Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως το χειρότερο που μου έκανε το sygic και το έβγαλα άχρηστο, είναι ότι πρώτα πέρναγα τη διασταύρωση και μετά μου έλεγε στρίψε. Με έκανε ένα βράδυ να γυρνάω όλο το Πειραιά σαν τον τρελό. Πέρα από τις κακές δρομολογήσεις φυσικα.

Τέλος πάντων έγραψα πιο πάνω ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ για τους λόγους που ο κόσμος αγοράζει το sygic. Και η καλή ποιότητα δεν περιλαμβάνεται σε αυτους.

 

Και τη βοήθειά σας. Ένα από τα σκουπίδια που αγόρασα παλιά ήταν και το mireo dont panic, δυστυχώς με τους κακούς χάρτες. Είδα ότι μας άφησε χρόνους κι αυτό και ότι μπορώ να κατεβάσω το genius maps. Δυστυχως όμως όταν το genius maps πάει στο mireo shop για να κατεβάσει χάρτες, δεν βρίσκει την παλιά αγορά και μου λέει να μπω στη συσκευή μου με το κωδικό που έκανα την αγορά. Τι εννοεί ο ποιητής; Ο google λογαριασμός υπάρχει στην ταμπλέτα μου. Πάω στο play και βλεπω κανονικά την παλιά αγορά του χάρτη του dont panic στο account/order history. Είναι κάτι άλλο που κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επισης ενα μειονεκτημα του sygic σε σχεση με το παλιο igo ειναι οτι δεν εχει τα πιθανα μπλοκα της αστυνομια.

To Igo είναι καλύτερο και σε άλλα πράγματα, όπως ο αλγόριθμος πλοήγησης. Κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό.

Αλλά άλλη ευκολία να βάλεις το SYGIC. Και αυτό με τις διασταυρώσεις είναι πολύ χαζό που δεν το έχει το SYGIC.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To sygic κατά τη γνώμη μου έχει πολλά πλεονεκτήματα και ένα μόνο μειονέκτημα.

Μέσα στα πλεονεκτήματά του είναι τα πάρα πολύ καλά, γραφικά, τα pois, σε προειδοποιεί για τις επικίνδυνες στροφές και η συνέπεια που έχει στις τακτικές ενημερώσεις.

Αλλά το μειονέκτημά του είναι οι δρομολογήσεις, αν τις φτιάξουν κι αυτές θα είναι το καλύτερο από όλα.

Link to comment
Share on other sites

offtopic: θεωρω οτι η βαθμολογηση στο play store δεν αντικαταοπριζει τη πραγματικοτητα.

ειδικα σε εφαρμογες που ανανεωνονται συνεχεια κ αλλοτε γινονται καλυτερες κ αλλοτε χειροτερες(tapatalk:lol:).

επισης δε ξερω τι ποσοστο χρηστων "μπαινουν" στη διαδικασια να βαθμολογησουν, και ποσοι απο αυτους θα.. αναθεωρησουν τη ψηφο τους σε πιθανη αλλαγη ικανοποιησης.

Από δικές μου εφαρμογή, 2 ατομα έχω δει να αλλάζουν αρνητική βαθμολογία σε περίπου 50 σύνολο. Και θετικές σπάνια αφήνουν οι χαρούμενοι χρήστες δυστυχώς. Από τα 20 μοναστεραμε σχόλιο που έχω λάβει τα 19 δεν ισχύουν εδώ και πάνω από 1 χρόνο :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

.....

Και τη βοήθειά σας. Ένα από τα σκουπίδια που αγόρασα παλιά ήταν και το mireo dont panic, δυστυχώς με τους κακούς χάρτες. Είδα ότι μας άφησε χρόνους κι αυτό και ότι μπορώ να κατεβάσω το genius maps. Δυστυχως όμως όταν το genius maps πάει στο mireo shop για να κατεβάσει χάρτες, δεν βρίσκει την παλιά αγορά και μου λέει να μπω στη συσκευή μου με το κωδικό που έκανα την αγορά. Τι εννοεί ο ποιητής; Ο google λογαριασμός υπάρχει στην ταμπλέτα μου. Πάω στο play και βλεπω κανονικά την παλιά αγορά του χάρτη του dont panic στο account/order history. Είναι κάτι άλλο που κάνω λάθος;

 

Εαν ειχες αγορασει το πρόγραμμα μεσω Geointelligence (εκπρόσωπος mireo στην Ελλαδα), θα σου ειχε ερθει mail για την μεταβαση στο genius driver, με τους ιδιους κωδικούς αγορας.

 

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειχες αγορασει το πρόγραμμα μεσω Geointelligence (εκπρόσωπος mireo στην Ελλαδα), θα σου ειχε ερθει mail για την μεταβαση στο genius driver, με τους ιδιους κωδικούς αγορας.

Δυτυχώς όχι. Δεν το πήρα με τους χάρτες της Geointelligence. Το κατέβασα από το play και αγόρασα τον άλλο χάρτη. Που ήταν πατάτα. Αυτή τη στιγμή στο play φαίνεται αγορασμένος ο χάρτης (eastern europe map). Αλλά δεν κατεβαίνει μέσα από το genius maps.

Link to comment
Share on other sites

To sygic κατά τη γνώμη μου έχει πολλά πλεονεκτήματα και ένα μόνο μειονέκτημα.

Μέσα στα πλεονεκτήματά του είναι τα πάρα πολύ καλά, γραφικά, τα pois, σε προειδοποιεί για τις επικίνδυνες στροφές και η συνέπεια που έχει στις τακτικές ενημερώσεις.

Αλλά το μειονέκτημά του είναι οι δρομολογήσεις, αν τις φτιάξουν κι αυτές θα είναι το καλύτερο από όλα.

Μήπως ξέρεις φίλε μου αν διορθώθηκε το σοβαρότατο πρόβλημα που είχε με τις δρομολογήσεις προς τα νησιά; Είχαμε αναφερθεί εκτενώς στο παρελθόν.

Αν το έχεις δοκίμασε και βάλε προορισμό π.χ. προς Ρόδο, με αφετηρία είτε Θεσσαλονίκη είτε π.χ. Ναύπλιο.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειχες αγορασει το πρόγραμμα μεσω Geointelligence (εκπρόσωπος mireo στην Ελλαδα), θα σου ειχε ερθει mail για την μεταβαση στο genius driver, με τους ιδιους κωδικούς αγορας.

 

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Εγώ το είχα πάρει έτσι, μου ήρθε το emai, το εγκατέστησα κανονικά αλλά μετά από ένα factory reset που έκανα στο τηλέφωνο, όταν το ξανά εγκατέστησα μου το εμφανίζει ως trial version με περιορισμένη χρονική ισχύ.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις Genius Maps...GiniusDriver ήταν προγενέστερο του Don't Panic.

 

Εχεις δικιο.

Τα λεγόμενα μου και οι παραθέσεις που έγιναν, αφορούν το Genius maps.

Οπως καταλαβαίνεις, ειμαι "πιστός" στα προγράμματα τους :-)

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα πάρει έτσι, μου ήρθε το emai, το εγκατέστησα κανονικά αλλά μετά από ένα factory reset που έκανα στο τηλέφωνο, όταν το ξανά εγκατέστησα μου το εμφανίζει ως trial version με περιορισμένη χρονική ισχύ.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

1-2 σελίδες πίσω το είπαμε 2-3 άτομα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει λύση για εμένα που είχα αγοράσει το don't panic από το play με χάρτες ΟΧΙ geointeligence;

Ή μου τα φάγανε και να το συνηθίσω;

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι και να σου πει καποιος θα 'ναι στον αερα. Καλυτερα να τους παρεις τηλεφωνο.

Αργουν καπως. Στη δικη μου περιπτωση με ειχε διαβεβαιωσει απο το ΠΕΡΥΣΙΝΟ Πασχα οτι θα μου εστελναν κωδικο για το Genius maps. Μου το εστειλαν αλλα με 6 μηνες καθυστερηση. Το εστειλαν παντως.

 

Το δε genius maps θα το βαλω σε κανα 6μηνο δευτερο πλοηγο στη θεση του αριστου αλλα παρατημενου πια magic earth pro. Αν εβαζαν και tts φωνη στο genius maps θα ηταν σχεδον τελειο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει tts φωνή το genius maps. Δες στις ρυθμίσεις του. Είχε ένα bug στην προηγούμενη έκδοση του (έλεγε ένα vol=100 μετά από κάθε εντολή και καταντουσε εκνευριστικο) αλλά πλέον το έχουν διορθωσει και παιζει κανονικά

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις google tts engine βάλε τη. Μόλις παρατήρησα ότι αν έχεις πχ vocalizer ex δεν βγάζει την tts φωνή, ενώ με το google tts την βγάζει

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη samsung tts και θεωρησα περιττο να βαλω και την google tts. Θα το δοκιμασω. Ευχαριστω και παλι παντως bbbb.
Link to comment
Share on other sites

H vocalizer που έχεις είναι αυτή εδω από το play store ?

https://play.google.com/store/apps/details?id=es.codefactory.vocalizertts

Γιατί βλέπω ότι σου γράφει vocalizer ex (2) ενώ του play store ονομάζεται αλλιώς και με αυτή του play δεν παίζει.. είναι crk έκδοση;

Note 8 πενάκι νομίζω ότι είναι η γραφή

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@xalaros. Οπως εγραψε ο σωτηρας bbbb ειναι εγγενης λειτουργια της σειρας note. Εγω παντως εχω μεινει στο note4, δεν πηγα στο 8αρι.

 

Ειχες και παλι δικιο bbbb για την tts φωνη στο genius maps . Με τη samsung TTS δεν εμφανιζε τιποτα. Μολις εβαλα τη google TTS, μιράκολο!! Ευχαριστω ξαναματαπαλι.

Κι οχι τιποτε αλλο, υποσχεθηκα να τους βαλω 5 αστερια στο playstore ΟΤΑΝ βαλουν TTS φωνη. Ρεζιλι εγινα ))))))))

 

 

Edit: Απο περιεργεια δοκιμασα για 20km την TTS του genius. Εκτος απο εκφωνηση των οδων δεν λεει τιποτε αλλο. Ο χαρτης φαινεται δεν εχει γραμμενες εξτρα οδηγιες. Ανθρακες ο θησαυρος. Κριμα γιατι τον θεωρω τον πιο ακριβη και πληρη χαρτη της Ελλαδας.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον χάρτη της Gi τον θεωρώ τον καλύτερο για Ελλάδα. Απο την εποχή του destinator με έβγαλε άπειρες φορές ασπροπρόσωπο όταν οι άλλοι εταιρίες πετούσαν "χαρταετό" για Ελλάδα ή κάποιες άλλες πρόσθεταν περιττά χιλιόμετρα για καθημερινή χρήση σε χωματόδρομους και έμπλεκες χωρίς λόγο..

Αλλά τους έριξα άκυρο λόγω προγράμματος. Δεν είναι ότι ο χάρτης δεν έχει έξτρα πληροφορίες αλλά τα κολλημένα μυαλά της mireo που δεν μας αφήνουν να τις εκμεταλλευτούμε. Πολλές απο τις πληροφορίες που βλέπεις και ακούς στο primo πχ επικίνδυνες στροφές,σημεία, πιθανά μπλόκα τροχαίας, διόδια και κόστος τους, δεν τα έβαλε ο πάροχος του χάρτη αλλά η προσωπική δουλειά των χρηστών. Πολλοί χρήστες στο gpspocketpc και όχι μόνο που είχε φτιάξει μια καλή βάση δεδομένων, στέλναμε τέτοια αρχεία απο τις περιοχές μας. Η διαφορά είναι ότι στο igo/primo/nextgen η πλατφόρμα μας επιτρέπει να τα χρησιμοποιούμε ενώ της mireo όχι

Εδώ έβγαλαν το mireo dontpanic χωρίς αναζήτηση διασταύρωσης. Τι σήμαινε αυτό? Οτι ο χάρτης δεν έχει τις πληροφορίες για διασταυρώσεις? Μια χαρά τις είχε, η mireo επέλεγε να μην τις χρησιμοποιεί..

Link to comment
Share on other sites

Εχει βελτιωσει πολυ την αναζητηση προορισμου η μιρεο. Σχεδον ισαξια πια του magic earth pro. Αλλα συνεχιζει και στο genius maps να μη σ' αφηνει να βρεις διασταυρωση. Εκτος βεβαια και κανω (παλι) πατατα.

 

Με τον "χαρταετο" παντως μου θυμισες τον "μακαριτη" τον Καββαθα και του παλιους καλους 4Τ.

Link to comment
Share on other sites

Διασταύρωση υπάρχει πια. Βαλε την πρώτη διεύθυνση και πριν πατήσεις πλοήγηση εκεί στο καρτελακι που ανοίγει, κάντο swype προς τα πανω και θα δεις και την επιλογή αναζήτηση διασταύρωσης. Όπως και η χρήσιμη επιλογή για πλοήγηση πεζού και το αυτόματο ζουμ-προεπισκοπηση που δεν υπήρχε στο παλιό dont panic. Από την άλλη έβγαλαν την καταγραφή διαδρομής που είχε το dont panic και προσωπικά μου είχε χρησιμευσει για διορθώσεις στο χάρτη που εστελνα στην gi.

Μπρος-πισω δυστυχώς η κατάσταση τους

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικάρια μια βοήθεια. Μπορώ μέσα από το sys να αυξησω την ενταση της φωνης κατα την πλοηγηση και αν ναι πως

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το waze τον τελευταιο καιρο. Θεωρω οτι ειναι αρκετα καλο για να ανιχνευει που εχει κινηση και να σε πηγαινει γρηγοροτερα εκει που θελεις, αλλα εχει καποια μειονεκτηματα.

 

Δεν εχει πλοηγηση με τα ποδια και δε κανει αρκετο ζουμ + δεν δειχνει καλα τις οδους στον χαρτη. Δε ξερω αν αυτο γινεται μονο με τους Ελληνικους χαρτες. Αυτα τα προβληματα δεν τα ειχα με το google maps, το οποιο δεν υπαρχει καθολου στο κινητο εξ'αρχης μεσω debloat. Δε το ηθελα επειδη ισως ετρωγε παραπανω μπαταρια.

 

Μπορει καποιο gps να ειναι καλυτερο απο καποιο αλλο, αλλα να μην λειτουργει το ιδιο καλα στην Ελλαδα.

 

Εχετε να προτεινετε κατι;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...