Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δοκιμασε το myroutes. Το δοκιμασα πριν λιγες ημερες και σου βγαζει ακριβως τη διαδρομη πανω σε google map, σου δινει πληροφοριες για την αποσταση που εκανες, μεγιστη ταχυτητα, μεση ταχυτητα κ.τ.λ.

Με την ευκαιρια προτεινω να δοκιμασετε την εφαρμογη wallpaper wizardrii. Επιτελους μπορω να βαλω wallpaper στο galaxy χωρις να κανει crop ή scroll!!! :D

 

και το my tracks επισης πολυ καλο...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το myroutes. Το δοκιμασα πριν λιγες ημερες και σου βγαζει ακριβως τη διαδρομη πανω σε google map, σου δινει πληροφοριες για την αποσταση που εκανες, μεγιστη ταχυτητα, μεση ταχυτητα κ.τ.λ.

Με την ευκαιρια προτεινω να δοκιμασετε την εφαρμογη wallpaper wizardrii. Επιτελους μπορω να βαλω wallpaper στο galaxy χωρις να κανει crop ή scroll!!! :D

 

 

Sportypal for ever... το χρησιμοποιω ενα μηνα τωρα και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος... (εννοειται πως καταγραφει και την διαδρομη που κανεις και την βλεπεις στο κινητο μεσω των google maps)

https://market.android.com/details?id=com.sportypalpro

Link to comment
Share on other sites

Καρδιές, θερμίδες βλέπει?

Αν ναί, προφανώς έχεις αγοράζει το "ζωναράκι" ???

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Ενα tracking πρόγραμμα που να ανεβάζει την διαδρομή στο facebook?
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ενα tracking πρόγραμμα που να ανεβάζει την διαδρομή στο facebook?

 

Ολα αυτα που είδες το κάνουν...........

Νομίζω. Είδα σχετικά options στα site τους

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μου προτεινετε μια εφαρμογη με οποιο οταν ξεκλειδωνω το τηλεφωνο να εμφανιζεται η αρχικη οθονη και οχι η οθονη η οποια υπηρχε πριν κλειδωθει.

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Για ένα δολλάριο αξίζει το seekdroid.

 

Δοκιμασμένο!

 

Δεν μπορω με τιποτα να το αγορασω. Απο που?

εχω market enebler αλλα δεν μπορω να βαλω "ελλάδα" στο μαρκετ

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω με τιποτα να το αγορασω. Απο που?

εχω market enebler αλλα δεν μπορω να βαλω "ελλάδα" στο μαρκετ

 

Πρέπει πρώτα να περάσεις την κάρτα σου στο Google checkout και μετά θα μπορείς να κάνεις την αγορά κανονικά.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Βεββαια μπορεις να βαλεις μια καρτα sim απο το εξωτερικο που εχει market και να κανεις την αγορα σου ετσι.

 

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα βαλω ασχετα στοιχεία διευθηνσης? δεν παιρνει ελληνικά στοιχεία!

Φτιάχνεις το λογαριασμό στο Google Checkout από PC και βάζεις ελληνικά στοιχεία.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Yeap αυτο ελεγα. Ωστε λειτουργει και για εφαρμογες συστηματος ε? Καλο!

Επισης μπορεις να αλλαξεις και το εικονιδιο της εφαρμογης (αν και θα το ειδες, το λεω για οσους ενδιαφερονται), πραγμα που σημαινει πως μπορεις να κανεις καποια "περιεργη" εφαρμογη εντελως stealth για τα αδιακριτα ματια ;)

 

NAI το κανει και αυτο! :D

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Από το πιο παλιό τηλέφωνο που είχα ποτέ στα χέρια μου υπήρχε η δυνατότητα (εντάξει εκτός από ένα ericsson που έφερε η TELESTET όταν ήρθε η κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα) για αναφορά παράδοσης μηνυμάτων.

 

Αγόρασα το ZTE blade και του έχω περάσει froyo 2.2.

Πάραυτα η προφανής απλή αυτή απαίτηση (δηλ να με ειδοποιεί το τηλ όταν ο παραλήπτης λάβει το μήνυμα πχ εφόσον είχε το τηλ του κλειστό) δεν υπάρχει.

 

Δεν είναι ΗΛΙΘΙΟ σε ένα λειτουργικό σύστημα γι ακινητά τηλέφωνα να απουσιάζουν τα στοιχειώδη?

Κάποιος μου είπε να εγκαταστήσω το handcent sms.

Το εγκατέστησα και το θεωρώ άθλιο πρόγραμμα με ένα κάρο άχρηστες επιλογές για χρώματα και γραμματοσειρές χωρίς ουσιώδης επιλογές.

 

- Για παράδειγμα θέλω ειδοποίηση κατά την παραλαβή αλλά όχι κατα την αποστολή.

- Θέλω οι συζητήσεις να μην φαίνονται σαν διάλογος αλλά σαν κανονική χρονολογική λίστα μηνυμάτων όπως στο παλιό μου τηλ.

- Θέλω στον τίτλο της συζήτησης εκτός από το όνομα της επαφής να εμφανίζει και το τηλέφωνο από το οποίο έστειλε το μήνυμα και να μη πρέπει να πατάω στις λεπτομέρειες να μάθω τα απλά.

Κοινώς μιλάω για απλά πράγματα που υπάρχουν στα άλλα τηλέφωνα απ το 1821 και φαίνεται να απουσιάζουν από ένα super duper λειτουργικό.

 

Τέλος θέλω να σημειώσω το εξής. Στις οδηγίες χρήσης του handcent λέει να απενεργοποιήσουμε τα Notifications από το στανταρ πρόγραμμα sms του android γιατί αλλιώς έρχονται διπλά.

Σωστό μεν αλλά αν έχει κανείς περασμένο κάποιο πρόγραμμα διαχείρισης blacklist σε κλήσεις και μηνύματα όπως πχ το "blacklist" τότε το handcent το αγνοεί παντελώς και δίνει κανονικά Notifications.

 

Γενικά το μόνο που θα θελα είναι να χρησιμοποιώ την android εφαρμογή (στέλνω greeklish δε με νοιάζει για τα 160) αλλά να έχω ειδοποίηση στα delivery reports. Γίνεται ρε παιδιά ή πρέπει να πα να πάρω ericsson T28?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις wind; Το ρωτάω γιατί κι εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με το συγκεκριμένο θέμα στο defy και όσο κι αν το έψαξα δυστυχώς λύση δεν υπάρχει, το android στέλνει αναφορά στα sms όταν παραδίνεται στο κέντρο μηνυματων και όχι στο παραλήπτη. Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα αλλά λύση δεν υπάρχει δυστυχώς. Αλλά σε δοκιμές που έκανα με voda/cote η αναφορά δείχνει να δουλεύει κανονικά γενικά ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα απλά κάποιες συσκευές δε το έχουν, το πρόβλημα είναι διαπιστωμένο χρόνια αν δεις και εδώ αλλά δεν έχει επιλυθεί http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=2305 .

Όντως κινητό δεκαετίας και στέλνει κανονικά αναφορά αλλά όχι τα σύγχρονα android. Το go sms από οτι εχω δει έχει λίστες όπως τις θες δηλαδή εισερχόμενα, εξερχομενα κλπ σαν τα απλά τηλέφωνα αλλά από αναφορά άστα να πάνε, λέει πάντα ότι παραδόθηκε κλειστο-ανοιχτο να το εχει ο άλλος

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις wind; Το ρωτάω γιατί κι εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με το συγκεκριμένο θέμα στο defy και όσο κι αν το έψαξα δυστυχώς λύση δεν υπάρχει, το android στέλνει αναφορά στα sms όταν παραδίνεται στο κέντρο μηνυματων και όχι στο παραλήπτη. Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα αλλά λύση δεν υπάρχει δυστυχώς. Αλλά σε δοκιμές που έκανα με voda/cote η αναφορά δείχνει να δουλεύει κανονικά γενικά ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα απλά κάποιες συσκευές δε το έχουν, το πρόβλημα είναι διαπιστωμένο χρόνια αν δεις και εδώ αλλά δεν έχει επιλυθεί http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=2305 .

Όντως κινητό δεκαετίας και στέλνει κανονικά αναφορά αλλά όχι τα σύγχρονα android. Το go sms από οτι εχω δει έχει λίστες όπως τις θες δηλαδή εισερχόμενα, εξερχομενα κλπ σαν τα απλά τηλέφωνα αλλά από αναφορά άστα να πάνε, λέει πάντα ότι παραδόθηκε κλειστο-ανοιχτο να το εχει ο άλλος

 

Όχι φίλε μου vodafone έχω. Δουλεύει η αναφορά αλλά ως εξής.

Στέλνεις πχ ένα μήνυμα με την εφαρμογή SMS του android. Μετά πρέπει να μπείς να πατήσεις παρατεταμένα στο μήνυμα και να διαλέξεις την επιλογή view report. Αν λέει Pending σημαίνει στάλθηκε αλλά δε παραδόθηκε, αν λέει received σημαίνει παραδόθηκε.

 

Αν μπορούσαμε τώρα να χουμε και μια ειδοποίηση όταν αλλάζει το status σε Received..

 

Βρήκα επίσης τα παρακάτω για αναφορά παράδοσης.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς?

 

--------------

Συνδρομητές Vodafone: προσθέτετε στην αρχή του μηνύματος *# (αστερίσκο, δίεση)

Συνδρομητές Cosmote: προσθέτετε στην αρχή του μηνύματος *0# (αστερίσκο, μηδέν, δίεση)

Συνδρομητές Wind: προσθέτετε στην αρχή του μηνύματος *NOT# (αστερίσκο, ΝΟΤ, δίεση)

Συνδρομητές Q: προσθέτετε στην αρχή του μηνύματος ! (θαυμαστικό)

------------------

 

Σε λίγο οι οδηγίες θυα είναι ως εξής:

Για να μάθετε για αναφορά παράδοσης του sms σας καλέστε την υπηρεσία ειδοποίησης μηνυμάτων στο 1234...

 

"Καλως ορίσατε στην υπηρεσία αναφοράς παράδοσης της vodafone..τώωρα η vodafone σας δίνει τη δυνατότητα...

για να μάθετε αν στάλθηκε πατήστε το 1 γι ανα μάθετε αν παραδόθηκε το 2, για βοήθεια το 3, για αυτοκτονία το 4, για αυτοκαταστροφή το 5..."

"Είστε σίγουρος ότι θέλετε να μάθετε αν παραδόθηκε το μήνυμα "Γειά σου Αλέξη..ο κ... σου να φέξει" στο "έξι ενιά επτά επτά τρία..." αν ναί πατήστε * αν όχι πατήστε # αν ίσως πατήστε ! αν αργότερα πατήστε @, αν δεν έχετε λεφτά και θέλετε να συνδεθείτε με τραπεζικό υπάλληλο πατήστε $"...

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Το Cosmote Info είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα!

 

Το Cosmote TopApps δεν λειτουργεί όμως. Το έχω κατεβάσει από το market αλλά δεν δείχνει κάποιες εφαρμογές

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Το Cosmote Info είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα!

 

Το Cosmote info ειναι πολυ καλο πραγματι. Αν βαλει και auto refresh τοτε το προγραμα θα ειναι κορυφη.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου vodafone έχω. Δουλεύει η αναφορά αλλά ως εξής.

Στέλνεις πχ ένα μήνυμα με την εφαρμογή SMS του android. Μετά πρέπει να μπείς να πατήσεις παρατεταμένα στο μήνυμα και να διαλέξεις την επιλογή view report. Αν λέει Pending σημαίνει στάλθηκε αλλά δε παραδόθηκε, αν λέει received σημαίνει παραδόθηκε.

 

Αν μπορούσαμε τώρα να χουμε και μια ειδοποίηση όταν αλλάζει το status σε Received..

 

Βρήκα επίσης τα παρακάτω για αναφορά παράδοσης.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς?

 

--------------

Συνδρομητές Vodafone: προσθέτετε στην αρχή του μηνύματος *# (αστερίσκο, δίεση)

Συνδρομητές Cosmote: προσθέτετε στην αρχή του μηνύματος *0# (αστερίσκο, μηδέν, δίεση)

Συνδρομητές Wind: προσθέτετε στην αρχή του μηνύματος *NOT# (αστερίσκο, ΝΟΤ, δίεση)

Συνδρομητές Q: προσθέτετε στην αρχή του μηνύματος ! (θαυμαστικό)

------------------

 

Σε λίγο οι οδηγίες θυα είναι ως εξής:

Για να μάθετε για αναφορά παράδοσης του sms σας καλέστε την υπηρεσία ειδοποίησης μηνυμάτων στο 1234...

 

"Καλως ορίσατε στην υπηρεσία αναφοράς παράδοσης της vodafone..τώωρα η vodafone σας δίνει τη δυνατότητα...

για να μάθετε αν στάλθηκε πατήστε το 1 γι ανα μάθετε αν παραδόθηκε το 2, για βοήθεια το 3, για αυτοκτονία το 4, για αυτοκαταστροφή το 5..."

"Είστε σίγουρος ότι θέλετε να μάθετε αν παραδόθηκε το μήνυμα "Γειά σου Αλέξη..ο κ... σου να φέξει" στο "έξι ενιά επτά επτά τρία..." αν ναί πατήστε * αν όχι πατήστε # αν ίσως πατήστε ! αν αργότερα πατήστε @, αν δεν έχετε λεφτά και θέλετε να συνδεθείτε με τραπεζικό υπάλληλο πατήστε $"...

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα εταιρίας, πάντως εγώ με Χ8 και Cosmote, από το Handset SMS πήγα Ρυθμίσεις > Ρυθμίσες Λήψης > Ενεργοποίησα τις "Αναφορές παράδοσης" και όλα είναι ΟΚ. Όταν λαμβάνει κάποιος sms που του έχω στείλει με ειδοποιεί. Μου φαίνεται πολύ κουφό να μη συμβαίνει το ίδιο σε όλες τις εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ψαχνω μια εφαρμογη η οποια να σου δειχνει τη διαρκεια κλησεων και τα υπολοιπα σμσ που σου εχουν μεινει απο το προγραμμα που εχεις!

Εχω δοκιμασει πολλα, αλλα σε όλα υπολογισει οτι κλησεις υπαρχουν στο ιστορικο κλησεων (Δηλαδη αν εσυ θες του τελευταιου μηνα και εχεις στο ιστορικο κλησεις πολλων μηνων τα υπολογιζει και αυτα )

εγω θελω αν γινεται να υπολογιζει μονο του τελευταιου μηνα !

Αν ξερει καποιος κατι ας με βοηθησει !

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το DroidStats. Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Αυτο το εχω δοκιμασει αλλα σημερα που αλλαξε ο μηνας π.χ. επρεπε να λεει τα δωρεαν λεπτα χωρις καμια χρεωση και αυτο μου ελεγε οτι εχω κανει 10 λεπτα ! Και απο σμσ μου τα αφαιρει ολα απο αυτα που εχω στα εισερχομενα !

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και το έχω από την πρώτη εβδομάδα που πήρα το κινητό.

Όταν αλλάζει ο μήνας τιμολόγησης (εμένα πχ είναι στις 26 κάθε μηνός) μηδενίζονται αυτόματα οι μετρητές.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου vodafone έχω. Δουλεύει η αναφορά αλλά ως εξής.

Στέλνεις πχ ένα μήνυμα με την εφαρμογή SMS του android. Μετά πρέπει να μπείς να πατήσεις παρατεταμένα στο μήνυμα και να διαλέξεις την επιλογή view report. Αν λέει Pending σημαίνει στάλθηκε αλλά δε παραδόθηκε, αν λέει received σημαίνει παραδόθηκε.

 

Γιατι δεν δοκιμαζεις το Go sms;Πιστευω θα σε καλυψει.

Επισης δεν στελνει αναφορα παραδοσης οπως ειπε ενας φιλος πιο πριν ακομα κι οταν το κινητο του παραληπτη ειναι κλειστο.Για μενα ειναι το καλυτερο.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...