Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και το παρακατω και το ebw που ειναι τα πιο φθηνα στο skroutz γραφουν 2.1.To καλο ειναι οτι επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν οτι ειναι εαπο την ελληνικη αντιπροσωπεια με ελληνικο manual.100 ευρω φθηνοτερα απο τις γνωστες αλυσιδες το πουλανε :shifty:

http://www.techneasy.gr/index.php?target=products&product_id=33655

 

Μην παραξενευεσε οσο θελουν τα πουλαν .. Εγω το πηρα 399€ το καλοκαιρι απο τον Γερμανο ειναι να πετυχεις την καταλληλη προσφορα , νομιζεις τα παιχνιδια που αγωραζουμαι για τα PC εχουν κοστολογιο πανω απο 20 σεντς? Το μονο σιγουρο ειναι μας πουλαν σε οτι τιμες θελουν γιαυτο πρεπει να προσεχουμε ειδικα σε προιοντα τα οποια εχουν μεγαλη καταναλωση( π.χ το Desire ή το iPhone).Το iPhone 4 εχει κοστος παραγωγης 187$ (Ναι.. 140€ )

Οποτε το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ψαχνουμε με τις ωρες και να καταληγουμε καπου ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι επειγόντως την βοήθειά σας, καθώς έχω πρόβλημα με το Desire μου.

 

Σήμερα το πρωί όταν πήγα να το ανοίξω (ήταν κλειστό), είδα ότι δεν μπορεί να ξεκινήσει. Φορτώνει μέχρι το σημείο που φαίνεται η εικόνα «Htc quietly brilliant” και μετά από μόνο του κάνει restart και ξεκινάει από την αρχή. Αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται συνέχεια, χωρίς να μπορεί να προχωρήσει παραπέρα και να φορτώσει.

 

Μέχρι χθες το βράδυ λειτουργούσε κανονικά, όμως τις τελευταιες 2-3 μέρες είχε αρχίσει να κάνει 3-4 restart την ημέρα και μερικά ξεκάρφωτα force closes εφαρμογών.

 

Το κινητό είναι rooted και έχει την μαμά ROM της HTC, χωρίς ποτέ να του έχω βάλει άλλη ROM.

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στα εξής ερωτήματα.

 

1.Υπάρχει τρόπος να το ξεκινήσω μόνος μου ή θα πρέπει να το πάω service?

2.Εάν δεν μπορέσω να το βάλω σε λειτουργία, με ποιόν τρόπο θα εξαφανίσω το root, ώστε να μην έχω προβλήματα με την εγγύηση?

Εάν μπορείτε οι οδηγιες να είναι αναλυτικές, καθώς δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένος. Ζητώ συγγνώμη έαν εχει αναφερθεί το θέμα κάπου, αλλά δεν έχω χρόνο να κάνω search…

Σας ευχαριστώ πολύ

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την κάρτα μνήμης και δοκίμασε να δεις αν μπει. Αν δεν μπει πες μου να σου πώ τι να κάνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Το δοκίμασα και χώρις την κάρτα και κάνει τα ίδια ακριβώς....:(

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπες στο Recovery (κρατάς πατημένο το volume down και ανάβεις το κινητό), μόλις ανάψει θα είναι στο fastboot εκεί περιμένεις λίγο να κάνει κάτι check που κάνει το κινητό και μετά επιλέγεις το recovery (μετακινήσε με τα volume up/down και επιλέγεις με το power button). Μόλις μπει στο recovery κάνε wipe cache από το αρχικό μενού και μετά πήγαινε στο advanced και κάνε wipe dalvik-cache.

Αν δεν στρώσει μιλάμε πάλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι. Θα το δοκιμασω το απόγευμα και ελπίζω να πετύχει.. ειμαι στη δουλεια και δεν το εχω μαζι μου τωρα.

Εαν δεν σου κανει κοπο, θα με βοηθουσε πολυ αν μου εστελενες σε PM το επόμενο βήμα, εαν δεν πετύχει η συμβουλή που μου εδωσες!

 

Και πάλι ειμαι υπόχρεος!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μην παραξενευεσε οσο θελουν τα πουλαν .. Εγω το πηρα 399€ το καλοκαιρι απο τον Γερμανο ειναι να πετυχεις την καταλληλη προσφορα , νομιζεις τα παιχνιδια που αγωραζουμαι για τα PC εχουν κοστολογιο πανω απο 20 σεντς? Το μονο σιγουρο ειναι μας πουλαν σε οτι τιμες θελουν γιαυτο πρεπει να προσεχουμε ειδικα σε προιοντα τα οποια εχουν μεγαλη καταναλωση( π.χ το Desire ή το iPhone).Το iPhone 4 εχει κοστος παραγωγης 187$ (Ναι.. 140€ )

Οποτε το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ψαχνουμε με τις ωρες και να καταληγουμε καπου ...

Δε μας υποχρεωνει ομως κανεις να τα αγορασουμε.

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια κανεις βοηθεια???

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να παρω και γω το desire αλλα εχω δυο ερωτησεις

1)κανει tethering με το ipad μεσω wifi χωρις να πειραχθει το κινητο;

2)μπορω να το χρησιμοποιησω επισης με το ipad σαν bluetooth gps χωρις να το πειραξω;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Btw για όποιον ενδιαφέρεται διόρθωσα κάποια λαθάκια στη μετάφραση,διόρθωσα και το πρόβλημα με το force close όταν πατούσε κάποιος στο τheme style και μετέφρασα camera & superuser.

 

Το αρχείο είναι διαθέσιμο στον παρακάτω σύνδεσμο! http://forums.miui-dev.com/showthread.php?414-Greek-translation-for-0.11.19

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Hello,

 

Αγόρασα πρόσφατα το HTC Desire.

Εχω cosmote what's up.

Απ'όσο έχω παρατηρήσει κάποια μηνύματα (sms) δεν παραδίδονται..και ας μου γράφει στην προβολή αναφοράς -> Ληφθέντα.

Τα ξαναστέλνω και πάλι τίποτα..

Αυτό δεν συμβαίνει με 1 αριθμό μονο..

 

Κοίταξα λίγο τις ρυθμίσεις του στα μηνύματα και είδα πως έχουν ρυθμίσει για κωδικοποίηση Ελληνική (7bit).

Έχει ομως και Unicode (16bit)..To αλλαξα στην τελευταία και από τότε η αλήθεια είναι πως έχει μειωθεί κάπως το πρόβλημα αυτό.

 

Τι μπορεί να φταίει?

Το θυμάμαι ότι γινόταν πιο παλιά αυτό αλλά έφταιγε το δίκτυο μάλλον γιατί έκανα 1 αναπ. και αμέσως ερχόταν αναφορά παράδοσης ( Nokia n73 ME ).

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα κι εγώ πρόσφατα το Desire. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Είμαι στο υπόγειο όπου δεν έχει σήμα για κάποια ώρα, ανεβαίνω μετά επάνω και το τηλέφωνο συνεχίζει να είναι εκτός δικτύου. Πρέπει να το κλείσω και να το ξανανοίξω για να βρει το σήμα, πρόκειται για γνωστό bug ή είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής ? έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανέναν άλλο ?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα κι εγώ πρόσφατα το Desire. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Είμαι στο υπόγειο όπου δεν έχει σήμα για κάποια ώρα, ανεβαίνω μετά επάνω και το τηλέφωνο συνεχίζει να είναι εκτός δικτύου. Πρέπει να το κλείσω και να το ξανανοίξω για να βρει το σήμα, πρόκειται για γνωστό bug ή είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής ? έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανέναν άλλο ?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...:)

 

Γύρνα το στο "μονο GSM" και ξαναδοκίμασε.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα κι εγώ πρόσφατα το Desire. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Είμαι στο υπόγειο όπου δεν έχει σήμα για κάποια ώρα, ανεβαίνω μετά επάνω και το τηλέφωνο συνεχίζει να είναι εκτός δικτύου. Πρέπει να το κλείσω και να το ξανανοίξω για να βρει το σήμα, πρόκειται για γνωστό bug ή είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής ? έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανέναν άλλο ?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...:)

 

Εγω για οσο διαστημα το ειχα δεν ειχα δει ποτε καποιο τετοιο προβλημα η καθυστερηση. Αν βρισκομουν σε σημειο με μηδενικο σημα επιανε αμεσως οταν ηταν εφικτο να εχω παλι καλυψη.

Σαν εντελως προσωρινη λυση θα σου προτεινα να βγαλεις το widget του flight mode σε καποια home screen ωστε τουλαχιστον να το εχεις ευκολα προσβασιμο ωστε να κανεις μια πιο γρηγορη "επανεκινηση" του radio κομματιου της συσκευης αντι να χανεις ωρα κανοντας ενα πληρες reboot.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα το Led Me Know απ το Market..Δεν ήξερα οτι το Desire είχε μπλέ και φούξια led για ειδοποιήσεις κλπ :p
Link to comment
Share on other sites

Έχει εγκαταστήσει κανείς το igo;

Το εγκατέστησα χτες και είδα ότι παρότι με root συσκευή και rom με a2sd+ έχει μειωθεί κατά 22mb η εσωτερική μνήμη της συσκευής.

Φυσικά στο μενού applications δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς του προγράμματος στην sd card.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχει εγκαταστήσει κανείς το igo;

Το εγκατέστησα χτες και είδα ότι παρότι με root συσκευή και rom με a2sd+ έχει μειωθεί κατά 22mb η εσωτερική μνήμη της συσκευής.

Φυσικά στο μενού applications δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς του προγράμματος στην sd card.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

ολα τα προγραμματα δεσμευουν και εσωτερικη μνημη. αλλα πολυ και αλλα λιγοτερη.

και το navigon καπου 15 μβ κραταει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω για οσο διαστημα το ειχα δεν ειχα δει ποτε καποιο τετοιο προβλημα η καθυστερηση. Αν βρισκομουν σε σημειο με μηδενικο σημα επιανε αμεσως οταν ηταν εφικτο να εχω παλι καλυψη.

Σαν εντελως προσωρινη λυση θα σου προτεινα να βγαλεις το widget του flight mode σε καποια home screen ωστε τουλαχιστον να το εχεις ευκολα προσβασιμο ωστε να κανεις μια πιο γρηγορη "επανεκινηση" του radio κομματιου της συσκευης αντι να χανεις ωρα κανοντας ενα πληρες reboot.

Θα το δοκιμάσω, να 'σαι καλά...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια για τα τρελά restart που κάνει το κίνητο.

Την πρώτη φορά που μου το έκανε ήτανε καμία 10ρια συνεχόμενα restart. Λέω θα είναι από υπερθέρμανση, ήτανε και καλοκάιρι , και το είχα στην φόρτιση με wifi, μουσική και παιχνίδι.

Από τότε άρχισε να μου κάνει σταδιακά επανεκινήσεις και έχει φτάσει να μου κάνει μια φορά την μέρα. Κάνει restart είτε αν είμαι σε καμία βάρια σελίδα με flash κτλ, είτε χωρίς ιδιαίτερο λόγο...πχ όταν βλέπω ότι ψάχνει σήμα και αλλάζει συνεχώς από g σε 3g κτλ...Αυτά προκαλούσαν πάντα 1 restart οπότε δεν έδινα και ιδιαίτερη σημασία.

 

Όμως χτές και ενώ είχα το κινητο να κάθεται, πήγα να στείλω ένα μήνυμα, μου έβγαλε αδύνατη αποστολή, και την ώρα που προσπαθούσε να το ξαναστείλει μου ξαναέκανε πάλι 5-6 συνεχόμενες και η οθόνη μάυρισε με αποτέλεσμα να πρέπει να βγάλω την μπαταρία.

 

Είδα ότι είναι γενικό το πρόβλημα, και οπως φαίνεται πρέπει να πάει για service(στο xda είδα ότι αλλάζουν σε όλους mainboard). Θα πρέπει να το δώσω στην cosmote που το πήρα ή να το πάω στην ace κατευθείαν? Έχει κανείς εμπειρία από το service τους και γενικά τους χρόνους επισκευής?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια γρήγορη ερώτηση... Εχω περασμένη την ρομ του Leedroid. Εαν πατήσω Factory data reset θα επηρεάσει καθόλου την ρομ ή το root access? Σε τι κατάσταση θα επαναφέρει το κινητό? ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω κρατήσει το destinator που ήταν πακέτο μαζί με το galaxy s αλλά δεν μου τρέχει στο desire.

Μήπως ξέρει κανείς τη λύση??

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω κρατήσει το destinator που ήταν πακέτο μαζί με το galaxy s αλλά δεν μου τρέχει στο desire.

Μήπως ξέρει κανείς τη λύση??

 

δεν τρεχει σε froyo Νομιζω. μονο στην 2.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια γρήγορη ερώτηση... Εχω περασμένη την ρομ του Leedroid. Εαν πατήσω Factory data reset θα επηρεάσει καθόλου την ρομ ή το root access? Σε τι κατάσταση θα επαναφέρει το κινητό? ευχαριστώ..

 

Οχι, απλά θα διαγραφούν τα πάντα και θα είναι όπως την πρωτοέβαλες

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...