Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θέλω να πυροδοτήσω κάποια κόντρα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω ποιο GPS μου προτείνετε. Για εμένα το καλύτερο είναι το google maps μέχρι στιγμής και εξηγούμαι.

 

Νομίζω πιάνει το μικρότερο χώρο ακόμα και αν έχεις κατεβασμένο το χάρτη,όχι τόσο σημαντικό αλλά μετράει και αυτό.Με βολεύει πολύ ειδικά τώρα που συγχωνεύτηκε με το mymaps τα έχω όλα μαζί. Επίσης σε πρόσφατη επίσκεψη στην Αγγλία το μόνο που με έβγαλε ασπροπρόσωπο ήταν το Google maps.

 

Βέβαια το κακό ήταν ότι ήθελε Internet αλλά σε συνδυασμό με το wifi του ξενοδοχείου και το ότι είχα κατεβάσει τον χάρτη από Ελλάδα δεν ήταν τόσο μεγάλο το πρόβλημα.Επίσης στη συσκευή είχα και χρησιμοποιούσα ταυτόχρονα το sygic και το here. Σε εστιατόρια και μέρη (νομίζω poi λέγονται) ήταν μακράν το καλύτερο της google. Επίσης σε σχεδιασμό διαδρομής με μέσα συγκοινωνίας το καλύτερο. Θα ήθελα να μάθω μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος στη χρήση των gps ή άμα υπάρχει κάτι καλύτερο και πιο πλήρες να το δοκιμάσω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλα εκανα επι πολυ καιρο και αγνοουσα οσα καλα λογια λεγονταν εδω για το here.

Για ενα διμηνο βεβαια, το τελευταιο, μπηκα κι εγω στον πειρασμο και το εβαλα στο κινητο μου.

 

Σημερα τα ξηλωσα.

 

Η Nokia πούλησε τους Here Maps σε γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες

http://gr.pcmag.com/here-maps-exagora/18008/news/e-nokia-poulese-tous-here-maps-se-germanikes-autok

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανα επι πολυ καιρο και αγνοουσα οσα καλα λογια λεγονταν εδω για το here.

Για ενα διμηνο βεβαια, το τελευταιο, μπηκα κι εγω στον πειρασμο και το εβαλα στο κινητο μου.

 

Σημερα τα ξηλωσα.

 

Η Nokia πούλησε τους Here Maps σε γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες

http://gr.pcmag.com/here-maps-exagora/18008/news/e-nokia-poulese-tous-here-maps-se-germanikes-autok

Και γιατί εσένα σε ενοχλεί αυτό?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όσο το here είναι τζάμπα , και αναβαθμίζεται δεν μας ενδιαφέρει καθόλου πώς τι και γιατί! Εμείς να κάνουμε την δουλεία μας θέλουμε , που με το here την κάνουμε και όλα οκ! Αν τώρα γίνει επί πληρωμή , η το διαθέτει η εταιρεία που το πηρε με κάποιο τρόπο δικό της, τότε βλέποντας και κάνοντας ότι αρέσει... στον καθένα!:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι δουλειά κάνετε με το Here, αλλά μόνο σε μένα φαίνεται αρπαχτη η όλη ιστορία;

 

Η ΝΟΚΙΑ είχε ανάγκη από χρήματα, έφτιαξε ένα οκ Δωρεάν πρόγραμμα (με τρομερές ελλείψεις σε POI, ελλειπή ΜΜΜ σε ευρωπαϊκές χώρες κλπ) και κατάφερε να το πουλήσει.

 

Πέρασε και δεν ακούμπησε το Google maps.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι δουλειά κάνετε με το Here, αλλά μόνο σε μένα φαίνεται αρπαχτη η όλη ιστορία;

 

Η ΝΟΚΙΑ είχε ανάγκη από χρήματα, έφτιαξε ένα οκ Δωρεάν πρόγραμμα (με τρομερές ελλείψεις σε POI, ελλειπή ΜΜΜ σε ευρωπαϊκές χώρες κλπ) και κατάφερε να το πουλήσει.

 

Πέρασε και δεν ακούμπησε το Google maps.

 

Καμία σχέση.

Η Nokia ασχολείται με χάρτες εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Τη navteq την αγόρασε το 2007 !!! Εδώ και 8 χρόνια. Το Here το έφτιαξε για τα κινητά της. Όταν πλέον πούλησε το τμήμα αυτό στην MS δεν είχε κανένα λόγο να κρατήσει το τμήμα χαρτών. Η Nokia είναι πλέον αποκλειστικά εταιρία εξοπλισμού δικτύου. Απο την MS πήρε 7 δις. Δεν είχε καμία ανάγκη για λεφτά ούτε έκανε καμία αρπαχτή. Απλά πουλάει ενα τμήμα που δεν έχει πλέον καμία σχεση με την εταιρία.

 

Το Here μου αρέσει και το χρησιμοποιώ μερικές φορές. Ειδικά η δυνατότητα offline χαρτών είναι χρήσιμη για όσους δεν έχουν data στο εξωτερικό (αν δεν έχουν κάποιο αγορασμένο πρόγραμμα). Σε τελική ανάλυση πέρα απο την προσωπική μου γνώμη, δεν είναι βλάκες οι Γερμανοί της Mercedes και της BMW που δίνουν 3 δις γι αυτό και τη navteq.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση.

Η Nokia ασχολείται με χάρτες εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Τη navteq την αγόρασε το 2007 !!! Εδώ και 8 χρόνια. Το Here το έφτιαξε για τα κινητά της. Όταν πλέον πούλησε το τμήμα αυτό στην MS δεν είχε κανένα λόγο να κρατήσει το τμήμα χαρτών. Η Nokia είναι πλέον αποκλειστικά εταιρία εξοπλισμού δικτύου. Απο την MS πήρε 7 δις. Δεν είχε καμία ανάγκη για λεφτά ούτε έκανε καμία αρπαχτή. Απλά πουλάει ενα τμήμα που δεν έχει πλέον καμία σχεση με την εταιρία.

 

Το Here μου αρέσει και το χρησιμοποιώ μερικές φορές. Ειδικά η δυνατότητα offline χαρτών είναι χρήσιμη για όσους δεν έχουν data στο εξωτερικό (αν δεν έχουν κάποιο αγορασμένο πρόγραμμα). Σε τελική ανάλυση πέρα απο την προσωπική μου γνώμη, δεν είναι βλάκες οι Γερμανοί της Mercedes και της BMW που δίνουν 3 δις γι αυτό και τη navteq.

Εγώ προσωπικα οπότε κ αν το χρησιμοποίησα με άφησε ανικανοποίητο..

Θεωρώ ότι το καλύτερο GPS ειναι το sygic, και για pois to Google maps.

Μάλιστα, προσωπικά, όταν ψάχνω ένα poi, το βρίσκω μέσω Google maps, και μετά παταω share, επιλέγω το sygic, και αναλαμβάνει αυτό να με πάει στον προορισμό μου.

Οτιδήποτε άλλο και αν έχω δοκιμάσει, με βάζει να πάω ανάποδα σε μονόδρομο (μου το έχει κάνει το here) ή με βγάζει να περάσω απ όλα τα χωριουδάκια και δεν με πάει απ τον κεντρικό δρόμο (igo).

Φυσικά, κ όλα αυτά ρυθμίζονται, ίσως, αλλά έχω βολευτει με το sygic το οποίο το αγόρασαν πριν κανα 2 χρόνια και out of the box ήταν έτοιμο για πλοήγηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σχεδόν πάντα προτιμώ το igo. Δεν είναι εκεί το θέμα.

Η Nokia δεν έκανε καμία αρπαχτή ούτε έφτιαξε το Here όταν βγήκε για android. Το έφτιαξε χρόνια πριν όταν της χρειαζόταν. Τώρα δεν έχει νόημα να το κρατήσει και το πουλάει. Απλό είναι και δεν υπάρχει καμία συνωμοσία ή αρπαχτή. Στο κάτω κάτω οι άλλοι δε δίνουν 3 δις για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντος χρησιμοποιησα το here ενώ είχα sygic επειδή άκουσα καλά λόγια. Με το sygic δεν έβρισκα τα pois που ήθελα Αλλά με το here ευρισκα τα πάντα. Το καλοκαίρι είχα here στην Κεφαλλονιά. Έπαθα πλάκα τα είχε όλα. Το μόνο που δεν είχε ήταν τα ραντάρ ταχύτητας. Ότι μου ευρισκε το google maps το είχε και το here. Δεν το περίμενα. Πολύ καλή free επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση το κινητό μου δεν υποστηρίζει τα ελληνικά. Έτσι λοιπόν και το navigon μου εμφανίζεται στα αγγλικά. Μπορώ να το αλλάξω αυτό κάπως? Δεν έχω βρει κάποια επιλογή. Ή τουλάχιστον μπορώ να βάλω κάποια ελληνική φωνή γιατί μου μιλάει μια αγγλίδα?

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλησα να αγοράσω μια ισόβια συνδρομή στο Sygic χθες βράδυ και έβαλα μια ελληνική κάρτα και ενω μου πέταξε το μήνυμα ότι δεν εγκρίνεται η συναλλαγή ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι ακριβώς, τελικά μου ήρθε μήνυμα λίγο αργότερα ότι ενεργοποιήθηκε η συνδρομή. Πως γίνεται να ενεργοποιήθηκε αφού δεν χρεώθηκε η κάρτα μου, ούτε υπάρχει δεσμευμένο κανένα ποσό ;;; Μάλιστα μπαίνοντας με το gmail μου και τον κωδικό που έφτιαξα βλέπω στα orders δυο κινήσεις, μια που έλεγε wait for payment και 11 λεπτά αργότερα μια άλλη κίνηση που αναφέρει paid στα δε details έχει και activation info 16 νούμερα και γράμματα. Να αναφέρω επίσης ότι στην εφαρμογή στο κινητό, στο sygic store δείχνει κανονικά σαν να έχει αγοραστεί το πακέτο και ότι είναι ενεργή η συνδρομή !!! Μου διαφεύγει κάτι που δεν καταλαβαίνω ή να περιμένω είτε να ακυρωθεί η συνδρομή ή να κρατηθούν πολύ αργότερα τα χρήματα από την κάρτα ;;;
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση το κινητό μου δεν υποστηρίζει τα ελληνικά. Έτσι λοιπόν και το navigon μου εμφανίζεται στα αγγλικά. Μπορώ να το αλλάξω αυτό κάπως? Δεν έχω βρει κάποια επιλογή. Ή τουλάχιστον μπορώ να βάλω κάποια ελληνική φωνή γιατί μου μιλάει μια αγγλίδα?

 

Ευχαριστώ :)

 

Το navigon δεν έχει επιλογή για τη γλώσσα. Χρησιμοποιεί τη γλώσσα του λειτουργικού. Αν έχεις xposed τότε μπορείς να βάλεις το app settings και να ρυθμίσεις το Navigon στα Ελληνικά. Αν δεν έχεις Ελληνικά καθόλου στο λειτουργικό ίσως σε βοηθήσει αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale

 

Καλά νέα (τουλάχιστον για την ώρα). Προσωπικά με ενδιαφέρουν περισσότερο οι χάρτες παρά η εφαρμογή της Here αλλά το να διατηρηθούν και τα 2 είναι ιδανικό.

http://recode.net/2015/08/02/nokia-confirms-3-billion-sale-of-here-mapping-unit-to-german-car-consortium/

Στο σημαντικό ερώτημα αν οι χάρτες και οι εφαρμογές Here θα συνεχίζουν να είναι δημόσια διαθέσιμες σε διάφορες πλατφόρμες, η κοινοπραξία απαντά καταφατικά. Μάλιστα συμπληρώνει ότι στόχος των εταιρειών της κοινοπραξίας με την εξαγορά είναι επιπλέον η εξασφάλιση της μακροπρόθεσμης διαθεσιμότητας των προιόντων και υπηρεσιών Here, ως μια ανοιχτή και ανεξάρτητη πλατφόρμα για δημιουργία εφαρμογών και υπηρεσιών, προσβάσιμες από όλους τους καταναλωτές.

Edited by aiolos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερει καποιος να μου πως γινεται στα pois του sygic να μη μου τα βγαζει ολα διπλά, μια στα αγγλικα και μια στα ελληνικα ? Θα προτιμουσα μονο ελληνικα.
Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερει καποιος να μου πως γινεται στα pois του sygic να μη μου τα βγαζει ολα διπλά, μια στα αγγλικα και μια στα ελληνικα ? Θα προτιμουσα μονο ελληνικα.

Και εμένα έτσι είναι νομίζω δεν γίνεται αυτό που θες

Link to comment
Share on other sites

@aiolos σε ευχαριστώ. Τελικά με αυτή την εφαρμογή εγινε μια μετάφραση όχι βέβαια στο 100% αλλά τουλάχιστον το navigon λειτουργεί στα ελληνικά και με ελληνική φωνή :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη βλακεία στο navigon ποτέ δεν την κατάλαβα. Όλα τα άλλα προγράμματα έχουν επιλογή και για τη γλώσσα του μενού και θα τις φωνητικές οδηγίες.

Το ίδιο συμβαίνει και στην εφαρμογή για iOS συσκευές. Τόσο δύσκολο είναι να βάλουν μια ρύθμιση; Ήμαρτον.

 

Btw χθες μου ρθε update και για το HERE. Πρόσθεσαν ελληνικά ως γλώσσα menu.

Link to comment
Share on other sites

Όντας πρωτάρης με τα προγράμματα πλοήγησης, είχα χρησιμοποιήσει λίγο τους here maps και παλαιότερα πολύ περισσότερο τους χάρτες της google, επέλεξα να αγοράσω τους χάρτες της sygic. Η πρώτη μου αρνητική εντύπωση, καλοπροαίρετα πάντα, με αυτούς τους χάρτες της sygic έχει να κάνει με τα σημεία ενδιαφέροντος (poi) όπου στον δρόμο όπου μένω, εδω και πάνω από μια 5εντια έχουν κλείσει πάνω από 10 τράπεζες, έχουν αλλάξει ονομασία πολλά μαγαζιά αλλά παρόλαυτα η sygic συνεχίζει να τα δείχνει ότι λειτουργούν και υπάρχουν. Οκ να το δεχτώ ότι οι χάρτες πλοήγησης δεν είναι πρωτίστως για να σου δείχνουν σημεία ενδιαφέροντος αλλά για να σου δείχνουν πως θα μεταβείς από μια διεύθυνση που βρίσκεσαι σε μια άλλη αλλά όπως και να το κάνουμε με ξύνισε λίγο που το είδα, όταν ιδίως μιλάμε για μια υπηρεσία που είναι με πληρωμή (ανεξαρτήτως αν εμένα δεν με έχει χρεώσει ακόμα και δεν ξέρω γιατι). Να σημείωσω εδω ότι οι χάρτες here ήταν πολύ καλύτερα ενημερωμένοι σε σημεία poi, μάλιστα με σημεία ενδιαφέροντος κοντά στην περιοχή που μένω, που ούτε εγω τα είχα προσέξει ότι είχαν ανοίξει και υπήρχαν. Σε αυτόν τον τομέα βάζω ενα + στους HERE.

 

Θέλω να ρωτήσω βρήκα μια ελληνική σελίδα στο ίντερνετ που έχει βάση δεδομένων από σημεία poi, προσπάθησα να τα κατεβάσω, τα ξεζιπάρισα αλλά μετά δεν ήξερα που να τα βάλω στον φάκελο της sygic ή πως να τα χρησιμοποιήσω για να μου τα εμφανίσει το πρόγραμμα στην οθόνη μου. Αυτή είναι η ιστοσελίδα δεν ξέρω αν την χρησιμοποιείτε : http://index.pois.gr/ αλλά αν κάποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του θα του ήμουν ευγνώμων !!!

Link to comment
Share on other sites

Όντας πρωτάρης με τα προγράμματα πλοήγησης, είχα χρησιμοποιήσει λίγο τους here maps και παλαιότερα πολύ περισσότερο τους χάρτες της google, επέλεξα να αγοράσω τους χάρτες της sygic. Η πρώτη μου αρνητική εντύπωση, καλοπροαίρετα πάντα, με αυτούς τους χάρτες της sygic έχει να κάνει με τα σημεία ενδιαφέροντος (poi) όπου στον δρόμο όπου μένω, εδω και πάνω από μια 5εντια έχουν κλείσει πάνω από 10 τράπεζες, έχουν αλλάξει ονομασία πολλά μαγαζιά αλλά παρόλαυτα η sygic συνεχίζει να τα δείχνει ότι λειτουργούν και υπάρχουν. Οκ να το δεχτώ ότι οι χάρτες πλοήγησης δεν είναι πρωτίστως για να σου δείχνουν σημεία ενδιαφέροντος αλλά για να σου δείχνουν πως θα μεταβείς από μια διεύθυνση που βρίσκεσαι σε μια άλλη αλλά όπως και να το κάνουμε με ξύνισε λίγο που το είδα, όταν ιδίως μιλάμε για μια υπηρεσία που είναι με πληρωμή (ανεξαρτήτως αν εμένα δεν με έχει χρεώσει ακόμα και δεν ξέρω γιατι). Να σημείωσω εδω ότι οι χάρτες here ήταν πολύ καλύτερα ενημερωμένοι σε σημεία poi, μάλιστα με σημεία ενδιαφέροντος κοντά στην περιοχή που μένω, που ούτε εγω τα είχα προσέξει ότι είχαν ανοίξει και υπήρχαν. Σε αυτόν τον τομέα βάζω ενα + στους HERE.

 

Θέλω να ρωτήσω βρήκα μια ελληνική σελίδα στο ίντερνετ που έχει βάση δεδομένων από σημεία poi, προσπάθησα να τα κατεβάσω, τα ξεζιπάρισα αλλά μετά δεν ήξερα που να τα βάλω στον φάκελο της sygic ή πως να τα χρησιμοποιήσω για να μου τα εμφανίσει το πρόγραμμα στην οθόνη μου. Αυτή είναι η ιστοσελίδα δεν ξέρω αν την χρησιμοποιείτε : http://index.pois.gr/ αλλά αν κάποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του θα του ήμουν ευγνώμων !!!

 

Όταν διαλέγεις ενα poi κάτω κάτω στην σελίδα σου βγάζει για ποίο πρόγραμμα GPS θες να το κατεβάσεις! Αφου επιλέξεις sygic αυτοματα θα γίνει download! Συνεχίζεις έτσι και με τα υπόλοιπα poi. Αφού τα κατεβάσεις όλα αυτά που θες, μετά τα κάνεις unzip! Μετά μέσα στον φάκελο του sygic στο κινητό φτιάχνεις έναν φάκελο με όνομα pois. Παίρνεις τα poi που έκανες unzip νωρίτερα και τα περνάς μέσα! Αφού τελειώσεις ανοίγεις το sygic και αυτό θα σου βγάλει μήνυμα οτι ανιχνεύθηκε νεα βάση δεδομένων και αν θες να την περάσεις! επιλέγεις ναι και περιμένεις! Αυτό είναι όλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δοκιμαστε το navmii νομίζω είναι Ελληνικό και έχει και poi απλά τα σπάει! Οι χάρτες στηρίζονται στους openmaps όπως και στο open source καλό πρόγραμμα znavi, επίσης δοκιμαστε το open source navit αλλά αυτο δεν είναι καλό όπως τα αλλά δύο και ενώ στο raspberry pi παίζει τζαμι στο android δεν μου φορτώνει σωστά τους χάρτες, αν το δοκιμάσει κανείς και παίζουν ας ενημερώσει εδώ στο θέμα please! Αλλά το navmii τα σπάει απλά!!! Για μένα το nokia here maps είναι κατώτερο σε πολλά θέματα μπροστά του και ειδικά στα pois! Αν και βασικά και εγώ δουλεύω κυρίως google maps γιατί απλά έχω πρακτικά απεριόριστα δεδομένα και παντού σχεδόν καλό σήμα για ίντερνετ κινητής. Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει και το magic earth που το βγάζει η εταιρεία με το route 66, και είναι πολύ καλό!
Link to comment
Share on other sites

Όταν διαλέγεις ενα poi κάτω κάτω στην σελίδα σου βγάζει για ποίο πρόγραμμα GPS θες να το κατεβάσεις! Αφου επιλέξεις sygic αυτοματα θα γίνει download! Συνεχίζεις έτσι και με τα υπόλοιπα poi. Αφού τα κατεβάσεις όλα αυτά που θες, μετά τα κάνεις unzip! Μετά μέσα στον φάκελο του sygic στο κινητό φτιάχνεις έναν φάκελο με όνομα pois. Παίρνεις τα poi που έκανες unzip νωρίτερα και τα περνάς μέσα! Αφού τελειώσεις ανοίγεις το sygic και αυτό θα σου βγάλει μήνυμα οτι ανιχνεύθηκε νεα βάση δεδομένων και αν θες να την περάσεις! επιλέγεις ναι και περιμένεις! Αυτό είναι όλο!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Προσπάθησα να κάνω αυτό που μου είπες αλλά δεν μου έβγαλε κάποια ενημέρωση. Επίσης πηγαίνω στην εφαρμογή Ρυθμίσεις - Σημεία Ενδιαφέροντος POI και στο τέλος κάτω κάτω έχει εισαγόμενα σημεία και δεν με αφήνει να το έχω στο ON όλο στο OFF μου το γυρνάει ξέρεις τι μπορεί να φταίει ;;; Τα αρχεία με την κατάληξη .upi πρέπει να είναι γραμμένα στα λατινικά ή αρκούν να είναι και στα ελληνικά ;;;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Προσπάθησα να κάνω αυτό που μου είπες αλλά δεν μου έβγαλε κάποια ενημέρωση. Επίσης πηγαίνω στην εφαρμογή Ρυθμίσεις - Σημεία Ενδιαφέροντος POI και στο τέλος κάτω κάτω έχει εισαγόμενα σημεία και δεν με αφήνει να το έχω στο ON όλο στο OFF μου το γυρνάει ξέρεις τι μπορεί να φταίει ;;; Τα αρχεία με την κατάληξη .upi πρέπει να είναι γραμμένα στα λατινικά ή αρκούν να είναι και στα ελληνικά ;;;

 

Συγγνώμη δικό μου λάθος...! Κανε αυτό που σου γράφω παρακάτω:

 

1. Εφοσον κατεβασετε τα απαραιτητα αρχεια που τις περισσοτερες φορες ειναι...

α) GR-FixSpeedcam.bmp

β) GR-FixSpeedcam.upi

και σε καποιες περιπτωσεις και ενα αρχειο ηχου!

 

2. Μεσα στον φακελο maps του Sygic θα πρεπει να εχετε ενα φακελο με την ονομασια import, εαν δεν τον εχετε, δημιουργηστε εναν και του δινετε την ονομασια αυτη.

3. Μεσα σε αυτον τον φακελο με την ονομασια import βαζετε το αρχειο GR-FixSpeedcam.upi η οποιο αλλο σημειο ενδιαφεροντος εχετε κατεβασει.

4. Μεσα στο φακελο Res του Sygic θα βρειτε τον φακελο icons και μεσα σε αυτον τον φακελο rupi, εδω μεσα θα βαλετε το εικονιδιο GR-FixSpeedcam.bmp

5. Τρεχετε το προγραμμα και με το που θα ανοιξει θα εμφανιστει το παραθυρο... για εισαγωγή των poi

 

Θα πατησετε την επιλογη "Εντάξει" Σε αυτη την φαση το σημειο ενδιαφεροντος εχει πλεον

αποθηκευτει στην βαση δεδομενων του προγραμματος πλοηγησης, πατωντας και στην δευτερη φαση παλι την επιλογη "Εντάξει"

6. Απο τις "Ρυθμίσεις" βρειτε και πατηστε την επιλογη "Ειδοποιήσεις & Ήχοι" και βρειτε την επιλογη "Σημεία ενδιαφέροντος (POI)"

Θα δειτε μεσα το σημειο ενδιαφεροντος που εχετε εγκαταστησει, πατηστε επανω του και θα δειτε μεσα δυο εντολες, η μια ειναι "Ενεργοποίηση" πατηστε το.

Η δευτερη ειναι το poi σας με το εικονιδιο του, πατηστε και ρυθμιστε τον ηχο και την Ακτινα Ειδοποιησης

Εδω θα κανω μια αναφορα για τον ηχο που λεγαμε πιο πανω, εαν εχετε καποιο αρχειο ηχου, πρεπει να προσεξετε να ειναι σε μορφη .ogg

Αυτο το αρχειο ηχου θα το βαλετε μεσα στον φακελο Res /sounds, αρα στο πιο πανω βημα εκει που θα πρεπει να επιλεξετε τον ηχο

θα εμφανιστει και το αρχειο ηχου σας εκτος απο τους προκαθορισμενους ηχους μπιπ.

 

Και πάλι συγγνώμη για την ταλαιπωρία που σου δημιούργησα με το λάθος μου!

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

1. Εφοσον κατεβασετε τα απαραιτητα αρχεια που τις περισσοτερες φορες ειναι...

α) GR-FixSpeedcam.bmp

β) GR-FixSpeedcam.upi

και σε καποιες περιπτωσεις και ενα αρχειο ηχου!

 

2. Μεσα στον φακελο maps του Sygic θα πρεπει να εχετε ενα φακελο με την ονομασια import, εαν δεν τον εχετε, δημιουργηστε εναν και του δινετε την ονομασια αυτη.

3. Μεσα σε αυτον τον φακελο με την ονομασια import βαζετε το αρχειο GR-FixSpeedcam.upi η οποιο αλλο σημειο ενδιαφεροντος εχετε κατεβασει.

4. Μεσα στο φακελο Res του Sygic θα βρειτε τον φακελο icons και μεσα σε αυτον τον φακελο rupi, εδω μεσα θα βαλετε το εικονιδιο GR-FixSpeedcam.bmp

5. Τρεχετε το προγραμμα και με το που θα ανοιξει θα εμφανιστει το παραθυρο... για εισαγωγή των poi

 

Θα πατησετε την επιλογη "Εντάξει" Σε αυτη την φαση το σημειο ενδιαφεροντος εχει πλεον

αποθηκευτει στην βαση δεδομενων του προγραμματος πλοηγησης, πατωντας και στην δευτερη φαση παλι την επιλογη "Εντάξει"

6. Απο τις "Ρυθμίσεις" βρειτε και πατηστε την επιλογη "Ειδοποιήσεις & Ήχοι" και βρειτε την επιλογη "Σημεία ενδιαφέροντος (POI)"

Θα δειτε μεσα το σημειο ενδιαφεροντος που εχετε εγκαταστησει, πατηστε επανω του και θα δειτε μεσα δυο εντολες, η μια ειναι "Ενεργοποίηση" πατηστε το.

Η δευτερη ειναι το poi σας με το εικονιδιο του, πατηστε και ρυθμιστε τον ηχο και την Ακτινα Ειδοποιησης

Εδω θα κανω μια αναφορα για τον ηχο που λεγαμε πιο πανω, εαν εχετε καποιο αρχειο ηχου, πρεπει να προσεξετε να ειναι σε μορφη .ogg

Αυτο το αρχειο ηχου θα το βαλετε μεσα στον φακελο Res /sounds, αρα στο πιο πανω βημα εκει που θα πρεπει να επιλεξετε τον ηχο

θα εμφανιστει και το αρχειο ηχου σας εκτος απο τους προκαθορισμενους ηχους μπιπ.

 

Και πάλι συγγνώμη για την ταλαιπωρία που σου δημιούργησα με το λάθος μου!

 

Μακαρι να υπηρχε ενα automation script να τα κανει ολα αυτα....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...