Jump to content

Android Developers: Συγγραφή εφαρμογών για Android


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω φτιάξει μία εφαρμογή για το Android, είναι ένα θέμα για τον launcher GO EX, και θα ήθελα να την κάνω publish στο android makret. Αφού πλήρωσα 20 ευρώ για να γίνω developer τώρα παρατηρώ πως για εφαρμογές με επιπληρωμή πρέπει να φτιάξω Merchant Account στο Google Checkout, αλλά δεν υπάρχει η Ελλάδα στην λίστα.

 

Τι μπορώ να κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση; Υπάρχει άλλος τρόπος;

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω φτιάξει μία εφαρμογή για το Android, είναι ένα θέμα για τον launcher GO EX, και θα ήθελα να την κάνω publish στο android makret. Αφού πλήρωσα 20 ευρώ για να γίνω developer τώρα παρατηρώ πως για εφαρμογές με επιπληρωμή πρέπει να φτιάξω Merchant Account στο Google Checkout, αλλά δεν υπάρχει η Ελλάδα στην λίστα.

 

Τι μπορώ να κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση; Υπάρχει άλλος τρόπος;

:blink::blink::blink: τους αλήτες ψαχνουν για φθηνα (τζαμπα) εργατικά χέρια!!!:google:

 

 

 

 

0

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μαλιστα.

δεν υπάρχουν έτοιμα "skins" στα οποια απλά δίνεις τα δικά σου δεδομένα και βγαίνει η εφαρμογή;

 

(μαλλον σ@λ@κιες λέω έ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αλλά πρώτον είναι της πλάκας και δεύτερον για να βγάλεις λεφτά πρέπει να κάνεις κάτι που να μην μπορεί να το κάνει ο καθένας.
Link to comment
Share on other sites

ποιος μίλησε για χρήματα; :p

 

δεν ενδιαφέρομαι να βγάλω από κάτι τετοιο φράγκα, απλά θα ήθελα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω και ότι γίνει! δεν έχω να χάσω κάτι ;)

 

έχω διαβάσει διάφορα στο νετ, αλλά τιποτα ξεκάθαρο

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα :)

 

ευχαριστώ, θα το ψάξω ξανά το θέμα, μιας και έχω σχετικά αρκετό ελεύθερο χρόνο :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εδωσα το iphone και πηρα android

και ενας απο τους λογους ειναι οτι θελω να ασχοληθω με το developing

και στο android τα πραγματα ειναι πιο απλα.

 

Επιδη ειμαι ασχετος, μπορει καποιος (αν ειναι dev ακομα καλυτερα)

να μου υποδειξει τι να διαβασω και απο που να ξεκινησω;

καποια tutorials; καποιες συμβουλες;

 

ολοι καπως ξεκινησαν αλλοστε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα παιδια εδωσα το iphone και πηρα android

και ενας απο τους λογους ειναι οτι θελω να ασχοληθω με το developing

και στο android τα πραγματα ειναι πιο απλα.

 

Επιδη ειμαι ασχετος, μπορει καποιος (αν ειναι dev ακομα καλυτερα)

να μου υποδειξει τι να διαβασω και απο που να ξεκινησω;

καποια tutorials; καποιες συμβουλες;

 

ολοι καπως ξεκινησαν αλλοστε :)

 

Γεια σου φιλε μου.

Καταρχας καλωσόρισες στην παρεα μας(android),αλλα να σου πω οτι κανεις λαθος..... Στο android τα πραγματα δεν ειναι πιο απλα,δεν θα μπω σε λεπτομερειες αλλα σκεψου οτι το iphone ειναι "1" με 3.5 ιντζες οθονη ενω υπαρχουν πανω απο 400 συσκευες με Android και ολων των ειδων διαστασεις και dpi που πρεπει να λαμβανεις υποψη σου αν θες να κανεις ενα σωστο προγραμμα!!!

Οποτε συμβουλη μου ειναι να προσπαθεις να υποστηριζει οσες περισσοτερες συσκευες μπορεις το προγραμμα σου, οταν θα αρχισεις να κανεις προγραμματα!!

1.Κατεβασε απο την σελιδα του Android το sdk,το eclipse και το adt plugin καθως και την τελευταια εκδοση java.(γραφει στην σελιδα τι απαιτειται).

2.Κανε πολλα avd στο emulator με διαφορετικες εκδοσεις και διαφορετικες διαστασεις οθονων για να τεσταρεις τα προγραμματα σου.

3.Η σελιδα του android πρεπει να ειναι στις αγαπημενες σου και να την επισκεφτεσε πρωτα πριν να κανεις αποριες οπουδηποτε.

Εκτος το οτι περιεχει πολλα παραδειγματα τα οποια τα κατεβαζεις με το sdk εχει κιαλλα παραδειγματα στο android developers blog.

4.Αφου μαθεις τα βασικα και δεις λιγα παραδειγματα απο το sdk τοτε εισαι ετοιμος να διαβασεις ενα βιβλιο. Εμενα μαρεσει η Apress,η οποια εχει βγαλει παρα πολλα βιβλια απο beggining μεχρι pro και μπορεις να το αγορασεις απο την σελιδα της. Ξεκινα με το Android Essentials και το Beginning Android(υπαρχουν 3).

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αν δεν ξερεις Java τοτε αγορασε ενα βιβλιο για Java πρωτα και μετα μαθε για Android. Χωρις Java δεν προκειται να κανεις προγραμματα!

 

Για tutorials online υπαρχουν παρα πολλες σελιδες,με μια αναζητηση στο google θα τις βρεις...

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να φτιαξετε την εφαρμογη Antinews για android ;

 

εΠΙΣΗς μπορειτε να φτιαξετε την εφαρμογη Real News για android ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλοί μπαίνουν και ρωτάνε τα ίδια και τα ίδια για το πως θα ξεκινήσουν να φτοιάχνουν εφαρμογές σε android και τι χρειάζεται να γνωρίζουν, δεν θα ήταν χρήσιμο να τροποποιηθεί το 1ο post και να μπει εκεί ένας οδηγός για αρχάριους με βοηθητικά links ;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Η επιθυμία σας διαταγή οπότε σύντομα θα γίνει. Θα ξανά διαβάσω το topic ώστε να συγκεντρώσω τα πιο χρήσιμα post και να τα προσθέσω στο αρχικό. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες ασχολούμαι με δημιουργία εφαρμογών για android συσκευές.

Θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με το gaming κομμάτι δηλαδή να φτιάχνω games για android συσκευές.

Αν κάποια στιγμή φτάσω σε τέτοιο στάδιο που να μπορώ να αναπτύξω μια εφαρμογή που να μπορεί να γίνει εμπορική, δηλαδή να μπορώ να την ανεβάσω στο android market με κάποιο μικροποσό, πρέπει πρώτα να έχω βγάλει κάποια άδεια για να μπορέσω να ανεβάσω την εφαρμογή μου στο android market?

Δεν περιμένω να βγάλω λεφτά από τις εφαρμογές και τα παιχνίδια που θα φτιάχνω απλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις καλό είναι να ενημερώνομαι :p

Link to comment
Share on other sites

ναι, νομιζω 25$ ειναι, αλλα μπορει και να αλλαξει αυτο(με το σκεπτικο οτι για iOS πχ ειναι 99$)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο τα 25$ χρειάζομαι για να κάνω την "εγγραφή" σαν developer? Ρωτάω γιατί όταν κατέβασα την java κάτι έγραφε για κάποια έγγρηση μέσα στους όρους αποδοχής.

Διάβασα σε προηγούμενα παλαιότερα posts ότι στην Ελλάδα δεν μπορούμε να ανεβάσουμε εφαρμογές επί πληρωμή ακόμα. Αυτό ισχύει ακόμα?

Και κάτι ακόμα. Επειδή μέχρι να φτάσω σε στάδιο που θα μπορώ να φτιάχνω παιχνίδια που να αξίζουν θα πάρει μεγάλο διάστημα (φαντάζομαι) μπορώ να ανεβάζω δωρεάν ότι εφαρμογές / παιχνίδια θέλω ή ο μόνος τρόπος για να ανεβάσεις κάτι στο android market είναι με "εμπορικές εφαρμογές" που θέλουν χρήματα για να κατέβουν?

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις είναι οι τελευταίες :)

Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα προς το παρον *δεν*μπορείς να πουλήσεις εφαρμογές.

 

Τα $25 δεν είναι για να πουλήσεις. Είναι γενικά για να ανεβάζεις εφαρμογές. Από Ελλάδα μπορείς μόνο δωρεάν.

 

Υπάρχει όμως σχετικο PayPal API που μπορείς να χρησιμοποιείς την PayPal αντί την google για πληρωμές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις απαντήσεις.

Αν καταφέρω και φτιάξω κάλο σύντομα θα το ανεβάσω να μου πείτε τις γνώμες σας :)

Link to comment
Share on other sites

παιδες θελω αν μπορειτε να μου κανετε μια χαρη.ψαχνω καποιον να μου φτιαξει μια kitchen app για το sgs2.δηλαδη μια εφαρμογη που θα περνει περιεχομενο απο καποιον server(τον οποιο ο χρηστης θα διαλεγει π.χ. server for alpha rom,server for omega rom) και θα το φλασαρει αυτοματα μεσω cwm.θεωρω οτι για καποιον που ξερει δεν ειναι δυσκολο.οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει pm
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

ελπίζω να μην έχει ξαναπεράσει αυτή η ερώτηση αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι τέτοιο - τουλάχιστον επίκαιρο.

 

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό andoid για την αναπτυξη εφαρμογών αλλά κ να το χρησιμοποιώ κ σαν κινητό.

Είμαι ανάμεσα στα: LG Optimus P990 2X, LG Optimus p970 και Samsung Galaxy S Plus. Αλλά δεν ξέρω εάν κάνουν για τον σκοπό που τα θέλω. Υπάρχει κανείς που να έχει ιδέα;

Εάν δεν κάνουν, κάτι άλλο σχετικά σύγχρονο που να κάνει την δουλεια που θέλω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...