Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εφαρμογή με τους πιο ενημερωμένους χάρτες ποια ειναι αυτή την στιγμή;

 

Navigation : HERE

POIs : gmaps

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Navigation : HERE

POIs : gmaps

Lol

Είσαι ο μόνος που υποστηρίζει στα πάντα το HERE.

Αλλά να λες ότι έχει και την καλύτερη πλοήγηση, είσαι υπερβολικός.

Ειδικά αν το συγκρίνεις με IGO, NAVIGON κλπ

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω να υπάρχει κάποια πρόταση, προσανατολίζομαι να πάρω το sygic. Το οποίο μπορεί να μη μου αρέσει στην Ελλάδα, αλλά έχει ένα μεγάλο καλο: συνέπεια στη παρουσία. Δεν εξαφανίζεται σαν κάτι άλλα που μπορεί να είναι καλύτερα αλλά μετά από κάνα χρόνο τα ψάχνεις.

Παρακαλώ λοιπόν κάποιον από τους πολλούς οπαδούς του sygic να μου πουν αν κατά τη γνώμη τους αξίζει να αγοράσω και το traffic μαζί με το premium. Δεν είναι πολλά αλλά μήπως είναι τζάμπα λεφτά; Βλέπω βέβαια ότι δεν το πουλάει μόνο του. Οπότε αν αξίζει θα πρέπει να το αγοράσω τώρα.

 

Αν δεν βιάζεσαι περίμενε γιατί βγάζει συχνά πυκνά προσφορές. Εγώ με 26€ αν θυμάμαι καλά ειχα πάρει lifetime παγκόσμια άδεια και traffic.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βιάζεσαι περίμενε γιατί βγάζει συχνά πυκνά προσφορές. Εγώ με 26€ αν θυμάμαι καλά ειχα πάρει lifetime παγκόσμια άδεια και traffic.

Και τώρα σε προσφορά είναι.

Η παγκόσμια, 27 με το traffic και 20 χωρίς. Δεν είναι πολλά τα 7 ευρώ. Αλλά αν είναι άχρηστο γιατί να τα δώσω;

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα σε προσφορά είναι.

Η παγκόσμια, 27 με το traffic και 20 χωρίς. Δεν είναι πολλά τα 7 ευρώ. Αλλά αν είναι άχρηστο γιατί να τα δώσω;

Την έχω αγορασμένη, δείχνει με κόκκινο τους δρόμους που έχουν πολύ κίνηση αλλά μόνον αυτό.

Δεν δείχνει δηλαδή, κίτρινο, πορτοκαλί, κόκκινο, σκούρο κόκκινο όπως τα άλλα.

Τώρα αν στην πλοήγηση βρει κίνηση και σε πηγαίνει από αλλού δεν το έχω ακόμα διαπιστώσει, μπορεί ναι, μπορεί και όχι.

Απλώς βλέπεις αν ένας δρόμος είναι μποτιλιαρισμένος, αν σου φτάνει αυτό αγόρασέ την, δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά, αλλά ας γράψουν την γνώμη τους και άλλα μέλη που την έχουν αγορασμένη...

Link to comment
Share on other sites

Lol

Είσαι ο μόνος που υποστηρίζει στα πάντα το HERE.

Αλλά να λες ότι έχει και την καλύτερη πλοήγηση, είσαι υπερβολικός.

Ειδικά αν το συγκρίνεις με IGO, NAVIGON κλπ

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

 

Και τα δυο χρησιμοποιούν χάρτες HERE.

 

Πιστεύω ότι είναι η μονή εταιρεία που μπορεί να κοντράρει την Google.

Αλλιώς θα είχαμε μονοπώλιο στο location intelligence.

Επίσης είναι η μονή που έχει ανοιχτεί σε αυτοκινητοβιομηχανίες.

Το ότι έχουμε συνηθίσει να βάζουμε κινητά και tablet στα αυτοκίνητα μας για να πάμε από το σημείο Α στο σημείο Β δεν είναι καθόλου χρηστικό και είναι θέμα χρόνου να γίνουμε άνθρωποι.

(εκεί χρειαζόμαστε εταιρίες σαν την HERE και όχι εταιρίες που θα βγάζουν διαφημίσεις στο τιμόνι)

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο χρησιμοποιούν χάρτες HERE.

 

Πιστεύω ότι είναι η μονή εταιρεία που μπορεί να κοντράρει την Google.

Αλλιώς θα είχαμε μονοπώλιο στο location intelligence.

Επίσης είναι η μονή που έχει ανοιχτεί σε αυτοκινητοβιομηχανίες.

Το ότι έχουμε συνηθίσει να βάζουμε κινητά και tablet στα αυτοκίνητα μας για να πάμε από το σημείο Α στο σημείο Β δεν είναι καθόλου χρηστικό και είναι θέμα χρόνου να γίνουμε άνθρωποι.

(εκεί χρειαζόμαστε εταιρίες σαν την HERE και όχι εταιρίες που θα βγάζουν διαφημίσεις στο τιμόνι)

 

Εγω εχω στο αμαξι 2din συσκευη με igo χρονια τωρα.....:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή με τους πιο ενημερωμένους χάρτες ποια ειναι αυτή την στιγμή;

 

Ιgo απο εμενα,νομιζω ειναι οι καλυτεροι.

 

Εγω εχω στο αμαξι 2din συσκευη με igo χρονια τωρα.....:p

 

 

+1.000 :w00t::up::yahoo::clap::bow:

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω στο αμαξι 2din συσκευη με igo χρονια τωρα.....:p

 

My point exactly :P

Εαν δεν είχε φτιάξει τις υποδομές το HERE τόσα χρονιά θα είχαμε τους τουριστικούς χάρτες.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

My point exactly :P

Εαν δεν είχε φτιάξει τις υποδομές το HERE τόσα χρονιά θα είχαμε τους τουριστικούς χάρτες.

Θελω να πω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο το εχει το προγραμμα,τους καλυτερους χαρτες να εχεις εαν το προγραμμα ειναι σουπα.....ζεις δραματα.:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δεκτο, αλλα η συζητηση ξεκινησε για τους χαρτες μονο :p

 

Προσωπικα σε θεμα navigation το καλυτερο που εχω χρησιμοποιησει ειναι το Magic Earth αλλα δε το χρησιμοποιω συχνα λογω ελλειψης αριθμων σε πολλους δρομους

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτο, αλλα η συζητηση ξεκινησε για τους χαρτες μονο :p

 

Προσωπικα σε θεμα navigation το καλυτερο που εχω χρησιμοποιησει ειναι το Magic Earth αλλα δε το χρησιμοποιω συχνα λογω ελλειψης αριθμων σε πολλους δρομους

Πες τα. Διαβάζω για καλό navigation στο here και μου ρχονται «ευχάριστες» αναμνήσεις να πούμε... Έβαλα magic earth και ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

Το λατρευω το Here, αλλα ωρες ωρες απλα δεν.... Ειδικα σε μικρα μερη οπως ημουν πχ καλοκαιρι Λημνο, και το Here και Google (και το Sygic trial νμζ) γενικα αλλα ειδικα σε χωματοδρομους που ειχε απλα δεν, ευτυχως το Magic Earth (ισως λογω OSM) με εσωσε

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς πως βγαίνουν τα μέρη που έχω μαρκάρει όταν σταθμεύω το αυτοκίνητο στο sygic;

Χρήσιμο και χρησιμοποιώ αυτή την επιλογή, αλλά δεν βγαίνουν μετά από το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Στην Κρήτη φέτος είχα ευκαιρία και δοκίμασα κάποια προγράμματα. Αυτό που έχω και σταμάτησα να ψάχνω είναι το Magic Earth Pro.

 

Τα διάφορα προβλήματα είναι δύσκολο να τα αναφέρω εδώ, πάντως ένα αρκετά επώνυμο μου έβγαζε να πάω από δρόμο που είναι για πεζούς και γαϊδουράκια, δεν το έψαξα πιο πέρα, θα έχανα τον χρόνο μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε το magic earth pro; Στο play βρίσκω μόνο το απλό magic earth.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.route66.maps5&hl=el

Link to comment
Share on other sites

πως το βρηκες?ουτε εμενα φαινετα;ι κατευθειαν στο play store!

 

Το magic earth pro το κατέβασα χθες από το aptoide, του έκανα μια γρήγορη περιήγηση αλλά δεν με άφησε καθόλου ικανοποιημένο. 1ον γύρω από την περιοχή μου (Χαλκίδα) είχε κάποια καταστήματα (επιχειρήσεις) που είχαν κλείσει εδώ κ ΠΟΛΛΑ χρόνια!!!!! :cry:Άρα δεν είναι ενημερωμένο έχοντας κατεβάσει ότι πιο καινούργιο έδινε το πρόγραμμα. Και βάζοντας να πάω πχ Αθήνα δίχως διόδια με βάζει να πάω μέσω Καζας δηλαδή να κάνω ένα τεράστιο κύκλο πάνω από μια ώρα επιπλέων (βάζοντας την πιο γρήγορη διαδρομή), ενώ το here κ το γκουκλ με πάνε από νορμάλ δρόμους Οινόφυτα κλπ

Αναγκάστηκα να το βγάλω!!!!:!::!::blink:

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ που μας έδωσες δεν οδηγεί πουθενά. Σε μένα τουλάχιστον εμφανίζεται μια οθόνη με το μήνυμα:

Λυπούμαστε! Αυτό το περιεχόμενο δεν είναι προς το παρόν διαθέσιμο στη χώρα σας.

Εργαζόμαστε σκληρά για να καταστήσουμε διαθέσιμο το περιεχόμενο που σας αρέσει σε περισσότερες χώρες, όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

Επιστρέψτε εδώ σύντομα.

 

 

Το magic earth pro το κατέβασα χθες από το aptoide, του έκανα μια γρήγορη περιήγηση αλλά δεν με άφησε καθόλου ικανοποιημένο. 1ον γύρω από την περιοχή μου (Χαλκίδα) είχε κάποια καταστήματα (επιχειρήσεις) που είχαν κλείσει εδώ κ ΠΟΛΛΑ χρόνια!!!!! :cry:Άρα δεν είναι ενημερωμένο έχοντας κατεβάσει ότι πιο καινούργιο έδινε το πρόγραμμα. Και βάζοντας να πάω πχ Αθήνα δίχως διόδια με βάζει να πάω μέσω Καζας δηλαδή να κάνω ένα τεράστιο κύκλο πάνω από μια ώρα επιπλέων (βάζοντας την πιο γρήγορη διαδρομή), ενώ το here κ το γκουκλ με πάνε από νορμάλ δρόμους Οινόφυτα κλπ

Αναγκάστηκα να το βγάλω!!!!:!::!::blink:

Είδα τη διαδρομή και έχεις δίκιο. Είναι η πρώτη φορά από τότε που το έχω (από την εποχή του route66), που το βρίσκω λάθος. Βέβαια την ίδια ακριβώς διαδρομή βγάζει και το sygic, αλλά αυτό δεν είναι δικιολογία. Δεν το έχω και σε εκτίμηση το sygic.

Πιθανολογώ ότι το πρόβλημα ξεκινάει από τον χάρτη. Και τα δύο χρησιμοποιούν τον ίδιο χάρτη tom-tom. Ίσως να λείπει κάποιος δρόμος ή να εμφανίζεται ως χωματόδρομος. Μου έχει ξανατύχει με τους χάρτες tom-tom αλλά εκείνη τη φορά όλα τα (πολλά) προγράμματα που τους χρησιμοποιούν εμφάνιζαν ένα δρόμο για άσφαλτο ενώ ήταν χωματόδρομος.

Για τα σημεία ενδιαφέροντος (μαγαζιά κλπ) δεν έχω άποψη γιατί δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γράφω σε σωστό σημείο..και να μην σας κουράζω άδικα..είχα σπάσει με το wifi warden ενα wifi αλλά δυστυχώς απο προχθές που ήρθε ενα spam μηνυμα μέσω viber..δεν καταφέρνω πλέον...έκανα επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων..και με το ίδο app αν και μου βγάζει pins δεν με συνδέει...μπορώ να κάνω κάτι? η κοπέλα μου συνδέεται ακόμα...συνεπώς δέν έχει αλλαχθεί ο κωδικός...μπορώ να τον δώ απο το κινητό της android? και αν ναι πως? Διάβασα για κάποια apps που πρεπει να κατεβασω..αλλά έχω μπερδευτει.. εκτός και αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που μου προτείνετε...ευχαριστω!! Edited by fanis1977
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Το λινκ που μας έδωσες δεν οδηγεί πουθενά. Σε μένα τουλάχιστον εμφανίζεται μια οθόνη με το μήνυμα:

Λυπούμαστε! Αυτό το περιεχόμενο δεν είναι προς το παρόν διαθέσιμο στη χώρα σας.

Εργαζόμαστε σκληρά για να καταστήσουμε διαθέσιμο το περιεχόμενο που σας αρέσει σε περισσότερες χώρες, όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

Επιστρέψτε εδώ σύντομα.

 

 

 

Είδα τη διαδρομή και έχεις δίκιο. Είναι η πρώτη φορά από τότε που το έχω (από την εποχή του route66), που το βρίσκω λάθος. Βέβαια την ίδια ακριβώς διαδρομή βγάζει και το sygic, αλλά αυτό δεν είναι δικιολογία. Δεν το έχω και σε εκτίμηση το sygic.

Πιθανολογώ ότι το πρόβλημα ξεκινάει από τον χάρτη. Και τα δύο χρησιμοποιούν τον ίδιο χάρτη tom-tom. Ίσως να λείπει κάποιος δρόμος ή να εμφανίζεται ως χωματόδρομος. Μου έχει ξανατύχει με τους χάρτες tom-tom αλλά εκείνη τη φορά όλα τα (πολλά) προγράμματα που τους χρησιμοποιούν εμφάνιζαν ένα δρόμο για άσφαλτο ενώ ήταν χωματόδρομος.

Για τα σημεία ενδιαφέροντος (μαγαζιά κλπ) δεν έχω άποψη γιατί δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ.

 

Σε εμένα το εμφανίζει κανονικά για εγκατάσταση

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γράφω σε σωστό σημείο..και να μην σας κουράζω άδικα..είχα σπάσει με το wifi warden ενα wifi αλλά δυστυχώς απο προχθές που ήρθε ενα spam μηνυμα μέσω viber..δεν καταφέρνω πλέον...έκανα επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων..και με το ίδο app αν και μου βγάζει pins δεν με συνδέει...μπορώ να κάνω κάτι? η κοπέλα μου συνδέεται ακόμα...συνεπώς δέν έχει αλλαχθεί ο κωδικός...μπορώ να τον δώ απο το κινητό της android? και αν ναι πως? Διάβασα για κάποια apps που πρεπει να κατεβασω..αλλά έχω μπερδευτει.. εκτός και αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που μου προτείνετε...ευχαριστω!!
Πρώτον είσαι σε άσχετο θέμα, αφού εδώ μιλάμε για GPS, δεύτερον μιλάς για παράνομη ενέργεια, που απαγορεύεται από τους όρους του φόρουμ.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είχα κ το sygic παλιότερα κ έκανα κάποια βλακεία κ το έσβησα κ δεν μπορώ να το ξαναβάλω (μιλώ για «μαϊμού» )αλλά δεν με πολύ νοιάζει. Έβαζαν κ τα δυο την ίδια διαδρομή για αποφυγή διοδίων Αθήνας Χαλκίδας μέσω Καζας!!!! Που υπάρχει εδώ κ χρόνια δρόμος ΑΝΕΤΟΣ από Οινόφυτα –Αυλώνα κλπ!!! Το σημαντικό είναι ότι ο δρόμος είναι εδώ κ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ κανονικός κ όχι χωματόδρομος. Δρόμοι υπάρχουν, που ενώ βάζουμε στο πρόγραμμα συντομότερη διαδρομή (το ίδιο κάνει κ στην οικονομική διαδρομή) να σε πάει χιλιόμετρα μακριά;;;; τεράστιους κύκλους ανώφελους;;;;; :mad:το έσβησα κ ησύχασα!!!!! :shifty:

(μιλω για το Magic Earth Pro )

Edited by JTS1KOSTAS1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γράφω σε σωστό σημείο..και να μην σας κουράζω άδικα..είχα σπάσει με το wifi warden ενα wifi αλλά δυστυχώς απο προχθές που ήρθε ενα spam μηνυμα μέσω viber..δεν καταφέρνω πλέον...έκανα επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων..και με το ίδο app αν και μου βγάζει pins δεν με συνδέει...μπορώ να κάνω κάτι? η κοπέλα μου συνδέεται ακόμα...συνεπώς δέν έχει αλλαχθεί ο κωδικός...μπορώ να τον δώ απο το κινητό της android? και αν ναι πως? Διάβασα για κάποια apps που πρεπει να κατεβασω..αλλά έχω μπερδευτει.. εκτός και αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που μου προτείνετε...ευχαριστω!!

 

Πρώτον είσαι σε άσχετο θέμα, αφού εδώ μιλάμε για GPS, δεύτερον μιλάς για παράνομη ενέργεια, που απαγορεύεται από τους όρους του φόρουμ.

 

Θα τρελλαθώ.

Εδώ δεν μιλάμε για μια απλή παράνομη ενέργεια. Δεν είναι σαν να κατέβασες μια ταινία ή μια σπασμένη εφαρμογή.

Εδώ αυτός ο θρασύτατος τύπος ζητάει να κάνει πλοήγηση στο ιντερνετ με ξένο IP.

Και δεν μιλάμε για πιτσιρικά αλλά για 40 χρονών άνθρωπο.

Κι αν είναι παιδόφιλος;

Κι αν είναι τζιχαντιστης;

Τότε ο ιδιοκτήτης της σύνδεσης θα τρέχει και δεν θα φτάνει.

Ρε αει σιχτίρ βρε αλητάμπουρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα το sygic και έχω σημαντικό πρόβλημα.

Δεν έχω φωνητικές οδηγίες σε διαδρομές με εκκίνηση τη θέση μου. Όταν φτιαχνω μια διαδρομή με αρχή και τέλος και το βάζω στο preview τότε έχω ήχο. Οι φωνητικές οδηγίες στο sygic είναι επιλεγμένες, ο ήχος της συσκευής είναι στο μάξιμουμ και έκανα και επανεκκίνηση. Αλλά τίποτα. Το τηλέφωνο είναι το Lenovo Vibe P1 και το navigon λειτουργούσε άψογα.

Έχω κι άλλα θέματα αλλά αν δεν ξεπεραστεί αυτό για να γίνει μια σωστή δοκιμή, όλα τα άλλα δεν έχουν νόημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...