Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να το βρεις και την κίνηση και το driving mode τότε στα widgets του home page.

 

08rPVlE.png

Στο ΟΡ6 με Android 10 το έχω κανονικά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε διήμερο τεστ που έκανα διαδρομή Χαλάνδρι Κορυδαλλό σε ώρα αιχμής και τις δύο εφαρμογές (google maps- waze) σε split screen και αφού ακολούθησα τη διαδρομή του δεύτερου έφτασα την εκτιμώμενη ώρα άφιξης που έδινε από τη αρχή το πρώτο....
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ το waze και έχει πολύ καλύτερες δρομολογήσεις από το google maps, τελευταία έχει μείνει στις προτιμήσεις μου για πλοήγηση.
Link to comment
Share on other sites

Το είχα παλιότερα αλλά το έβγαλα γιατί κατανάλωνε πολλά δεδομένα
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό που έχει το Google maps και όσο είσαι σε μια διαδρομή παράλληλα σου δείχνει και μια η 2 άλλες επιλογές διαδρομής δεν το έχω δει αλλού και είναι πολύ χρήσιμο

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό που έχει το Google maps και όσο είσαι σε μια διαδρομή παράλληλα σου δείχνει και μια η 2 άλλες επιλογές διαδρομής δεν το έχω δει αλλού και είναι πολύ χρήσιμο

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Το έχει το Navigon πολλά χρόνια πρίν.
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά έχει κλείσει το Navigon δεν έχει ;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Δουλεύει κανονικά στην συσκευή μου. Νομίζω έχει κατέβει από το πλέι στορ.

Μπορεί όμως κάποιος να το βρει αλλού. Δεν ενημερώνει χάρτες πλέον επίσης.

Το σιγκικ όπως και το here, προτείνουν 2-3 εναλλακτικές διαδρομές.

Θεωρητικά όλα τα προγράμματα πλοήγησης πρέπει να προτείνουν εναλλακτικές διαδρομές.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά στην συσκευή μου. Νομίζω έχει κατέβει από το πλέι στορ.

Μπορεί όμως κάποιος να το βρει αλλού. Δεν ενημερώνει χάρτες πλέον επίσης.

Το σιγκικ όπως και το here, προτείνουν 2-3 εναλλακτικές διαδρομές.

Θεωρητικά όλα τα προγράμματα πλοήγησης πρέπει να προτείνουν εναλλακτικές διαδρομές.

ναι αλλά εγώ λέω αυτό που κάνει το Google maps και ΚΑΤΆ ΤΗΝ ΔΙΆΡΚΕΙΑ της πλοήγησης και όχι μόνο στην αρχή, σου δείχνει εναλλακτικές και πόσο καθυστέρηση θα έχεις εάν τις διαλέξεις.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και στο Waze αν δώσεις διεύθυνση (στην αρχή), πατήσεις "Διαδρομές" σου βγάζει εναλλακτικές, όλα τα προγράμματα ή τα περισσότερα το κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

δεν λέω αυτό ρε παιδιά. ΜΈΣΑ ΣΤΗΝ ΠΛΟΉΓΗΣΗ στο Google maps παράλληλα με την μπλε γραμμή της τρέχουσας διαδρομής σου δείχνει και άλλες 2 διαδρομές με γκρι χρώμα. και σου λέει πόσο χρόνο θα κάνεις παραπάνω εάν πας από την άλλη διαδρομή

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέξεις ποια απο ολες θα ακολουθήσεις οι άλλες φεύγουν όταν ξεκινήσει η καθοδήγηση. Αν δεν ακολουθείς αυτά που σου λέει κάνει άλλη δρομολόγηση.

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σήμερα είδα στο waze αυτό που έλεγα! την ώρα της πλοήγησης να προτείνει άλλη διαδρομή από αυτήν που είσαι αρχικά και πόσα λεπτά παραπάνω θα κάνεις!τι διάολο διαβάζουν το φόρουμ! d6bf2ac668769698fd6b15ff3d406f1c.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς γιατί το Google maps έχει αφαιρέσει το μετρό από την επιλογή διαδρομής;

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νομίζω ότι όσο πάει το google maps γίνεται χειρότερο ή μου φαίνεται;

Ήμουν το πρωί σε ταξί και έπεσα σε κίνηση, άνοιξα τους χάρτες να δω την κυκλοφορία και είχε εξαφανιστεί, έψαχνα για λίγο το μενού δεν το βρήκα και την είδα τελικά στους χάρτες here.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όσο πάει το google maps γίνεται χειρότερο ή μου φαίνεται;

 

Ήμουν το πρωί σε ταξί και έπεσα σε κίνηση, άνοιξα τους χάρτες να δω την κυκλοφορία και είχε εξαφανιστεί, έψαχνα για λίγο το μενού δεν το βρήκα και την είδα τελικά στους χάρτες here.

όχι ρε συ μια χαρά φαίνεται. κάποιο κόλλημα με τα δεδομένα θα είχε φάει!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όσο πάει το google maps γίνεται χειρότερο ή μου φαίνεται;

Ήμουν το πρωί σε ταξί και έπεσα σε κίνηση, άνοιξα τους χάρτες να δω την κυκλοφορία και είχε εξαφανιστεί, έψαχνα για λίγο το μενού δεν το βρήκα και την είδα τελικά στους χάρτες here.

 

Ναι, και εγώ της ίδιας άποψης είμαι περίπου. Μου άρεσε καλύτερα παλιά. Τώρα για παράδειγμα για να μπω σε drive mode ή που θα πρέπει να έχω το αντίστοιχο shortcut ή που θα μπω με φωνητική εντολή από τον assistant. Το προτιμούσα όταν τα είχε όλα συγκεντρωμένα στην εφαρμογή maps και δεν ήθελες τίποτα άλλο. Κάποιος που έχει ελληνικά στη συσκευή του ούτε με assistant μπορεί να παίξει. Κάθε update και χειρότερα μου φαίνεται. Σχετικα με το θέμα που αναφέρεις συμφωνώ. Έχουν βάλει και εκεί άλλο shortcut. Δες εκεί με τα widgets και τα shortcuts να το βρεις.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
βοηθηστε και εμένα λιγάκι.έβαλα στο κινητό μου τηλέφωνο(huawei p smart 2019) την έκδοση sygic 18,7,3 και με μεγάλη μου χαρά βλέπω ότι έχει εκτος απο την φωνή της Δέσποινας την τυπική και μια προηγμένη(system) έτσι γράφει επάνω.έβαλα την ιδια

έκδοση στο τάμπλετ μου huawei και εκεί δυστηχώς δέν έχει προηγμένη φωνή.έβαλα μια παλαιοτερη έκδοση sygic πχ 18,7,1 αλλά πάλι τα ίδια.τι ακριβώς συμβαίνει;έχει κατι το κινητό μου που δέν έχει το τάμπλετ μου;να φανταστώ άν βάλω στην 2din οθονη του αυτοκινητου αυτη την έκδοση δέν θα έχω tts φωνή.έχετε υπο΄ψη ότι πήγα στο μενού του sygic εκει που λεει προηγμένες φωνές δέν υπάρχει η Ελληνική.ενω στο κινητο μου δεν θυμαμαι αν υπηρχε η μπηκε αυτοματα.

:):):):):):):)

έχεις εγκαταστήσει στο tablet σου την εφαρμογή greek voice tts?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Πόσο στοιχίζει αυτό; ούτε στο κινητό το έχω. Εκεί όμως πως έχει tts;

:):):):)

δωρεάν είναι το κατεβάζεις από το play store
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η έκδοση δοκιμής δεν έχει προηγμένες φωνές. (χωρίς να είμαι σίγουρος )
Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η έκδοση δοκιμής δεν έχει προηγμένες φωνές. (χωρίς να είμαι σίγουρος )
γιατί δεν την δοκιμάζεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό τοπικ για την ερώτηση...

 

Υπάρχει τρόπος ή κάποια εφαρμογή που να έχει-υποστηρίζει ανίχνευση ραντάρ ;;;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το sygic ωστόσο επειδή στην περιοχή μου γίνονται έργα, παρατήρησα ένα feature που θα μου ήταν πιο χρήσιμο. Συγκεκριμένα να σχεδιάζω εγώ την διαδρομή ή να μπλοκάρω συγκεκριμένους δρόμους ή ακόμη καλύτερα ολόκληρες περιοχές. Στην θεωρία έχει τα waypoints αλλά κάτι πάει στραβά στην υλοποποίηση. π.χ. μου προτείνει αναστροφές και με επιμένει στην δική του διαδρομή ή αν προσπεράσω το ενδεικτικό σημείο, θα υπολογίσει νέα διαδρομή με βάση την περιοχή. Το κυριότερο όμως, χρειάστηκε να βάλω 4-5 waypoints να αποφύγω τα έργα.

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...