Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω το HTC Desire μεταχειρισμένο. Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τα χρήματα που αξίζει αυτή την εποχή η συσκευή.

(Αν θεωρήσουμε ότι είναι σε καλή κατάσταση)

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι καθόλου, εγώ μιλάω αποκλειστικά για roms που έχουν πάνω app2sd+ (δηλαδή έχεις κάνει ext partition στην sd). Αν το έχεις προφανώς τα πάς σχεδόν όλα στην sd (εκτός από apps με widgets) συνήθως μέσω του titanium back up που μεταφέρει και εφαρμογές που δεν το υποστηρίζουν. Αν πάλι η rom σου υποστηρίζει app2sd+ είναι τελείως άχρηστο να μετακινείς τα apps στην sd, δεν γλυτώνεις καθόλου χώρο και επιπλέον δεν μπορείς να "δεις" τις εφαρμογές όταν συνδέεις το κιν στο pc.

 

βλεποντας τις εφαρμογες που εχεις στο κιν απο το pc κανεις κατι?? σου δινετε καμια αλλη δυνατοτητα που δεν μπορεις να κανεις μονο μεσα απο το τηλ???

Link to comment
Share on other sites

Όχι καθόλου, εγώ μιλάω αποκλειστικά για roms που έχουν πάνω app2sd+ (δηλαδή έχεις κάνει ext partition στην sd). Αν το έχεις προφανώς τα πάς σχεδόν όλα στην sd (εκτός από apps με widgets) συνήθως μέσω του titanium back up που μεταφέρει και εφαρμογές που δεν το υποστηρίζουν. Αν πάλι η rom σου υποστηρίζει app2sd+ είναι τελείως άχρηστο να μετακινείς τα apps στην sd, δεν γλυτώνεις καθόλου χώρο και επιπλέον δεν μπορείς να "δεις" τις εφαρμογές όταν συνδέεις το κιν στο pc.

 

βλεποντας τις εφαρμογες που εχεις στο κιν απο το pc κανεις κατι?? σου δινετε καμια αλλη δυνατοτητα που δεν μπορεις να κανεις μονο μεσα απο το τηλ???

 

Όχι το αντίθετο εννοώ, ότι την ώρα που το έχεις συνδεδεμένο δεν έχεις καθόλου προσβαση σε αυτές απο το κινητό σου. οχι οτι ειναι τιποτα το σημαντικό, αλλά οταν βαζοβγάζεις το κιν στο pc για διαφορους λόγους, βολεύει να μην κάθεσαι να περιμένεις πότε θα γίνει mount η sd για να μπεις στις εφαρμογές σου.

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω την Oxygen αλλά διάβασα το εξής στα requirements:

 

AlphaRev N1Table HBOOT. (not explicitly required but highly recommended)

 

a. Ας μου πει κάποιος τι είναι :P

b. Έχει δοκιμάσει κανείς να την φλασάρει χωρίς να ικανοποιείται η παραπάνω απαίτηση?

Thnx!

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω την Oxygen αλλά διάβασα το εξής στα requirements:

 

AlphaRev N1Table HBOOT. (not explicitly required but highly recommended)

 

a. Ας μου πει κάποιος τι είναι :P

b. Έχει δοκιμάσει κανείς να την φλασάρει χωρίς να ικανοποιείται η παραπάνω απαίτηση?

Thnx!

 

Δεν χρειάζεται το n1table hboot. Νομίζω έχει να κάνει με το s-off. Δεν ξέρω γιατί λέει highly recommended.. περίεργο!

 

Πάντως εγώ την έχω εδώ και αρκετό καιρό και είμαι σούπερ εντυπωσιασμένος!

Είναι η πρώτη φορά που κρατάω ρομ ΤΟΣΟ καιρό (και δεύτερη φορά που το λέω αυτό :Ρ).

 

Είμαι με oxygen από 0.2.2 και είναι τόσο smooth που έχω τρελαθεί... αγγίζει όρια iphone 4 στο πόσο γρήγορη είναι. Και ΔΕΝ μιλάμε για quadrant και benchmarks αλλά για το πραγματικό feel του κινητού.

 

Τα σπάει

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται το n1table hboot. Νομίζω έχει να κάνει με το s-off. Δεν ξέρω γιατί λέει highly recommended.. περίεργο!

 

Πάντως εγώ την έχω εδώ και αρκετό καιρό και είμαι σούπερ εντυπωσιασμένος!

Είναι η πρώτη φορά που κρατάω ρομ ΤΟΣΟ καιρό (και δεύτερη φορά που το λέω αυτό :Ρ).

 

Είμαι με oxygen από 0.2.2 και είναι τόσο smooth που έχω τρελαθεί... αγγίζει όρια iphone 4 στο πόσο γρήγορη είναι. Και ΔΕΝ μιλάμε για quadrant και benchmarks αλλά για το πραγματικό feel του κινητού.

 

Τα σπάει

 

Σκεφτομαι κι εγω να τη δοκιμασω. Φανταζομαι εχει μονο τα βασικα, ωστε να εχει μικρο μεγεθος. Εχει βρει τιποτα ελειψεις, που ισως δει καποιος που προερχεται απο LeeDroid πχ? Εκτος βεβαια απο το sense..

Link to comment
Share on other sites

Και ο AdamG δε βάζει καμιά εικόνα να δούμε πως δείχνει.

 

Btw MIUI .12.11 1day,14h και η μπαταρία στο 30% :)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

jastonas και γω την έβαλα και μπορώ να πω οτι μου άρεσε πάρα πολύ. το μόνο πρόβλημα που έχω και δεν ξέρω αν φταίει η rom είναι ότι το πρόγραμμα για τον καιρό που έχω δεν μπορεί να βρεί την πόλη μου.
:D
Link to comment
Share on other sites

παιδια προσοχη οσοι εχεται zagg full body. Πηγα να βγαλω την δικιαμου και μου πηρε και το χρωμα του κινητου σε μια γωνια!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται το n1table hboot. Νομίζω έχει να κάνει με το s-off. Δεν ξέρω γιατί λέει highly recommended.. περίεργο!

 

Πάντως εγώ την έχω εδώ και αρκετό καιρό και είμαι σούπερ εντυπωσιασμένος!

Είναι η πρώτη φορά που κρατάω ρομ ΤΟΣΟ καιρό (και δεύτερη φορά που το λέω αυτό :Ρ).

 

Είμαι με oxygen από 0.2.2 και είναι τόσο smooth που έχω τρελαθεί... αγγίζει όρια iphone 4 στο πόσο γρήγορη είναι. Και ΔΕΝ μιλάμε για quadrant και benchmarks αλλά για το πραγματικό feel του κινητού.

 

Τα σπάει

 

Με έπεισες! :P Μέχρι το βράδυ θα την έχω βάλει μάλλον!

δεν έχει κάποιο overclock έτσι δεν έιναι?Τι σημαίνει OCUV?

Επειδή δεν έχω ξαναδουλέψει ROM χωρίς sense, μηνύματα κλπ να κάνω backup με τις απλές εφαρμογές που κυκλοφορούν στο market? Εννοειται titanium για user apps..

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κάποιος το καινούριο Market (αν δε κάνω λάθος v. 2.2.6), χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε update ολόκληρη rom;

Υπάρχει .apk στο net, αλλά επειδή υπάρχουν αναφορές ότι δεν κάνει για όλες τις συσκευές, τρέχοντάς το μπορεί να αντικαταστήσει την υπάρχουσα έκδοση;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κάποιος το καινούριο Market (αν δε κάνω λάθος v. 2.2.6), χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε update ολόκληρη rom;

Υπάρχει .apk στο net, αλλά επειδή υπάρχουν αναφορές ότι δεν κάνει για όλες τις συσκευές, τρέχοντάς το μπορεί να αντικαταστήσει την υπάρχουσα έκδοση;

 

Εγώ το πέρασα μια χαρά από recovery με adb, ούτε update ούτε τίποτα.

 

PS. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις rom μιας και διαβάζω αρκετά αρνητικά για την

συγκεκριμένη καθώς ο δημιουργός της έχει κάνει μερικά λαθάκια κατά το "ψήσιμο".

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμή που πέρασα την leedroid δεν μπορεί να "κουμπώσει" σε wifi.

Τα βρίσκει αλλά μένει σε κατάσταση ελέγχου ταυτότητας με το router χωρίς όμως να μπορεί να συνδεθεί.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να πειράξω για τα δίκτυα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πέρασα μια χαρά από recovery με adb, ούτε update ούτε τίποτα.

 

PS. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις rom μιας και διαβάζω αρκετά αρνητικά για την

συγκεκριμένη καθώς ο δημιουργός της έχει κάνει μερικά λαθάκια κατά το "ψήσιμο".

 

Για ποια rom μιλάς, αυτή της υπογραφής μου;

Δεν μου 'χει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και έλεγα να μην ξανασχοληθώ με αλλαγή rom ως ότου βγει κάποια sense με gingerbread.

Όπως και να 'χει, ποια προτείνεις; Την rcmixhd; Γιατί 1η HD που είχα δοκιμάσει ήταν αυτή, αλλά είχε πολύ lag και κάπως ετσι κατέληξα σ' αυτή του baadnewz. Βέβαια από σίγουρα έχουν βγει πιο καινούριες εκδόσεις.

 

Ps. Πέρασες το .apk του Market που υπάρχει εδώ: forum.xda-developers.com/showthread.php?t=869431 ;

 

 

Swyped from my HTC Desire using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσοχη οσοι εχεται zagg full body. Πηγα να βγαλω την δικιαμου και μου πηρε και το χρωμα του κινητου σε μια γωνια!!

 

για τα μικρα λεπτα κομματια της μεμβρανης που πηγαινουν στο πλαι λες?

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος παιδες οπως την εβαλα ετσι και εφυγε η Oxygen 1.0.3 .απλη κλασικη-AOSP αρκετα smooth ισως η καλύτερη στο browsing αλλα με ελλείψεις-προβληματα ιδικα στην αλαγη wifi-3g δε συνδεοταν με τιποτα, στα μηνυματα με το λεντ και το κυριοτερο 10 δευτ μαυρη οθονη σε καθε μπουτ. για μενα δε συγκρίνετε με defrost + CyanogenMod
Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κάποιος το καινούριο Market (αν δε κάνω λάθος v. 2.2.6), χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε update ολόκληρη rom;

Υπάρχει .apk στο net, αλλά επειδή υπάρχουν αναφορές ότι δεν κάνει για όλες τις συσκευές, τρέχοντάς το μπορεί να αντικαταστήσει την υπάρχουσα έκδοση;

 

Εγω που εχω official ROm και δεν ειμαι root την κατεβασα απο μια γνωστη μαυρη αγορα εδω και μερες και τρεχει μια χαρα,

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, για το νέο market υποτίθεται θα μας έρθει notification ή πρέπει να το βάλουμε μόνοι μας? ( Έχω τη stock 2.29 του teppic με market 2.12)

 

Επίσης, είπα να φιάξω μια goldcard σήμερα just in case, το έκανα με την εφαρμογή για windows, αλλά παρόλο που πήγαν όλα μια χαρά, όταν βάζω τη κάρτα στο κινητό δεν τη κάνει mount με τίποτα.. (εκτός αν του κάνω format αλλά δεν θέλω να την πειράξω αφού τη δημιούργησα) είναι φυσιολογικό αυτό..??

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

για τα μικρα λεπτα κομματια της μεμβρανης που πηγαινουν στο πλαι λες?

 

ναι . το πανω μου ειχε χαλασει λιγο. πηγα να το βγαλω και πηρε μαζι και ενα κοματι χρωμα.

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

thanks αν και δεν αναφερθηκα στην AuraxTsense αλλα στην oxygen:rolleyes:

την βρηκα εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=829734

 

απο εδω ποιο απο τα δυο να κατεβασω??Oxygen v1.0.3

 

Oxygen v1.0.3 Classic (Unthemed)

 

κατεβασα το πωςτο λινκ..και μου λεει και μ αποτυχαννει το ινσταλ.. κανω τα βηματα που εχει στην πρωτη.. σελιδα.. παιδα..λιγο.. help..

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πέντε μήνες ευτυχισμένης συνύπαρξης με το Desire, το έστειλα χθες στο σέρβις (μέσω του Πλαισίου) λόγω του προβλήματος των επανεκκινήσεων. Μετά από ολιγόλεπτη χρήση σύνδεσης δεδομένων ή/και GPS (σπανιώτερα σε παιχνίδια) άρχιζαν οι συνεχείς επανεκκινήσεις. Άντεξα κανα μήνα, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά τα πράγματα χειροτέρευαν, οπότε το πήρα απόφαση. Επειδή πολλοί ρωτούν για το συγκεκριμένο πρόβλημα και την αντιμετώπισή του από το σέρβις της ACE, θα ενημερώνω για την πορεία της κατάστασης και το χρόνο επισκευής (ελπίζω μόνο μην του κάνουν κανένα hard reset και μου το επιστρέψουν όπως το έστειλα).

 

Παρελήφθη επισκευασμένο (αλλαγή πλακέτας) μετά από 16 ημέρες. Άλλαξε το ΙΜΕΙ, ενώ στο αυτοκόλλητο που μου βάλανε υπάρχει το παλιό S/N. Εντυπώσεις άριστες τόσο από το σέρβις της ACE (ευγενικοί και εξυπηρετικοί όταν τηλεφώνησα γαι να δω πως προχωρά το πράγμα), όσο και από το Πλαίσιο. Ελπίζω μόνο να είμαι τυχερός αυτή τη φορά με αυτή τη μητρική. :worry:

Link to comment
Share on other sites

απο εδω ποιο απο τα δυο να κατεβασω??Oxygen v1.0.3

 

Oxygen v1.0.3 Classic (Unthemed)

 

κατεβασα το πωςτο λινκ..και μου λεει και μ αποτυχαννει το ινσταλ.. κανω τα βηματα που εχει στην πρωτη.. σελιδα.. παιδα..λιγο.. help..

 

Κατεβάζεις το πρώτο, το themed. Πλέον έχει και αυτό την Ελληνική γλώσσα. Μετά απο recovery κάνεις wipe τα πάντα, και επιλέγεις το zip.

Ξανακατέβασε το, και ξαναπέρνα το στην sd.

Η Oxygen είναι και για μένα η καλύτερη AOSP rom. Την βάζω απο την 0.2.2 σε συνδυασμό με το iNexus theme και το htc_ime mod και όλα δουλεύουν ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Παρελήφθη επισκευασμένο (αλλαγή πλακέτας) μετά από 16 ημέρες. Άλλαξε το ΙΜΕΙ, ενώ στο αυτοκόλλητο που μου βάλανε υπάρχει το παλιό S/N. Εντυπώσεις άριστες τόσο από το σέρβις της ACE (ευγενικοί και εξυπηρετικοί όταν τηλεφώνησα γαι να δω πως προχωρά το πράγμα), όσο και από το Πλαίσιο. Ελπίζω μόνο να είμαι τυχερός αυτή τη φορά με αυτή τη μητρική. :worry:

εμενα σημερα ειναι η 9μερα που το εχω στειλει κι εγω για αλλαγη πλακετας...ελπιζω να λυθει το προβλημα αυτο επιτελους!!!

κοιταζε το σε παρακαλω τακτικα μηπως το δεις παλι να κανει κανενα restart :wacko:

edit:

οποιος γνωριζει μπορει να μου πει εαν ουσιαστικα σου βαζουν την ιδια μητρικη ή σου βαζουν καποια αλλη;

θελω να πω δηλαδη οτι εαν βαζουν παλι την ιδια δεν ειναι λογικο οτι θα ξαναπαρουσιαστει το προβλημα; :confused:

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Για ποια rom μιλάς, αυτή της υπογραφής μου;

Δεν μου 'χει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και έλεγα να μην ξανασχοληθώ με αλλαγή rom ως ότου βγει κάποια sense με gingerbread.

Όπως και να 'χει, ποια προτείνεις; Την rcmixhd; Γιατί 1η HD που είχα δοκιμάσει ήταν αυτή, αλλά είχε πολύ lag και κάπως ετσι κατέληξα σ' αυτή του baadnewz. Βέβαια από σίγουρα έχουν βγει πιο καινούριες εκδόσεις.

 

Ps. Πέρασες το .apk του Market που υπάρχει εδώ: forum.xda-developers.com/showthread.php?t=869431 ;

 

 

Swyped from my HTC Desire using Tapatalk

 

Απ' όσα διαβάζω η PaysHD rom είναι πολύ καλή χωρίς προβλήματα. Αλλά και η rcmixhd στην τελευταία έκδοση είναι πολύ καλή χωρίς lag.

 

Όσο για το market δεν θυμάμαι καθόλου από που το κατέβασα, αν θες πες μου να στο στείλω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...