Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το my back uppro δενείναι το ίδιο;

 

Νομίζω ναι, δεν το έχω δουλέψει ποτέ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για Backup μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το MyBackup Pro που δεν χρειάζεται root.

Τώρα για τις οθόνες, όντως unrooted μόνο χειροκίνητα νομίζω.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Για Backup μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το MyBackup Pro που δεν χρειάζεται root.

Τώρα για τις οθόνες, όντως unrooted μόνο χειροκίνητα νομίζω.

 

Δηλαδή, μετά το restore το τηλέφωνο θα είναι ακριβώς όπως και πριν το hard reset, έτσι;

 

Ευχαριστώ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς δεν είναι παράλογο, εξαρτάται καθε φορά από τι αποτελείται η εφαρμογή. Θα δεις διαφορα στη χωρητικότητα οταν εγκαταστήσεις σιγά σιγά περισσότερες εφαρμογές. Ενοείται πως πρέπει ΟΛΕΣ τις εφαρμογες σου να τις κάνεις move to phone καιι οχι στην SD card. Το νόημα είναι άλλωστε όταν συνδέεις το κιν με το pc να εχεις πρόσβαση σε ολα τα apps. To data2ext χρησιμοποιείται για μεγαλύτερη εξοικονόμιση αλλά απ οτι δαιβάζω είναι πολύ λιγοτερο stable-γρήγορο..

 

φιλε αμα το κανουμε ροοτ... και επιλεγουμε να αποθηκευονται στην καρτα.. και οχι στο κιν.. θα υπαρξει προβ???

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας λίγο με roms μπερδεύτηκα.

τι διαφορα έχει το A2SD+ με το DATA2EXT και γιατί το πρώτο είναι πιο γρήγορο?

το ext partition δεν θεωρείται γρηγορότερο ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

προσπαθω να βρω τι αρχεια εχει η καρτα μνημης μου αλλα δεν μπορω να βρω κατι μεσα απο το Menu tou desire,tι πρεπει να κανω για να τα δω,πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα απο το μαρκετ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

προσπαθω να βρω τι αρχεια εχει η καρτα μνημης μου αλλα δεν μπορω να βρω κατι μεσα απο το Menu tou desire,tι πρεπει να κανω για να τα δω,πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα απο το μαρκετ?

πρεπει να βαλεις καποιον file manager...κατεβασε απο το μαρκετ τον asto file manager ή τον estrongs filemanager...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ,

δεν πιστευω να εχει σημασια που δεν ειμαι rooted?

 

ψαχνω εδω και μια ωρα να βρω τ αρχεια και εχω ψιλοσαλταρει νομιζα πως υπαρχει σιγουρα καποιο προγραμμα για να τα δω εγκατεστημενο ηδη.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ,

δεν πιστευω να εχει σημασια που δεν ειμαι rooted?

 

ψαχνω εδω και μια ωρα να βρω τ αρχεια και εχω ψιλοσαλταρει νομιζα πως υπαρχει σιγουρα καποιο προγραμμα για να τα δω.

δεν κανει τιποτα φιλε :)

οχι δεν χρειαζεται να εισαι rooted!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρόνια στην sonyericsson, το xperia mini μη όντας συμβατό στην σύνδεση του μέσω bluetooth με το multimedia του αυτοκινήτου μου στην ανοιχτή άκροαση, με έκανε να καταλήξω κάτοχος ένος desire, αφού αρχικά για 2 μέρες, δοκίμασα και ένα wildfire, που δεν με ικανοποίησε από πλευράς ανάλυσης οθόνης, χρόνου διασύνδεσης και ποιότητας video.

Χθές βράδυ έγινε αυτόματα και updated στην 2.2 (froyo) έκδοση, χωρίς καν να προηγηθεί back up. Δεν έχασε τίποτα απ τα δεδομένα του και λειτουργεί άψογα.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας λίγο με roms μπερδεύτηκα.

τι διαφορα έχει το A2SD+ με το DATA2EXT και γιατί το πρώτο είναι πιο γρήγορο?

το ext partition δεν θεωρείται γρηγορότερο ?

Με το a2sd+ απλά πάνε οι εφαρμογές κ εγκαθίστανται στο ext άσχετα από το που έχει ορίσει ο developer να πάνε, στην ουσία γίνονται forced στο ext.

 

Με το data2ext το ext partition της κάρτας γίνεται στην ουσία η internal memory του κινητού.

 

Το a2sd+ είναι γρηγορότερο γιατί δεν χρειάζεται το partition να είναι ext4 και επίσης δεν χρειάζεται journal, ενώ το data2ext λόγω ότι κρατάει κρίσιμα δεδομένα του κινητού και άρα και του χρήστη πρέπει απαραιτήτως να έχει journal οπότε το ext4 είναι μονόδρομος για την ασφάλειά μας με κόστος όμως στην ταχύτητα.

 

Γι' αυτό έχουν φαγωθεί να βρουν κάποια καλύτερη λύση και γι' αυτό ακόμα δεν υπάρχουν πολλοί chefs που να έχουν υιοθετήσει την λύση του data2ext.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με το a2sd+ απλά πάνε οι εφαρμογές κ εγκαθίστανται στο ext άσχετα από το που έχει ορίσει ο developer να πάνε, στην ουσία γίνονται forced στο ext.

 

Με το data2ext το ext partition της κάρτας γίνεται στην ουσία η internal memory του κινητού.

 

Το a2sd+ είναι γρηγορότερο γιατί δεν χρειάζεται το partition να είναι ext4 και επίσης δεν χρειάζεται journal, ενώ το data2ext λόγω ότι κρατάει κρίσιμα δεδομένα του κινητού και άρα και του χρήστη πρέπει απαραιτήτως να έχει journal οπότε το ext4 είναι μονόδρομος για την ασφάλειά μας με κόστος όμως στην ταχύτητα.

 

Γι' αυτό έχουν φαγωθεί να βρουν κάποια καλύτερη λύση και γι' αυτό ακόμα δεν υπάρχουν πολλοί chefs που να έχουν υιοθετήσει την λύση του data2ext.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

 

 

ευχαριστώ για την πολύ κατατοπιστική απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο widget που να μπορει με leedroid 2.3 να αλλαζει με ενα πατημα απο 2g σε 3g χωρις να χρειαζεται να μπω μεσα στο μενου των ρυθμισεων?

 

Επισης μια 2η ερωτησουλα σχετικα με τους governors. Για ολους καταλαβαινω τι κανουν εκτος απο τον smartass για τον οποιο δεν εχει περιγραφη μεσα στο CPU tuner. Να υποθεσω οτι ειναι κατι αναμεσα στο conservative και το ondemand? ή κατι πιο περιεργο;

Link to comment
Share on other sites

γουατ δε φακ :blink:

Η μπαταρία μου ήταν στο 55% και σβήνει το κινητό και λέω ωχ καμια επανεκκίνηση στα ξαφνικά αλλά δεν άνοιξε.. Πατάω το power ανοιγει βλέπω 0% και κλείνει..

Είναι δυνατόν? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. η ποιοτητα κλησεων ειναι καλη? *σκευτομαι να το παρω. ειχα διαβασει ασχημα λογια. αληθευουν
__________________kostas ntinos______________
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. η ποιοτητα κλησεων ειναι καλη? *σκευτομαι να το παρω. ειχα διαβασει ασχημα λογια. αληθευουν

 

Οχι δεν αληθεύουν,μια χαρά είναι η ποιότητα...

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο widget που να μπορει με leedroid 2.3 να αλλαζει με ενα πατημα απο 2g σε 3g χωρις να χρειαζεται να μπω μεσα στο μενου των ρυθμισεων?

 

Επισης μια 2η ερωτησουλα σχετικα με τους governors. Για ολους καταλαβαινω τι κανουν εκτος απο τον smartass για τον οποιο δεν εχει περιγραφη μεσα στο CPU tuner. Να υποθεσω οτι ειναι κατι αναμεσα στο conservative και το ondemand? ή κατι πιο περιεργο;

 

Google is your friend. ;)

 

Απο xda:

smartass governor - is based on the concept of the interactive governor.

I have always agreed that in theory the way interactive works - by taking over the idle loop - is very attractive. I have never managed to tweak it so it would behave decently in real life. Smartass is a complete rewrite of the code plus more. I think its a success. Performance is on par with the "old" minmax and I think smartass is a bit more responsive. Battery life is hard to quantify precisely but it does spend much more time at the lower frequencies.

Smartass will also cap the max frequency when sleeping to 352Mhz (or if your min frequency is higher than 352 - why?! - it will cap it to your min frequency). Lets take for example the 528/176 kernel, it will sleep at 352/176. No need for sleep profiles any more!

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να φανταστώ ότι αυτή δεν είναι η 2.3..... :Ρ

 

Ποια 2.3; Εννοείς την καινούργια έκδοση του λειτουργικού; Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Αυτό που έχεις εσύ είναι απλά πιο καινούργια rom version της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τσου αυτη η αναβαθμιση βελτιωνει κυριως το serfing στο web και καποια αλλα μικρο προβληματα.

 

εχουμε ακομε μεχρι το android 2.3 :p

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα. Πέρασα πρίν από λίγο την oxygen και όλα πήγαν καλά. Το μόνο πρόβλημα είναι στο handcent sms δεν μπορώ να βάλω τα Ελληνικά στο πληκτρολόγιο. Τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ!

:D
Link to comment
Share on other sites

Α καλά.... είχα χάσει επισόδεια.... Ήλπιζα να μου βγει με την αναβάθμιση σε live streaming η μπανιέρα της Στικούδη...:p

Τζάμπα η χαρά. ( να μου πεις... εδώ ακόμα δεν έχουμε το "νέο" market.... ;) )

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα ένα desire με slcd και έκανα την σύγκριση με το δικό μου που φοράει amoled. Παιδια ότι και αν ακούτε η amoled είναι κλάσεις ανώτερη οθόνη και προσθέτει ένα τεράστιο + στην αξία του κινητού. Η διαφορά είναι αρκετά εμφανής. Άποψη μου βέβαια, αν και δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα εαν έβλεπα την slcd χωρις να έχω δει την amoled.

 

Επίσης κάτι άλλο που με παραξένεψε μόλις έπιασα στα χέρια μου το κινητό με την slcd, είναι η διαφορά βάρους. Ήταν εμφανής σε εμένα μόλις έπιασα το κινητό στα χέρια μου. Αυτό με την slcd μου φάνηκε αρκετά πιο ελαφριό, σε σημείο που απόρησα εαν όντως είναι original ή μήπως του λέιπει κάτι απο μεσα.. Είναι όμως original καθώς αγοράστηκε απο Γερμανό..

 

//EDIT 20 λεπτά αργότερα.. Βέβαια, για να είμαι δίκαιος με την slcd το θέμα δεν είναι πως είναι χάλια.. απλά η διαφορά των δυο είναι αρκετά εμφανές.. Δεν γίνεται να έχω το μαύρο της amoled και το άσπρο της slcd? αχχ... :-D

 

Επίσης για το θέμα του βάρους.. εαν δεν είναι η οθόνη η διαφορά στο βάρος τότε κάποιο υλικό κατασκευής ίσως θα είναι. Έχω προσέξει το εξής.. το amoled μου είναι αγορασμένο απο Αγγλία, ενω το slcd απο germano. Εκείνο το "καφετί"(δεν ειναι καφετι αλλα δεν ξερω πως να το πω) κομμάτι της συσκευής που βρίσκεται γύρω γύρω απο την οθόνη στο μπροστινό μερος, στο amoled μου φαίνεται πιο μεταλλικό υλικό, επίσης όταν το αφήσω για μερικά λεπτά, στη συνέχεια όταν το πιασω στα χερια μου το συγκεκριμένο κομμάτι είναι λιγάκι παγωμένο, τόσο ώστε να γίνεται αισθητη η θερμοκρασια και στο άγγιγμα δίνει την αίσθηση του μεταλλικού. Στο slcd που έχω εδώ δεν είναι καθόλου έτσι, δεν παγώνει εαν το αφήσω για λίγο, και η αίσθητη είναι περισσότερο πλαστική. Λέω εγω τώρα, ισως η htc να στέλνει στις διάφορες χώρες συσκευές με διαφορετικά υλικά κατασκευής; Ότι και εαν ειναι, η διαφορα στο βάρος είναι αρκετά εμφανής, δυστυχως δεν εχω κατάλληλη ζυγαρια για να τα ζυγισω.

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, μετά το restore το τηλέφωνο θα είναι ακριβώς όπως και πριν το hard reset, έτσι;

 

Ευχαριστώ φίλε μου!

 

Αν δεν είσαι rooted το my backup pro ΔΕΝ μπορεί να σου αποθηκεύεσει τα δεδομένα των εφαρμογών (πχ saved games και ρυθμίσεις εφαρμογών). Μπορεί και να είναι και άλλα μικροπραγματάκια που χάνεις αλλά δεν θυμάμαι κάτι αυτή τη στιγμή. Αντίθετα, αν έχεις κάνει root ή ίδια εφαρμογή μπορεί να σου κάνει backup τα πάντα, αν και εγώ προτιμώ το titanium..

 

 

φιλε αμα το κανουμε ροοτ... και επιλεγουμε να αποθηκευονται στην καρτα.. και οχι στο κιν.. θα υπαρξει προβ???

 

Όχι καθόλου, εγώ μιλάω αποκλειστικά για roms που έχουν πάνω app2sd+ (δηλαδή έχεις κάνει ext partition στην sd). Αν το έχεις προφανώς τα πάς σχεδόν όλα στην sd (εκτός από apps με widgets) συνήθως μέσω του titanium back up που μεταφέρει και εφαρμογές που δεν το υποστηρίζουν. Αν πάλι η rom σου υποστηρίζει app2sd+ είναι τελείως άχρηστο να μετακινείς τα apps στην sd, δεν γλυτώνεις καθόλου χώρο και επιπλέον δεν μπορείς να "δεις" τις εφαρμογές όταν συνδέεις το κιν στο pc.

Edited by whatever123

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...