Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις τα ξανακανα ολα απο την αρχη.

Κατεβαζει (υποτιθεται) Ελλαδα, χαρτης ομως Γερμανιας.

 

Ανέβασε φωτογραφίες να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μολις τα ξανακανα ολα απο την αρχη.

Κατεβαζει (υποτιθεται) Ελλαδα, χαρτης ομως Γερμανιας.

 

Παράξενο..... μόλις , έτσι από περιέργεια και για την ιστορία εγκατέστησα το Here και κατέβασα τους χάρτες της Ελλάδας , χωρίς κανένα πρόβλημα :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Karib έχω προσέξει το κάνεις αυτό σε πολλές περιπτώσεις.

Πάντα φταίει η εφαρμογή και ποτέ το κινητό/λειτουργικό/χειρισμός σου.

 

Δεν κάνει κακό να σκεφτείς μήπως κάτι δεν κάνεις καλά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχθές χρειάστηκα GPS και άνοιξα το here. Δυο φορές πήγε να με στρίψει σε μονόδρομο και μια μου έλεγε ευθεία ενώ δεν πήγαινε....
Link to comment
Share on other sites

Εχθές χρειάστηκα GPS και άνοιξα το here. Δυο φορές πήγε να με στρίψει σε μονόδρομο και μια μου έλεγε ευθεία ενώ δεν πήγαινε....

 

Δεν υπάρχει τέλειο και αλάνθαστο...! Είναι όμως τζάμπα (και πολύ καλό για δωρεάν) και βελτιώνεται σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέλειο και αλάνθαστο...! Είναι όμως τζάμπα (και πολύ καλό για δωρεάν) και βελτιώνεται σιγά σιγά!

 

Καταλαβα. Μες σε δυο μερες, ειπαμε οχι απλα, αλλα τραγικα μαργαριταρια.

Για beta testers εψαχναν...

Το φθηνο το κρεας τελικα το τρωνε τα σκυλια.

Link to comment
Share on other sites

Ολα μα ολα τα προγραμματα εχουν λαθη... Το destinator και το sygic να δεις... Τουλαχιστον το here εχει πιο ενημερωμενους χαρτες...
Link to comment
Share on other sites

Το φθηνο το κρεας τελικα το τρωνε τα σκυλια.

αν αρχίσουν να σου << γαβγιζουν>> ολοι εδω μεσα μην σου φανει περιεργο... :p

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Μες σε δυο μερες, ειπαμε οχι απλα, αλλα τραγικα μαργαριταρια.

Για beta testers εψαχναν...

Το φθηνο το κρεας τελικα το τρωνε τα σκυλια.

Γιατί δεν αγοράζεις τότε κάποιο άλλο; Δοκίμασε και το TomTom που δίνει δωρεάν κάποια χιλιόμετρα το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το sygic επι χρονια.

Το βασικο του προβλημα ειναι ο αλγοριθμος δρομολογησης.

Κανενα προγραμμα δεν ειναι τελειο.

Απλα ειναι τι θεωρει 'ανεκτο' και 'φυσιολογικο' ο καθενας μας.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Μες σε δυο μερες, ειπαμε οχι απλα, αλλα τραγικα μαργαριταρια.

Για beta testers εψαχναν...

Το φθηνο το κρεας τελικα το τρωνε τα σκυλια.

 

Εχθές χρειάστηκα GPS και άνοιξα το here. Δυο φορές πήγε να με στρίψει σε μονόδρομο και μια μου έλεγε ευθεία ενώ δεν πήγαινε....

 

Το οτι ακομα δεν ειναι τοσο ολοκληρωμενο οπως καποια αλλα προγραμματα να το δεχτω!

Αλλα να διαβαζω οτι δεν εχει καλους χαρτες, η επειδη κανει λαθη, η επειδη καποιων δεν αρεσει (και δικαιωμα τους), αυτο δεν το χαρακτηριζει αχρηστο navigation! Επισης για του λογου το αληθες σου ζητησα να μας δειξεις φωτο του περιεργου φαινομεμου (χαρτη) που λες οτι σου συνεβει! Να πω επισης οτι εχω δοκιμασει τοσα χρονια χρηστης android (και μονο) κινητου ΟΛΑ τα προγραμματα gps που υπαρχουν δωρεαν και μη, αγορασμενα και μη, και εχω καταληξει να με βολευει (αγορασμενο) μονον το route 66, για τις δρομολογησεις που κανει, και για την απλοτητα του σαν προγραμμα! Παρολα αυτα μερικες φορες κανει τεραστια λαθη οπως ολα! Τι σημαινει αυτο οτι ειναι για πεταμα? Εχω δουλεψει αρκετα πανω στο κυκλοφοριακο και πιστεψε με, οι αλλαγες καθε μερα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ που δυσκολα μπορουν να ενσωματωθουν στην καθε αναβαθμιση του καθε χαρτη!

 

 

Υ.Γ: Το κρητηριο για την αξιολογηση ενος navigation, ειναι (για εμενα προσωπικα) να κανει σωστες (οσο το δυνατο) δρομολογησεις, και υστερα τα υπολοιπα...., και εκει δειχνει να τα πηγαινει καλα το HERE! Το μονο που σκεφτομαι για το HERE, ειναι πως οταν "ωριμασει" σαν προγραμμα θα παρει και αυτο την τιμη του, και παει ο τζαμπας! Αλλα αν θα αξιζει (θελω να πιστευω) γιατι οχι να το αγορασω αν με συμφερει!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

To traffic στο here maps (για android) δουλευει κανονικα ελλαδα? Δηλαδη αν βρει κινηση σου αλλαζει και την πορεια...?
Link to comment
Share on other sites

Εχθές χρειάστηκα GPS και άνοιξα το here. Δυο φορές πήγε να με στρίψει σε μονόδρομο και μια μου έλεγε ευθεία ενώ δεν πήγαινε....

 

Για πες μας σε ποιά σημεία έγινε αυτό. Θέλω να το κοιτάξω και σε άλλα προγράμματα με χάρτη Here για να δω τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Στην προτεινόμενη απο το google maps διαδρομή δε βλέπω διαφορές σε μονόδρομους με το Here. Σε ποιούς δρόμους σου είπε να πας ανάποδα;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το στριψε δεξια ενω ειναι μονοδρομος εδω και σαραντα χρονια μου το εχει κανει και εμενα στο Αργος,Ευτυχως που ξερω την πολη αρκετα καλα αλλα το συγκεκριμενο σημειο ειναι απο τα πιο κεντρικα δεν ειναι καποιο στενο που δεν ξερεις....
Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονίκη-βασ. όλγας στο ύψο της αναλήψεως. ήθελα να βγω κ. καραμανλή

Είναι εκεί που έχουν γίνει άνω κάτω οι δρόμοι (κλειστοί, μονόδρομοι κλπ) λόγω εργοταξίου του μετρό ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονίκη-βασ. όλγας στο ύψο της αναλήψεως. ήθελα να βγω κ. καραμανλή

 

Με επιλογή offline ή online χαρτες το δοκίμασες; Αν το δοκίμασες με offline χάρτες (που έχουμε και οι περισσότεροι), μπορείς να κάνεις και μια δοκιμή με online για σύγκριση;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είχα εγκαταστήσει παλιότερα μια έκδοση του sygic και με είχε εξυπηρετήσει αφάνταστα.Πριν λίγο καιρό μιας και χρειάστηκα gps αποφάσισα να το αγοράσω.

Πραγματικά όμως το έχω μετανιώσει όσο δεν πάει.Δεν ξέρω γιατί αλλά χάνει συνέχεια το σήμα και ειδικά αν κανείς το λάθος και σταματήσεις π.χ σε φανάρι κλπ δεν συνεχίζει μετά την πορεία με τίποτα.Μια απογοήτευση.Δεν νομίζω να φταίει η συσκευή (LG G3) αλλά δεν μπορώ να φανταστώ και τι άλλο μπορεί να φταίει.Μπορεί κάποιος που το έχει αγοράσει να μου πει την γνώμη του?

Link to comment
Share on other sites

Τρεξε το gps status, βγες με το home στην κεντρικη οθονη και τρεξε το sygic. To δοκιμασα στο lg l9ii που εχει σχετικα αδυναμο gps και κλειδωνει γρηγοροτερα και μετα δεν χανει σημα παρα μονο σε δρομους με συνεχομενα ψηλα κτιρια.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είχα εγκαταστήσει παλιότερα μια έκδοση του sygic και με είχε εξυπηρετήσει αφάνταστα.Πριν λίγο καιρό μιας και χρειάστηκα gps αποφάσισα να το αγοράσω.

Πραγματικά όμως το έχω μετανιώσει όσο δεν πάει.Δεν ξέρω γιατί αλλά χάνει συνέχεια το σήμα και ειδικά αν κανείς το λάθος και σταματήσεις π.χ σε φανάρι κλπ δεν συνεχίζει μετά την πορεία με τίποτα.Μια απογοήτευση.Δεν νομίζω να φταίει η συσκευή (LG G3) αλλά δεν μπορώ να φανταστώ και τι άλλο μπορεί να φταίει.Μπορεί κάποιος που το έχει αγοράσει να μου πει την γνώμη του?

Προφανώς και δεν φταίει η εφαρμογή.

Την έχω δοκιμάσει σε επώνυμα και κινέζικα κινητά και ποτέ δεν είχε πρόβλημα με το σήμα.

Αν έχεις σκαλισμένο κινητό με custom rom κλπ,.ψάξε μήπως κάτι έχει πειραχτεί στα system files.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είχα εγκαταστήσει παλιότερα μια έκδοση του sygic και με είχε εξυπηρετήσει αφάνταστα.Πριν λίγο καιρό μιας και χρειάστηκα gps αποφάσισα να το αγοράσω.

Πραγματικά όμως το έχω μετανιώσει όσο δεν πάει.Δεν ξέρω γιατί αλλά χάνει συνέχεια το σήμα και ειδικά αν κανείς το λάθος και σταματήσεις π.χ σε φανάρι κλπ δεν συνεχίζει μετά την πορεία με τίποτα.Μια απογοήτευση.Δεν νομίζω να φταίει η συσκευή (LG G3) αλλά δεν μπορώ να φανταστώ και τι άλλο μπορεί να φταίει.Μπορεί κάποιος που το έχει αγοράσει να μου πει την γνώμη του?

Εχουν αναφερθει αποσυνδεσεις του gps σε g3 και σε αλλα κινητα που εχουν λολιποπ... Ειναι bug της λολιποπ... Αν πας στο νημα του g3 θα το βρεις εχει αναφερθει απο χρηστες... Εγω με g3 βεβαια δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Σε Nexus 6 έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όπως και ο φίλος με το G3. Φυσικά το έχω αγορασμένο το Sygic, και μου το κάνει και με stock και με custom rom.

Με το Google Maps καμία αποσύνδεση.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...