Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποιος ξέρει ας μας πει:η πλοήγηση με τους χάρτες Google έχει χάσει την ακρίβεια που είχε.Δηλαδη η εντολή για να στρίψεις κάπου, τώρα πλέον δίνεται πολύ νωρίτερα και συχνά σε πάει ένα στενό πιο πριν.

Πρόβλημα εφαρμογής, πρόβλημα κινητού ή κάτι αλλο,;

Σημειώνω ότι στο υπάρχον κινητό δούλευε καλύτερα παλιότερα.

Εμένα πάντα δούλευε έτσι. Δηλαδή ενώ το στίγμα ήταν σωστά δύο στενά πριν, αυτό έλεγε στρίψε τώρα. :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατέβασα και το here και λειτουργεί με την σωστή ακρίβεια.Οχι δύο στενά νωρίτερα "στρίψτε τώρα"...

Άρα κάτι "παίζει" με την εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο update σχετικά με το google maps και το πρόβλημα που παρουσιάζει σε κάποια κινητά να μην εκφωνούνται τα ονόματα τω δρόμων; παρόλο που κάνει συνεχή updated η εφαρμογή, δε φαίνεται να λύνεται το πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με συσκευες, αλλα (μαλλον) με λογαριασμο google.

Σε δυο ιδια note 4C της οικογενειας, με ιδια εκδοση Google maps, στο δικο μου εκφωνουνται οι οδοι, ενω στης συζυγου δεν εκφωνουνται.

Επισης εκφωνουνται και στο δευτερο κινητο μου (note 2), και στα ταμπλετ μου. (Tab S T705 & T800) Αντιθετα στο 2ο κινητο και στο ταμπλετ της (LG & Samsung) συζυγου, μουγγαμαρα.

Αλλη εξηγηση δεν εχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν βρηκες εξηγηση. Τι παει να πει "με λογαριασμο google"?

θα λυθει αν βαλει αλλο mail?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν βρηκες εξηγηση. Τι παει να πει "με λογαριασμο google"?

θα λυθει αν βαλει αλλο mail?

Ουσιαστικά σου λέει ότι πάει ανάλογα με τον λογαριασμό.

Είτε θα παίζει σε όλες τις συσκευές κάποιου ή δεν θα παίζει σε καμία.

Σαν να επιλέγονται τυχαία ποιοι χρήστες θα έχουν την εκφώνηση και ποιοι όχι.

Αυτό κατάλαβα από το ποστ του.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, δεν παίζει σωστά ούτε σε Samsung Galaxy A8 2018.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά έκανε και έκτοτε πήρε πόδι. Αν θυμάμαι καλά πριν 2-3 χρόνια, καλοκαίρι.

Λόγω του λάθους έκανα πολλά χλμ παραπάνω συν τα διόδια πού πλήρωσα συν τον χαμένο παραπανησιο χρόνο.

Ήμουν Λάρισα (Αγιόκαμπο) και ήθελα να γυρίσω Θεσσαλονίκη (απ' τον παραλιακό δρόμο που έδειχνε ότι έβγαζε κάπου στα τούνελ-Τεμπη)

Υποτίθεται ότι θα με έβγαζε στην εθνική οδό. Αντί αυτού έπρεπε να ξανακάνω σχεδόν όλη την διαδρομή προς τα πίσω.

Φυσικά ήταν ενημερωμένοι οι χαρτες-ετσι νόμιζα τουλάχιστον.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτο γραφει "σχεδον". Κατι που αλλωστε ισχυει για ΟΛΑ τα προγραμματα πλοηγησης. Ουδενα αλανθαστο. Και φυσικα καθενα εχει καποια δυνατα και καποια αδυναμα χαρακτηριστικα.

Αρα, για να εχω (πιο) ησυχο το κεφαλι μου, εχω (τουλαχιστον) 2.

Οπως εχω και (τουλαχιστον) 2 internet browsers και (τουλαχιστον) 2 apps για ιντερνετικο ραδιοφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής οι Google maps δε με πρόδωσαν

Μόλις γίνει θα πάω σε άλλο.

 

Πάντως έφαγα γερό μανίκι με τους here.... Δε πρόκειται να το ξεχάσω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δύο δεν με πρόδωσε... Απλά το Google Maps χωρίς πλοήγηση με δείχνει ότι πάω ανάποδα στην περιήγηση, πρόσφατα!

Ενώ οι Here ποτέ. Σε Android και πιο παλιά σε Symbian και Windows μέχρι τα 8.1!

Πάντως τα έχω και τα δύο.

Σκέφτομαι να κατεβάσω και το Sygic, αλλά δεν ξέρω πόσο καλό θα είναι στη δωρεάν έκδοση του!

Πάντως το νόημα το έπιασε πιο πάνω ο φίλος. Για αυτό είπα σχεδόν. Όλοι οι χάρτες θα κάνουν κάποιο σφαλμα. Δεν υπάρχει τέλειος χάρτης νομίζω.

Βέβαια τόσο χοντρό λάθος των Here ποτέ δεν είχα. Μπορεί να έφταιγε και η συγκεκριμένη ενημέρωση. Στην επόμενη ίσως να το διόρθωσαν.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

To HERE Maps,μετά το τελευταίο update δεν εμφανίζει τίποτα! :mad:

Έχει πάθει κάποιος άλλος,κάτι ανάλογο; Το κινητό μου είναι το XIAOMI Mi Note 2,Android 8.0 - MIUI 10.

Στο παλιό μου XIAOMI,με ANDROID 6 - MIUI 10 λειτουργεί κανονικά. :blink:

 

http://i67.tinypic.com/2rgn8g8.png

 

Εμένα το ΗΕRE σε δυο κινητά ΧΙΑΟΜΙ,έχει μουλαρώσει και δείχνει λευκή οθόνη.

Το ένα με ANDROID 6 ακι το άλλο με 8. Και τα δυο MIUI 10. :rolleyes:

Είναι θέμα του HERE γιατί πριν λειτουργούσε.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δύο δεν με πρόδωσε... Απλά το Google Maps χωρίς πλοήγηση με δείχνει ότι πάω ανάποδα στην περιήγηση, πρόσφατα!

Ενώ οι Here ποτέ. Σε Android και πιο παλιά σε Symbian και Windows μέχρι τα 8.1!

Πάντως τα έχω και τα δύο.

Σκέφτομαι να κατεβάσω και το Sygic, αλλά δεν ξέρω πόσο καλό θα είναι στη δωρεάν έκδοση του!

Πάντως το νόημα το έπιασε πιο πάνω ο φίλος. Για αυτό είπα σχεδόν. Όλοι οι χάρτες θα κάνουν κάποιο σφαλμα. Δεν υπάρχει τέλειος χάρτης νομίζω.

Βέβαια τόσο χοντρό λάθος των Here ποτέ δεν είχα. Μπορεί να έφταιγε και η συγκεκριμένη ενημέρωση. Στην επόμενη ίσως να το διόρθωσαν.

Το Sygic αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Ειδικά αν το πετύχεις στις προσφορές με 15€ για όλη την Ευρώπη.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Sygic Premium Europe + Traffic έως 05/05 14.99€

Σε ευχαριστω για την ενημερωση

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως ακόμη ασχολείστε με βλακείες προγράμματα (να μην το χαρακτηρίσω αισχρά) όπως το sypic;;;; μπορεί να το έχουν βελτιώσει τον χάρτη κ γενικά τις διαδρομές από την τελευταία φορά που το δοκίμασα πριν ενάμιση χρόνο (αυτό δεν το ξέρω). Για κάντε ένα πείραμα για να ακλουθήσατε εναλλακτική διαδρομή κ να μην πληρώσετε διόδια Αθήνα Χαλκίδα κ θα δείτε από πού θα σας πάει….. μέσω Καζας που σημαίνει + μια ώρα την στιγμή που υπάρχουν ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΝΕΤΟΙ δρόμοι πάρα πολύ σύντομοι! + 10 με 15 λεπτά από τον κανονικό αυτοκινητόδρομο κ όχι να κάνεις τον γύρω της Ελλάδος!!!!!!!:mad::cry:

Μπορεί να έχει ΚΑΤΑΠΛΗΤΙΚΑ γραφικά σαν πρόγραμμα, αλλά από εναλλακτικές διαδρομές υστερεί ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως ακόμη ασχολείστε με βλακείες προγράμματα (να μην το χαρακτηρίσω αισχρά) όπως το sypic;;;;

Ωχ... σου 'ρχεται!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως ακόμη ασχολείστε με βλακείες προγράμματα (να μην το χαρακτηρίσω αισχρά) όπως το sypic;;;; μπορεί να το έχουν βελτιώσει τον χάρτη κ γενικά τις διαδρομές από την τελευταία φορά που το δοκίμασα πριν ενάμιση χρόνο (αυτό δεν το ξέρω). Για κάντε ένα πείραμα για να ακλουθήσατε εναλλακτική διαδρομή κ να μην πληρώσετε διόδια Αθήνα Χαλκίδα κ θα δείτε από πού θα σας πάει….. μέσω Καζας που σημαίνει + μια ώρα την στιγμή που υπάρχουν ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΝΕΤΟΙ δρόμοι πάρα πολύ σύντομοι! + 10 με 15 λεπτά από τον κανονικό αυτοκινητόδρομο κ όχι να κάνεις τον γύρω της Ελλάδος!!!!!!!:mad::cry:

Μπορεί να έχει ΚΑΤΑΠΛΗΤΙΚΑ γραφικά σαν πρόγραμμα, αλλά από εναλλακτικές διαδρομές υστερεί ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!!!:wacko:

 

Εσυ με ποιο ασχολεισαι ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και παλιότερα:

Αν στις ρυθμίσεις το βάλεις (το sygic) να σε πηγαίνει στην πιο οικονομική διαδρομή νομίζω ότι σε πηγαίνει πολύ καλύτερα, προσωπικά έτσι το έχω ρυθμισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως ακόμη ασχολείστε με βλακείες προγράμματα (να μην το χαρακτηρίσω αισχρά) όπως το sypic;;;; μπορεί να το έχουν βελτιώσει τον χάρτη κ γενικά τις διαδρομές από την τελευταία φορά που το δοκίμασα πριν ενάμιση χρόνο (αυτό δεν το ξέρω). Για κάντε ένα πείραμα για να ακλουθήσατε εναλλακτική διαδρομή κ να μην πληρώσετε διόδια Αθήνα Χαλκίδα κ θα δείτε από πού θα σας πάει….. μέσω Καζας που σημαίνει + μια ώρα την στιγμή που υπάρχουν ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΝΕΤΟΙ δρόμοι πάρα πολύ σύντομοι! + 10 με 15 λεπτά από τον κανονικό αυτοκινητόδρομο κ όχι να κάνεις τον γύρω της Ελλάδος!!!!!!!:mad::cry:

Μπορεί να έχει ΚΑΤΑΠΛΗΤΙΚΑ γραφικά σαν πρόγραμμα, αλλά από εναλλακτικές διαδρομές υστερεί ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!!!:wacko:

Υπάρχει εφαρμογή πλοήγησης sypic ??? Καλά που μας ενημέρωσες, να μην την επιλέξουμε. :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το sygic και μου έστειλαν κωδικό για επιπλέον 15% έκπτωση.

Όποιος θέλει ας τον χρησιμοποιήσει

REF4199KMFDGA6089

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσυ με ποιο ασχολεισαι ;

 

Εγώ χρησιμοποιώ το here, waze κ τέλος το google .

Θυμάμαι είχα βάλει «οικονομική» διαδρομή, «σύντομη» διαδρομή, κ γενικά όλα τα είχα «πειράξει» , αυτό με έβαζε να ακολουθησω μια τελείως τεράστια διαδρομή, μια διαδρομή κάνοντας σχεδόν το γύρω της Ελλάδος!!!

Τώρα όσο για το φίλο μας που σχολιάζει που έκανα κάποιο λάθος στο γράμμα κ το έγραψα sypic, αντί sygic η ας το έγραφα κ όπως αλλιως….ας μη βλέπουμε το δέντρο κ χάνουμε το δάσος……:confused:

Φυσικά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη για αυτό το πρόγραμμα ……:worry::blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο για το sygic. Μπορεί να έχω γράψει την εμπειρία στο παρελθόν, το θεωρώ κακό πρόγραμμα, έχει μείνει μόνο το όνομα και τα πολύ καλά γραφικά.

Να πω βέβαια και την αλήθεια, σε email παραπόνων που έστειλα και ζητώντας refund έπειτα από 20 μέρες αγοράς, μου επέστρεψαν τα χρήματα άμεσα, αν και δεν ήταν υποχρεωμένοι.

Δεν είδα διαφορά σε σχέση με δωρεάν προγράμματα, τις ίδιες παθογένειες σε διαδρομές, οπότε δεν βρίσκω λόγο για την αγορά του

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...