Jump to content

Android Developers: Συγγραφή εφαρμογών για Android


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να προτείνω και εγώ μια εφαρμογή;

Λοιπόν, εμένα θα μου άρεσε να υπάρχει μια εφαρμογή που να συνδέεται με το site του ΟΑΣΑ και να κατεβάζει δρομολόγια απο λεωφορεία που ο χρήστης ζητάει. Καλό θα είναι βέβαια ο χρηστης να μπορεί να αποθηκεύει τα 'αγαπημένα' του λεωφορεία, ώστε να έχει και offline πρόσβαση σε αυτα...

 

ΥΓ δεν ξέρω βέβαια αν χρειάζονται ειδικές αδειες για να γίνει κάτι τετοιο...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

Αυτο το ειχα σκεφτει κι εγω, πιστευω ειναι χρησιμο! Και αν μπορουσε να συνδυαστει με γραμμες μετρο, και προαστιακου, ή καθε ποτε ειναι τα δρομολογια πχ. ή πως θα φτασει σε ενα σημειο, και τι μεσα να χρησιμοποιησει. Βεβαια δεν ξερω αν ειναι πραγματοποιησιμα ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Πιο πολύ για ημερολόγιο online μου μοιάζει(χωρίς παρεξηγηση)!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εφαρμογή δεν λειτουργεί...Αναγκαστικό κλείσιμο βγάζει...

 

Η ιδανική εφαρμογή πιστεύω ότι είναι αυτή αν καταφέρει κάποιος να την τροποποιήση για Android!

http://ax.itunes.apple.com/app/id412502895?mt=8

Edited by amoramor
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...

Μου ήρθε σήμερα μια ιδέα για μια εφαρμογή που θα απευθύνεται σε φοιτητές...

Καθώς όμως δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αυτό,δεν γνωρίζω τίποτα για την συγγραφή εφαρμογών...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

μπες εδώ http://developer.android.com/sdk/index.html κατέβασε android sdk manager και ακολούθησε τις οδηγίες που έχει στην σελίδα. άλλα δεν αρκεί μόνο να κάνεις οτι λένε οι οδηγίες αλλά θα πρέπει αφού κάνεις όλα όσα λέει να ξέρεις και προγραμματισμό java....

www.McManus.gr
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εφαρμογή δεν λειτουργεί...Αναγκαστικό κλείσιμο βγάζει...

 

Η ιδανική εφαρμογή πιστεύω ότι είναι αυτή αν καταφέρει κάποιος να την τροποποιήση για Android!

http://ax.itunes.apple.com/app/id412502895?mt=8

 

Οντως φαινεται αρκετα καλη, αλλα δεν ειναι αναγκη να γινει port,μπορουμε να κανουμε αποκλειστικα δικη μας(android).Tωρα που τελειωσαν και οι εξετασεις το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχω περισσοτερο χρονο οποτε τωρα να δω τι μπορω να κανω :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το καταφέρεις θα 'ναι πολύ χρήσιμη για πολλούς πιστεύω!!!!!Για μένα σίγουρα!
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Αν το καταφέρεις θα 'ναι πολύ χρήσιμη για πολλούς πιστεύω!!!!!Για μένα σίγουρα!

 

Δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω(ετσι μου λεγαν στο σχολειο) :lol:

Οποτε project is in progress and coming very sooonnn .....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω(ετσι μου λεγαν στο σχολειο) :lol:

Οποτε project is in progress and coming very sooonnn .....

 

Καλά αν δουλεύει και με Google Maps ώστε να σε βρίσκει που είσαι,να του λες που θες να πας και σου βγάζει τι περνάει κοντά σου και που σε πάει απλά θα είσαι θεός...!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε darkpain θα ήταν καλό αν μπορούσες να συμπεριλάβεις και τις συγκοινωνίες της θεσσαλονίκης στο project σου ;)

Υπάρχει και live ενημέρωση για την ώρα στην οποία έρχεται στην εκάστοτε στάση το λεωφορείο...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

@EOL Κατι τετοιο που ζητας ακριβως,δεν γινεται να γινει δυστυχως προς το παρων γιατι το Google Maps δεν ειναι τοσο "πλουσιο" για Ελλαδα και μιλαμε για βαση για 400+ γραμμες αλλα ειναι πολυ καλη η ιδεα σου... θα γινουν αλλα πραγματα σε μελοντικες αναβαθμισεις(εχω κατι ιδεες που πιστευω θα σας αρεσουν) :) .Αρα δυστυχως δεν ειμαι Θεος , :p heh

 

@Villis Φιλε Vasili Φτανει που αρχισα,μην φοβαστε ολα θα γινουν,στο ιδιο application δεν μπορω να συμπεριλαβω την Θεσσαλονικη γιατι θα γινει λιγο χαμος,λογω μεγεθους κτλ...... Αλλα θα ερθουν κιαλλα applications :)

Link to comment
Share on other sites

Για την Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω αν ο ΟΑΣΘ δίνει άδεια. Το έψαχνα πριν λίγο καιρό, και είδα στο site τους "Απαγορεύεται η χρήση ή επανεκπομπή του περιεχομένου, σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του Ο.Α.Σ.Θ.2009 © Oasth"

 

Πάντως έχουν και ωραία mobile μορφή, εγώ την χρησιμοποιώ άνετα: m.oasth.gr

Link to comment
Share on other sites

Για την Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω αν ο ΟΑΣΘ δίνει άδεια. Το έψαχνα πριν λίγο καιρό, και είδα στο site τους "Απαγορεύεται η χρήση ή επανεκπομπή του περιεχομένου, σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του Ο.Α.Σ.Θ.2009 © Oasth"

 

Πάντως έχουν και ωραία mobile μορφή, εγώ την χρησιμοποιώ άνετα: m.oasth.gr

 

Οντως μια χαρα ειναι η mobile εκδοση τους,λειτουργικοτατη και απλη!!Δηλαδη αν δεν ηθελες να χρησιμοποιεις το ιντερνετ δεν βρισκω λογο γιατι να μην την χρησιμοποιησω ετσι οπως ειναι και να χρειαστω application....

Και αν η εφαρμογη δεν χρησιμοποιει ιντερνετ για να πιανει περιεχομενο και εχεις περασει ολα τα δρομολογια σε μια βαση??Δηλαδη θα ηταν παρανομο να γραψω τα δρομολογια απο την σελιδα ή απο το βιβλιαρακι ή να τριγυρνουσα τις στασεις και να εγραφα τα δρομολογια???Δεν νομιζω :p

Link to comment
Share on other sites

Την mobile ιστοσελίδα τους τη χρησιμοποιώ κι εγώ, απλά φαντάζομαι ότι αν ζητούσε κάποιος άδεια για "επίσημη" android εφαρμογή, δε θα είχαν πρόβλημα. Κι εντάξει καλή η ιστοσελίδα αλλά υπάρχουν παραπάνω πληροφορίες που θα μπορούσαν να βάλουν και καλύτερα γραμμένες (υπάρχουν δυο ίδιες επιλογές πχ :p). Αυτός ήταν κι ο λόγος που ζήτησα κάτι τέτοιο... Βέβαια και με την ιστοσελίδα είμαι οκ, γιατί έχει το τεράααστιο καλό να λέει σε πόση ώρα έρχεται το λεωφορείο ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Είναι απο τος τυπικές βλακείες που γράφουν που ομως ίσως να είναι ικανές για να βρεις τον μπελά σου... γιατι μπορεί αυτοί πχ να θέλουν να φτιάξουν και αυτοί εφαρμογή στο μέλλον και να θεωρήσουν οτι εσυ έχεις κέρδος απο τις διαφημίσεις, που θα μπορούσαν να έχουν αυτοί...

Γι αυτό στείλε κανα mail πρώτα για να ρωτησεις, η αν έχεις κανα φιλο δικηγόρο ρώτα τον τι παιζει... ίσως είμαι εγώ υπερβολικός, αλλά κρίμα είναι να εχεις μπλεξίματα για μια εφαρμογη...

Φαντάζομαι αναλογος όρος θα υπάρχει και στον οασα, κοίταξε το...

 

Και μια πρόταση, να υπάρχει η δυνατοτηα ταυτόχρονης προβολής 2 η περισσότερων γραμμων, έτσι ώστε να γίνεται σύγκριση...

Ευχαριστούμε πολύ για το έργο σου!

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και στους 2 δυστυχως.Εχω στειλει mail και στους 2 απο χθες για να ειμαστε παντα μεσα αλλα δεν απαντησαν ακομη....

@Villis σε καταλαμβαινω και ειναι ωραια ιδεα αλλα για την Αθηνα ειδικα θα παρει πολυ καιρο να υλοποιηθει το συγκεκριμενο(να σου λεει σε ποση ωρα ερχεται με ειδοποιηση π.χ :) ).Σκεψου 400+ δρομολογια τα οποια τα περισσοτερα εχουν 2πλη διαδρομη(παμε στα 600+),δηλαδη απο αφαιτερια και τερμα και να βαλουμε μεσο ορο 10 δρομολογια την μερα(που πιστευω ειναι περισσοτερα)...καντε τα μαθηματικα :P ....γιαυτο ειπα το συγκεκριμενο θα ερθει σε μελλοντικη αναβαθμιση :P Για τη Θεσσαλονικη πιστευω το κανουμε πιο γρηγορα :)

 

@charlie_pace4 Ωραια η ιδεα σου,θα δω τι μπορω να κανω...........

 

Αν δεν μας εγκρινουν θα κανουμε διαμαρτυρια-απεργια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα οτι το http://www.skroutz.gr εχει εφαρμογη για apple, θα ηταν πολυ χρησιμο και σε εμας νομιζω!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι για αθήνα είναι πιο δύσκολο, γιατί εκτός από λεωφορεία έχετε και μετρό και τράμ και και και... Εμείς ένα λεωφορείο έχουμε και όλες οι πληροφορίες δίνονται... Αν δεχτούν καλώς. Αλλιώς συνεχίζουμε με την ιστοσελίδα :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

@maden Ναι το ειδα απο την πρωτη μερα που το ανεβασαν και εκει που ελεγα να κανω για android ειδα ενα σχολιο που ελεγαν οτι ειναι στα σχεδια τους να κανουν και για android οποτε περιμενουμε την official

 

@vasili Αστα να πανε....σκεψου να μην δεχτουν της Αθηνας ειδικα που την αρχισα εδω και τοσες μερες........ :(

Link to comment
Share on other sites

@maden Ναι το ειδα απο την πρωτη μερα που το ανεβασαν και εκει που ελεγα να κανω για android ειδα ενα σχολιο που ελεγαν οτι ειναι στα σχεδια τους να κανουν και για android οποτε περιμενουμε την official

 

@vasili Αστα να πανε....σκεψου να μην δεχτουν της Αθηνας ειδικα που την αρχισα εδω και τοσες μερες........ :(

 

Γιατί?Πρέπει να πάρεις έγκριση για να φτιάξεις για της Αθήνας???

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

@geil εννοειται eclipse :) δεν τα παω καλα με τα σχεδια :P ,προτιμω τον προγραμματισμο

 

@amoramor Ναι το ελεξα χθες απο περιεργεια που ειπε καποιος για τον ΟΑΣΘ και γραφει αυτο

 

Πνευματικά Δικαιώματα

Τα δικαιώματα του πληροφοριακού υλικού, σε οποιαδήποτε μορφή αυτό παρουσιάζεται (χάρτες, σχεδιαγράμματα, γραμμές, δρομολόγια, κ.τ.λ.), ανήκουν αποκλειστικά στον Οργανισμό Αστικών Συγκοινωνιών Αθηνών και διατίθενται στο κοινό μόνο για προσωπική χρήση. Οποιαδήποτε ανατύπωση ή χρήση αυτών για εμπορικούς σκοπούς χωρίς την προηγούμενη γραπτή άδεια του ΟΑΣΑ διώκεται ποινικά.

 

Και ακομη να μου απαντησουν στο mail

Link to comment
Share on other sites

Και ακομη να μου απαντησουν στο mail

 

Από προσωπική εμπειρία δεν πρόκειται... Μακάρι να διαψευστώ!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία δεν πρόκειται... Μακάρι να διαψευστώ!

 

Τοτε και εγω δεν προκειται να τους λαβω υποψη :lol: Γυριζα τοσο καιρο στις στασεις αδικα?:)

Link to comment
Share on other sites

Πότε πιστεύεις ότι θα έχεις κάτι ολοκληρωμένο...?
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Τοτε και εγω δεν προκειται να τους λαβω υποψη :lol: Γυριζα τοσο καιρο στις στασεις αδικα?:)

Δεν ξέρω φίλε μου αλλά δε μου φαίνεται καλή λύση και αυτό. Ποτέ δεν ξέρεις...

Οπότε καλύτερα να είσαι σίγουρος ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...