Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα στο αρχείο rar πρέπει να έχει ένα αρχείο apk. Αυτό θα πρέπει να στείλεις στο κινητό και με αυτό θα γίνει η εγκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην εφαρμογή χάρτες (google maps) του galaxy, όταν επιλέγω η τοποθεσία μου, με το APN widget στο off, μου λέει η σύνδεση δεδομένων χάθηκε..τοποθεσία προσωρινά μη διαθέσιμη.

Αυτό συμβαίνει τώρα που μεταφέρθηκα στην Cosmote με USIM και 3g σύνδεση και περασμένα αυτόματα 2 APN (internet και mms).

Πριν λίγες μέρες που ήμουν ακόμα στη voda με παλιά κάρτα και χωρίς κανένα APN περασμένο πως έβρισκε την τοποθεσία μου κατευθείαν (χωρίς GPS);

Επίσης πότε και πως ενεργοποιείται το GPS στο google maps;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να εγκαταστησω ενα απο τα 4 προγραμματα (ndrive,sygic,igo,navιgon) για πλοηγηση και θα ηθελα τα 'φωτα' σας.

1.Αν καταλαβα καλα λογο του ογκου της εφαρμογης αποκλειεται η εγκατασταση στο κινητο Legend που εχω εφοσον δεν ειναι rooted ή εχει την 2.2 για να γινει η εγκατασταση στην καρτα. Σωστα?

2. Ψαχνωντας στα specification των προγραμματων βρηκα οτι φωνητικη ελληνικη καθοδηγηση εχει μονο το sygic. Εχει και καποιο απο τα υπολοιπα φωνητικη καθοδηγηση στα ελληνικα?

3. Ο στοχος μου ειναι να εγκαταστησω καποιο ιδιο με το mls destinator που ειχα στο Omnia. Ποιο κατα την γνωμη σας ειναι πληρεστερο και μοιαζει με το destinator?

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να εγκαταστησω ενα απο τα 4 προγραμματα (ndrive,sygic,igo,navιgon) για πλοηγηση και θα ηθελα τα 'φωτα' σας.

1.Αν καταλαβα καλα λογο του ογκου της εφαρμογης αποκλειεται η εγκατασταση στο κινητο Legend που εχω εφοσον δεν ειναι rooted ή εχει την 2.2 για να γινει η εγκατασταση στην καρτα. Σωστα?

2. Ψαχνωντας στα specification των προγραμματων βρηκα οτι φωνητικη ελληνικη καθοδηγηση εχει μονο το sygic. Εχει και καποιο απο τα υπολοιπα φωνητικη καθοδηγηση στα ελληνικα?

3. Ο στοχος μου ειναι να εγκαταστησω καποιο ιδιο με το mls destinator που ειχα στο Omnia. Ποιο κατα την γνωμη σας ειναι πληρεστερο και μοιαζει με το destinator?

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Όλα έχουν ελληνική καθοδήγηση.

Κανένα δε μοιάζει με το Destinator. Ίσως το πλησιάζει το Ndrive. Εκτός από το IGo το οποίο δεν το έχω δουλέψει καθόλου, νομίζω ότι το πιο ισορροπημένο από τα άλλα είναι το NDrive. Πληρέστατοι χάρτες και καλή πλήγηση. Το Navigon επίσης εχει καλή πλοήγηση αλλά είναι πολύ λιτό. Το Sygic είναι κάπου ενδιάμεσα. To CoPilot, το οποίο δεν ανέφερες βέβαια, έχει λίγο περίεργη πλοήγηση, θα σε πάει από όπου θέλει αυτό κι όχι από εκεί που του λές, από εκεί που πρέπει, κατά τα άλλα όμως είναι πλουσιότατο. Συστήνω ανεπιφύλακτα το NDrive.

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν ελληνική καθοδήγηση.

Κανένα δε μοιάζει με το Destinator. Ίσως το πλησιάζει το Ndrive. Εκτός από το IGo το οποίο δεν το έχω δουλέψει καθόλου, νομίζω ότι το πιο ισορροπημένο από τα άλλα είναι το NDrive. Πληρέστατοι χάρτες και καλή πλήγηση. Το Navigon επίσης εχει καλή πλοήγηση αλλά είναι πολύ λιτό. Το Sygic είναι κάπου ενδιάμεσα. To CoPilot, το οποίο δεν ανέφερες βέβαια, έχει λίγο περίεργη πλοήγηση, θα σε πάει από όπου θέλει αυτό κι όχι από εκεί που του λές, από εκεί που πρέπει, κατά τα άλλα όμως είναι πλουσιότατο. Συστήνω ανεπιφύλακτα το NDrive.

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Τωρα απο θεμα χωρου πρεπει να το εγκαταστησω στην καρτα? Τι χωρο πιανει πανω κατω η εφαρμογη με τους χαρτες?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Τωρα απο θεμα χωρου πρεπει να το εγκαταστησω στην καρτα? Τι χωρο πιανει πανω κατω η εφαρμογη με τους χαρτες?

 

Το Ndrive μαζί με το χάρτη της Ελλάδας (55ΜΒ περίπου) θέλει κάπου στα 95 ΜΒ. Το Navigon περίπου 350MB. Αν βάλεις χάρτη για όλη την Ευρώπη θές πάνω από 1 - 1,5GB.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχω το x10 mini και ψαχνω ενα gps με ελληνικη φωνη.μπορειτε να μου προτεινετε καποιο?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχω το x10 mini και ψαχνω ενα gps με ελληνικη φωνη.μπορειτε να μου προτεινετε καποιο?

 

Sygic, Ndrive, Copilot, Navigon, Igo, Destinator, όλα έχουν ελληνική φωνή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το navigon αλλα ειναι trial.ολα πρεπει να τα αγορασεις?

 

Nαι ολοκληρωμένα προγράμματα πλοήγησης δεν είναι ποτέ τζάμπα... (εκτός βέβαια αν τα βάλεις σπασμένα :ninja:)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

εχω μία συσκευή HTC Wildfire με Android 2.1. Πρόσφατα κατέβασε το Navigation software iGo My Way 8.4. Δυστυχώς δεν έχει αρχεία για μενού ελληνικό και φωνη πλοήγησης στα Ελληνικα και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει υποψιν του κάποια links.

 

Ευχαριστω πολύ

 

εχεις προσωπικο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο μενα.:ninja:

Δυο μερες εχω στα χερια μου το Xperia Mini Pro(απο λαθος,ειχα κανονισει για ΑΙΝΟ)

και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

 

Εχω βεβαια φαει τρομερο ντεγκαντανς με το bluetooth.

Ως τωρα ειχα κορυφη τα Σονυ για της πολυ ευκολη συνεργασια με αλλα κινητα,με Σονυ,με ΠιΣΙ κ.τ.λ.

Και ξαφνικα δεν μπορω να στειλω ουτε τον τηλεφωνικο μου καταλογο απο το προηγουμενο Κ800 μου.:wacko:

Εχω βαλει βεβαια την εφαρμογη μπλουτουθ απο το αντροιντ μαρκετ που λετε,

αλλα παρολα αυτα δεν εχω ακομα δει πως καλοδουλευει.

 

Απο την αλλη συνδεομαι φαναταστικα με το ρουτερ μου,qwerty φανταστικο,με βολευει πολυ,η οθονη μου αρεσει,η καμερα καλη την ημερα(νυκτα δεν ξερω)

Υoutube-ια και λοιπα εργαλεια μια χαρα.

 

Δεν θελω να πρηζω με ερωτησεις που εχουν ξαναγινει και θα προσπαθησω να βρω μερικες απαντησεις ψαχνοντας(βεβαια οι σελιδες ειναι απειρες:worry:)

 

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι non-paid GPS(που μπορω να βρω)

Βλεπω οτι λετε για το Ναβιγκον αλλα ακομα δεν εχω βγαλει ακρη...

 

Μια απορια που χω και δεν εχω βρει προς το παρον εδω μεσα ειναι:

 

Για live streaming υπαρχει καποιος τροπος μεσω κινητου?

εψαξα λιγο κατι justin,κατι ustream,αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει πως γινεται.:wacko:

 

Α,και κατι αλλο,πως τερματιζονται οι εφαρμογες?:confused:

Δηλ οταν τρεχω π.χ. τον ΟΠΕΡΑ δεν εχει κουμπι εξοδου.

Μηπως ετσι μενουν πολλες εφαρμογες ανοικτες και εξαντλειται η μπαταρια???

προς το παρον δεν μπορω να καταλαβω γιατι το χω ξεσκισει το κινητακι:lol:

 

Καλως σας βρηκα(ξανα:D)

http://www.aeknews.gr/resources/aeklogo.gif

 

 

Short man_make my dreams come true..

Link to comment
Share on other sites

Α,και κατι αλλο,πως τερματιζονται οι εφαρμογες?:confused:

Δηλ οταν τρεχω π.χ. τον ΟΠΕΡΑ δεν εχει κουμπι εξοδου.

Μηπως ετσι μενουν πολλες εφαρμογες ανοικτες και εξαντλειται η μπαταρια???

προς το παρον δεν μπορω να καταλαβω γιατι το χω ξεσκισει το κινητακι:lol:

 

Καλως σας βρηκα(ξανα:D)

 

οι εφαρμογες δεν χρειαζεται να τερματιζονται..δεν επηρεαζει την λειτουργια του συστηματος...το android ετσι λειτουργει...ειναι μια ξεχωριστη φιλοσοφια...αν θες να βγεις π.χ. απο τον οπερα πατα πολλες φορες το"πισω"...εκτος εαν εχει πληκτρο "home" οπως το desire μου...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ενω το destinator μου δουλευε μια χαρα , σημερα ενω πηγα να ψαξω μια πολη μου κολλησε και απο τοτε οταν το βαλω να ψαξει μια πολη ,μου βγαζει το παρακατω μηνυμα :

Η εφαρμογη MLS Destinator (σε εξελιξη com.intrinsyc.sparrowgui.nopay) τερματιστικε απροσδοκητα. Δοκιμαστε ξανα.

Το προγραμμα δουλευει μια χαρα πλοηγουμε στο μενου κανονικα , μονο οταν παω να αναζητησω διευθυνση μου το βγαζει αυτο( δηλαδη στο σημειο που ειναι να μου εμφανιστει το πληκρολογιο). Το παραξενω ειναι οτι οταν του βαλω να αναζητηση διευθυνσης δρομου πρωτα δουλευει ,αλλα οταν το βαλω να αναζητηση ΠΟΛΗ πρωτα κολλαει.

Επισης απο τοτε δεν με αφηνει να αλλαξω χαρτη , πχ απο ελληνικο σε κυπριακο

Δοκιμασα απεγκατασταση και εγκατασταση αλλα παλι το ιδιο.

 

Και μια επιπλεον ερωτηση

Πως μπορω να μεταφερω το destinator σε αλλη καρτουλα?

οταν κανω απλως αντιγραφη επικολληση τα αρχεια στην νεα καρτα , μου λεει οταν ανοιγω το destinator οτι δεν εχω εξουσιοδοτημενη χρηση.

προφανως την εχουν κλειδωμενη καπως.

 

 

μετα απο λιγο ψαξιμο παρατηρησα , οτι αν αλλαξω χαρτη και βαλω πχ, αυτον με τους λατινικους χαρκτηρες (οπως ειπα πριν χαρτες δεν μου αλλαζει μεσα απο την εφαρμογη παρα μονο αν μεταφερω τον χαρη απο το directory του προγραμματος ,τοτε μου επιλεγει τον επομενο που ειναι ο latin), τοτε δουλευει κανονικα , αρα ισως ειναι corrapted το αρχειο του χαρτη .

αρα θα παρακαλουσα οποιος μπορει να μου στειλει με ενα λινκ τον χαρτη που εχει , για να δοκιμασω αν φταιει τελικα αυτο

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Στο adroid οταν ανοιγεις το gps ανοιγει οποσδηποτε και το 3g? Υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω το a-gps για να μην ανοιγει το 3g? Ακομα οταν ανοιξει μια φορα με το gps μετα δεν μπορω με τιποτα να το κλεισω. Πρεπει να κανω επανεκινηση.Ετσι λειτουργει η ειναι προβλημα εφαρμογης που εχω? Εχω το Legend με 2.1 και ανοιγω το gps με την εφαρμογη gps status.

Εχω βαλει το ιδιο ποστ και στην κατηγορια του κινητου μου. Αν καποιος moderator θεωρει οτι κακως το βαζω και εδω ας το μεταφερει:)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Στο adroid οταν ανοιγεις το gps ανοιγει οποσδηποτε και το 3g? Υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω το a-gps για να μην ανοιγει το 3g? Ακομα οταν ανοιξει μια φορα με το gps μετα δεν μπορω με τιποτα να το κλεισω. Πρεπει να κανω επανεκινηση.Ετσι λειτουργει η ειναι προβλημα εφαρμογης που εχω? Εχω το Legend με 2.1 και ανοιγω το gps με την εφαρμογη gps status.

Εχω βαλει το ιδιο ποστ και στην κατηγορια του κινητου μου. Αν καποιος moderator θεωρει οτι κακως το βαζω και εδω ας το μεταφερει:)

Ευχαριστω

 

 

Κατέβασε το το Mobile Data Controller δωρεάν από το Market. Κλείνει εντελώς τα Data κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. To GPS μπορείς να το κλείσεις από τις ρυθμίσεις και όχι να κάνεις επανεκίνηση. Βάλε και κανά task killer για να βλέπεις τί είναι ανοιχτό και να το κλείνεις, αν και είναι λίγο αντίθετο ε τη φιλοσοφία του Android.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος πόσοι διαφορετικοί χάρτες υπάρχουν για Ελλάδα (Tele Atlas, Naviteq, Epsilon, CIT, ???) και ποια προγράμματα χρησιμοποιούν ποιους χάρτες?

 

Γιατί βλέπω τα ίδια συγκεκριμένα λάθη σε διαφορετικά προγράμματα

Ένα παράδειγμα που έψαξα είναι η ακόλουθη διεύθυνση:

Αθήνα-Μοσχάτο-Καποδιστρίου-187

Τα Sygic και MotoNav την βρήκαν, τα CoPilot, NDrive και NAVIGON απέτυχαν λέγοντας ότι δεν υπάρχει και τελευταίο νούμερο έβγαζαν όλα το 175 που είναι σίγουρα λάθος.

 

Αν δεν κάνω λάθος Sygic και MotoNav έχουν χάρτη της Tele Atlas ενώ CoPilot, NDrive και NAVIGON έχουν χάρτη της Naviteq.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος πόσοι διαφορετικοί χάρτες υπάρχουν για Ελλάδα (Tele Atlas, Naviteq, Epsilon, CIT, ???) και ποια προγράμματα χρησιμοποιούν ποιους χάρτες?

 

Γιατί βλέπω τα ίδια συγκεκριμένα λάθη σε διαφορετικά προγράμματα

Ένα παράδειγμα που έψαξα είναι η ακόλουθη διεύθυνση:

Αθήνα-Μοσχάτο-Καποδιστρίου-187

Τα Sygic και MotoNav την βρήκαν, τα CoPilot, NDrive και NAVIGON απέτυχαν λέγοντας ότι δεν υπάρχει και τελευταίο νούμερο έβγαζαν όλα το 175 που είναι σίγουρα λάθος.

 

Αν δεν κάνω λάθος Sygic και MotoNav έχουν χάρτη της Tele Atlas ενώ CoPilot, NDrive και NAVIGON έχουν χάρτη της Naviteq.

 

Το Sygic παιρνει 3 διαφορετικους χαρτες , Της Navteq (παρα πολυ καλος) , teleatlas (αθλιος) και CitNavigreece (κορυφαιος)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος πόσοι διαφορετικοί χάρτες υπάρχουν για Ελλάδα (Tele Atlas, Naviteq, Epsilon, CIT, ???) και ποια προγράμματα χρησιμοποιούν ποιους χάρτες?

 

Γιατί βλέπω τα ίδια συγκεκριμένα λάθη σε διαφορετικά προγράμματα

Ένα παράδειγμα που έψαξα είναι η ακόλουθη διεύθυνση:

Αθήνα-Μοσχάτο-Καποδιστρίου-187

Τα Sygic και MotoNav την βρήκαν, τα CoPilot, NDrive και NAVIGON απέτυχαν λέγοντας ότι δεν υπάρχει και τελευταίο νούμερο έβγαζαν όλα το 175 που είναι σίγουρα λάθος.

 

Αν δεν κάνω λάθος Sygic και MotoNav έχουν χάρτη της Tele Atlas ενώ CoPilot, NDrive και NAVIGON έχουν χάρτη της Naviteq.

 

To copilot έχει teleatlas πολύ παλιό 2/2009 και το ndrive έχει Ελλάδας navteq 6 2010 & eastern europe με τη Ελλάδα μέσα της teleatlas 12/2009

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το το Mobile Data Controller δωρεάν από το Market. Κλείνει εντελώς τα Data κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. To GPS μπορείς να το κλείσεις από τις ρυθμίσεις και όχι να κάνεις επανεκίνηση. Βάλε και κανά task killer για να βλέπεις τί είναι ανοιχτό και να το κλείνεις, αν και είναι λίγο αντίθετο ε τη φιλοσοφία του Android.

Ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο που δεν κλεινει αφου κλεισω το gps ειναι το 3g οχι το gps. Δεν ειμουν ξεκαθαρος στο ποστ μου. Ειχα το apndroid να κλεινω το 3g αλλα αφου εβαλα στην οθονη μου τα μαμισια widget που ανοιγοκλεινουν το 3g και δουλευουν μια χαρα το κατηργησα. Φαινεται οτι θα το ξαναβαλω. Η απορια μου ειναι γιατι με την χρηση του gps πρεπει να ανοιξει και το 3g.Πως μπορω να απενεργοποιησω το a-gps εαν ειναι αυτο που ανοιγει το 3g.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο που δεν κλεινει αφου κλεισω το gps ειναι το 3g οχι το gps. Δεν ειμουν ξεκαθαρος στο ποστ μου. Ειχα το apndroid να κλεινω το 3g αλλα αφου εβαλα στην οθονη μου τα μαμισια widget που ανοιγοκλεινουν το 3g και δουλευουν μια χαρα το κατηργησα. Φαινεται οτι θα το ξαναβαλω. Η απορια μου ειναι γιατι με την χρηση του gps πρεπει να ανοιξει και το 3g.Πως μπορω να απενεργοποιησω το a-gps εαν ειναι αυτο που ανοιγει το 3g.

 

Σ' αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω. Εγώ έχω το Samsung Galaxy 3 (I5800) και κάτι τέτοιο δε συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Sygic, Ndrive, Copilot, Navigon, Igo, Destinator, όλα έχουν ελληνική φωνή.

 

Ρε παίδες κατέβασα απο το Μάρκετ το Ndrive κ εβλεπα όλο αλαμπουρνέζικα.

Το Copilot δε το βρίσκω, δε ξέρω γιατι.

 

Το Destinator υπάρχει? Παίζει?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα μια μεγάλη χάρη από κάποιον που έχει το destinator.έχω κάποιο πρόβλημα και δεν μου κάνει αναζήτηση.πήρα την mls και μου είπαν να στείλω την κάρτα.για να γλιτώσω όλη αυτή την ταλαιπωρία και επειδή υποψιάζομαι ότι είναι κάποιο πρόβλημα του χάρτη, κάποιο κατεστραμμένο αρχείο ίσως, θα το εκτιμούσα αν μπουρού σε κάποιος να μου στείλει με κάποιο λινκ τον ελληνικό χάρτη
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες κατέβασα απο το Μάρκετ το Ndrive κ εβλεπα όλο αλαμπουρνέζικα.

Το Copilot δε το βρίσκω, δε ξέρω γιατι.

 

Το Destinator υπάρχει? Παίζει?

 

Το NDrive και εγώ από το market το κατέβασα και όλα ήταν στα Ελληνικά.

Το Destinator 9 υπάρχει, αλλά και αυτό και το Copilot δεν έχουν δοκιμαστικές εκδόσεις, είναι paid γιαυτό δεν εμφανίζονται στο market.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...