Jump to content

Android-Customization (fonts, ringtones, themes, widgets, icons, apps κλπ)


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορείς να βάλεςι διαφορετικό wallpaper σε κάθε homescreen?

Ναι υπαρχει ενα live wallpaper αλλα ειναι καπως βαρυ και δεν το συνιστω.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 807
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι υπαρχει ενα live wallpaper αλλα ειναι καπως βαρυ και δεν το συνιστω.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Α δεν υπάρχει κάτι σαν τον Launcher ας πούμε...? :(

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Α δεν υπάρχει κάτι σαν τον Launcher ας πούμε...? :(

Multi Wallpaper στο Market.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς στην πάνω μπάρα των ειδοποιήσεων, γίνονται με flash ενός αρχείου...

Μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες ή λινκ;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Multi Wallpaper στο Market.

 

Από κάπου αλλού μπορώ να το βρω??? ;)

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες ή λινκ;

 

Δες εδώ -> UOT kitchen

 

Αλλά να ξέρεις ότι θέλεις root access στο τηλέφωνο και custom recovery.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα ποστ #79 και #85 έγιναν 2 προσθήκες με την πολύτιμη βοήθεια του zxr, τον οποίο και ευχαριστώ.

Είναι από ένα βίντεο στο τέλος κάθε ποστ, τα οποία περιγράφουν όλη τη διαδικασία από τη δημιουργία των icons/docks μέχρι και την εφαρμογή τους στη συσκευή μας.

Ελπίζω να φανούν χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μας πει πώς γίνεται η όλη διαδικασία βήμα-βήμα γιατί εκεί που λέει για adb το χάνω λιγάκι και δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος και να έχω προβλήματα μετά...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=729126

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μας πει πώς γίνεται η όλη διαδικασία βήμα-βήμα γιατί εκεί που λέει για adb το χάνω λιγάκι και δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος και να έχω προβλήματα μετά...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=729126

 

Με δεδομένο ότι έχεις φτιάξει το framework-res.apk με τα εικονίδια που θέλεις, σύνδεσε το κινητό

αναμμένο στο pc, άνοιξε ένα command prompt, πήγαινε στο φάκελο που έχεις το adb.exe και γράψε:

 

adb reboot recovery, για να μπεις στο recovery menu

adb shell

mount /system, για να έχεις πρόσβαση στο system partition

exit

 

και αφού βάλεις το framework-res.apk στον ίδιο φάκελο με το adb.exe δώσε:

adb push framework-res.apk /system/framework/framework-res.apk

 

Μόλις τελειώσει δώσε τα εξής:

adb shell

umount /system

exit

adb reboot

 

Αν δεν κάνει επανεκκίνηση κάνε χειροκίνητα από το recovery.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι έχεις φτιάξει το framework-res.apk με τα εικονίδια που θέλεις, σύνδεσε το κινητό

αναμμένο στο pc, άνοιξε ένα command prompt, πήγαινε στο φάκελο που έχεις το adb.exe και γράψε:

 

adb reboot recovery, για να μπεις στο recovery menu

adb shell

mount /system, για να έχεις πρόσβαση στο system partition

exit

 

και αφού βάλεις το framework-res.apk στον ίδιο φάκελο με το adb.exe δώσε:

adb push framework-res.apk /system/framework/framework-res.apk

 

Μόλις τελειώσει δώσε τα εξής:

adb shell

umount /system

exit

adb reboot

 

Αν δεν κάνει επανεκκίνηση κάνε χειροκίνητα από το recovery.

 

Δεν έχω στο φάκλεο του framework.apk τον φάκελο που λέει για να αλλάξω τα εικονίδια...

 

Edit: Υπάρχει η γραμματοσείρα της Disney που να είναι συμβατή και με ελληνικούς χαρακτήρες???

Edited by kollatos
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Edit: Υπάρχει η γραμματοσείρα της Disney που να είναι συμβατή και με ελληνικούς χαρακτήρες???

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω, αλλά λίγο δύσκολο το κόβω...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω, αλλά λίγο δύσκολο το κόβω...

 

Κρίμα αν δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για ελληνικούς χαρακτήρες...

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να θεσω τις αποριες μου που ειναι οι εξης : http://www.appbrain.com/app/adwtheme...o.themes.macos

 

το κατεβασα μεσω Market στο κινητο και ΠΑΛΙ δεν το βλεπω πουθενα, οπως επισης το ιδιο εκανα και με ενα theme για το Ubuntu που εχει και εκεινο το ειχα κατεβασει και δεν εβγαλα ακρη δεν το εβρισκα πουθενα,πειτε μου τι πρεπει να κανω αφοτου κατεβει κ μετα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να θεσω τις αποριες μου που ειναι οι εξης : http://www.appbrain.com/app/adwtheme...o.themes.macos

 

το κατεβασα μεσω Market στο κινητο και ΠΑΛΙ δεν το βλεπω πουθενα, οπως επισης το ιδιο εκανα και με ενα theme για το Ubuntu που εχει και εκεινο το ειχα κατεβασει και δεν εβγαλα ακρη δεν το εβρισκα πουθενα,πειτε μου τι πρεπει να κανω αφοτου κατεβει κ μετα...

αυτο το θεμα ειναι για τον ADW launcher, οχι απλα θεμα για το κινητο. πρεπει να εχεις εγκατεστημενο τον ADW launcher. αν υποθεσουμε οτι τον εχεις, απλα θα ψαξεις στις ρυθμισεις του, καπου θα εχει τα θεματα..δεν το εχω αλλα το ειχα δοκιμασει και ηταν ετσι.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το θεμα ειναι για τον ADW launcher, οχι απλα θεμα για το κινητο. πρεπει να εχεις εγκατεστημενο τον ADW launcher. αν υποθεσουμε οτι τον εχεις, απλα θα ψαξεις στις ρυθμισεις του, καπου θα εχει τα θεματα..δεν το εχω αλλα το ειχα δοκιμασει και ηταν ετσι.

 

Το εκανα install το προγραμμα αλλα μετα οτι theme κατεβασα ΔΕΝ καταφερα να βγαλω ακρη... :blink:

 

Κατι βρηκα ,χαχαχαχα φαση εχει τελικα!!!!!!!!!!!

 

Αυτο που ηθελα να θεσω ειναι το εξης αρχικα http://www.appbrain.com/app/adwtheme-macos/akglo.themes.macos εδω δειχνει ας πουμε τα εικονιδια του MacOs ε στο κινητο καν δεν ειναι ετσι το ολο θεμα... Δεν ξερω τι λαθος κανω ομως ουτε τον καιρο βγαζει οπως εδω οπως στην αρχικη οθονη στις φωτο που δειχνουν τι πατατια παιζει εδω???.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή που να μπορούμε να βάλουμε διαφορετικό wallpaper σε κάθε homescreen...?
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή που να μπορούμε να βάλουμε διαφορετικό wallpaper σε κάθε homescreen...?

 

MultiWallpaper

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό ή τρώει σκαλώματα?
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

APK Edit

 

Το παρακατω αποτελει μεταφραση του original post από τον Anoniem100των XDA. Όλα τα credit πανε σε αυτόν, εγω απλως μεταφραζω :)

Χρειαστηκε ποτε να αλλαξετε απλα ένα εικονιδιο στο Android τηελφωνο σας και τελικα χαθηκατε σε ατελειωτες λιστες από ποστ που λεγαν πως πρεπει να κινησετε γη και ουρανο για να το καταφερετε? ΟΧΙ ΠΙΑ

 

Γεννηθηκε το προγραμμα APK edit.

Με αυτό το μικρο προγραμματακι μπορειτε πολύ απλα να αλλαξετε τα εικονιδια των εφαρμογων σας. Επιπλεον σας επιτρεπει να αλλαξετε και το ονομα της εφαρμογης.

Αλλα δεν τελειωνει εδώ. Μπορειτε επισης να τροποποιησετε το κειμενο που χρησιμοποιει η εφαρμογη.

Ακουγεται πολύ καλο για να είναι αληθινο. Για να ειμαι ειλικρινης, είναι.

Μεχρι τωρα εχω καταληξει πως λειτουργει στις περισσοτερες από τις εφαρμογες μου. Πιθανοτατα θα λειτουργησει και στις περισσοτερες από τις δικες σας. Δοκιμαστε το τωρα!

 

(Προσοχη: Όταν γινεται αντικατασταση μιας υπαρχουσας εφαρμογης, χρησιμοποιοντας το adb Wireless feature, θα χασετε όλα τα δεδομενα της εφαρμογης!!!)

Για την ιστορια… χρησιμοποιηστε μοναχα τα δικα σας apk αρχεια, διαφορετικα νομιζω πως είναι παρανομο.

 

 

Απαιτησεις.

Java& Net Framework 3.5

Oκ μεταφρασαμε το ποστ, κατεβασαμε το προγραμμα. Τωρα τι κανουμε? Αν και είναι παρα παρα πολύ απλο, ας το αναλυσουμε λιγακι.

Προφανως αποσυμπιεζουμε τον φακελο ο οποιος περιεχει το APK Edit.exe.

 

Ανοιγουμε το προγραμμα και μας δειχνει δυο παραθυρα, ένα αναζητησης αρχειων και το παραθυρο του APK Edit. Στο πρωτο διαλεγουμε το apk που θελουμε να πειραξουμε.

Παμε επιτελους στην κυρια εφαρμογη οπου βλεπουμε τρεις καρτελες.

Στην πρωτη (General), στην ενδειξη Name αλλαζουμε το ονομα της εφαρμογης. Κανοντας κλικ στο εικονιδιο αλλαζουμε το εικονιδιο της εφαρμογης.

Η δευτερη καρτελα, (Content) μας επιτρεπει να τροποποιησουμε τα κειμενα που βλεπουμε μεσα στην εφαρμογη. Αυτό περιλαμβανει ενδειξεις κουμπιων και λοιπα εξτρα.

Η τριτη (Settings) εχει τις ρυθμισεις που αφορουν τον τροπο που θελουμε να περασουμε την εφαρμογη στη συσκευη μας. Προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει καθως παταω απλως Apply και περναω την νεα εφαρμογη στην συσκευη με Mass Storage. Για τους μη παραδοσιακους όμως, η πρωτη επιλογη είναι για να την περασουμε με Barcode Scanner, η δευτερη μεσω USB adb (δεν ξεχναμε να επιλεξουμε USB Debugging On μεσα από τις ρυθμισεις της εφαρμογης) και η τριτη παλι μεσω adb αλλα Wireless.

Οκ τελειωσαμε τις τροποποιησεις. Τωρα;

Ειτε παταμε Apply, μας εμφανιζεται ένα νέο apk και το περναμε όπως περνουσαμε τις εφαρμογες στη συσκευη ανεκαθεν (a.k.a Stormrain’s way όπως αναφερθηκε πανω), ειτε παταμε πανω στην εικονα του Desire και αναλογα ποια μεθοδο εχουμε επιλεξει στα Settings, γινεται και η ενεργεια που θελουμε, την προοδο της οποιας βλεπουμε σε pop up window.

Σημειωση: Σε καποιες εφαρμογες υπαρχει προβλημα. Υπαρχει πιθανοτητα να κολλησουν κατά το signing και απλως να μην λειτουργουν τελικα και να κρασαρουν (συνηθως καποιες οι οποιες ανοιγουν άλλες κατά την εκτελεση τους). Αγνοουμε προς το παρον αυτην την εφαρμογη και παμε παρακατω (μεχρι ο developer να βρει ακρη φανταζομαι) σε καποια αυτονομη εφαρμογη.

Επισης κατά το ανοιγμα ενός apk από το APK Edit, δημιουργειται αυτοματα και ένα αρχειο backup. Το οποιο εγκαθιστουμε αν κατι παει στραβα (αν και προσωπικα το κανω manually το backup).

 

Το παραπανω προγραμματακι σε συνδυασμο με τα tutorials της Karmen1983 μπορει να δωσει ένα εντελως νέο look στο κινητο μας ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3490176#post3490176

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε resize σε widget που περνάμε στη LockScreen του WidgetLocker???
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βαλω φοντο εικονα ολοκληρη χωρις να κανει ζουμ σε χ10 μινι προ?? απαντηστε μου σας παρακαλω!!
Link to comment
Share on other sites

Όταν την επιλέγεις για φόντο, σε βάζει να διαλέξεις το μέρος της φωτογραφίας που θες. Διάλεξε την ολόκληρη (σέρνοντας το πλαίσιο) ;) (εκτός βέβαια κι αν εννοείς κάτι άλλο)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Όταν την επιλέγεις για φόντο, σε βάζει να διαλέξεις το μέρος της φωτογραφίας που θες. Διάλεξε την ολόκληρη (σέρνοντας το πλαίσιο) ;) (εκτός βέβαια κι αν εννοείς κάτι άλλο)

 

και να ειναι στο σωστο μεγεθος (αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι στο 480χ320 :wacko:) ωστε να φαινεται ολοκληρο...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

και να ειναι στο σωστο μεγεθος (αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι στο 480χ320 :wacko:) ωστε να φαινεται ολοκληρο...

 

 

παντα κανει ζοομ και δεν την δειχνει ολοκηρη..μηπως ξερετε αν υπαρχει καποια σχετικη εφαρμογη? που να επιλεγεις απο κει το φοντο και να την βαζει ολοκληρη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...