Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλη η Ευρώπη+Ρωσία στα 20€ για SYGIC μέχρι 12/4.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όλη η Ευρώπη+Ρωσία στα 20€ για SYGIC μέχρι 12/4.

 

δηλαδη φιλε αν το αγορασουμε και κανω εγκατασταση σημερα μονο την Ελλαδα και μετα απο 2 μηνες τον χαρτη της Γαλλιας θα ειναι παλι free? η μονο ενα χαρτη μπορουμε? επισης μπαινω μεσα και λεει free ,πως το αγοραζουμε?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φιλε αν το αγορασουμε και κανω εγκατασταση σημερα μονο την Ελλαδα και μετα απο 2 μηνες τον χαρτη της Γαλλιας θα ειναι παλι free? η μονο ενα χαρτη μπορουμε? επισης μπαινω μεσα και λεει free ,πως το αγοραζουμε?

 

Από εδώ: https://www.sygic.com/gps-navigation/special-offer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω, μπορω να κατεβασω ολη την ευρωπη η ενα χαρτη στα 20 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, μπορω να κατεβασω ολη την ευρωπη η ενα χαρτη στα 20 ευρω?

Αφού γράφω πιο πάνω "ΟΛΗ" , τι σε μπερδεύει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγορασμένο το ναβιγκον και ελεύθερο το here. ψήνομαι για το sygic Τώρα που κάνει 20 ευρώ ..πιο πολύ για το hud που κοστίζει 9 ευρώ ...το έχει κανείς το hud? λέει τίποτα ?
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγορασμένο το ναβιγκον και ελεύθερο το here. ψήνομαι για το sygic Τώρα που κάνει 20 ευρώ ..πιο πολύ για το hud που κοστίζει 9 ευρώ ...το έχει κανείς το hud? λέει τίποτα ?

Ουσιαστικά μόνο το βράδυ μπορείς να το χρήσιμοποιησεις το hud. Και πάλι από βίντεο που έχω δει στο YouTube η στερέωση στο ταμπλό κλπ νομίζω δεν είναι ότι πιο εργονομικό. Αν ποτέ ψηνόμουν για κάτι παρόμοιο μάλλον προς το garmin hud θα πήγαινα αλλά δεν είναι φθηνό. 29 ευρώ για το πακετάκι ωστόσο είναι πολύ καλό value.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά μόνο το βράδυ μπορείς να το χρήσιμοποιησεις το hud. Και πάλι από βίντεο που έχω δει στο YouTube η στερέωση στο ταμπλό κλπ νομίζω δεν είναι ότι πιο εργονομικό. Αν ποτέ ψηνόμουν για κάτι παρόμοιο μάλλον προς το garmin hud θα πήγαινα αλλά δεν είναι φθηνό. 29 ευρώ για το πακετάκι ωστόσο είναι πολύ καλό value.

 

Τι σχέση έχει η εργονομία με την στερέωση στο ταμπλώ.

Παίρνεις ένα ειδικό pad και κολλάει πάνω το κινητό μια χαρά στο ταμπλώ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά μόνο το βράδυ μπορείς να το χρήσιμοποιησεις το hud. Και πάλι από βίντεο που έχω δει στο YouTube η στερέωση στο ταμπλό κλπ νομίζω δεν είναι ότι πιο εργονομικό. Αν ποτέ ψηνόμουν για κάτι παρόμοιο μάλλον προς το garmin hud θα πήγαινα αλλά δεν είναι φθηνό. 29 ευρώ για το πακετάκι ωστόσο είναι πολύ καλό value.

 

Τι σχέση έχει η εργονομία με την στερέωση στο ταμπλώ.

Παίρνεις ένα ειδικό pad και κολλάει πάνω το κινητό μια χαρά στο ταμπλώ.

Το hud μπορείς να το έχεις και την ημερα, απλά δεν θα αντανακλά στο παρμπρίζ αλλά θα φαίνεται κανονικά στην συσκευή (έχει επιλογή για mirror).

Link to comment
Share on other sites

Το hud μπορείς να το έχεις και την ημερα, απλά δεν θα αντανακλά στο παρμπρίζ αλλά θα φαίνεται κανονικά στην συσκευή (έχει επιλογή για mirror).

 

Μα σκοπός του HUD είναι να μη κοιτάς καθόλου τη συσκευή. Αν είναι να έχεις το HUD και να κοιτάς τη συσκευή βάλε καλύτερα την εφαρμογή την ίδια.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μέρα δεν έχει νόημα το HUD γιατί δεν θα φαίνεται.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μα σκοπός του HUD είναι να μη κοιτάς καθόλου τη συσκευή. Αν είναι να έχεις το HUD και να κοιτάς τη συσκευή βάλε καλύτερα την εφαρμογή την ίδια.

Νομίζω πως ο σκοπός του hud είναι να μην παίρνεις τα μάτια σου από τον δρόμο και γρήγορα να βλέπεις την πληροφορία που θελεις, να είναι δηλαδή απλό και ευανάγνωστο. Αν βάλεις το τηλέφωνο με hud πάνω στο ταμπλό θα έχεις καταφέρει μεγάλο ποσοστό της λειτουργικότητα του hud.

Μέρα δεν έχει νόημα το HUD γιατί δεν θα φαίνεται.

Το βλέπεις στην συσκευή. Εχει επιλογή αν θα το βλέπεις κανονικά ή αντεστραμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο σκοπός του hud είναι να μην παίρνεις τα μάτια σου από τον δρόμο και γρήγορα να βλέπεις την πληροφορία που θελεις, να είναι δηλαδή απλό και ευανάγνωστο. Αν βάλεις το τηλέφωνο με hud πάνω στο ταμπλό θα έχεις καταφέρει μεγάλο ποσοστό της λειτουργικότητα του hud.

 

Το βλέπεις στην συσκευή. Εχει επιλογή αν θα το βλέπεις κανονικά ή αντεστραμμένα.

 

Μα για να γίνεται αυτό που λες, να μην παίρνεις τα μάτια σου από το δρόμο, θα πρέπει η οθόνη του HUD να κατοπτρίζεται στο παρμπρίζ. Για να συμβεί αυτό, πρέπει να το βάλεις οριζόντια επάνω στο ταμπλό. Οπότε από τη στιγμή που το έχεις εκεί, δε μπορείς να δεις τη συσκευή, συνεπώς ούτε το HUD μέσα στη συσκευή. Άρα σε ηλιοφάνεια, δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικά. Εκτός αν εννοείς να βάλεις κανονικά τη συσκευή σε μια βάση και αντί να βλέπεις το ίδιο το Sygic, να έχεις ενεργό το HUD, το οποίο απλά είναι ανούσιο.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υφίσταται επιλογή για μέρα η νύχτα. Αν βάλεις το τηλέφωνο στο ταμπλό μεσημέρι καλοκαίρι στην Αθήνα, σε μια ώρα δεν θα έχεις τηλέφωνο αλλά ένα ρευστό πλαστικό.
Link to comment
Share on other sites

Ν

Το βλέπεις στην συσκευή. Εχει επιλογή αν θα το βλέπεις κανονικά ή αντεστραμμένα.

Κάτι έχεις μπερδέψει.

Το HUD δεν έχει φτιαχτεί για να το βλέπεις στην συσκευή. Μόνο στο τζάμι.

Για αυτό λέγεται Heads Up Display.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Η έκφραση Heads Up Display αναφέρεται στην κίνηση που κάνει ο αυχένας (πάνω-κάτω) προκειμένου να δει μια τον δρόμο και μια το ταμπλό του αυτοκινήτου (αν και έχει ξεκινήσει από τα αεροπλάνα). Επομένως, με το Head up display ο αυχένας είναι πάντα "up", δηλαδή παίρνει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται ο οδηγός/πιλότος χωρίς να χρειάζεται να κάνει "head down", κάτι που στα μαχητικά αεροσκάφη το χάσιμο των δευτερολέπτων (κλασμάτων των δευτερολέπτων για την ακρίβεια) μπορεί να αποβεί μοιραίο. Εξίσου μοιραίο μπορεί να είναι και για έναν οδηγό αυτοκινήτου το να κοιτάει μια τον δρόμο και μια το ταμπλό/κινητό/τάμπλετ, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μα για να γίνεται αυτό που λες, να μην παίρνεις τα μάτια σου από το δρόμο, θα πρέπει η οθόνη του HUD να κατοπτρίζεται στο παρμπρίζ. Για να συμβεί αυτό, πρέπει να το βάλεις οριζόντια επάνω στο ταμπλό. Οπότε από τη στιγμή που το έχεις εκεί, δε μπορείς να δεις τη συσκευή, συνεπώς ούτε το HUD μέσα στη συσκευή. Άρα σε ηλιοφάνεια, δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικά. Εκτός αν εννοείς να βάλεις κανονικά τη συσκευή σε μια βάση και αντί να βλέπεις το ίδιο το Sygic, να έχεις ενεργό το HUD, το οποίο απλά είναι ανούσιο.

Δεν λέω ότι είναι το ίδιο με το να κατοπτρίζεται στο παρμπρίζ. Απλά λέω ότι από το να έχεις την κανονική εφαρμογή πλοήγησης (πολλές πληροφορίες) και το τηλέφωνο στους αεραγωγους (κοίτα κάτω πάνω) είναι πιο εύκολη η πλοήγηση αν έχεις το hud και το τηλέφωνο σε βάση βεντούζα πχ στο παρμπρίζ.

 

 

Δεν νομίζω ότι υφίσταται επιλογή για μέρα η νύχτα. Αν βάλεις το τηλέφωνο στο ταμπλό μεσημέρι καλοκαίρι στην Αθήνα, σε μια ώρα δεν θα έχεις τηλέφωνο αλλά ένα ρευστό πλαστικό.

 

Δεν διαφωνώ Αλλά έχουμε και άλλες εποχές, όχι μόνο καλοκαίρι, έχουμε και κλιματισμό και όπως αναφέρω και πιο πάνω έχουν βγει και βάσεις βεντούζα στο παρμπρίζ. Κάτι θα ξέρουν και αυτοί.

Κάτι έχεις μπερδέψει.

Το HUD δεν έχει φτιαχτεί για να το βλέπεις στην συσκευή. Μόνο στο τζάμι.

Για αυτό λέγεται Heads Up Display.

Μπορεί όπως λες να τα μπέρδεψα, αλλά μάλλον μπερδεύτηκαν και αυτοί από sygic γιατί βάλανε διακόπτη για το αν οι οδηγίες θα προβάλλονται κανονικά και θα διαβάζονται από το τηλέφωνο ή σε κατοπτρισμό από το παρμπρίζ. Ή μήπως όχι;

Παιδιά, όλοι ξέρουμε πως πρέπει να λειτουργεί το hud. Το θέμα είναι πως το εκμεταλλευόμαστε την ημέρα. Μη μου πείτε ότι το hud είναι χρήσιμο μόνο τη νύχτα.... και τη ημέρα χρησιμότερος ο χάρτης .(άρα ας πάρω τα μάτια μου από τον δρόμο μέχρι τον αεραγωγό και να χαζέψω και λίγο παραπάνω στον χάρτη που είναι λίγο πιο δύσκολος στην ανάγνωση και έχει και αυτά τα τρισδιάστατα ωραία κτήρια);

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:offtopic:

Η έκφραση Heads Up Display αναφέρεται στην κίνηση που κάνει ο αυχένας (πάνω-κάτω) προκειμένου να δει μια τον δρόμο και μια το ταμπλό του αυτοκινήτου (αν και έχει ξεκινήσει από τα αεροπλάνα). Επομένως, με το Head up display ο αυχένας είναι πάντα "up", δηλαδή παίρνει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται ο οδηγός/πιλότος χωρίς να χρειάζεται να κάνει "head down", κάτι που στα μαχητικά αεροσκάφη το χάσιμο των δευτερολέπτων (κλασμάτων των δευτερολέπτων για την ακρίβεια) μπορεί να αποβεί μοιραίο. Εξίσου μοιραίο μπορεί να είναι και για έναν οδηγό αυτοκινήτου το να κοιτάει μια τον δρόμο και μια το ταμπλό/κινητό/τάμπλετ, κλπ.

Ευτυχώς που στα μαχητικά ξεπεράστηκε το θέμα της εμφάνισης της πληροφορίας την ημέρα (στο κράνος;) αλλιώς θα πετούσαν μόνο τη νύχτα....

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που στα μαχητικά ξεπεράστηκε το θέμα της εμφάνισης της πληροφορίας την ημέρα (στο κράνος;) αλλιώς θα πετούσαν μόνο τη νύχτα....

 

HUD στο κράνος έχουν μόνο τα 5ης γενιάς μαχητικά (π.χ. F-35 JSF) και κάποια πρόσφατα μοντέλα 4ης γενιάς. Όλα τα προηγούμενα έχουν το κλασσικό συμβατικό HUD και ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα δεν είχαν ποτέ στην πτήση κατα τη διάρκεια της μέρας. Μη λέμε και οτι να ναι...

Link to comment
Share on other sites

HUD στο κράνος έχουν μόνο τα 5ης γενιάς μαχητικά (π.χ. F-35 JSF) και κάποια πρόσφατα μοντέλα 4ης γενιάς. Όλα τα προηγούμενα έχουν το κλασσικό συμβατικό HUD και ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα δεν είχαν ποτέ στην πτήση κατα τη διάρκεια της μέρας. Μη λέμε και οτι να ναι...

Αστειευόμουν αλλά δεν εμφανίστηκαν οι φατσουλες οπότε λογικό που δεν το κατα ες.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε.

Το HUD με τις παρόν συνθήκες λειτουργεί ικανοποιητικά, μόνο την νύχτα και μόνο με τοποθέτηση του κινητού πάνω στο ταμπλό.

 

Δεν το θεωρώ πάντως και τόσο απαραίτητο χαρακτηριστικό ειδικά στην τιμή που πωλείται.

 

Τέλος μην ξεχνάμε ότι στο IGO προσφέρεται δωρεάν με απλή αλλαγή ενός σκιν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Vanas, αν θες να μας πεις ότι ΕΣΥ βολεύεσαι με κάτι τόσο λιτό όσο το περιβάλλον μιας τύπου HUD εφαρμογής δεκτόν. Μη κάνεις γενικεύσεις σε παρακαλώ όμως. Όπως μπορείς να έχεις το HUD με βεντούζα στο παρμπρίζ έτσι μπορείς και την απλή εφαρμογή. Και φυσικά δε χρειάζεται να παίρνεις συχνά τα μάτια από το δρόμο, διότι υπάρχουν οι φωνητικές οδηγίες. Απλά υπάρχουν ορισμένα σημεία που για μένα το να κοιτάξεις το χάρτη είναι απαραίτητο και η οδηγία δεν είναι πάντοτε πολύ σαφής. Οπότε προτιμώ να έχω τον χάρτη και να ρίχνω καμιά κλεφτή ματιά ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. Δεν είμαι ενάντια στο HUD, αλλά ημέρα δε χρησιμοποποιείται προς το παρόν η συγκεκριμένη εφαρμογή, μόινο το Garmin HUD όπως προείπα που είναι ακριβό.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Vanas, αν θες να μας πεις ότι ΕΣΥ βολεύεσαι με κάτι τόσο λιτό όσο το περιβάλλον μιας τύπου HUD εφαρμογής δεκτόν. Μη κάνεις γενικεύσεις σε παρακαλώ όμως. Όπως μπορείς να έχεις το HUD με βεντούζα στο παρμπρίζ έτσι μπορείς και την απλή εφαρμογή. Και φυσικά δε χρειάζεται να παίρνεις συχνά τα μάτια από το δρόμο, διότι υπάρχουν οι φωνητικές οδηγίες. Απλά υπάρχουν ορισμένα σημεία που για μένα το να κοιτάξεις το χάρτη είναι απαραίτητο και η οδηγία δεν είναι πάντοτε πολύ σαφής. Οπότε προτιμώ να έχω τον χάρτη και να ρίχνω καμιά κλεφτή ματιά ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. Δεν είμαι ενάντια στο HUD, αλλά ημέρα δε χρησιμοποποιείται προς το παρόν η συγκεκριμένη εφαρμογή, μόινο το Garmin HUD όπως προείπα που είναι ακριβό.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγχύζεσαι. ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ..... Δεν έκανα καμία γενίκευση. Τα επιχειρήματα σας αντέκρουσα. Ότι δεν θα αντανακλά στο παρμπρίζ - το βάζουμε σε κανονική λειτουργία και όχι mirror και ότι θα παίρνουμε τα μάτια μας από τον δρόμο - το βάζουμε ψηλά με βεντούζα. Την λιτή όψη του hud δεν τη σχεδίασα εγώ. Αν σε βολεύει την νύχτα, από άποψη πληροφοριών και λιτότητας δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην σε βολεύει την ημέρα. Δεν έχει μεγάλη διαφορά. Εγώ λοιπόν δεν βρίσκω μεγάλη διαφορά και θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω, εσύ πάλι ίσως όχι, αλλά για κάποιον άλλον όμως ποιός ξέρει;

Την απάντηση την ξέρει ο καθένας για τον εαυτό του πάντα.

Αλήθεια το Garmin hud πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως μιλάμε γι'αυτό!

Και θα παρακαλούσα να σταματήσουν οι όποιες αντιπαραθέσεις και εντάσεις ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...