Jump to content

Android-Customization (fonts, ringtones, themes, widgets, icons, apps κλπ)


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι. και εβαλα το ifont αλλα δεν ειχε ,δυο τρεις με το ζορι αν βοηθαει αυτο.

 

Για lollipop. Κατεβάζεις και φλασαρεις από recovery.

http://forum.xda-developers.com/android/themes/fonts-flashable-zips-t2964304

Έχω δοκιμάσει Ubuntu, Ubuntu taller, Jolly, Caviar, Tahoma

Δεν θυμάμαι ποιες άλλες για να είμαι ειλικρινής. Αν βρεις και άλλες συμβατές πες μου....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 807
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχει να κάνει με συμβατότητα, αλλά με το αν οι γραμματοσειρές περιλαμβάνουν και ελληνικούς χαρακτήρες. Οποιεσδήποτε γραμματοσειρές .ttf(ή και .otf νομίζω) κάνουν. Ακόμη και αυτές από τα windows ή οποιεσδήποτε μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο. Εγώ έχω ένα κατάλογο με 480 γραμματοσειρές εδώ και μερικά χρόνια. Δεν έχουν όλες ελληνικούς χαρακτήρες, έχουν όμως οι περισσότερες από αυτές. Αν βάλετε στην αναζήτηση του google "greek fonts" θα βγουν αρκετά αποτελέσματα.

Εφαρμογές όπως το fonter υποστηρίζουν προσθήκη γραμματοσειρών από κάποιο φάκελο.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έβαλα την pure nexus αλλά δεν πρόσεξα και κατέβασα την έκδοση με τα layers. Βρήκα στο XDA διάφορα apk με γραμματοσειρές και τις εγκατέστησα αλλά δεν ξερω πως να τις ενεργοποίησω. Κάποια βοήθεια.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνουμε μια λίστα με fonts τα οποία υποστηρίζουν και ελληνικά γράμματα. Ψάχνω γραμματοσειρές που να υποστηρίζουν ελληνικά και δεν μπορώ να βρω κάτι καλό.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κανείς κάνα καλό live wallpaper με φύση/τοπία ή γενικά κάτι καλό;

Έχω το sunrise και το έχω βαρεθεί..

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνουμε μια λίστα με fonts τα οποία υποστηρίζουν και ελληνικά γράμματα. Ψάχνω γραμματοσειρές που να υποστηρίζουν ελληνικά και δεν μπορώ να βρω κάτι καλό.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πραγματικά εξαιρετική πρόταση, που τελικά θα μας βοηθήσει όλους.

Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εξαιρετική πρόταση, που τελικά θα μας βοηθήσει όλους.

Ναι θα μας βοηθήσει πολύ γιατί είναι ακατόρθωτο να κάτσει κάποιος να δοκιμάσει fonts για να βρει ποια υποστηρίζουν ελληνικά ενώ άμα κάνουμε λίστα θα προσθέτουμε ότι βρίσκουμε και θα είναι εύκολο και για τους επόμενους.

 

 

Τώρα θέλω να αλλάξω τα εικονίδια από την status bar χωρίς root. Υπάρχει κάποια εφαρμογή; και επίσης θέλω να αλλάξω την ένδειξη από lte σε 4g

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω την αγαπημένη μου

Apple Mint.

 

sent from my Amstrad CPC6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα pastbin για τα ελληνικά fonts ώστε να μη χαθούν στο topic εδώ.

http://pastebin.com/QHucj357 . Μπορείτε να προσθέτε απευθείας κει τις γραμματοσειρές, ή να τις αναφέρετε εδώ κ θα τις προσθέτω

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένα fonts

1)Ubuntu

2)Comfortaa

3)Jolly

4)Segoe

5)Armani (από την εφαρμογή ifont)

 

Να προσθέσω την αγαπημένη μου

Apple Mint.

 

sent from my Amstrad CPC6128

 

Έφτιαξα ένα pastbin για τα ελληνικά fonts ώστε να μη χαθούν στο topic εδώ.

http://pastebin.com/QHucj357 . Μπορείτε να προσθέτε απευθείας κει τις γραμματοσειρές, ή να τις αναφέρετε εδώ κ θα τις προσθέτω

 

Rosemary...

Αγαπημένη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Μπράβο σας παιδιά!! Το εγχείρημα προχωράει!! Σιγά σιγά θα μαζέψουμε αρκετά fonts να έχουμε να αλλάζουμε!!

 

Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. Καμία ιδέα πλην root ; s7 edge έχω. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160626/65367447ee5559419eb0dd69e7cc88e7.jpg

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ntinoscrypton
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας παιδιά!! Το εγχείρημα προχωράει!! Σιγά σιγά θα μαζέψουμε αρκετά fonts να έχουμε να αλλάζουμε!!

 

Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. Καμία ιδέα πλην root ; s7 edge έχω.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Περιμένεις update μπας και το διορθώσουν από την samsung/google ή κάνεις root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις update μπας και το διορθώσουν από την samsung/google ή κάνεις root .

Διάβασα ότι είναι θέμα marshmallow και ότι η Samsung δουλεύει ώστε να λυθεί το πρόβλημα. Εγώ είμαι με apc8 και είναι η καλύτερη Rom αυτή την στιγμή για μπαταρία και έτσι δεν κάνω αναβάθμιση. Θα ρωτήσω αν αυτοί με την πιο καινούργια Rom μπορούν να αλλάξουν γραμματοσειρά.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα pastbin για τα ελληνικά fonts ώστε να μη χαθούν στο topic εδώ.

http://pastebin.com/QHucj357 . Μπορείτε να προσθέτε απευθείας κει τις γραμματοσειρές, ή να τις αναφέρετε εδώ κ θα τις προσθέτω

 

Πολύ χρήσιμο!

 

Edit: Παρότι κατέβασα το ifont εξακολουθώ να έχω το ίδιο πρόβλημα: Μη σωστή εμφάνιση του γράμματος "φ" στα ποστ εντός εφαρμογής Tapatalk. Σε tablet dual-boot Thomson πριν βάλω την εφαρμογή ifont το γράμμα "φ" δεν εμφανιζόταν καθόλου, αφού την έβαλα και ξεκίνησα να βάζω κάποιες από τις προτεινόμενες γραμματοσειρές (πχ Ubuntu, Armani) στη θέση του γράμματος "φ" αντί για κενό πλέον εμφανίζεται ένα άδειο άσπρο τετράγωνο. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει και παρόλες τις προσπάθειες μου, το συγκεκριμένο γράμμα στην συγκεκριμένη εφαρμογή εξακολουθεί να μην εμφανίζεται σωστά;;;

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα site το οποίο έχει κάποιες γραμματοσειρές που υποστηρίζουν ελληνικά γράμματα. Ρίξτε μια ματιά. http://www.fontsquirrel.com/fonts/list/language/greek/

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα. Να ζητήσω μια χάρη; Κάποιος που έχει ρουταρισμένο LG, μπορεί να κατεβάσει το θέμα "Dream of whale" και να μου δώσει ταπετσαρία από homescreen και lockscreen?
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χάθηκε το google widget απο τον google now launcher. Καμια βοήθεια;

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΒΟΗΘΕΙΑ ...χαθηκε το τελικο ς (βγαζει τετραγωνο) σε μηνυματα,messenger.εφαρμογες,... οπουδηποτε τελικα. πως το επαναφερω? στις διαθεσιμες επιλογες απο προβολη/font type/ εχει τρεις με κινεζικα γραμματα (το εχω βαλει και στο νημα του κινητου μου thl 5000)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...