Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε θυμάμαι αν φαίνεται στη λίστα, αλλά έστω ότι κάνεις στο νομό Αττικής πχ, ψάξιμο για την οδό "Παπαναστασίου". Έστω ότι υπάρχουν 4 οδοί με αυτό το όνομα. Αν εσύ ξέρεις ότι είναι κοντά στη Γλυφάδα για παράδειγμα, μπορείς να το δεις στο χάρτη(όπου θα σου εμφανίσει με πινέζες και τα 4 αποτελέσματα), όπου τα ονόματα των επιμέρους δήμων/περιοχών φαίνονται.

 

Και προσωπικά, το θεωρώ καλύτερο να το δω και στο χάρτη πριν ξεκινήσω να οδηγώ ώστε να το σιγουρευτώ.

 

Αυτο ακριβως, φαινονται στο χαρτη!

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ το θέμα με τις πολλαπλές οδούς, το λύνω σχεδόν πάντα με το να κοιτάω πόσο μακριά είναι η οδός που θέλω να πάω. Π.χ αν θέλω να πάω από Χολαργό Χαλάνδρι δεν θα επιλέξω την οδό που είναι 12 χλμ μακριά. Εντάξει δεν είναι πάντα σίγουρο ότι ξέρουμε την απόσταση αλλά το ποσοστό επιτυχίας είναι μεγάλο.
Link to comment
Share on other sites

Ως offline λύση είναι ημιτελές. Όταν δεν έχεις εύρεση διασταύρωσης και είσαι γενικώς byggy στην offline λειτουργία... Κι εγώ αυτό χρησιμοποιώ αυτή την περίοδο παρόλο που έχω πληρώσει το Sygic. Αλλά καθαρά offline είναι σε διαφορετική κλάση από άποψη features οι εφαρμογές.

 

Εύρεση διασταύρωσης δεν χρησιμοποίησα ποτέ και όσες φορές χρειάστηκε να ψάξω μια διεύθυνση δεν ήξερα την οδό της διασταύρωσης, όχι μόνο στο here. Και πραγμάτικά δεν ξέρω, αυτή την επιλογή την έχουν όλα τα προγράμματα πλοήγησης; Πάντως άλλο να έχει θέματα, που εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα, και άλλο το ημιτελές.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το βρίσκω ενδιαφέρον το here αλλά όντως ημιτελές.

Και λάθος δρομολόγηση (κραυγαλέα μάλιστα) μου έχει βγάλει και με λίγες σχετικά διαθέσιμες επιλογές είναι, αλλά ευελπιστώ ότι θα βελτιωθεί.

Μέχρι τότε δεν τολμώ να το συγκρίνω με κάποιο εμπορικό πρόγραμμα που κοστίζει χρήματα και κάνετε λάθος που τα συγκρίνετε..

Για δωρεάν πάντως είναι πολύ καλό.

Έχει μέλλον μπροστά του και με μεγάλη εταιρεία στις πλάτες του.

Ο εκθειασμός πάντως στην παρούσα φάση θεωρώ ότι είναι άλλη μια κλασική ελληνική υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πω ότι είναι καλό πρόγραμμα πλοήγησης. Διαφωνώ στον χαρακτηρισμό ημιτελές. Εγώ σαν ημιτελές θα χαρακτήριζα ένα πρόγραμμα που δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω, ένα πρόγραμμα μισοτελειωμένο (μισό όχι ολόκληρο). Πιστεύετε ότι είναι το χείρότερο όλων των εφαρμογών πλοήγησης;
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πω ότι είναι καλό πρόγραμμα πλοήγησης. Διαφωνώ στον χαρακτηρισμό ημιτελές. Εγώ σαν ημιτελές θα χαρακτήριζα ένα πρόγραμμα που δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω, ένα πρόγραμμα μισοτελειωμένο (μισό όχι ολόκληρο). Πιστεύετε ότι είναι το χείρότερο όλων των εφαρμογών πλοήγησης;

 

Ρε πασά μου, όταν λέμε ημιτελές, εννοούμε σε σχέση με τον ανταγωνισμό, που στην πλειοψηφία του είναι πληρωμένες εφαρμογές. Αν το δεις ως value for money, προφανώς είναι η νο1 επιλογή, μακράν. Αλλά ακόμη, δεν είναι μια ολοκληρωμένη πρόταση. Η ίδια η εταιρεία το ονομάζει BETA. Δεν ξέρω αν έχεις περιεργαστεί καθόλου άλλα προγράμματα πλοήγησης, όπως iGO,Sygic, TomTom, CoPilot, Route 66 να δεις τη διαφορά στην πληρότητα.

 

Επίσης, ότι αφορά την εύρεση διασταύρωσης, δεν είναι dealbreaker αλλά κάτι που καλό θα είναι να υλοποιηθεί. Λίγες φορές ακούς αντί για οδό και νούμερο "τάδε και τάδε γωνία; ). Μπορείς βέβαια να την ψάξεις και χειροκίνητα στο χάρτη. Αλλά αυτές οι ευκολίες είναι που χαρακτηρίζουν ένα "πλήρες" πρόγραμμα πλοήγησης.

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά, και συγνώμη για την επιμονή μου και το off topic, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ένα "value for money" να είναι "ημιτελές". Να είναι φτωχό, λιτό, προβληματικό λίγο, beta, ατελές και επειδή είναι δωρεάν value for money γίνεται. Και δεν είναι το μοναδικό τζάμπα.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πω ότι είναι καλό πρόγραμμα πλοήγησης. Διαφωνώ στον χαρακτηρισμό ημιτελές. Εγώ σαν ημιτελές θα χαρακτήριζα ένα πρόγραμμα που δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω, ένα πρόγραμμα μισοτελειωμένο (μισό όχι ολόκληρο). Πιστεύετε ότι είναι το χείρότερο όλων των εφαρμογών πλοήγησης;

 

Όταν του λείπουν λειτουργίες εγώ το λέω ημιτελές.Και του λείπουν αρκετές.

Ακόμα και οι δρομολογήσεις πάντως που βλέπω να πίνουν νερό κάποιοι, δεν τις βρίσκω καλές.

Μάλιστα όταν από Νίκαια προς Κορωπί μου βγάζει ΜΙΑ μόνο επιλογή όταν έχω επιλεγμένα τα πάντα, τότε κάτι δε πάει καλά.

Και δε δέχεται εύκολα επαναδρομολόγηση. Με το ζόρι αν στρίψω διαφορετικά να μην μου αλλάξει το δρομολόγιο, αλλά να προσπαθεί να με κάνει να κάνω κύκλο να πάω από εκεί που λέει, κι ενώ έχω ήδη καλύψει αρκετή διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά, και συγνώμη για την επιμονή μου και το off topic, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ένα "value for money" να είναι "ημιτελές". Να είναι φτωχό, λιτό, προβληματικό λίγο, beta, ατελές και επειδή είναι δωρεάν value for money γίνεται. Και δεν είναι το μοναδικό τζάμπα.....

 

Εντάξει, το πως το αποκαλεί ο καθένας είναι το θέμα; Το ζήτημα είναι ότι του λείπουν λειτουργίες, οπότε πες το ατελές, φτωχό, όπως θες, η ουσία είναι ίδια. ;)

 

Όταν του λείπουν λειτουργίες εγώ το λέω ημιτελές.Και του λείπουν αρκετές.

Ακόμα και οι δρομολογήσεις πάντως που βλέπω να πίνουν νερό κάποιοι, δεν τις βρίσκω καλές.

Μάλιστα όταν από Νίκαια προς Κορωπί μου βγάζει ΜΙΑ μόνο επιλογή όταν έχω επιλεγμένα τα πάντα, τότε κάτι δε πάει καλά.

Και δε δέχεται εύκολα επαναδρομολόγηση. Με το ζόρι αν στρίψω διαφορετικά να μην μου αλλάξει το δρομολόγιο, αλλά να προσπαθεί να με κάνει να κάνω κύκλο να πάω από εκεί που λέει, κι ενώ έχω ήδη καλύψει αρκετή διαδρομή.

 

Στράτο, εγώ σε επαρχία που το έχω δοκιμάσει, μου έχει βγάλει πολύ καλές δρομολογήσεις μέχρι στιγμής. Η αναδρομολόγηση όντως είναι πεισματάρικη ορισμένες φορές. Και σε ένα έκτακτο ταξίδι που αναγκάστηκα να κάνω από Λιτόχωρο στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης πάλι μια χαρά με πήγε από τη βέλτιστη διαδρομή(περιφερειακό Θεσ/νίκης), ενώ άλλα για παράδειγμα ήθελαν να με βάλουν να διασχίσω όλη τη Θεσ/νίκη.

 

Αυτό που λες για το πλήθος των δρομολογήσεων, έχω παρατηρήσει κάτι. Όταν μια διαδρομή είναι πολύ πιο σύντομη από τις υπόλοιπες εναλλακτικές, έχω την εντύπωση ότι δεν τις εμφανίζει καν. Παράδειγμα:

 

Θέλω από Κατερίνη να πάω Ιωάννινα. Αν έχω ενεργές τις 3 βασικές επιλογές της συγκεκριμένης διαδρομής (Αυτοκινητόδρομο, τούνελ, διόδια), μου βγάζει μόνο μια πρόταση, την κλασσική από Εγνατία οδο, που είναι περίπου 2 φορές πιο γρήγορη από οποιαδήποτε άλλη. Αν όμως του πω δε θέλω διόδια, τότε μου βγάζει 3 προτεινόμενες, που είναι σχετικά κοντά μεταξύ τους, από άποψη χρόνου.

 

Εν τέλει και κατά τη γνώμη μου, για δωρεάν είναι πολύ καλό, αλλά ως εκεί. Σε σχέση με επι πληρωμή ανταγωνισμό υστερεί αρκετά. (από άποψη επιλογών και παραμετροποίησης)

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Όταν του λείπουν λειτουργίες εγώ το λέω ημιτελές.Και του λείπουν αρκετές.

Ακόμα και οι δρομολογήσεις πάντως που βλέπω να πίνουν νερό κάποιοι, δεν τις βρίσκω καλές.

Μάλιστα όταν από Νίκαια προς Κορωπί μου βγάζει ΜΙΑ μόνο επιλογή όταν έχω επιλεγμένα τα πάντα, τότε κάτι δε πάει καλά.

Και δε δέχεται εύκολα επαναδρομολόγηση. Με το ζόρι αν στρίψω διαφορετικά να μην μου αλλάξει το δρομολόγιο, αλλά να προσπαθεί να με κάνει να κάνω κύκλο να πάω από εκεί που λέει, κι ενώ έχω ήδη καλύψει αρκετή διαδρομή.

 

Τότε δυστυχώς μόνο μία εφαρμογή δεν θα είναι ημιτελής.... Αυτή που θα έχει όλες τις λειτουργίες.

Πάντως όσον αφορά στο τελευταίο μου το έχει κάνει και μένα μια φορά αλλά το έχω παρατηρήσει αρκετά και στο sygic.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δυστυχώς μόνο μία εφαρμογή δεν θα είναι ημιτελής.... Αυτή που θα έχει όλες τις λειτουργίες.

Πάντως όσον αφορά στο τελευταίο μου το έχει κάνει και μένα μια φορά αλλά το έχω παρατηρήσει αρκετά και στο sygic.

 

H αλήθεια είναι ότι υπάρχει η πλήρης εφαρμογή πλοήγησης και λέγεται iGO. Αλλά θέλει πολύ μανούρα κατά τη γνώμη μου για να το στήσεις, και να τη φέρεις στα μέτρα σου. Αλλά αν το κάνεις, είναι ότι πιο πλήρες υπάρχει στο χώρο, χωρίς καμιά έλλειψη. (μέχρι και φωνητική ανακοίνωση της τιμής των διοδίων που έχεις μπροστά σου μπορείς να βάλεις).

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το πως το αποκαλεί ο καθένας είναι το θέμα; Το ζήτημα είναι ότι του λείπουν λειτουργίες, οπότε πες το ατελές, φτωχό, όπως θες, η ουσία είναι ίδια. ;)

 

 

 

Στράτο, εγώ σε επαρχία που το έχω δοκιμάσει, μου έχει βγάλει πολύ καλές δρομολογήσεις μέχρι στιγμής. Η αναδρομολόγηση όντως είναι πεισματάρικη ορισμένες φορές. Και σε ένα έκτακτο ταξίδι που αναγκάστηκα να κάνω από Λιτόχωρο στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης πάλι μια χαρά με πήγε από τη βέλτιστη διαδρομή, ενώ άλλα για παράδειγμα ήθελαν να με βάλουν να διασχίσω όλη τη Θεσ/νίκη.

 

 

Εν τέλει και κατά τη γνώμη μου, για δωρεάν είναι πολύ καλό, αλλά ως εκεί. Σε σχέση με επι πληρωμή ανταγωνισμό υστερεί αρκετά.

 

Φίλε συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα.

Κι εγώ μέσα στο Κορωπί που το δοκίμασα με πήγε ακριβώς, αλλά μόνο με μία επιλογή ενώ υπήρχαν ξεκάθαρα 2.

Τώρα όμως μία επιλογή Νίκαια-Κορωπί ενώ υπάρχουν 4-5 είναι κουλό.

Οι 2 κύριες μάλιστα (Ατιική οδός ή παραλιακή) είναι πασίγνωστες επιλογές.

Επιμένει να μου δείχνει μόνο την Αττική οδό. Μάλιστα αφαίρεσα τα motorways και ανεβαίνουν οι επιλογές σε 3, αλλά και πάλι την παραλιακή δε γουστάρει να την εμφανίσει!

Αφαιρώ τα διόδια, τίποτα.... με πάει μέσα από κέντρο Αθήνας!

Και με τα πόδια να επιλέξω την διαδρομή, πάλι μία επιλογή δίνει....

Όποιος είναι από Αττική καταλαβαίνει τι λέω.

Το θεωρώ απαράδεκτο και είναι!

Link to comment
Share on other sites

Τα features έχουν παει πίσω σε σχέση με αυτά που υπήρχαν παλιότερα λόγω windows phone. Αν και πιστεύω οτι γενικότερα στοχεύουν σε μια πιο απλή και λιτή εφαρμογή. Κάντε λίγη υπομονή όσον αφορά νέα features.Το πιο σημαντικό για εμένα είναι το route sync
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, να ακούμε λίγο και τις άλλες απόψεις, γιατί μερικοί το είχατε παρακανει και είχατε βγάλει το Here καλύτερο από εμπορικές εφαρμογές που είναι στην αγορά χρόνια και με πολλές παραπάνω δυνατότητες.

Κάποιες φορές καλό είναι να μην γράφονται τόσες υπερβολές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εχω το smart 4 max της vodafone κανω εγκατασταση το here και ενω μου δειχνει το στιγμα μου κανονικα και το σημειο που θελω να παω (βρισκει δηλαδη τη διευθυνση ) δε μου εμφανιζει τον χαρτη. τα σημεια τα δεινχει σε λευκη οθονη. οταν παω να κατεβασω χαρτη μου λεει οτι δε μπορω

τι λαθος μπορει να εχω κανει ;

Link to comment
Share on other sites

καλως η κακως εχω το sygic και το εχω συνηθησει,ειναι και ευκολο στον χειρισμο.

το προβλημα μου ειναι οτι χαρτες δεν εχει αρκετους χωματοδρομους κτλ.

μπορω να βαλω αλλους χαρτες,εκτος απο αυτους που κατεβαζει το πρόγραμμα?

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

εχω το smart 4 max της vodafone κανω εγκατασταση το here και ενω μου δειχνει το στιγμα μου κανονικα και το σημειο που θελω να παω (βρισκει δηλαδη τη διευθυνση ) δε μου εμφανιζει τον χαρτη. τα σημεια τα δεινχει σε λευκη οθονη. οταν παω να κατεβασω χαρτη μου λεει οτι δε μπορω

τι λαθος μπορει να εχω κανει ;

Χάρτη Ελλάδα κατέβασες;; ξανά πέρασε το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

καλως η κακως εχω το sygic και το εχω συνηθησει,ειναι και ευκολο στον χειρισμο.

το προβλημα μου ειναι οτι χαρτες δεν εχει αρκετους χωματοδρομους κτλ.

μπορω να βαλω αλλους χαρτες,εκτος απο αυτους που κατεβαζει το πρόγραμμα?

Υπάρχουν για το Sygic μόνο ως εναλλακτικοί οι χάρτες του Sygic Trucks, αλλά δεν νομίζω να έχει παραπάνω χωματόδρομους.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χάρτη Ελλάδα κατέβασες;; ξανά πέρασε το πρόγραμμα.

 

το εχω περασει παλι και παλι το ιδιο μου κανει. χαρτες δε μου δινει επιλογη να κατεβασω.

Link to comment
Share on other sites

το εχω περασει παλι και παλι το ιδιο μου κανει. χαρτες δε μου δινει επιλογη να κατεβασω.

Μήπως δεν χωράνε τα 300+MB χάρτη στην κάρτα μνήμης σου;

Link to comment
Share on other sites

εχω το smart 4 max της vodafone κανω εγκατασταση το here και ενω μου δειχνει το στιγμα μου κανονικα και το σημειο που θελω να παω (βρισκει δηλαδη τη διευθυνση ) δε μου εμφανιζει τον χαρτη. τα σημεια τα δεινχει σε λευκη οθονη. οταν παω να κατεβασω χαρτη μου λεει οτι δε μπορω

τι λαθος μπορει να εχω κανει ;

 

Ακριβως το ιδιο συμβαινει και σε ενα dual sim Huawei P6. Νομιζω ειναι θεμα της ROM του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν για το Sygic μόνο ως εναλλακτικοί οι χάρτες του Sygic Trucks, αλλά δεν νομίζω να έχει παραπάνω χωματόδρομους.

 

τοτε δυστυχώς θα πρεπει να ρυθμίσω καλα το navitel που οι χαρτες του ειναι ενταξει.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Τα features έχουν παει πίσω σε σχέση με αυτά που υπήρχαν παλιότερα λόγω windows phone. Αν και πιστεύω οτι γενικότερα στοχεύουν σε μια πιο απλή και λιτή εφαρμογή. Κάντε λίγη υπομονή όσον αφορά νέα features.Το πιο σημαντικό για εμένα είναι το route sync

 

Route sync τι εννοείς; Ότι συγχρονίζει τα favorites? Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό. Κι άλλες εφαρμογές έχουν cloud sync.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τοτε δυστυχώς θα πρεπει να ρυθμίσω καλα το navitel που οι χαρτες του ειναι ενταξει.

 

Στο navitel έχει ζήτημα η ελληνική φωνητική καθοδήγηση. Είχα δει κάπου ότι υπήρχε οδηγός για τη διόρθωση των προβλημάτων.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...