Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τους εκτός σύνδεσης χάρτες τους κατεβάζεις μέσα από τις εφαρμογές και κάθε μία χρησιμοποιεί τους δικούς της. Αυτό κράτα.

 

:thanks: - να εισαι καλα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις νέες πληροφορίες που από αυτήν την εβδομάδα θα συνοδεύουν τις προτεινόμενες διαδρομές περιλαμβάνεται πλέον η θερμοκρασία (οι χρήστες που πέρασαν από τα ίδια σημεία θα μοιράζονται το άν ένιωθαν ζέστη ή κρύο), το πόσο κόσμο έχει ένα συγκεκριμένο λεωφορείο αλλά και η ασφάλεια- οι χρήστες θα μπορούν να ενημερώνονται για το εάν μια διαδρομή είναι ασφαλής, δηλαδή αν υπάρχουν φύλακες, εγκατεστημένες κάμερες ασφαλείας ή διαθέσιμη γραμμή βοήθειας. Επίσης, όπως περιέγραψε ο Vice President of Product Ντέιν Γκλάσγκοου, οι χρήστες θα έχουν περισσότερες επιλογές στα μέσα που μπορούν να αλλάξουν κάνοντας μια συγκεκριμένη διαδρομή.

 

https://www.ethnos.gr/tehnologia/87277_google-maps-i-efarmogi-poy-allaxe-gia-panta-ti-zoi-mas

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα multimedia player για το αυτοκίνητο μου. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι κατά την πλοήγηση στις εκφωνήσεις μου κόβει τις λέξεις. Δεν ακούγονται ολόκληρες.

Αυτό συμβαίνει και στο Google maps και στοhere we go και στο iGo που ήταν προεγκατεστημένο.

Τι μπορεί να φταίει ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα multimedia player για το αυτοκίνητο μου. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι κατά την πλοήγηση στις εκφωνήσεις μου κόβει τις λέξεις. Δεν ακούγονται ολόκληρες.

Αυτό συμβαίνει και στο Google maps και στοhere we go και στο iGo που ήταν προεγκατεστημένο.

Τι μπορεί να φταίει ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Sygic

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα multimedia player για το αυτοκίνητο μου. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι κατά την πλοήγηση στις εκφωνήσεις μου κόβει τις λέξεις. Δεν ακούγονται ολόκληρες.

Αυτό συμβαίνει και στο Google maps και στοhere we go και στο iGo που ήταν προεγκατεστημένο.

Τι μπορεί να φταίει ;

 

Το ΙΔΙΟ μου συμβαίνει κ σε μένα…. Σε όλα τα γνωστά προγράμματα μου κόβει κάποιες συλλαβές κλπ…. Την συσκευή την αγόρασα από έξω από τον Αλί με 2 ραμ μήνη (τότε αυτή ήταν η μεγαλύτερη….

Το άφησα έτσι! «μικρό» το κακό…..

Link to comment
Share on other sites

Από την ανακοίνωσή τους κατάλαβα ότι η νέα υπηρεσία είναι για τους premium customers που θέλουν να έχουν μηνιαία ενημέρωση χάρτη.

 

Monthly map updates is a new service available to our Premium customers who wish to receive more map updates.* Purchasing is totally optional, as we will continue to provide free map updates with the same frequency as we have done until now. 3 free map updates per year are included in the Lifetime Premium license.

Free map updates

3x per year

Free for every Premium user

Monthly map updates

12x per year

€11.99 per year

Όταν λέμε updates τι εννοούμε; μόνο το offilne αρχείο; γενικά τους χάρτες ή τα σημεία ενδιαφέροντος;

Πάντως δεν διευκρινίζει αυτή την λεπτομέρεια στο Lifetime Premium License

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη σας, αναμεσα στα τρια δωρεαν προγράμματα GM, here, waze (αυτα μου ερχονται τωρα) ποιο ειναι καλυτερο στις αναδρομολογησεις λογω αυξημενης κινησης στη διαδρομη ? Εννοω να εχει δωσει μια διαδρομη αρχικα αλλα επειδη βλεπει κινηση στο δρομο να αλλαζει live τη δρομολογηση για να σε παει απο αλλου. Υπαρχει κατι τετοιο ?
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη σας, αναμεσα στα τρια δωρεαν προγράμματα GM, here, waze (αυτα μου ερχονται τωρα) ποιο ειναι καλυτερο στις αναδρομολογησεις λογω αυξημενης κινησης στη διαδρομη ? Εννοω να εχει δωσει μια διαδρομη αρχικα αλλα επειδη βλεπει κινηση στο δρομο να αλλαζει live τη δρομολογηση για να σε παει απο αλλου. Υπαρχει κατι τετοιο ?

Νομίζω (δεν είμαι 100% σίγουρος) ότι αυτό το κάνει το Waze

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη σας, αναμεσα στα τρια δωρεαν προγράμματα GM, here, waze (αυτα μου ερχονται τωρα) ποιο ειναι καλυτερο στις αναδρομολογησεις λογω αυξημενης κινησης στη διαδρομη ? Εννοω να εχει δωσει μια διαδρομη αρχικα αλλα επειδη βλεπει κινηση στο δρομο να αλλαζει live τη δρομολογηση για να σε παει απο αλλου. Υπαρχει κατι τετοιο ?

 

Μακράν το καλύτερο (ταχύτητα, ενημέρωση) για την κίνηση είναι το Googlemaps. Το Waze το χρησιμοποιώ για την ευχρηστία και την παρουσίαση που έχει (το έχω στο αυτοκίνητο ανοιχτό σαν navigator κάτι που είναι δύσκολο με το Googlemaps αν δεν έχει ορίσει προορισμό και καθοδήγηση) αλλά στην κίνηση είναι πολύ πίσω, αφού τα δεδομένα κίνησης τα βάζει ο κάθε χρήστης χειροκίνητα. Βολική αρκετά και η επισήμανση καμερών κλπ.

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Μακράν το καλύτερο (ταχύτητα, ενημέρωση) για την κίνηση είναι το Googlemaps. Το Waze το χρησιμοποιώ για την ευχρηστία και την παρουσίαση που έχει (το έχω στο αυτοκίνητο ανοιχτό σαν navigator κάτι που είναι δύσκολο με το Googlemaps αν δεν έχει ορίσει προορισμό και καθοδήγηση) αλλά στην κίνηση είναι πολύ πίσω, αφού τα δεδομένα κίνησης τα βάζει ο κάθε χρήστης χειροκίνητα. Βολική αρκετά και η επισήμανση καμερών κλπ.

 

Νίκος

 

Χρησιμοποιω τακτικα το GM αλλα δεν εχω δει ποτε να αλλαζει δρομολογηση βασισμενο στην κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω τακτικα το GM αλλα δεν εχω δει ποτε να αλλαζει δρομολογηση βασισμενο στην κινηση.
Αλλάζει και σου λέει και πόσο χρόνο κερδίζεις από τη νέα προτεινόμενη διαδρομή

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

με το Googlemaps αν δεν έχει ορίσει προορισμό και καθοδήγηση

αυτο παλι που αφαιρεσαν την πλοηγηση :mad:

Link to comment
Share on other sites

αυτο παλι που αφαιρεσαν την πλοηγηση :mad:

Τι εννοείς αφαίρεσαν την πλοήγηση;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείτε το "Driving mode", οδήγηση χωρίς πλοήγηση, υπάρχει ακόμα απλά το έκρυψαν μέσα στα μενού.

Πατάτε το "Go", επιλέγετε να δείτε την κίνηση και κάτω κάτω έχει την επιλογή.

 

jasVwlL.jpg T3Z6GJV.jpg At9uzjj.jpg

Link to comment
Share on other sites

ουτε ετσι μου το εμφανιζει.

εχω απενεργοποιημενη την δραστηριοτητα ιστου/εφαρμογων

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείτε το "Driving mode", οδήγηση χωρίς πλοήγηση, υπάρχει ακόμα απλά το έκρυψαν μέσα στα μενού.

Πατάτε το "Go", επιλέγετε να δείτε την κίνηση και κάτω κάτω έχει την επιλογή.

 

jasVwlL.jpg T3Z6GJV.jpg At9uzjj.jpg

ναι έτσι το εμφανίζει ευχαριστούμε!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες Google δεν με αφήνουν να κατεβάσω χάρτες εκτός σύνδεσης. Πατάω λήψη και είναι σαν να μην πάτησα. Δεν ξέρω από πότε απλώς τώρα το είδα.

Ξέρει κανείς γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες Google δεν με αφήνουν να κατεβάσω χάρτες εκτός σύνδεσης. Πατάω λήψη και είναι σαν να μην πάτησα. Δεν ξέρω από πότε απλώς τώρα το είδα.

Ξέρει κανείς γιατί?

Εμένα πάλι γιατί με αφήνει να κατεβάσω;...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείτε το "Driving mode", οδήγηση χωρίς πλοήγηση, υπάρχει ακόμα απλά το έκρυψαν μέσα στα μενού.

Πατάτε το "Go", επιλέγετε να δείτε την κίνηση και κάτω κάτω έχει την επιλογή.

 

jasVwlL.jpg T3Z6GJV.jpg At9uzjj.jpg

Αυτό εννοώ. Θα το δοκιμάσω, γιατί είναι ενοχλητικό διαφορετικά σε απλή προβολή χαρτί κατά την οδήγηση. Φτάνει να μπορούμε να το πετυχαίνουμε και χωρίς πολλές κινήσεις. Σ' ευχαριστώ!

 

Νίκος

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Που υπάρχει η επιλογή κίνηση στους δρόμους στο Google maps;

Δηλ. στην 2η παραπάνω εικόνα δεν υπάρχει σε μένα η επιλογή "See traffic in your area".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρακολουθώ την συζήτηση καιρό κ είδα το widget κίνησης κ το έβαλα άλλα λέει πάντα προέκυψε σφάλμα. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που υπάρχει η επιλογή κίνηση στους δρόμους στο Google maps;

Δηλ. στην 2η παραπάνω εικόνα δεν υπάρχει σε μένα η επιλογή "See traffic in your area".

 

Ούτε σε εμένα την εμφανίζει την επιλογή αυτή. Μόνο με το widget μπορώ να εμφανίσω το driving mode δυστυχώς. Οπότε στο αυτοκίνητο που δεν μπορώ να βάλω widget σε απλή πλοήγηση χωρίς προορισμό πάλι μονόδρομος το waze.

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε xiaomi redmi note 5 δεν εμφανίζονται αυτά τα widget. Το τσέκαρα και σε άλλα xiaomi εδώ στο σπίτι (redmi note 7και S2), ούτε σε αυτά βλέπω κάτι
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...