Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικα δεν τιθεται θεμα συγκρισης, οχι μονο με το συτζικ, αλλα με οποιοδηποτε προγραμμα σε θεμα τιμης. Τα €20 απ οτι καταλαβα δεν σου αγοραζουν χαρτη αλλα συνδρομη. Αρα θα μπορεις να κατεβαζεις οσους χαρτες χωραει η μνημη της συσκευης και να τους χρησιμοποιεις για 1 χρονο. Πραγματικα εξοφρενικη τιμη.

Τα 75 χλμ δωρεαν το μηνα δεν ειναι βεβαια για ταξιτζηδες/φορτηγατζηδες ή πωλητες. Καποιος ομως που παει περιστασιακα βολτες νομιζω οτι θα του χρησιμευσει. Κι εγω νομιζα οτι σχεδον ολοι μπορουν να διαθεσουν 100-300 mb το μηνα για να χρησιμοποιησουν το πολυ καλο και δωρεαν google maps αλλα μετα το σεντονι που προηγηθηκε γυρω απο το ζητημα της offline χρησης του google maps καταλαβα οτι υπαρχουν παρα πολλοι που ειτε δεν εχουν ειτε δεν θελουν να ξοδεψουν mb, ειτε δεν θελουν να εξαρτωνται απο το καλο σημα κινητης για την πλοηγηση τους.

Στο κατω κατω δωρεαν ειναι, και νομιζω θα ειναι μια χρησιμη εναλλακτικη λυση, που πιανει βεβαια 300mb στη μνημη της συσκευης.

Γιατί να μην πας στους HERE Maps?

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τωρα και οι google maps εχει να κατεβασεις για offline δυστυχως πανε μονο στην εσωτερικη μνημη! :O

εκτος αν εχεις root + swap sd δυνατοτητα εστω με custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πάντως οι offline της Google δε δουλεύουν ακόμα. Σώζεται ο χάρτης κανονικά αλλά η αναζήτηση ψάχνει δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε τα "αγαπημένα" σημεία-pois του Google Maps να τα περάσω σε Sygic ή το ανάποδο;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Χθες εγκατεστησα τη "δωρεαν"εκδοση του ΤομΤομ Go. Δωρεαν 75χλμ πλοηγηση καθε μηνα αλλα μετα συνδρομη €20 το χρονο ή €45 την τριετια. Εντυπωσιακοι 3D χαρτες σαν του συτζικ. Με μολις μια διαδρομη ως benchmark, ειδα οτι εχει βελτιωσει και τη δρομολογηση αλλα και τις φωνητικες οδηγιες σε συγκριση με το προηγουμενο προγραμμα. Πανευκολη αναζητηση προορισμου οπως το r66. Δυστυχως δεν εχει ακομα tts φωνη για την εκφωνηση οδων, καιει αρκετα παραπανω μπαταρια σε σχεση με το προηγουμενο τομτομ, αλλα εχει και την πιο εγκυρη ενημερωση για live κινηση στους δρομους.

Θα την δοκιμασω σε 2-3 διαδρομες ακομα διπλα-διπλα με το παλιο τομτομ για να σιγουρευτω αλλα ηδη με ψηνει να το αγορασω.

Για οσους ψαχνουν κατι δωρεαν, νομιζω οτι η ιδεα του ΤομΤομ ειναι αρκετα εξυπνη. Πηγαινεις στον προορισμο σου μεχρι ενα σημειο χωρις gps, και μετα φτανοντας κοντα το ενεργοποιεις και σε πηγαινει αυτο για το μικρο υπολοιπο της διαδρομης.

Εχω την πληρη εκδοση τομτομ 1.7 (τελευταια νομιζω) εδω και δυο βδομαδες. Ακουω ονοματα οδων και ενημερωσεις κυκλοφοριας μεσω του Αλεξανδρου που χρησιμοποιει το svox tts classic. Πραγματικα πολυ εντυπωσιακη φωνητικη ενημερωση κυκλοφοριας και εντυπωσιακα γραφικα (τουλαχιστον για θεσσαλονικη που πηγα, με κτηρια τρισδιαστατα). Και το περιβαλλον χρησης μου φανηκε ευκολο. Εδω καπου τελειωνουν τα θετικα.

Οντως καταναλωνει αρκετη μπαταρια αλλα για μενα το πιο σημαντικο σε αυτα τα προγραμματα ειναι οι "εξυπνες" δρομολογησεις και οι επαναδρομολογησεις(επισης εξυπνες και γρηγορες). Εκει το τομτομ χανει κατα κρατος απο navigon, here, copilot. (ακριβως με αυτη τη σειρα). Καποιες δε απο τις δρομολογησεις του ειναι ακομα και ακατανοητες. Θα το εβαζα στο ιδιο ραφι στον τομεα αυτο με το sygic. Εννοειται οτι οι δοκιμες γινονται στην ιδια ποικιλια διαδρομων που τις ξερω παρα πολυ καλα, και σε ενα ευρος αποστασεων απο 1 χιλιομ. ως και 60 χιλιομ.

Οσον αφορα τωρα τις στιγμιαιες επαναδρομολογησεις εν κινησει το here ειναι ο απολυτος αρχοντας. Απο κοντα το navigon. Ακολουθει το copilot μαζι με tomtom.Το sygic ειναι απλα τραγικο σε αυτο τον τομεα. Οι δοκιμες μου εδω γινονται σε ενα συμπλεγμα δρομων στην πολη μου(που θα τα επαιζε ακομα και... ρανταρ) βγαινοντας συνεχως εσκεμενα απο τον προγραμματισμενο προορισμο(ιδιος για ολα τα προγραμματα).

Οσον αφορα την αναζητηση δεν εχω επαρκη δεδομενα για να πω κατι. Σε καποιες αναζητησεις υπερεχει ενα και σε καποιες αλλο.

Εν κατακλειδι, για να ξαναγυρισω στο τομτομ, αν μαζι με τα γραφικα του και τα υπολοιπα θετικα ειχε πιο εξυπνες δρομολογησεις και επαναδρομολογησεις καθως και πληρεστερη αναζητηση, θα το εκανα ανετα το κυριο προγραμμα μου πλοηγησης(αντικαθιστωντας το διδυμο navigon-here που χρησιμοποιω σταθερα). Μεχρι τοτε νομιζω οτι δεν αξιζει τα λεφτα που ζηταει.

ΥΓ:οι συγκρισεις που επιχειρω εδω αφορουν μονο το συγκεκριμενο πακετο εφαρμογων. Και φυσικα ειναι εντελως υποκειμενικες. Αυτα, για να μην αρχισουν ανουσιες αντεγκλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα το hub και dash cam από το sygic , στο μενού μου το έχει κλειδωμένο αλλά όταν πατήσω πάνω σε αυτό λέει ότι αγοράστηκε, πως το ενεργοποιώ όμως; βάζω την διαδρομή που θέλω αλλά δεν βρίσκω πουθενά την επιλογή hub

 

https://www.dropbox.com/s/pb7pjmm26yfj2p3/Screenshot_2015-11-17-19-06-59.png?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/elp823ojyjsdx55/Screenshot_2015-11-17-19-01-49.png?dl=0

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να καταλάβω αν στο sygic έχω τον ποιό πρόσφατο χάρτη?

Μπαινεις στις ρυθμίσεις και βλέπεις αν στο μενού των χαρτών βγάζει επιλογή για update.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λιγο offtopic αυτο που θα ρωτησω αλλα εχω ενα νουμερο F2G το οποιο με 8Ε για τριαντα μερες μου δινει 1500 λεπτα προς ολους και το κυριοτερο 1,5 giga. Αυτα δεν σας φτανουν για πλοηγηση? εμενα μου περισευουν. ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ διαθεση για διαφημηση το ξεκαθαριζω απλα απορια για τις καταναλωσεις data και την χρησιμοποιηση αυτων για πλοηγηση η αλλου ειδους καταναλωση αυτων απο τον καθε χρηστη.
Link to comment
Share on other sites

Λιγο offtopic αυτο που θα ρωτησω αλλα εχω ενα νουμερο F2G το οποιο με 8Ε για τριαντα μερες μου δινει 1500 λεπτα προς ολους και το κυριοτερο 1,5 giga. Αυτα δεν σας φτανουν για πλοηγηση? εμενα μου περισευουν. ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ διαθεση για διαφημηση το ξεκαθαριζω απλα απορια για τις καταναλωσεις data και την χρησιμοποιηση αυτων για πλοηγηση η αλλου ειδους καταναλωση αυτων απο τον καθε χρηστη.

Δεν κατάλαβα ποιά είναι η απορία σού;

Ρωτάς αν μάς φτάνουν τα δεδομένα τού δικού σού πακέτου;

Γιατί δεν έχουμε F2G;

Ποιά είναι η απορία;

Link to comment
Share on other sites

Λεει πως με 8€ εχεις και 1,5gb για να κανεις περιηγήσεις με τα προγραμματα που θελουν data

Ετσι καταλαβα

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε κάρτα google now με πληροφορίες κίνησης. Από ότι είδα, ενεργοποιήθηκε το traffic info στο google maps για διάφορες περιοχές της Ελλάδας!!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε κάρτα google now με πληροφορίες κίνησης. Από ότι είδα, ενεργοποιήθηκε το traffic info στο google maps για διάφορες περιοχές της Ελλάδας!!

Διάφορες περιοχές meaning? Αθήνα, Αθήνα και Αθήνα;:p

Link to comment
Share on other sites

Διάφορες περιοχές meaning? Αθήνα, Αθήνα και Αθήνα;:p

 

Πιο πυκνό σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη αλλά γενικά σε όποια πόλη είδα είχε. Σε μερικές μόνο σε πολύ κεντρικές οδούς

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! τι βλεπω εδω?

http://www.doctorandroid.gr/2015/11/google-maps-offline.html

επιτελους.....it's about time! αντε για μενα bye bye here maps....:p

 

Έτσι κατεβάζουμε χάρτη...!

 

http://s15.postimg.org/9p54ulccr/image.png

free image host

 

Ναι αλλά...............

 

http://s15.postimg.org/66o1djsnf/Screenshot_2015_11_18_19_27_41.png

upload img

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη απογοήτευση που δεν υπάρχει το here στα windows 10 mobile

Έχεις καταλάβει πιστεύω ότι βρίσκεσαι στην ενότητα του Android.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη απογοήτευση που δεν υπάρχει το here στα windows 10 mobile

 

παρε android και το συζηταμε εδω.....

αυτο που εχεις ποικιλια μηδεν λεμε.....:wacko:

τελικα κατεβαζει χαρτες το google maps, απλα δεν υπαρχει επιλογη σε ποιο χωρο αποθηκευσης θες να παει. εγω δεν εχω προβλημα εχω πρακτικα απεριοριστο ιντερνετ, αλλα καποιος με κινητο με μικρη εσωτερικη μνημη ιδιως απο τα παλια θα εχει προβλημα.

Καλυτερα να βαλουν μια επιλογη για την καρτα μνημης οπως εχουν τα αλλα προγραμματα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε εσάς δείχνει το google map την κίνηση ή όχι? Σε μένα πάντως δεν...

 

Τελικά βρήκα την λύση και δε χρειάζεται ούτε update ούτε τίποτε. Πηγαιντε πχ στο Λονδίνο και κάντε zoom in και επιλεξτε κυκλοφορία. Αφού σας φέρει την κίνηση εκεί πατήστε στην αναζήτηση ένα δρόμο μεγάλο της Αθήνας και ω του θαύματος θα δουλέψει κανονικά. Ζητώ συγνώμη από τους mods για το δεύτερο συνεχόμενο μύνημα αλλά το έκανα για να μοιραστω τη λύση με τους συμφορουμίτες

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Update στο HERE!

 

και ενα μικρο compare HERE Maps και Google Maps

HERE_Google_offline.jpeg

 

http://360.here.com/2015/11/17/comparing-google-maps-and-here-maps-offline/

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα την λύση και δε χρειάζεται ούτε update ούτε τίποτε. Πηγαιντε πχ στο Λονδίνο και κάντε zoom in και επιλεξτε κυκλοφορία. Αφού σας φέρει την κίνηση εκεί πατήστε στην αναζήτηση ένα δρόμο μεγάλο της Αθήνας και ω του θαύματος θα δουλέψει κανονικά. Ζητώ συγνώμη από τους mods για το δεύτερο συνεχόμενο μύνημα αλλά το έκανα για να μοιραστω τη λύση με τους συμφορουμίτες

τι είπες τώρα;;;;;; Πώς την ξετρυπωσες αυτή τη λύση βρε;;;;

Link to comment
Share on other sites

τι είπες τώρα;;;;;; Πώς την ξετρυπωσες αυτή τη λύση βρε;;;;

Έχει κυκλοφορήσει στα σχετικά σιτε από χθες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στην offline πλοήγηση των Google Maps έχει φωνητικές οδηγίες; Έσωσα τον χάρτη. Βγήκα από το νετ, έκανα αναζήτηση το βρήκε κανονικά, αλλά την ώρα της οδήγησης αντί να μου μιλάει κάπου κάπου (ίσως όταν πρέπει να στρίψω; ) χτυπούσε κάτι σαν καμπάνα. ΝΤΑΝ!!! :lol:

Τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε εσάς δείχνει το google map την κίνηση ή όχι? Σε μένα πάντως δεν...

 

Τελικά βρήκα την λύση και δε χρειάζεται ούτε update ούτε τίποτε. Πηγαιντε πχ στο Λονδίνο και κάντε zoom in και επιλεξτε κυκλοφορία. Αφού σας φέρει την κίνηση εκεί πατήστε στην αναζήτηση ένα δρόμο μεγάλο της Αθήνας και ω του θαύματος θα δουλέψει κανονικά. Ζητώ συγνώμη από τους mods για το δεύτερο συνεχόμενο μύνημα αλλά το έκανα για να μοιραστω τη λύση με τους συμφορουμίτες

Μπράβο σου. Έγινε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...