Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναφέρεστε για καλύτερες δρομολογήσεις απο αλλα προγραμματα σε σχέση με το igo. Αλήθεια τα άλλα προγράμματα, εκτος από το dont panic, ποιούς χάρτες χρησιμοποιούν; Μήπως για όλα είναι οι ίδιοι; Για Ελλάδα οι χάρτες ειναι ο HERE (Navteq) και ο TomTom ή κανω λάθος; Το Igo Primo έχει ομως τη πολυτέλεια να λειτουργεί και με τους δύο χάρτες, κάτι που δεν έχουν τ' άλλα. Και φυσικά μη πούμε από εμφάνιση. Το igo ειναι πολυ μπροστά από όλα τ' άλλα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναφέρεστε για καλύτερες δρομολογήσεις απο αλλα προγραμματα σε σχέση με το igo. Αλήθεια τα άλλα προγράμματα, εκτος από το dont panic, ποιούς χάρτες χρησιμοποιούν; Μήπως για όλα είναι οι ίδιοι; Για Ελλάδα οι χάρτες ειναι ο HERE (Navteq) και ο TomTom ή κανω λάθος; Το Igo Primo έχει ομως τη πολυτέλεια να λειτουργεί και με τους δύο χάρτες, κάτι που δεν έχουν τ' άλλα. Και φυσικά μη πούμε από εμφάνιση. Το igo ειναι πολυ μπροστά από όλα τ' άλλα.

 

Τις σωστές δρομολογήσεις δεν τις κάνει ο χάρτης, αλλά το εκάστοτε πρόγραμμα! Το ότι το igo δουλεύει και με τους 2... χάρτες δεν έχει σχέσει με το αν θα σε πάει σωστά! Όσο για την εμφάνιση που λες, αυτό είναι προσωπική σου άποψη και όχι το απόλυτο! Για εμένα το ομορφότερο θεωρείται το sygic (και ας μην το δουλεύω πλέον), αλλά και πάλι η αποψη μου είναι υποκειμενική, διότι είναι προσωπική μου και δεν εκφράζει το σύνολο!

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε η πλειοψηφία προτιμά:

- Sygic για τα γραφικά

-Igo/Route66 για τις δρομολογησεις

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το ROUTE 66 έχει το search by character πληκτρολογείται και αυτό από κάτω σού βγάζει ότι υπάρχει με αυτούς τούς χαρακτήρες, π.χ πληκτρολόγησα την οδό ραι 16 και βγήκαν ότι λέξεις περιείχαν το ραι 16. Επέλεξα την Ραιδεστού 16 που με ενδιέφερε, έβγαλε 2 διαδρομές στον χάρτη, συντομότερη- ταχύτερη επέλεξα και έφυγα. Σε άλλα προγράμματα, σε πάει Ελλάδα ρωτάει την περιοχή που θέλεις, εάν δεν την ξέρεις δεν σε πάει πιο κάτω, κάθεται και σε κοιτάει, βράστα. Αυτά είναι εργαλεία για να σε βοηθούν και όχι να σου κάνουν την ζωή πιο δύσκολη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα καλά γραφικά είναι να έχεις παιχνιδομηχανή. Για προγράμματα πλοήγησης καλά γραφικά αλλά προπάντων καλή πλοήγηση. Όταν οδηγούμαι επικεντρωνόμαστε στην οδήγηση και στις φωνητικές οδηγίες και λίγο κλεφτά στον χάρτη. Πολύ καλά γραφικά είναι για να κάτσω μετά να παίξω κανά παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα χθες να περασω σε Sygic 14.7.7 τον νεο χαρτη grc.nt.2015.06. Ο 2015.06 της HERE περασε κανονικα, της TOM TOM δεν λειτουργησε με την 14.7.7 .

Σε σημερινη δοκιμη στον δρομο μου δουλεψε κανονικα, ειχε πιο πολλα και ενημερωμενα Pois .

Πως αλλάζεις τον χάρτη; Βάζεις τον καινούργιο φάκελο και σβήνεις τον παλιό;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να δω, τις πληρεις απαιτησεις του Here?

Σε λογισμικο, και υλικο;

Στο play, βλεπω μονο για android 4.1

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

 

Ομως, παροτι εβαλα rom με 4.1 στο κινητο μου και το εγκαθιστω, δεν τρεχει.

Κατι λωριδες εμφανιζει στην οθονη, οταν το τρεχω, και τελικα, δεν τρεχει.

Θελω να ξερω τι φταιει ομως. Αν μπορω κατι να το φτιαξω, να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Πως αλλάζεις τον χάρτη; Βάζεις τον καινούργιο φάκελο και σβήνεις τον παλιό;

Ναι μαζι με το νεο content.info .

Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει. Οι google maps έχουν pois και αν ναι που είναι;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τελικα, πως μπορω να κατεβασω ολη την ελλαδα, για offline χρηση του google maps?

Τα εχει ολα? Φωνητικη πλοηγηση κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω και δε νομίζω να άλλαξε κάτι, δεν μπορείς να κατεβάσεις ολόκληρο το χάρτη μιας χώρας αλλά να σώσεις μια συγκεκριμένη περιοχή, πολύ μικρότερης έκτασης...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τον route 66.Δύο απορίες.

1) Αυτό με τα 2 χρόνια άδειας τι εννοεί?

2) Ενεργοποίησα και μου ήρθε εμάιλ " Έχετε ενεργοποιήσει με επιτυχία ένα κωδικό κουπονιού ROUTE 66 για το προϊόν Πλοήγηση - Ελλάδα - Διαρκής στη συσκευή xxx imei xxx" Αυτό τι σημαίνει ότι σ΄άλλο κινητό(αν πάρω νέο) με διαφορετικό imei δεν θα λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τον route 66.Δύο απορίες.

1) Αυτό με τα 2 χρόνια άδειας τι εννοεί?

2) Ενεργοποίησα και μου ήρθε εμάιλ " Έχετε ενεργοποιήσει με επιτυχία ένα κωδικό κουπονιού ROUTE 66 για το προϊόν Πλοήγηση - Ελλάδα - Διαρκής στη συσκευή xxx imei xxx" Αυτό τι σημαίνει ότι σ΄άλλο κινητό(αν πάρω νέο) με διαφορετικό imei δεν θα λειτουργεί?

 

1) Τα 2 χρόνια σημαίνουν ότι για 2 χρόνια θα παίρνεις αναβαθμίσεις προγράμματος/χάρτη! Μετα τα 2 χρόνια θα παραμείνεις με την τελευταία version του προγράμματος/χάρτη που είχες πριν λήξει η άδεια χρήσης του, μέχρις ότου να το ξανααγορασεις, για να συνεχίζεις να έχεις αναβαθμίσεις και πάλι!

2)Απλά σου αναφέρει σε ποία συσκευή και με ποίο imei ενεργοποιήθηκε το προϊόν! Όσα μα όσα μα όσα κινητα και αν αλλάξεις στα 2 χρόνια που ισχύει η άδεια χρήσης, δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα, απλά θα σε ρωτάει (αφού βάλεις το mail με το οποίο έκανες την αρχική ενεργοποίηση) για μεταφορά της άδειας στην καινούργια συσκευή/imei. Θα σου στέλνει ενα mail, και στο link που θα σου γράφει, θα πατάς και θα σε πηγαίνει στην τοποθεσία οπου γίνεται η καταχώρηση των καινούργιων στοιχείων(συσκευή/imei)!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 2 χρόνια μεγάλο φαουλ του 4975366.

To Sygic έχει όλες τις αναβαθμίσεις Δωρεάν για πάντα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όσοι εχτε το here maps, μετά την τελευταία αναβάθμιση από το playstore, v1.1.9701, έχετε παρατηρήσει υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας από την εφαρμογη? Για παράδειγμα, χωρίς να το εχω χρησιμοποιήσει καθόλου τις τελευταίες 2 μέρες, από το battery stats βλέπω κατανάλωση >40%, ενώ συνεχώς φαίνεται να χρησιμοποιεί location access μέσω gps.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

1) Τα 2 χρόνια σημαίνουν ότι για 2 χρόνια θα παίρνεις αναβαθμίσεις προγράμματος/χάρτη! Μετα τα 2 χρόνια θα παραμείνεις με την τελευταία version του προγράμματος/χάρτη που είχες πριν λήξει η άδεια χρήσης του, μέχρις ότου να το ξανααγορασεις, για να συνεχίζεις να έχεις αναβαθμίσεις και πάλι!

2)Απλά σου αναφέρει σε ποία συσκευή και με ποίο imei ενεργοποιήθηκε το προϊόν! Όσα μα όσα μα όσα κινητα και αν αλλάξεις στα 2 χρόνια που ισχύει η άδεια χρήσης, δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα, απλά θα σε ρωτάει (αφού βάλεις το mail με το οποίο έκανες την αρχική ενεργοποίηση) για μεταφορά της άδειας στην καινούργια συσκευή/imei. Θα σου στέλνει ενα mail, και στο link που θα σου γράφει, θα πατάς και θα σε πηγαίνει στην τοποθεσία οπου γίνεται η καταχώρηση των καινούργιων στοιχείων(συσκευή/imei)!

Κανονικά θα έπρεπε το πρόγραμμα να ήταν δωρεάν για πάντα και μόνο οι αναβαθμίσεις χαρτών να κόστιζαν κάποιο ποσό αλλά όχι τόσο όσο πληρώνει ο νέος χρήστης.Οκ.Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε το πρόγραμμα να ήταν δωρεάν για πάντα και μόνο οι αναβαθμίσεις χαρτών να κόστιζαν κάποιο ποσό αλλά όχι τόσο όσο πληρώνει ο νέος χρήστης.Οκ.Ευχαριστώ.:)

Για μια εταιρια ειναι αδικο να σε αναβαθμιζει μια ζωη δωρεαν.

Το δικαιο θα ειναι να πληρωνεις ενα ποσο-συνδρομη-για τις αναβαθμισεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Για μια εταιρια ειναι αδικο να σε αναβαθμιζει μια ζωη δωρεαν.

Το δικαιο θα ειναι να πληρωνεις ενα ποσο-συνδρομη-για τις αναβαθμισεις.

Να μην αναβαθμίζει δωρεάν αλλά ο υφιστάμενος χρήστης να αγοράζει(αναβαθμίζει) σε προνομιακή τιμή σε σχέση με τους νέους όπως κάνουν πολλές εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τον route 66.Δύο απορίες.

1) Αυτό με τα 2 χρόνια άδειας τι εννοεί?

2) Ενεργοποίησα και μου ήρθε εμάιλ " Έχετε ενεργοποιήσει με επιτυχία ένα κωδικό κουπονιού ROUTE 66 για το προϊόν Πλοήγηση - Ελλάδα - Διαρκής στη συσκευή xxx imei xxx" Αυτό τι σημαίνει ότι σ΄άλλο κινητό(αν πάρω νέο) με διαφορετικό imei δεν θα λειτουργεί?

 

Το δικό μου λέει (Πλοήγηση Διαρκής). Που λέει ότι πρέπει να πληρώσω μετά από 2 χρόνια ;

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία για ναβιγκον. Μερικές φορές εκεί που είμαι στην πλοήγηση περνάει στην κάμερα μέσα από το ναβιγκον. Γιατί συμβαίνει αυτό? Μπορώ να το απενεργοποιησω? Για γκάλαξι σ5 μιλάω
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου λέει (Πλοήγηση Διαρκής). Που λέει ότι πρέπει να πληρώσω μετά από 2 χρόνια ;

Διάβασε την απάντηση μου λίγο πιο πίσω και θα καταλάβεις!;)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τον route 66.Δύο απορίες.

1) Αυτό με τα 2 χρόνια άδειας τι εννοεί?

 

1) Τα 2 χρόνια σημαίνουν ότι για 2 χρόνια θα παίρνεις αναβαθμίσεις προγράμματος/χάρτη! Μετα τα 2 χρόνια θα παραμείνεις με την τελευταία version του προγράμματος/χάρτη που είχες πριν λήξει η άδεια χρήσης του, μέχρις ότου να το ξανααγορασεις, για να συνεχίζεις να έχεις αναβαθμίσεις και πάλι!...

 

Τα 2 χρόνια αφορούν τους χάρτες. Για το πρόγραμμα δεν υπάρχει θέμα αναβάθμισης. Όποιος θέλει το κατεβάζει από το play.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι εχτε το here maps, μετά την τελευταία αναβάθμιση από το playstore, v1.1.9701, έχετε παρατηρήσει υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας από την εφαρμογη? Για παράδειγμα, χωρίς να το εχω χρησιμοποιήσει καθόλου τις τελευταίες 2 μέρες, από το battery stats βλέπω κατανάλωση >40%, ενώ συνεχώς φαίνεται να χρησιμοποιεί location access μέσω gps.

 

Το χρησιμοποιω τακτικα, δεν εχω τετοιο προβλημα.

Και κατι αλλο που το ειδα απο τυχη, αν πατησεις με το δαχτυλο (και κρατησεις) σε καποιο σημειο του χαρτη σου βγαζει τεσσερις επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Σους Google maps έχει pois, και αν ναι, πως εμφανίζονται;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πχ πληκτρολογώντας στην αναζήτηση αντί για οδό το όνομα του χρήσιμου μου φέρνει ότι χρειάζομαι
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία για ναβιγκον. Μερικές φορές εκεί που είμαι στην πλοήγηση περνάει στην κάμερα μέσα από το ναβιγκον. Γιατί συμβαίνει αυτό? Μπορώ να το απενεργοποιησω? Για γκάλαξι σ5 μιλάω

 

Έχεις ενεργοποιημένο το Navigon Reality Scanner. Αυτό είναι μια δυνατότητα του προγράμματος να αναζητήσεις κοντινά POI μέσω της κάμερας, κοιτώντας προς την κατεύθυνση του επιθυμητου POI. Αυτή η δυνατότητα έχει φαρμογή μόνο όντας πεζός. Λογικά σου το κάνει όταν είσαι κολλημένος σε κίνηση ή γενικότερα όταν δεν κινείται το όχημά σου.

Μπορείς να το απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...