Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι ομως, το συνοδευτικο βιβλιαρακι κανει λογο για απεριοριστες χρονικα αναβαθμισεις. Ασε που δεν σου κατεβαζει τουλαχιστον την τελευταια (4.5.1) αλλα την 4.4. Σημερα το ενεργοποιησα και εφαγα τη χλαπατσα. Αυριο θα τους παρω τηλεφωνο.

Επρεπε τουλαχιστον σημερα να μου κατεβασει την τελευταια αναβαθμιση και μετα ας μη μου εδινε αλλο update. :mad::mad:

 

Κατέβασες την τελευταία έκδοση από το site της ginius ή από το google play;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες την τελευταία έκδοση από το site της ginius ή από το google play;

Από το site.

Ο κωδικός που δίνει το Πλαίσιο δεν ισχύει για κατέβασμα από το μάρκετ. Έχει οδηγίες για το τι να κάνεις ακριβώς.

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι παλαιοί οι κωδικοί του πλαισίου, γι αυτό μου κατέβασε την παλιά έκδοση. Δωρεάν αναβάθμιση δεν υπάρχει γιατί ο κωδικός θα έπρεπε να ήταν γραμμένος κάπου μέσα στο βιβλιαράκι, ενώ εμένα είναι κολλημένος από πίσω. Έτσι και αλλιώς για την έκδοση android δεν υπάρχει δωρεάν αναβάθμιση.

 

Τεσπα, αυτό που κατάλαβα είναι ότι η προσφορά του Πλαισίου είναι κάπως παραπλανητική, διότι δεν σου λέει ότι σου δίνει παλιά έκδοση και όχι την τρέχουσα και επισης δεν σου λέει ότι δεν παίρνεις αναβαθμίσεις (κάτι που θεωρείται σχεδόν αυτονόητο, προσωπικά δεν ξέρω άλλο app που να μην παρέχει δωρεάν αναβαθμίσεις).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Ειχα βαλει πριν λιγο καιρο το battery widget https://play.google.com/store/apps/details?id=com.elvison.batterywidget&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lbHZpc29uLmJhdHRlcnl3aWRnZXQiXQ.. και ηθελα να μου πεις καποιος που το χρησιμοποιει, αν ρουφαει την μπαταρια η αν θεωρητικα ειναι ελαφρυ.

 

Επισης το dropbox, θεωρειται ενεργοβορο?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Ειχα βαλει πριν λιγο καιρο το battery widget https://play.google.com/store/apps/details?id=com.elvison.batterywidget&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lbHZpc29uLmJhdHRlcnl3aWRnZXQiXQ.. και ηθελα να μου πεις καποιος που το χρησιμοποιει, αν ρουφαει την μπαταρια η αν θεωρητικα ειναι ελαφρυ.

 

Επισης το dropbox, θεωρειται ενεργοβορο?

Το dropbox δουλεύει μόνο αν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή να κάνει upload τις φωτό που τραβάς, αλλιώς μόνο όποτε το τρέχεις εσύ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το dropbox δουλεύει μόνο αν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή να κάνει upload τις φωτό που τραβάς, αλλιώς μόνο όποτε το τρέχεις εσύ.

 

Και αυτη την επιλογη απο πυ την απενεργοποιω?

Το μονο που εχει ειναι αν θελω να ανεβαζω μονο με wifi η και data.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια ερώτηση να δω αν κατάλαβα σωστά. Αποφάσισα να αγοράσω το Don't Panic επειδή το δοκίμασα σπασμένο και μου άρεσε πολύ. Απ' ότι κατάλαβα υπάρχουν 2 τρόποι να το αποκτήσεις.

Ο 1ος τρόπος είναι να το εγκαταστήσεις δωρεάν από το μάρκετ και να αγοράσεις τον χάρτη Ελλάδας με 15 ευρώ και μετά όποτε υπάρχει αναβάθμιση χάρτη τον αγοράζεις ξανά.

Ο 2ος τρόπος είναι να το αγοράσεις από κάποιο κατάστημα (Πλαίσιο, Forthnet) 40 ευρώ και έχεις δωρεάν αναβαθμίσεις χάρτη από κει και πέρα.

Καλά έχω καταλάβει?

Edited by giannisj5
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα μηνύματα. Κάθε φορά που στέλνω μήνυμα αυτόματα αποθηκεύεται κενό μήνημα με ημερομηνία 1/1/1970 με το όνομα του αποστολέα και το οποίο δεν διαγράφεται με τίποτα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ιδέα τι μπορεί να είναι? Χρησιμοποιώ Go sms αν βοηθάει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια ερώτηση να δω αν κατάλαβα σωστά. Αποφάσισα να αγοράσω το Don't Panic επειδή το δοκίμασα σπασμένο και μου άρεσε πολύ. Απ' ότι κατάλαβα υπάρχουν 2 τρόποι να το αποκτήσεις.

Ο 1ος τρόπος είναι να το εγκαταστήσεις δωρεάν από το μάρκετ και να αγοράσεις τον χάρτη Ελλάδας με 15 ευρώ και μετά όποτε υπάρχει αναβάθμιση χάρτη τον αγοράζεις ξανά.

Ο 2ος τρόπος είναι να το αγοράσεις από κάποιο κατάστημα (Πλαίσιο, Forthnet) 40 ευρώ και έχεις δωρεάν αναβαθμίσεις χάρτη από κει και πέρα.

Καλά έχω καταλάβει?

 

1. Σωστά.

2. Θεωρητικά ναι, άλλα σύμφωνα με τον ddr2 παραπάνω μπορεί και όχι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα μια ματροσκα ταινια dts 720p στο S3 και ενω με bsplayer παιζει κανονικα και ηχος κανονικα οι υποτιτλοι δεν εμφανιζονται ''κινεζικα'' εμφανιζονται.

Το ιδιο αρχεο στο mxplayer μου εμφανιζονται κανονικα οι υποτιτλοι αλλα δεν ακουγεται ηχος

Καποια προταση να μου εμφανιζονται και η υποτιτλοι και ο ηχος εστω και με αλλον player:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

1. Σωστά.

2. Θεωρητικά ναι, άλλα σύμφωνα με τον ddr2 παραπάνω μπορεί και όχι...

 

Οι μονοι τροποι για να εχεις δωρεαν αναβαθμισεις για παντα ειναι δυο

 

1) Αγορα απο καποιο forthnet shop

2) Aγορα με πιστωτικη μεσω ιντερνετ απο εδω

 

Η εκδοση που δινει μαζι με νεα android κινητα το πλαισιο ΔΕΝ εχει απεριοριστες αναβαθμισεις...υποθετω το εχουν σαν δοκιμαστικη εκδοση...το πλαισιο δεν πουλαει την αυτονομη εκδοση με τις απεριοριστες αναβαθμισεις

:)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος πως ρυθμίζουμε το ..... astro file manager /browser Edited by fanispan
Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα μια ματροσκα ταινια dts 720p στο S3 και ενω με bsplayer παιζει κανονικα και ηχος κανονικα οι υποτιτλοι δεν εμφανιζονται ''κινεζικα'' εμφανιζονται.

Το ιδιο αρχεο στο mxplayer μου εμφανιζονται κανονικα οι υποτιτλοι αλλα δεν ακουγεται ηχος

Καποια προταση να μου εμφανιζονται και η υποτιτλοι και ο ηχος εστω και με αλλον player:p

 

Λούσου με ULTREX και θα δεις.. :lol: :lol:

Δοκίμασε MX PLAYER που λέει και ο fanispan.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα μια ματροσκα ταινια dts 720p στο S3 και ενω με bsplayer παιζει κανονικα και ηχος κανονικα οι υποτιτλοι δεν εμφανιζονται ''κινεζικα'' εμφανιζονται.

Το ιδιο αρχεο στο mxplayer μου εμφανιζονται κανονικα οι υποτιτλοι αλλα δεν ακουγεται ηχος

Καποια προταση να μου εμφανιζονται και η υποτιτλοι και ο ηχος εστω και με αλλον player:p

 

Φιλέ αν θες δοκίμασε το mx player .????

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Λούσου με ULTREX και θα δεις.. :lol: :lol:

Δοκίμασε MX PLAYER που λέει και ο fanispan.. ;)

 

Μα εβαλα mx player αλλα δεν ακουγεται ο ηχος, σε dts μορφη ειναι:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρησιμοποιεί κανείς καμιά εφαρμογή που να διαβάζει αρχεία .dwg από AutoCAD 2012 και να εμφανίζει ελληνικά και τα attached images;

 

Το "AutoCAD WS" ζητάει να κάνεις λογαριασμό στην AutoDesk που δεν θέλω να κάνω, το DWGSee όταν του φόρτωσα ένα σχέδιο (φτιαγμένο σε AutoCAD 2012) έβγαλε μια κόκκινη οθόνη, ενώ το Turboviewer πέρα του ότι θέλει να είναι σε συγκεκριμένο φάκελο τα αρχεία για να τα'χει στην λίστα του (ενώ εγώ θέλω να μπορώ ακόμα και από φλασάκι να τα βλέπω, έχω πάρει αντάπτορα για το S2) δεν μου εμφάνισε το attached .jpg και μέσα στο σχέδιο όπου είχα γράψει ελληνικά μου τα εμφάνιζε σαν '????"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα μια ματροσκα ταινια dts 720p στο S3 και ενω με bsplayer παιζει κανονικα και ηχος κανονικα οι υποτιτλοι δεν εμφανιζονται ''κινεζικα'' εμφανιζονται.

Το ιδιο αρχεο στο mxplayer μου εμφανιζονται κανονικα οι υποτιτλοι αλλα δεν ακουγεται ηχος

Καποια προταση να μου εμφανιζονται και η υποτιτλοι και ο ηχος εστω και με αλλον player:p

 

Άνοιξε το αρχείο υποτίτλων με το notepad++ στο μενού encoding (κάπου στη μέση) έχει μια επιλογή που λέει convert to utf8, την επιλεγείς και μετά απουθηκευεις το αρχείο.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το αρχείο υποτίτλων με το notepad++ στο μενού encoding (κάπου στη μέση) έχει μια επιλογή που λέει convert to utf8, την επιλεγείς και μετά απουθηκευεις το αρχείο.

 

Αυτή είναι η λύση μόνο να προσθέσω πώς γίνεται η αλλαγή σε utf8 και με το απλό σημειωματάριο των windows :)

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το αρχείο υποτίτλων με το notepad++ στο μενού encoding (κάπου στη μέση) έχει μια επιλογή που λέει convert to utf8, την επιλεγείς και μετά απουθηκευεις το αρχείο.

 

Αυτή είναι η λύση μόνο να προσθέσω πώς γίνεται η αλλαγή σε utf8 και με το απλό σημειωματάριο των windows :)

 

Ευχαριστω παιδια θα το δοκιμασω στα windows,αλλα να πω οτι στο pc μου εμφανιζονται κανονικα οι υποτιτλοι με bsplayer!!?

Γιατι οχι στο κινητο με το ιδιο προγραμμα:confused:

 

Edit:Να πω επισης οτι στο bsplayer του κινητου οι υποτιτλοι ειναι εξ ορισμου σε utf8 τωρα που κοιταξα

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πας "Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Όλα και θα βρεις την εφαρμογή που την έχει ορίσει προεπιλεγμένη.. Όταν μπεις, θα σου λέει κάπου "Διαγραφή Προεπιλογών".. Το πατάς και είσαι σαν καινούριος!!.. :happy:

 

η δυνατοτητα αυτη δεν ειναι διαθέσιμη στο skype, δεν μπορεις δλδ να την πατησεις

 

Edit

Sorry το βρήκα εχεις δικιο απλα ηταν το τηλέφωνο η προεπιλογή, ευχαριστώ

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Ειχα βαλει πριν λιγο καιρο το battery widget https://play.google.com/store/apps/details?id=com.elvison.batterywidget&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lbHZpc29uLmJhdHRlcnl3aWRnZXQiXQ.. και ηθελα να μου πεις καποιος που το χρησιμοποιει, αν ρουφαει την μπαταρια η αν θεωρητικα ειναι ελαφρυ.

 

Το χρησιμοποιώ πολύ καιρό και δεν έχω παρατηρήσει καμία αρνητική αλλαγή στην μπαταρία αλλά και κανένα πρόβλημα.Είναι ελαφρύ και χωρίς bugs!!! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Να πω σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος μου οτι μεσα απο το bsplayer στο κινητο οταν βαζω αναζητηση υποτιτλων και κατεβαζω σε αγγλικα εμφανιζονται κανονικα, σε ελληνικα και αλλες γλωσσες δοκιμασα 2-3 επιπλεον μου εμφανιζονται ''κινεζικα ιερογλυφικα'':D

Στο pc κανονικα και ελληνικα και αγγλικα.

Το κινητο το εχω στα αγγλικα το αλλαξα σε ελληνικα και παλι τα ιδια:(:confused:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλε κανείς το touchpal contacts; πως μπορεί και βρίσκει σε ποιο δίκτυο είναι η κάθε επαφή;
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλε κανείς το touchpal contacts; πως μπορεί και βρίσκει σε ποιο δίκτυο είναι η κάθε επαφή;

 

"Βλέπει" τους πρώτους αριθμούς του τηλεφώνου.

Αυτό φυσικά δεν είναι αληθές μιας και μπορεί πχ να έχει 6945, αλλά να είναι στο δίκτυο της wind.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Να πω σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος μου οτι μεσα απο το bsplayer στο κινητο οταν βαζω αναζητηση υποτιτλων και κατεβαζω σε αγγλικα εμφανιζονται κανονικα, σε ελληνικα και αλλες γλωσσες δοκιμασα 2-3 επιπλεον μου εμφανιζονται ''κινεζικα ιερογλυφικα'':D

Στο pc κανονικα και ελληνικα και αγγλικα.

Το κινητο το εχω στα αγγλικα το αλλαξα σε ελληνικα και παλι τα ιδια:(:confused:

 

Αλλαξε encoding υποτιτλων σε windows 1253 η 1254 και θα σου παιξουν οι υποτιτλοι.

Δοκιμασε κ dice player αν θες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...