Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιά θεωρείτε την καλύτερη φωνή tts που να κάνει την καλύτερη δυνατή εκφώνηση με τα λιγότερα λαθη

 

Δεν νομίζω να κάνει η φωνή τα λάθη.

Ο χάρτης φταίει σε τέτοιες περιπτώσεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήθελα να πάω κάπου σήμερα και το sygic με έβγαλε 3 χιλιόμετρα νωρίτερα. Ευτυχώς με έσωσε το Google maps. Το sygic πληρωμένο γνήσιο και όχι σπασμένο

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να πάω κάπου σήμερα και το sygic με έβγαλε 3 χιλιόμετρα νωρίτερα. Ευτυχώς με έσωσε το Google maps. Το sygic πληρωμένο γνήσιο και όχι σπασμένο

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

γιαυτό και εγώ τα εχω σταματήσει όλα και χρησιμοποιώ μόνο google maps.άσε που δεν υπαρχει σημεό ενδιαφέροντος που να μην το έχει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι η ιδέα μου ή το waze κάποιες φορές αργεί να βρει το Traffic; Θέλει τον χρόνο του;

 

Επίσης αν αλλάξω πορεία από αυτή που μου δείχνει, αντί να μου προτείνει νέα διαδρομή με βάση τα καινούρια δεδομένα, προσπαθεί να με ξαναφέρει πίσω, ώστε να ακολουθήσω την προηγούμενη. Ενώ το Google maps προσαρμόζεται αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

το sygic γιατί κάθε λίγο ενεργοποιεί το location service και βγαίνει η ειδοποίηση;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Πώς καταλαβαίνεις ότι φταίει το Sygic και όχι κάποιο service;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πώς καταλαβαίνεις ότι φταίει το Sygic και όχι κάποιο service;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

γιατί η ειδοποίηση λέει location set by gps και έχει το εικονίδιο του sygic... 9d6be528be6c41c2440bc3d3185c9336.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τώρα στην φωτο άνοιξα το sygic για να εμφανιστεί η ειδοποίηση αυτή. αλλά τις φορές που ανέφερα δεν είναι ανοικτό το sygic αλλά παρολαυτα ανοίγει η ειδοποίηση

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το μονο που με ενοχλει στο google maps ειναι οτι επιλεγεις μια διαδρομη με λεωφορειο και δεν σου δειχνει οδηγιες μεχρι την σταση ! ή υπηρξε περιπτωση που η σταση ηταν στα 20μ πισω μου και μου εδειχνε την επομενη 400μ μπροστα ! ειδικα στο εξωτερικο που δεν ξερεις τι γινεται με τις συγκοινωνιες ειναι εκνευριστικο !

 

τα ιδια και το here maps ...υπαρχει καποια λυση ;

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

το μονο που με ενοχλει στο google maps ειναι οτι επιλεγεις μια διαδρομη με λεωφορειο και δεν σου δειχνει οδηγιες μεχρι την σταση ! ή υπηρξε περιπτωση που η σταση ηταν στα 20μ πισω μου και μου εδειχνε την επομενη 400μ μπροστα ! ειδικα στο εξωτερικο που δεν ξερεις τι γινεται με τις συγκοινωνιες ειναι εκνευριστικο !

 

τα ιδια και το here maps ...υπαρχει καποια λυση ;

Κανένα τέτοιο θέμα.

Μένω μόνιμα εξωτερικό και πρόσφατα σε ταξίδι σε άλλη χώρα που δεν ήξερα απολύτως τίποτα, μου έβγαζε άριστα τις στάσεις.

Σε ποιο μέρος στα έκανε αυτά;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το μονο που με ενοχλει στο google maps ειναι οτι επιλεγεις μια διαδρομη με λεωφορειο και δεν σου δειχνει οδηγιες μεχρι την σταση ! ή υπηρξε περιπτωση που η σταση ηταν στα 20μ πισω μου και μου εδειχνε την επομενη 400μ μπροστα ! ειδικα στο εξωτερικο που δεν ξερεις τι γινεται με τις συγκοινωνιες ειναι εκνευριστικο !

 

τα ιδια και το here maps ...υπαρχει καποια λυση ;

 

Υπάρχει και το Moovit ,για αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

το μονο που με ενοχλει στο google maps ειναι οτι επιλεγεις μια διαδρομη με λεωφορειο και δεν σου δειχνει οδηγιες μεχρι την σταση ! ή υπηρξε περιπτωση που η σταση ηταν στα 20μ πισω μου και μου εδειχνε την επομενη 400μ μπροστα ! ειδικα στο εξωτερικο που δεν ξερεις τι γινεται με τις συγκοινωνιες ειναι εκνευριστικο !

 

τα ιδια και το here maps ...υπαρχει καποια λυση ;

Στην Λισαβώνα που το χρησιμοποίησα ήταν άψογο. Και με λεωφορείο και τραμ/μετρό.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά η τοποθεσία μου στο HTC αντί για Αργυρούπολη μου εμφανίζεται ως «Νότιος Τομέας Αθηνών». Αυτό μόνο εδώ στην περιοχή μου, όταν μετακινούμαι βγάζει κανονικά Άλιμος, Ελληνικό κ.λπ. Να φανταστώ πως είναι θεματάκι της Google ή/και των κεραιών;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Κανένα τέτοιο θέμα.

Μένω μόνιμα εξωτερικό και πρόσφατα σε ταξίδι σε άλλη χώρα που δεν ήξερα απολύτως τίποτα, μου έβγαζε άριστα τις στάσεις.

Σε ποιο μέρος στα έκανε αυτά;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

πραγα και μπριζ , βασικα ακομα και στην αθηνα δειχνει που ειναι η σταση δεν σε πηγαινει εκει και ειδικα στο εξωτερικο που ειναι η μια σταση απεναντι στην αλλη , ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβεις ποιο απο τα 2 θα παρεις ...

 

οταν μπω στο λεωφορειο ή στο μετρο, μετα δουλευει μια χαρα , δειχνει τις στασεις κανονικα και καταλαβαινεις ευκολα που πρεπει να κατεβεις , το θεμα ειναι μεχρι να φτασεις στη σταση

 

θα δω και to moovit που προτεινε ο φιλος

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

πραγα και μπριζ , βασικα ακομα και στην αθηνα δειχνει που ειναι η σταση δεν σε πηγαινει εκει και ειδικα στο εξωτερικο που ειναι η μια σταση απεναντι στην αλλη , ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβεις ποιο απο τα 2 θα παρεις ...

 

οταν μπω στο λεωφορειο ή στο μετρο, μετα δουλευει μια χαρα , δειχνει τις στασεις κανονικα και καταλαβαινεις ευκολα που πρεπει να κατεβεις , το θεμα ειναι μεχρι να φτασεις στη σταση

 

θα δω και to moovit που προτεινε ο φιλος

Τι θα πει δεν σε πηγαίνει εκεί;;

Δεν σου δείχνει με τα πόδια πώς θα φτάσεις στην στάση;

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot που θες να πας κάπου με λεωφορείο, για να δούμε τι εννοείς;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει δεν σε πηγαίνει εκεί;;

Δεν σου δείχνει με τα πόδια πώς θα φτάσεις στην στάση;

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot που θες να πας κάπου με λεωφορείο, για να δούμε τι εννοείς;

 

ναι αυτο, δεν μου δειχνει με τα ποδια πως θα φτασω στη σταση

μου δειχνει που ειναι η σταση, μου λεει προχωρηστε βορεια , στριψτε αριστερα σε μορφη κειμενου αλλα δεν ειναι live οι οδηγιες οπως οταν βαλεις μια οποιαδηποτε διευθυνση !

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν χάρτες SYGIC 2018.03

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν χάρτες SYGIC 2018.03

 

Η νεα εκδοση 17.4.1, σε συνδυασμο με τους νεους χαρτες, εχει new routing algorithm?

Πρεπει να γινει δοκιμη να δουμε ποσο καλυτερα τα παει!

Link to comment
Share on other sites

Απο την αριθμηση και μονο αμφιβαλλω οτι θα εχουν αλλαξει τον αλγοριθμο.

Αν το κανουν θα δωσουν σιγουρα 18.x αριθμο στην εκδοση.

Οχι οτι ειναι τραγικη η δρομολογηση. Σε παει μεσω Λαμιας, συμφωνοι, αλλα ειναι ισως το μονο μειον του προγραμματος. Που καλυπτεται κατα τη γνωμη μου απο τα πολλα συν.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αριθμηση και μονο αμφιβαλλω οτι θα εχουν αλλαξει τον αλγοριθμο.

Αν το κανουν θα δωσουν σιγουρα 18.x αριθμο στην εκδοση.

Οχι οτι ειναι τραγικη η δρομολογηση. Σε παει μεσω Λαμιας, συμφωνοι, αλλα ειναι ισως το μονο μειον του προγραμματος. Που καλυπτεται κατα τη γνωμη μου απο τα πολλα συν.

Κάποιος βιάστηκε να γράψει..

Lol

 

 

* after map update (2018.03) you will get improved routing algorithm with speedprofiles (offline data about historic average traffic)

 

* improved search algorithm

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kartatech.karta.gps

Αυτό το ξέρετε; έχει καλές κριτικές.

 

Gesendet von meinem BLA-L29 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kartatech.karta.gps

Αυτό το ξέρετε; έχει καλές κριτικές.

 

Gesendet von meinem BLA-L29 mit Tapatalk

Είχα κάνει κι εγώ κάποτε καλή κριτική, το μόνο μείον (και γι αυτό την απεγκατέστησα) είναι όλα άσπρα και δεν ξεχώριζαν οι δρόμοι στην οδήγηση (τουλάχιστον τότε που την εγκατέστησα).

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος βιάστηκε να γράψει..

Lol

 

 

* after map update (2018.03) you will get improved routing algorithm with speedprofiles (offline data about historic average traffic)

 

* improved search algorithm

 

Χεχε, ναι, μ' αυτη τη συτζικ δεν ξανακανω μαντεψια.

 

Μεχρι να μου ρθει κι εμενα η αναβαθμιση εβαλα απο "παραδιπλα" την καινουργια εκδοση για να τη δοκιμασω. Ενα κλασικο bug που ειχε η προηγουμενη εκδοση ειναι στη διαδρομη Αθηνα-Σκιαθος. Με πηγαινε μεσω Ευβοιας και Βολου. Τωρα δεν με παει καν. Μου βγαζει μηνυμα οτι το σημειο δεν ειναι προσβασιμο και πρεπει να "κατεβασω νεους χαρτες" ή να "αλλαξω τις ρυθμισεις της διαδρομης". Χαρτες ειναι οι 2018.03 ενω η επιλογη των πλοιων ειναι ενεργοποιημενη.

Το πραγματικα ενοχλητικο ομως ειναι στη διαδρομη Αθηνα-Καρυστος. Δεν μου δινει την διαδρομη μεσω Ραφηνας αλλα με παει γυρω-γυρω μεσω Χαλκιδας.

Σε λιγους προορισμους (Χανια, Ζακυνθος, Κερκυρα) εχει διαδρομες με πλοιο. Αλλα στους περισσοτερους δεν εχει.

Οσον αφορα τις διασταυρωσεις, το προβλημα παραμενει.

 

Οσοι λοιπον εχετε παρει επισημα τη νεα εκδοση παρατηρειτε κατι τετοιο, ή η εκδοση που εβαλα ειχε προβλημα? Γιατι αν ειναι ετσι δεν θα κανω την αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...