Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Sygic παιρνει 3 διαφορετικους χαρτες , Της Navteq (παρα πολυ καλος) , teleatlas (αθλιος) και CitNavigreece (κορυφαιος)

To copilot έχει teleatlas πολύ παλιό 2/2009 και το ndrive έχει Ελλάδας navteq 6 2010 & eastern europe με τη Ελλάδα μέσα της teleatlas 12/2009

Συνοψίζοντας με τους χάρτες λοιπό έχουμε:

 

Sygic Mobile Maps 10 : Navteq , Tele Atlas & CitNavigreece

CoPilot Live 8 : Tele Atlas 2009.02 (Εγώ πάντως έχω Navteq 2009.03)

NDrive 10: Navteq 2010.06 & Tele Atlas 2009.12

NAVIGON : Navteq 2010.?

MotoNav : Tele Atlas 2010.06 & Navteq 2010.07

Destinator 9 : Navteq 200?.? (Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει)

 

Στο Sygic εγώ έχω αυτόν τον χάρτη: (Greece_CI_MM10 έκδοση 7.80 GRC:2010.08) Ελλάδα-Κύπρος, ξέρουμε ποιάς εταιρείας είναι? Navteq , Tele Atlas ή CitNavigreece ?

Για εμένα πάντως είναι ο καλύτερος από όλους.

Edited by kostasmail
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το igo σε galaxy γιατι φαίνεται μονο στο 1/4 της οθονης ?

σε wm αλλαζαμε κατι ρυθμισεις σε αρχειο txt

σε android ισχυει το ιδιο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το igo σε galaxy γιατι φαίνεται μονο στο 1/4 της οθονης ?

Από ότι έμαθα για μεγάλες οθόνες iGO MotoNav 800x480 ή 854x480 όχι iGO My way

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας με τους χάρτες λοιπό έχουμε:

 

Sygic Mobile Maps 10 : Navteq , Tele Atlas & CitNavigreece

CoPilot Live 8 : Tele Atlas 2009.02 (Εγώ πάντως έχω Navteq 2009.03)

NDrive 10: Navteq 2010.06 & Tele Atlas 2009.12

NAVIGON : Navteq 2010.?

MotoNav : Tele Atlas 2010.06 & Navteq 2010.07

Destinator 9 : Navteq 200?.? (Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει)

 

Στο Sygic εγώ έχω αυτόν τον χάρτη: (Greece_CI_MM10 έκδοση 7.80 GRC:2010.08) Ελλάδα-Κύπρος, ξέρουμε ποιάς εταιρείας είναι? Navteq , Tele Atlas ή CitNavigreece ?

Για εμένα πάντως είναι ο καλύτερος από όλους.

 

 

Το destinator9 έχει χάρτη Ngi 12.2009

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως να περάσω τα αγαπημένα και λοιπά pois που έχω στο MLS Destinator του Samsung Galaxy S; Τα αγαπημένα μου τα έχω σε μορφές Google Earth, Destinator 7 (dat & cab) και Nokia maps pois, ή σε οποιοδήποτε άλλο γνωστό format, καθώς χρησιμοποιώ το πρόγραμμα GPS Babel που τα μετατρέπει σε οποιοδήποτε γνωστό τύπο αγαπημένων εκτός από Destinator 9 :(
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το iGo αλλα και η γλωσσα και η φωνη ειναι στα αγγλικα, ελληνικα εχει;

το καλυτερο προγραμμα ποιο ειναι; εννοειται να υποστηριζει πληρως ελληνικα

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Πού μπορώ να βρω το Destinator για Android? Ελλάδα δεν υπάρχει :(

 

και εγω αυτο ψαχνω, αν ξερει καποιος ας ενημερωσει

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω τρεις ερωτησεις για χρηστες της εφαρμογης NDrive.

1. Στις ρυθμισεις για GPS εχει την επιλογη coordinates a.DMS,b.DDD,c.DMM. Τι ακριβως ειναι αυτο και τι να επιλεξω;

2. Υπαρχει ελληνικη φωνη καπου για τις οδηγιες στον δρομο? Εχω μονο αγγλικο voice

3.Μια γενικη ερωτηση. Οταν ανοιγω οποιαδηποτε εφαρμογη με GPS ακομα και το NDrive μου ανοιγει το 3g και μετα δεν κλεινει με τιποτα. Πρεπει να κανω reboot. Εβαλα το apndroid για να κλεινω το 3g αλλα υπαρχει κατι στις ρυθμισεις που να απαγορευει το 3g να ανοιγει οταν χρησιμοποιω το GPS?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω τρεις ερωτησεις για χρηστες της εφαρμογης NDrive.

1. Στις ρυθμισεις για GPS εχει την επιλογη coordinates a.DMS,b.DDD,c.DMM. Τι ακριβως ειναι αυτο και τι να επιλεξω;

2. Υπαρχει ελληνικη φωνη καπου για τις οδηγιες στον δρομο? Εχω μονο αγγλικο voice

3.Μια γενικη ερωτηση. Οταν ανοιγω οποιαδηποτε εφαρμογη με GPS ακομα και το NDrive μου ανοιγει το 3g και μετα δεν κλεινει με τιποτα. Πρεπει να κανω reboot. Εβαλα το apndroid για να κλεινω το 3g αλλα υπαρχει κατι στις ρυθμισεις που να απαγορευει το 3g να ανοιγει οταν χρησιμοποιω το GPS?

 

1. Εγώ το έχω στο DDD (δηλαδή δε το εχω πειράζει) και δε εχω καποιο προβλημα, αλλά όντως δεν ξέρω τι σημαίνουν και ποιο είναι το προτινόμενο.

2. Εμένα μέσα είχε την UK και νομίζω στην αρχή όταν το εγκατέστησα εβαλα την Matina (Greek). Για τις γλώσσες μπορείς να πας "μενου" > "Το NDrive" > "Κατάστημα" > "Voices" > Greek > και επιλέγεις μια από τις 2 ελληνικές.

3. Εμένα δεν μου εχει παρουσιαστεί τετοιο προβλημα οσο καιρό το χρησιμοποιώ. Πάντως επειδή δεν εχω καποιο data plan για να χρησιμοποιώ 3G, εχω πάει στις ρυθμίσεις και εχω κανει τα εξής:

  • Ασύρματα Δίκτυα > Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας > OFF
  • Ρυθμίσεις Wifi > menu > Σύνθετες > Πολιτική Κατάστασης Αδράνειας > Ποτέ.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

13. Εμένα δεν μου εχει παρουσιαστεί τετοιο προβλημα οσο καιρό το χρησιμοποιώ. Πάντως επειδή δεν εχω καποιο data plan για να χρησιμοποιώ 3G, εχω πάει στις ρυθμίσεις και εχω κανει τα εξής:
  • Ασύρματα Δίκτυα > Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας > OFF
  • Ρυθμίσεις Wifi > menu > Σύνθετες > Πολιτική Κατάστασης Αδράνειας > Ποτέ.

ετσι και μενα...και δεν μου εχει παρουσιαστει τετοιο προβλημα....

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

1. Εγώ το έχω στο DDD (δηλαδή δε το εχω πειράζει) και δε εχω καποιο προβλημα, αλλά όντως δεν ξέρω τι σημαίνουν και ποιο είναι το προτινόμενο.

2. Εμένα μέσα είχε την UK και νομίζω στην αρχή όταν το εγκατέστησα εβαλα την Matina (Greek). Για τις γλώσσες μπορείς να πας "μενου" > "Το NDrive" > "Κατάστημα" > "Voices" > Greek > και επιλέγεις μια από τις 2 ελληνικές.

3. Εμένα δεν μου εχει παρουσιαστεί τετοιο προβλημα οσο καιρό το χρησιμοποιώ. Πάντως επειδή δεν εχω καποιο data plan για να χρησιμοποιώ 3G, εχω πάει στις ρυθμίσεις και εχω κανει τα εξής:

  • Ασύρματα Δίκτυα > Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας > OFF
  • Ρυθμίσεις Wifi > menu > Σύνθετες > Πολιτική Κατάστασης Αδράνειας > Ποτέ.

Ευχαριστω για την απαντηση. Στις languages το NDrive εχει μονο 2 φωνες στα αγγλικα. Εχει κανεις την ελληνικη να μου στειλει ή να μου πει που θα την βρω?

Παροτι στα ασυρματα δικτυα το Δικτυο κινητης τηλ ειναι off καθε φορα που ανηγω το GPS ανειγει και η 3G. Αρκετα περιεργο.

Το αλλο που προτεινεις στο wifi ειναι μονο για ποσο θα μενει ανοικτω το wifi οταν δεν δουλευει και πεφτει σε sleeping mode.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα, εχει εγκαταστησει κανεις το igo? αν μπορει να μου πει πως στο καλο γραφουμε προορισμο? παω στην ευρεση διευθυνσης το παταω και οταν ανοιγει η οθονη για να γραψω πολη και οδο δεν κανει τιποτα, ειτε παταω στην οθονη ειτε ανοιγω το πληκτρολογιο δεν γραφει τιποτα, εχω το x10 mini pro.

 

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα, σε αλλο τηλεφωνο βεβαια.

Δοκιμασα λοιπον και εγκατεστησα αλλο αρχειο απο αλλο μαγαζακι και ολα καλα απο τοτε

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψα ένα μήνυμα, θυμίζω πως δεν επιτρέπεται η δημοσίευση αγγελιών, παρά μόνο στο Buy & Sell.
Link to comment
Share on other sites

διαφορετικο πλοηγο η τον ιδιο σε διαφορετικη εκδοση εννοεις??

 

τον ιδιο σε διαφορετικη εκδοση

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Πού μπορώ να βρω το Destinator για Android? Ελλάδα δεν υπάρχει :(

 

και εγω αυτο ψαχνω, αν ξερει καποιος ας ενημερωσει

 

Δεν σας ικανοποίησε κανένα άλλο πρόγραμμα Πλοήγησης για Android και θέλετε το Destinator? Ή επειδή και καλά θα έχει τον καλύτερο χάρτη?

 

Κατέβασα χάρτη Ελλάδας για Navigon, πώς μπορεί να λειτουργήσει?

 

Στην SD Card στον φάκελο Navigon/map μαζί με τα απαραίτητα .nfs και λογικά θα δουλεύει..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας ικανοποίησε κανένα άλλο πρόγραμμα Πλοήγησης για Android και θέλετε το Destinator? Ή επειδή και καλά θα έχει τον καλύτερο χάρτη?

 

ειμαι της αποψης οτι στον τομεα της τεχνολογιας πρεπει να δοκιμαζουμε τα παντα,για να εχουμε αποψη και να κρινουμε

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν μπορώ να βρώ ξεκλείδωτο navigon; Mπαίνω στο android market, το κατεβάζω και όταν μπαίνω στο πρόγραμμα μου ζητά κωδικό γιατί έχει λήξει η περίοδος λειτουργίας. :(

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν μπορώ να βρώ ξεκλείδωτο navigon; Mπαίνω στο android market, το κατεβάζω και όταν μπαίνω στο πρόγραμμα μου ζητά κωδικό γιατί έχει λήξει η περίοδος λειτουργίας. :(

 

στα μαγαζακια θα το βρεις

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω πληροφορίες για αυτό το κινητό ( εάν έχει μέσα του android ή κάτι άλλο, χάρτες, κ.λ.π.), εκτός του επίσημου ιστοχώρου (garminasus); Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω πληροφορίες για αυτό το κινητό ( εάν έχει μέσα του android ή κάτι άλλο, χάρτες, κ.λ.π.), εκτός του επίσημου ιστοχώρου (garminasus); Ευχαριστώ!

 

Garmin-Asus Nuvifone G60

Λειτουργικό Σύστημα Linux

Ανάλυση και Μέγεθος Οθόνης 272 x 480 pixels, 3.55 inches

Φωτογραφική Μηχανή 3,15 MP

GPS Ναι

Wi-Fi Ναι

Bluetooth Ναι

3G Ναι

USB Ναι

Εφαρμογές Γραφείου Ναι

Εσωτερική Μνήμη 4000 MB

Card Slot Ναι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...