Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά χρησιμοποιώ το Google maps και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια δοκιμασμένη εφαρμογή που να κάνει mirror. Δηλαδή να έχω το κινητό στο ταμπλό του αυτοκινήτου και να βλέπω στο τζάμι το GPS.

Αυτό με ενδιαφέρει μόνο για νυχτερινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα google maps υπάρχει δυνατότητα για ελληνικό TTS με εκφώνηση ονομάτων οδών? Αν ναι, με ποιον τρόπο? Εκτός της απλής φωνής δεν βρίσκω κάτι άλλο.
Παιδιά χρησιμοποιώ το Google maps και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια δοκιμασμένη εφαρμογή που να κάνει mirror. Δηλαδή να έχω το κινητό στο ταμπλό του αυτοκινήτου και να βλέπω στο τζάμι το GPS.

Αυτό με ενδιαφέρει μόνο για νυχτερινή χρήση.

SYGIC και IGO κάνουν όλα αυτά που ζητάτε.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

SYGIC και IGO κάνουν όλα αυτά που ζητάτε.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

Με ποιο τρόπο το κάνει το Sygic. Τι settings έχεις βάλει; Σε μένα δε δουλεύει ότι και να κάνω. Αναφέρομαι στην εκφώνηση οδών (είτε στα ελληνικά είτε στα αγγλικά).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μεταπήδησα στο android πριν κανά 3μηνο και στην αρχή χρησιμοποιούσα τους here maps, ως που πριν κανά 1,5 μηνα αγόρασα το sygic, το οποίο είναι επιεικώς απαράδεκτο και σήμερα, κατόπιν αιτήματος για full refund, το αίτημα έγινε δεκτό, οπότε αναζητώ νέα εφαρμογή.

 

Αρχικά είπα να δοκιμάσω τους google maps, αλλά δεν μπορώ να βρω την επιλογή να κατεβάσω της Ελλάδας, παρά μόνο συγκεκριμένες περιοχές, το οποίο δεν με βολεύει.

 

1. Έχετε να μου προτείνετε κάτι, το οποίο συν τοις άλλοις να περιλαμβάνει ένδειξη για τυχόν κίνηση και για ραντάρ;

2. Τρών πολλά δεδομένα οι χάρτες της google για online πλοήγηση;

3. Αν τρώνε λίγα, θεωρείται τον συνδυασμό here & google καλό;

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μεταπήδησα στο android πριν κανά 3μηνο και στην αρχή χρησιμοποιούσα τους here maps, ως που πριν κανά 1,5 μηνα αγόρασα το sygic, το οποίο είναι επιεικώς απαράδεκτο και σήμερα, κατόπιν αιτήματος για full refund, το αίτημα έγινε δεκτό, οπότε αναζητώ νέα εφαρμογή.

 

Αρχικά είπα να δοκιμάσω τους google maps, αλλά δεν μπορώ να βρω την επιλογή να κατεβάσω της Ελλάδας, παρά μόνο συγκεκριμένες περιοχές, το οποίο δεν με βολεύει.

 

1. Έχετε να μου προτείνετε κάτι, το οποίο συν τοις άλλοις να περιλαμβάνει ένδειξη για τυχόν κίνηση και για ραντάρ;

2. Τρών πολλά δεδομένα οι χάρτες της google για online πλοήγηση;

3. Αν τρώνε λίγα, θεωρείται τον συνδυασμό here & google καλό;

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα. :)

για μένα μετά τους Google maps που είναι online πήγαινε, για Ελλάδα, genius maps. έχουν πολύ καλή την κίνηση όπως το Google maps και βέβαια είναι και offline οι χάρτες (εντάξει όχι η κίνηση αυτή χρειάζεται δεδομένα)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο το κάνει το Sygic. Τι settings έχεις βάλει; Σε μένα δε δουλεύει ότι και να κάνω. Αναφέρομαι στην εκφώνηση οδών (είτε στα ελληνικά είτε στα αγγλικά).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Έχεις βάλει φωνές TTS;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

...πριν κανά 1,5 μηνα αγόρασα το sygic, το οποίο είναι επιεικώς απαράδεκτο και σήμερα, κατόπιν αιτήματος για full refund, το αίτημα έγινε δεκτό,

Μπορείς να μας εξηγήσεις πως έκανες το refund;

Σε πόσο χρόνο από την αγορά;

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να το γυρίσω. Το αγόρασα με αφορμή ένα ταξίδι στη Ν. Αφρική. Στις δοκιμές που έκανα όμως στην Ελλάδα με απογοήτευσε. Για να πάει από τον Πειραιά στο Φάληρο μπερδευόταν συνεχώς και άλλαζε συνέχεια τη δρομολόγηση. Άλλα έλεγε κι άλλα έδειχνε. Η φωνητική ενημέρωση για τις στροφές ερχόταν όταν βρισκόμουν ακριβώς μπροστά στη στροφή. Τα κορναρίσματα πίσω μου πήγαιναν σύννεφο.

Μεγάλη απογοήτευση το sygic. Το αγόρασα αν και δεν είχα καλή γνώμη από τις δοκιμές, μόνο και μόνο λόγω της τιμής του παγκόσμιου χάρτη και λόγω Αφρικής. Αλλά δεν το περίμενα τόσο κακό. Αν δεν ήταν συνεπεστατο στη πολύχρονη παρουσία του, δεν θα το συζητάγαμε καθόλου. Αλλά βλέπεις όταν πολλά άλλα προγράμματα λειτουργούν σαν αρπαχτές που έρχονται και παρέχονται, το sygic είναι πάντα εδώ με τις αναβαθμίσεις του και τους γκρούπις του.

Τελικά για την Αφρική φόρτωσα το δωρεάν πρόγραμμα offline maps and navigation. Το δοκίμασα και στην Ελλάδα και ψάχνοντας διάφορα απίθανα poi στην Αφρική και είναι άψογο. Τζάμπα τα λεφτά που έδωσα στο sygic.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει φωνές TTS;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

Επιλέγω την English η ελληνικά system advanced voice στη σχετική επιλογή στο Sygic. Δε θα έπρεπε να είναι αρκετό αυτό; Πρέπει να κατεβάσω έξτρα voices ;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας εξηγήσεις πως έκανες το refund;

Σε πόσο χρόνο από την αγορά;

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να το γυρίσω. Το αγόρασα με αφορμή ένα ταξίδι στη Ν. Αφρική. Στις δοκιμές που έκανα όμως στην Ελλάδα με απογοήτευσε. Για να πάει από τον Πειραιά στο Φάληρο μπερδευόταν συνεχώς και άλλαζε συνέχεια τη δρομολόγηση. Άλλα έλεγε κι άλλα έδειχνε. Η φωνητική ενημέρωση για τις στροφές ερχόταν όταν βρισκόμουν ακριβώς μπροστά στη στροφή. Τα κορναρίσματα πίσω μου πήγαιναν σύννεφο.

Μεγάλη απογοήτευση το sygic. Το αγόρασα αν και δεν είχα καλή γνώμη από τις δοκιμές, μόνο και μόνο λόγω της τιμής του παγκόσμιου χάρτη και λόγω Αφρικής. Αλλά δεν το περίμενα τόσο κακό. Αν δεν ήταν συνεπεστατο στη πολύχρονη παρουσία του, δεν θα το συζητάγαμε καθόλου. Αλλά βλέπεις όταν πολλά άλλα προγράμματα λειτουργούν σαν αρπαχτές που έρχονται και παρέχονται, το sygic είναι πάντα εδώ με τις αναβαθμίσεις του και τους γκρούπις του.

Τελικά για την Αφρική φόρτωσα το δωρεάν πρόγραμμα offline maps and navigation. Το δοκίμασα και στην Ελλάδα και ψάχνοντας διάφορα απίθανα poi στην Αφρική και είναι άψογο. Τζάμπα τα λεφτά που έδωσα στο sygic.

Πριν κάνα 20 ήμερο έστειλα email, αναλυτικότατο, όπου του εξηγούσα τα λάθη σε 2 διαδρομές και μου είπαν θα το ελέγξουν.

Προχθές ξεχείλισε το ποτήρι όταν έψαχνα εθνική τράπεζα στο δαχτυλίδι (Μαρούσι) και δεν μου έδειχνε αυτό απέναντι από τον ΟΤΕ.

 

Τους έστειλα email για τα παράπονά μου, υπενθύμισα πως τα προβλήματα που είχα αναφέρει δεν έχουν επιλυθεί ακόμα και επειδή το προϊόν δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή και σε όσα διατείνεται πως προσφέρει, ζήτησα επιστροφή χρημάτων.

 

Την επόμενη μερα νου έστειλαν email πως θα πιστωθουν τα χρήματα και μάλιστα ήρθε την ίδια στιγμή και ειδοποίηση από την PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα 20 ήμερο έστειλα email, αναλυτικότατο, όπου του εξηγούσα τα λάθη σε 2 διαδρομές και μου είπαν θα το ελέγξουν.

Προχθές ξεχείλισε το ποτήρι όταν έψαχνα εθνική τράπεζα στο δαχτυλίδι (Μαρούσι) και δεν μου έδειχνε αυτό απέναντι από τον ΟΤΕ.

 

Τους έστειλα email για τα παράπονά μου, υπενθύμισα πως τα προβλήματα που είχα αναφέρει δεν έχουν επιλυθεί ακόμα και επειδή το προϊόν δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή και σε όσα διατείνεται πως προσφέρει, ζήτησα επιστροφή χρημάτων.

 

Την επόμενη μερα νου έστειλαν email πως θα πιστωθουν τα χρήματα και μάλιστα ήρθε την ίδια στιγμή και ειδοποίηση από την PayPal.

 

poi = google maps

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το sygic καιρό και μέχρι πρόσφατα ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Όσο πάει και χαλάει όμως , ειδικά όταν μέσα σε πόλη κάνει συνέχεια επαναεπολογισμο διαδρομής. Επίσης το θέμα με τις διασταυρώσεις είναι απαράδεκτο.

 

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μόλις χρησιμοποίησα το sygic για ταξίδι θεσσαλονίκη-λάρισα.

 

δεν έχει ακόμα τους καινούριους δρόμους στα τέμπη.. δεν ξέρω αν είναι θέμα αναβάθμισης και δεν υπάρχει κουμπί ενημέρωσης/αναβάθμισης

 

πολλές φορές αργεί να καταλάβει που βρίσκομαι (μετά από μια στροφή π.χ.) με αποτέλεσμα να δείχνει άσχετη δρομολόγηση

 

υπάρχει μια λειτουργία της οθόνης που λέγεται touch (για αυτό λέγονται touchscreen) με την οποία κάνεις ζουμ κουνώντας τα δάχτυλά σου στην οθόνη.. το sygic μάλλον μισεί αυτήν την λειτουργία και επιμένει να κάνεις ζουμ πατώντας το πλήκτρο + που εμφανίζει στην οθόνη..

 

έσβησε την διαδρομή εν κινήσει.. και χρειάστηκε να την ξαναβάλω (επικίνδυνο αυτό)

 

αλλάζει προορισμό εν κινήσει.. (διότι σε πάει σε προφανή λάθος κατεύθυνση)

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα 20 ήμερο έστειλα email, αναλυτικότατο, όπου του εξηγούσα τα λάθη σε 2 διαδρομές και μου είπαν θα το ελέγξουν.

Προχθές ξεχείλισε το ποτήρι όταν έψαχνα εθνική τράπεζα στο δαχτυλίδι (Μαρούσι) και δεν μου έδειχνε αυτό απέναντι από τον ΟΤΕ.

 

Τους έστειλα email για τα παράπονά μου, υπενθύμισα πως τα προβλήματα που είχα αναφέρει δεν έχουν επιλυθεί ακόμα και επειδή το προϊόν δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή και σε όσα διατείνεται πως προσφέρει, ζήτησα επιστροφή χρημάτων.

 

Την επόμενη μερα νου έστειλαν email πως θα πιστωθουν τα χρήματα και μάλιστα ήρθε την ίδια στιγμή και ειδοποίηση από την PayPal.

Αν και εχω την ιδια αποψη με εσενα για τοσυγκεκριμενο προγραμμα,δεν εχω παρα να πω οτι ειναι αριστοι επαγγελματιες.

respect.

 

poi = google maps

Πλεον αυτο δουλευω μια και οι αναζητησειςμου περιλαμβανουν περισσοτερο pois παρα διευθυνσεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχουμε αναβάθμιση χαρτών Sygic, 2017.09

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε αναβάθμιση χαρτών Sygic, 2017.09

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

έχουμε κανένα changelog ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το Sygic έχει όριο συσκευών που μπορείς να το εγκαταστήσεις?
Όταν το είχα το εγκατέστησα σε 2 συσκευές χωρίς πρόβλημα.

Τον κωδικό να έχεις μονάχα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ταξίδεψα προς Κόρινθο, και στις στροφές του Ασπρόπυργου έχοντας την προηγμένη φωνή στην καθοδήγηση (πριν είχα την τυπική) εντυπωσιάστηκα που με προειδοποιούσε πόσο απότομη ήταν η κάθε στροφή, και ακόμα και όταν πλησίαζα σιδηροδρομική γραμμή και εκεί με προειδοποιούσε (για το sygic γράφω)!

Πολύ καλό χαρακτηριστικό, δεν ξέρω αν υπήρχε και πριν.

 

Η νέα έκδοση εμένα ακόμα δεν μου ήρθε..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ταξίδεψα προς Κόρινθο, και στις στροφές του Ασπρόπυργου έχοντας την προηγμένη φωνή στην καθοδήγηση (πριν είχα την τυπική) εντυπωσιάστηκα που με προειδοποιούσε πόσο απότομη ήταν η κάθε στροφή, και ακόμα και όταν πλησίαζα σιδηροδρομική γραμμή και εκεί με προειδοποιούσε (για το sygic γράφω)!

Πολύ καλό χαρακτηριστικό, δεν ξέρω αν υπήρχε και πριν.

 

Η νέα έκδοση εμένα ακόμα δεν μου ήρθε..

Οντως ειναι το πιο χρησιμο χαρακτηριστικο του sygic. Το πιο εντυπωσιακο παντως ειναι οτι την ειδοποιηση για επικινδυνες στροφες την εχουν πλεον και οι google maps. Τουλαχιστον εγω τωρα το ανακαλυψα. Πρεπει ομως να εχεις tts φωνη εγκατεστημενη (τζαμπα για ολα τα σαμσουνγκ) για να παιξει, αλλιως εκφωνει μονο τα βασικα (αριστερα-δεξια, πανω-κατω κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου γράψεις πως εγκαθιστώ tts φωνή και πως την επιλέγω από το maps ?

 

Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις. Αν το τηλέφωνό σου είναι ενημερωμένο η φωνή έχει κατέβει. Όχι μόνο στο δικό σου σε όλα τα android. Έχει έρθει εδώ και αρκετό καιρό.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, επειδή ο fioravanti90 αναφέρει <<(τζαμπα για ολα τα σαμσουνγκ)>> και μιας και έχω Xiaomi έκανα την ερώτηση, τεσπα θα κάνω μια δοκιμή. Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, επειδή ο fioravanti90 αναφέρει <<(τζαμπα για ολα τα σαμσουνγκ)>> και μιας και έχω Xiaomi έκανα την ερώτηση, τεσπα θα κάνω μια δοκιμή.

 

Οταν αναβαθμιστηκε η εφαρμογη που λεει μετατροπη κειμενο σε ομιλια περασε και η Ελληνικη φωνη tts. Τωρα αν τα xiaomi αποτελουν εξαιρεση δεν το ξερω.

Πηγαινε εκει που λεει γλωσσα και εισαγωγη και δες αυτο που σου λεω. Εκει θα το δεις. Δεν ξερω ακριβως το μενου σου αλλα εκει θα το δεις. Θα δεις πως τα Ελληνικα ειναι περασμενα, και να μην ειναι τα κατεβαζεις οπως και οτι αλλη γλωσσα θες.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...