Ελλάδα δεν είναι όλος ο κόσμος.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Καπως ετσι αλλα αν οι νεες τεχνολογιες ηταν και πιο φιλικες θα ηταν και διαφορετικα τα πραγματα. Να σου πω ενα παραδειγμα. Οι φωνητικες υπηρεσιες της google δεν αναγνωριζουν Ελληνικα. Τι περιμενεις να κανει η κυρα Φρωσω; να πει "gas stations nearby" οταν με το ζορι λεει βενζιναδικο; Και οι υπολοιποι Ευρωαπαϊοι πχ οι Ιταλοι, οι Γαλλοι και οι Γερμανοι αν δεν ειχαν φωνητικες οδηγιες στη γλωσσα τους θα ηταν και αυτοι στις σπηλιες σαν εμας. Μην κοιτας τους νεους που ειναι εξοικιωμενοι ή καποιους πιο παλιους που ασχολουνται. Δικο μου παραδειγμα οι δικοι μου στην Ιταλια, χωρις Ιταλικα δεν την παλευουν και ειναι στην πλοιοψηφια τους ανθρωποι με μορφωση απο το μεσο ορο και πανω.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...