Jump to content

Απόψεις: Ποιο λειτουργικό σύστημα αφής προτιμάτε;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;  

671 members have voted

  1. 1. Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;

    • Android
      176
    • Bada
      10
    • BlackBerry
      14
    • iPhone OS
      252
    • MeeGo
      31
    • Symbian OS
      110
    • Windows Phone 7 (ή WM)
      71
    • WebOS
      7


Recommended Posts

Οι συσκευές με οθόνη αφής, φαίνεται πως ήρθαν... για να μείνουν. Αρχής γενομένης από την επιτυχία που σημείωσε το iPhone, ειναι εμφανές πως όλοι οι κατασκευαστές, πλέον, ρίχνουν σχεδόν όλη την προσοχή τους στην ανάπτυξη κινητών που φέρουν οθόνη αφής, με άμεσο επακόλουθο την «κούρσα» για τα λειτουργικά συστήματα που υποστηρίζει ο καθένας.

 

Έτσι, η κραταιά Nokia μέχρι στιγμής βασίζεται στο Symbian 5th Edition και στο MeeGo (πρώην Maemo), η HTC συνεχίζει να στηρίζεται στα Windows Mobile (τόσο στην έκδοση 6.5.3 όσο και στα επερχόμενα Windows Phone 7) αλλά ρίχνει και... κλεφτές ματιές στο Android, το οποίο Android εκτός από την κατασκευάστρια Google δείχνει να υποστηρίζει όλο και περισσότερο η Motorola, η Sony Ericsson, η Samsung και η LG. Φυσικά, δεν θα μπορούσαμε να ξεχάσουμε το γνωστό και μη εξαιρετέο iPhone OS της Apple, για το οποίο πολύς κόσμος περιμένει πως και πως να δει την επόμενη υλοποίησή του με την έκδοση 4.0. Τέλος, δεν θα πρέπει να παραλείψουμε την πλατφόρμα BlackBerry της RIM και το Web OS της Palm, τα οποία συνεχίζουν να έχουν το δικό τους κοινό, όπως και το πολλά υποσχόμενο Bada της Samsung.

 

Στα πλαίσια αυτά, το καλό για εμάς τους καταναλωτές είναι ότι ζούμε σε ένα ποικιλόμορφο περιβάλλον σε ό,τι αφορά την κινητή τηλεφωνία, με πολλές και διαφορετικές επιλογές στην διάθεσή μας. Έτσι, πιστεύουμε ότι έχει ενδιαφέρον να ανταλλάξουμε απόψεις μεταξύ μας σχετικά με το ποιο λειτουργικό προτιμάμε καθώς και να αναφέρουμε τους λόγους που μας κάνουν να έχουμε τις οποιεσδήποτε προτιμήσεις μας. Στο κάτω-κάτω, οι χρήστες είναι εκείνοι που επιλέγουν, άρα διαμορφώνουν και το μέλλον!

 

Ο λόγος σε εσάς λοιπόν... Ποιο λειτουργικό σύστημα αφής προτιμάτε και γιατί;

 

Σημείωση: Όπως μπορείτε να δείτε, έχετε την δυνατότητα να συμμετάσχετε στην ενσωματωμένη δημοσκόπηση, η οποία εμφανίζεται και στην κεντρική σελίδα του myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψήφισα android. Είναι ελαφρυ, απλό, εύχρηστο, ευχάριστο και οι συμβατές εφαρμογές ξεφυτρώνουν καθημερινά. Ειδικά στην έκδοση 2.1 το θεωρώ πλέον πλήρες λειτουργικό.

Επιπλέον δεν έχεις τους σπαστικούς περιορισμούς του iphone (έλλειψη κάρτας μνήμης, κλειδωμένο bt κλπ, έλλειψη multitasking κλπ).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα ειναι ελλιπές κατα τη γνώμη μου!

Και αυτό γιατί θεωρώ οτι παίζει μεγάλο ρόλο και η συσκευή, κυρίως όσον αφορά την οθόνη και τον επεξεργαστή!

 

Παρόλα αυτά ψηφίζω το iPhoneOs γιατί ειναι το πιο σταθερό και το πιο γρήγορο σε αποκριση!

Δεν υπάρχει περίπτωση να πατήσεις λάθος ακόμα και να θες!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα ειναι ελλιπές κατα τη γνώμη μου!

Και αυτό γιατί θεωρώ οτι παίζει μεγάλο ρόλο και η συσκευή, κυρίως όσον αφορά την οθόνη και τον επεξεργαστή!

 

Παρόλα αυτά ψηφίζω το iPhoneOs γιατί ειναι το πιο σταθερό και το πιο γρήγορο σε αποκριση!

Δεν υπάρχει περίπτωση να πατήσεις λάθος ακόμα και να θες!

 

Το ερώτημα αφορά λειτουργικά συστήματα και μόνο. Το ποιες συσκευές υποστηρίζουν το Χ λειτουργικό δεν μας απασχολεί στο παρόν θέμα, οπότε ας μην ξεφεύγουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα ειναι ελλιπές κατα τη γνώμη μου!

Και αυτό γιατί θεωρώ οτι παίζει μεγάλο ρόλο και η συσκευή, κυρίως όσον αφορά την οθόνη και τον επεξεργαστή!

Ναι, αλλά εδώ συγκρίνουμε λειτουργικά, όχι συσκευές.;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα android. Είναι ελαφρυ, απλό, εύχρηστο, ευχάριστο και οι συμβατές εφαρμογές ξεφυτρώνουν καθημερινά. Ειδικά στην έκδοση 2.1 το θεωρώ πλέον πλήρες λειτουργικό.

Επιπλέον δεν έχεις τους σπαστικούς περιορισμούς του iphone (έλλειψη κάρτας μνήμης, κλειδωμένο bt κλπ, έλλειψη multitasking κλπ).

 

Δυστυχώς προς το παρόν οι εφαρμογές στο Android ειναι περιορισμένες!

Δεν υποστηρίζεται το Market ακόμα στην Ελλάδα, οπότε πρέπει να καταφεύγεις σε σπασμένες εφαρμογές!Δε ξέρω κατα πόσο αυτό ειναι καλό!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς προς το παρόν οι εφαρμογές στο Android ειναι περιορισμένες!

Δεν υποστηρίζεται το Market ακόμα στην Ελλάδα, οπότε πρέπει να καταφεύγεις σε σπασμένες εφαρμογές!Δε ξέρω κατα πόσο αυτό ειναι καλό!

όλες οι βασικές εφαρμογές υπάρχουν. Για αναπαραγωγή μουσικής, βίντεο, ανάγνωση και επεξεργασία office, gps, επεξεργασία εικόνας κλπ κλπ. Ήδη υπάρχουν και 2 δωρεάν ανεπίσημες εφαρμογές dropbox . οπερα βέβαια και πολλά άλλα.

Τώρα, αν ζητάς κάτι πολύ ειδικο....

Το μάρκετ υπάρχει εννοείται, μόνο με τις free εφαρμογές (ακόμα) που είναι πάρα πολλές, έτσι και αλλιώς.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

iPhone OS και αμεσως μετα android,τα υπολοιπα περα απο τα wm ειναι στην τυχη τους.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

iPhone OS και ξερό ψωμί..... Λόγοι? Πάρα πολλοί.....

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Το 60% της δουλειάς μου γίνεται μέσω mail.

 

Το Blackberry ειναι ότι θα μπορούσα να φανταστώ σε αυτό τον τομέα.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έστω και ένας εδώ μέσα που να έχει παίξει με το iphone και να μην παραδεχτεί ότι είναι το λειτουργικό αφής με την πιο γρήγορη απόκριση;...

Πέρα από τα προβλήματα και τις διαφωνίες, δεν έχω δει λειτουργικό που να είναι πιο γρήγορο ....

Link to comment
Share on other sites

Android και από εμένα.

Άριστη απόκριση, πανέμορφο και αστραπιαία ταχύτητα. Άκρως ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

όλες οι βασικές εφαρμογές υπάρχουν. Για αναπαραγωγή μουσικής, βίντεο, ανάγνωση και επεξεργασία office, gps, επεξεργασία εικόνας κλπ κλπ. Ήδη υπάρχουν και 2 δωρεάν ανεπίσημες εφαρμογές dropbox . οπερα βέβαια και πολλά άλλα.

Τώρα, αν ζητάς κάτι πολύ ειδικο....

Το μάρκετ υπάρχει εννοείται, μόνο με τις free εφαρμογές (ακόμα) που είναι πάρα πολλές, έτσι και αλλιώς.

 

Και εκεί πάσχει το Android!

Το οτι υπάρχει μόνο στο Free!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί πάσχει το Android!

Το οτι υπάρχει μόνο στο Free!

Προσωπικά, πολύ σπάνια να πληρώσω για εφαρμογή. Ειδικά για κινητό τηλέφωνο.

Είμαι τζαμπατζής:p:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Symbian 5th Edition γιατι δεν εχω χρονο να πειραματιστω με τα αλλα και γιατι μεγαλωσα με αυτο:lol::lol:
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Android γιατί προσφέρει τα πάντα, εύκολα και τάχυστα, ενώ είναι ακόμη πολύ νέο, όπερ σημαίνει οτι έχει μεγάλα περιθώρια εξέλιξης και βελτίωσης.

Το iPhone OS βέβαια ίσως να υπερτερεί ακόμη στο UI και κυρίως στην απλότητά του, αλλά προσωπικά είναι ένα χαρακτηριστικό που δεν με προβληματίζει.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα iPhone OS... γιατί τεχνικά είναι η καλύτερη υλοποίηση λειτουρικού με οθόνη αφής!
Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα ειναι ελλιπές κατα τη γνώμη μου!

Και αυτό γιατί θεωρώ οτι παίζει μεγάλο ρόλο και η συσκευή, κυρίως όσον αφορά την οθόνη και τον επεξεργαστή!

 

Παρόλα αυτά ψηφίζω το iPhoneOs γιατί ειναι το πιο σταθερό και το πιο γρήγορο σε αποκριση!

Δεν υπάρχει περίπτωση να πατήσεις λάθος ακόμα και να θες!

 

αρα δε μπορεις να πατησεις αυτο που θες.

και πρεπει να εχειs γυναικεια χερια για να γραψεις με το qwerty toy

Link to comment
Share on other sites

iPhone OS και αμεσως μετα android,τα υπολοιπα περα απο τα wm ειναι στην τυχη τους.

 

θεωρείς οτι είναι το ΒΒ στην τύχη του ? ένα από τα πιο δημοφιλή και καλοπουλημενα εργαλεία? χμ...

 

Blackberry απο μένα αν και είμαι μολις μερικές μέρες κάτοχος και θεωρώ οτι πέρα απο επαγγελματική ακρίβεια και από πολύ καλό UI και μόνο η συμπίεση δεδομένων στα μαιιλ και στο browsing είναι μια κατηγορία μόνο του

Link to comment
Share on other sites

αρα δε μπορεις να πατησεις αυτο που θες.

και πρεπει να εχειs γυναικεια χερια για να γραψεις με το qwerty toy

 

Δε σε καταλαβαίνω!:(

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφίσω και γω blackberry OS στην touch έκδοση φυσικά που συζητάμε εδώ. Κάνει αυτό που θέλω, όπως το θέλω και έως τώρα (1,5 χρόνο το έχω στην έκδοση touch) δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο.

 

Τo iphone OS δε με βόλεψε γιατί δε μου προσέφερε καμία δυνατότητα παραμετροποίησης και μου φαίνεται υπερβολικά... "βαρετό", αν και του έδωσα ευκαιρίες τόσο με 2G όσο και με 3G. Στην έκδοση 4 λογικά θα φτιάξουν κάποια πράγματα.

 

Το Symbian αν και το έχω δουλέψει πάρα πολύ και έχει δυνατότητες, είναι ένα επίπεδο (για μένα) πιο κάτω από τους ανταγωνιστές και μου φαίνεται στάσιμο τα τελευταία χρόνια. Δε βλέπω ουσιαστικές αλλαγές ούτε και βελτιώσεις σε θέματα που δε μου άρεσαν.

 

Τα windows mobile είναι η δεύτερη επιλογή μου, αν και άργησε πολύ να προχωρήσει, κάτι που έγινε τώρα με την έκδοση 7. Πέρα από αυτό όμως, είναι απίστευτα παραμετροποιήσιμο και η δομή του σαν λειτουργικό μου "έκατσε" πολύ καλά, για διάφορους λόγους.

 

Το Android νομίζω είναι ακόμα πολύ νωρίς για να παίξει μπάλα με τους υπόλοιπους. Η μικρή επαφή που είχα μαζί του μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι ακόμα πολύ "άδειο".

 

Με τα υπόλοιπα δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και δεν έχω κάποια άποψη. Πάντως είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα του λειτουργικού και η αλήθεια είναι ότι όλα πλέον έχουν φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο ευχρηστίας και λειτουργικότητας, κάτι που είναι βασικό για σύστημα αφής.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

iPhone OS βέβαια, το πρώτο και ακόμη μακράν καλύτερο σε ταχύτητα, ασφάλεια και ποικιλία εφαρμογών.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου,

δεν υπάρχει πιο

Λιτό

Ανθρωποκεντρικό

Γρήγορο

Αξιόπιστο

& με τις περισσότερες εφαρμογές

λειτουργικό σύστημα,

από το iPhone OS.

Νομίζω ότι η μεγαλύτερη νίκη που πέτυχε το iPhone,

είναι ότι έβαλε τα smartphones στα χέρια & του πιο απλού χρήστη.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Android. Λυτο μεν αλλα πληρες, ομορφο και ευχρηστο. Ωριμαζει γρηγορο και θα εχει μελλον.

Εξισου ευχρηστο και το iPhone OS αλλα ψηφισα και προτιμω το Android ως πιο ελευθερο / ανοιχτο και ενδιαφερον imo.

 

Symbian και WM καπου στο βαθος ..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...