Jump to content

Android: Νέα, φήμες, ανακοινώσεις & events


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 289
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

http://www.androidpolice.com/wp-content/uploads/2010/10/image_thumb196.png

Γιγάντιο αγαλμα του Gingerbread εφτασε στο Googleplex

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

http://www.androidpolice.com/wp-content/uploads/2010/10/image_thumb196.png

Γιγάντιο αγαλμα του Gingerbread εφτασε στο Googleplex

 

Και το αγχος για το αν το Desire(HD) θα παρει την (ακομα πιο) καινουρια εκδοση του Android μολις αρχισε

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και το αγχος για το αν το Desire(HD) θα παρει την (ακομα πιο) καινουρια εκδοση του Android μολις αρχισε

 

Περιττό μιας και το Desire HD μόλις βγήκε και το Gingerbread ούτε καν. Απολαύστε αυτά που έχετε γιατί αν το πάρεις έτσι... δεν τελειώνει ποτέ αυτή η διαδικασία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Περιττό μιας και το Desire HD μόλις βγήκε και το Gingerbread ούτε καν. Απολαύστε αυτά που έχετε γιατί αν το πάρεις έτσι... δεν τελειώνει ποτέ αυτή η διαδικασία.

Ναι, και το desire 2.1 ειχε αρχικα, αλλα μολις βγηκε η 2.2 ολοι οι κατοχοι κανανε αμαν να την παρει. Οπως και να χει, οταν δινεις 500/550 ευρω για κινητό, το βλεπεις σαν να αγοραζεις πλατφορμα και οχι απλως συσκευη, δηλαδη οπως οταν αγοραζεις ενα pc. Δηλαδη προσωπικα θα αισθανομουν πολυ κοροϊδο αμα εδινα 550ευρω και μετα εβγαινε η επομενη εκδοση, και δεν μπορουσα να την βαλω επειδη δεν υπαρχει update.

Edited by kurkosdr
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

θέλω να πιστεύω πως την νέα εκδοση θα την παρουν τα htc desire, htc desire hd, samsung galaxy s... αν δεν ειναι ικανα τα παραπανω να την υποστηριξουν , δεν θα μπορει ουτε το nexus one που απ οτι ξερω εχει σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα με το htc desire.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θέλω να πιστεύω πως την νέα εκδοση θα την παρουν τα htc desire, htc desire hd, samsung galaxy s... αν δεν ειναι ικανα τα παραπανω να την υποστηριξουν , δεν θα μπορει ουτε το nexus one που απ οτι ξερω εχει σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα με το htc desire.

 

Μήπως για αυτό ετοιμάζεται nexus two; :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως για αυτό ετοιμάζεται nexus two; :rolleyes:

 

αυτό δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα απ'όσο ξέρω

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα απ'όσο ξέρω

 

Δεν εχει επιβεβαιωθει, αλλα οι φημες που λενε για 8 νοεμβρη φαινονται αξιοπιστες. Λιγος καιρος μενει οποτε θα δουμε αν θα επιβεβαιωθουν.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αυτό δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα απ'όσο ξέρω

 

Φυσικά και μιλάμε για φήμες, αλλά όλα έτσι δεν ξεκινούν;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τι μου κανεις τωρα... DesireHD, Android PSP, Google Nexus Two, σε λιγο θα αρχισω να κοιταω περιεργα αυτην την τραπεζα εξω απο την σχολη, που ειναι και λιγο απομερα και μακρια απο το αλφα ταφ (διαβαζε: αστυνομικο τμημα)... :p

Edited by kurkosdr
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επισκέπτης
Δεμ θυμαμαι που το διαβασα - αλλα απο την εκδοση του 2.2 και μετα η ιδια η google αναλαμβανει πλεον τις αναβαθμισεις σε ολες τις συσκευες που τρεχουν android - και οχι πλεον οι κατασκευαστριες εταιρειες :)
Link to comment
Share on other sites

Δεμ θυμαμαι που το διαβασα - αλλα απο την εκδοση του 2.2 και μετα η ιδια η google αναλαμβανει πλεον τις αναβαθμισεις σε ολες τις συσκευες που τρεχουν android - και οχι πλεον οι κατασκευαστριες εταιρειες :)

 

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Η Google στο IO είχε πει ότι στόχος της είναι να σταματήσει το fragmentation. Το πως θα το κάνει αυτό όμως δεν το διευκρίνησε. Το ότι θα αναλάβει εκείνη τα updates είναι απλά μια φήμη που κατά τη γνώμη μου απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

Βέβαια, μακάρι να εχω άδικο και να υπάρχει κάτι που δεν ξέρω ώστε να με διαψεύσεις :)

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Αν το Android καταφέρει να κάνει αυτό που κάνουν τα windows (να έχουν δηλαδή όλους τους drivers kαι να τρέχουν ανεξαρτήτως σύνθεσης hardware) τότε θα περάσουμε σε μια άλλη εποχή στα λειτουργικά των κινητών.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

αλλα απο την εκδοση του 2.2 και μετα η ιδια η google αναλαμβανει πλεον τις αναβαθμισεις σε ολες τις συσκευες που τρεχουν android

 

Ονειρο θερινότατης νυκτος το κοβω. Εδω μερικα smartphones εχουν custom hardware διαφορετικο αυτο που υποστηριζει η vanilla android 2.2, το οποιο μαλιστα μερικες ειναι και undocumented. Ενω μερικα αλλα εχουν κλειδωμενους bootloaders. Οποτε, σε αυτην την περιπτωση, μονο ο εκαστοτε κατασκευαστης μπορει να φτιαχνει os για το συγκεκριμενο κινητο. Για να μην μιλησω για τα tablets.

 

Παντως, δραττομαι της ευκαιριας να προτεινω δημιουργια thread οπου θα αναφερουμε τα κινητα που τρεχουν vanilla android. Πχ το Nexus One, Synapse One μου ερχονται στο μυαλο.

Edited by kurkosdr
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Η Google στο IO είχε πει ότι στόχος της είναι να σταματήσει το fragmentation. Το πως θα το κάνει αυτό όμως δεν το διευκρίνησε. Το ότι θα αναλάβει εκείνη τα updates είναι απλά μια φήμη που κατά τη γνώμη μου απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

Βέβαια, μακάρι να εχω άδικο και να υπάρχει κάτι που δεν ξέρω ώστε να με διαψεύσεις :)

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Για το μόνο λόγο που μπορεί η Google να αναλάβει τις αναβαθμίσεις απο δώ και πέρα είναι λόγω ενιαίου UI..Απο τη στιγμή που στη 2.3 -λένε- πως δε θα επιτραπούν shells (Sense U.I,MotoBlur,Timescape κλπ..) τότε δε το βλέπω περίεργο να γίνονται OTA Updates μέσω Google..

Αλλα παρόλα αυτά πιστεύω θα γίνει λίγο μπέρδεμα..Πώς θα γίνει διαχωρισμός στο ποιές συσκευές θα πάρουν την αναβάθμιση και ποιές όχι? (λόγω minimum requirements)

Ελπίζω σήμερα να ανακοινωθεί η Gingerbread και να μας λυθούν οι απορίες :grin:

 

 

υ.γ Επίσης ελπίζω να μη καταργήσουν τα shells..Το Sense με έχει καραβολέψει.. :/

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που στη 2.3 -λένε- πως δε θα επιτραπούν shells (Sense U.I,MotoBlur,Timescape κλπ..) τότε δε το βλέπω περίεργο να γίνονται OTA Updates μέσω Google.

 

υ.γ Επίσης ελπίζω να μη καταργήσουν τα shells..Το Sense με έχει καραβολέψει.. :/

 

Μα και αυτό (ότι θα καταργηθούν τα shells) είναι απλά φήμες και σίγουρα αβάσιμες. Ξέρεις πόσα έχει χαλάσει η HTC σε research&development για το sense? Δε νομίζω να αφήσει να πάνε έτσι εύκολα χαμένα. Επίσης αν γινόταν κάτι τέτοιο, τα κινητά θα διέφεραν μόνο σε hardware και τιμή, κάτι που κάνει τον ανταγωνισμό των εταιριών πολύ πολύ δύσκολο...

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Μα και αυτό (ότι θα καταργηθούν τα shells) είναι απλά φήμες και σίγουρα αβάσιμες. Ξέρεις πόσα έχει χαλάσει η HTC σε research&development για το sense? Δε νομίζω να αφήσει να πάνε έτσι εύκολα χαμένα. Επίσης αν γινόταν κάτι τέτοιο, τα κινητά θα διέφεραν μόνο σε hardware και τιμή, κάτι που κάνει τον ανταγωνισμό των εταιριών πολύ πολύ δύσκολο...

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Αυτό ακριβώς θέλουν να κάνουν εκεί στη Google..Προσωπικά το Sense με έκανε να αγοράσω το Desire και δε το 'χω μετανιώσει..Ελπίζω ό,τι διαβάζουμε να είναι ταυροκόπρανα :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θέλουν να κάνουν εκεί στη Google..Προσωπικά το Sense με έκανε να αγοράσω το Desire και δε το 'χω μετανιώσει..Ελπίζω ό,τι διαβάζουμε να είναι ταυροκόπρανα :D

 

Χεχε, ταυροκόπρανα είναι. Είναι μόνο υποθέσεις κάποιων blogers. Και εγώ είμαι fan του sense. Ίσως όχι του home launcher, άλλα σίγουρα όλων των άλλων υλοποιήσεων από τον dialer μέχρι το Facebook integration. Η HTC είναι μέλος του Open handset alliance η οποία είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη του λειτουργικού. Λες να συμφωνούσε να κοπεί το sense? Και ακόμη και να το έκανε, θα ξόδευε λίγο νωρίτερα τόσα χρήματα στην ανάπτυξή του και στις παράπλευρες λειτουργίες του? (βλέπε htcsense.com, HTC likes, HTC hub κλπ κλπ)

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...