Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, έχει προσπαθήσει κάποιος να φωτογραφήσει σελίδα Α4 γεμάτη με κειμενο με το κινητό? Εχετε προσέξει αν μετά την αναβάθμιση εστιάζει σωστά? Εγώ παρατήρησα ότι στο κάτω μέρος της σελίδας το κειμενο βγαίνει σωστα εστιασμένο ενώ στο πάνω φλου. Για να το δειτε αυτο αρκει να κανετε ζουμ στη φωτογραφία που τραβήξατε. Έχω μέσα στο κινιτο αντίστοιχες φωτογραφίες πριν την αναβάθμιση και δεν ειχαν τέτοιο πρόβλημα. Αναρωτήθηκα μήπως ειχε μπει σκόνη στο φακό αλλα το έψαξα πολύ και δεν συμβαίνει αυτό, επίσης τράβηξα φωτό χωρίς το πίσω καπακι μηπως είχε θαμπωθεί αλλα πάλι το πρόβλημμα παραμένει. Καμιά ιδέα? Edited by jgkvafes
jgkvafes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επίσης έχω μερικές ερωτησούλες

1ον έχω παρατηρήσει οτι στις ρυθμίσεις>κάρτα Sd και αποθ.χώρος>εσωτερική μνήμη έχω 84 MB διαθέσιμα.Είναι λίγα?Μου φένεται περίεργο γιατί έχω λίγες εφαρμογές εγκατεστημένες.

2ον μετά απο χρήση 5-6 ημερών χωρίς να κλέισω το κινητό ψιλοσερνόταν και στον browser και παντού.Κλείνοντας μερικά προγράμματα απο τις ρυθμίσεις είδα διαφορά.Το έχει προσέξει κανένας?Γενικά ποιά είναι η λύση όταν το κινητό αρχίζει να κολάει ή να αργεί.

3ον Ποιά ειναι η καλύτερη μνήμη και γρήγορη που μπορώ να πάρω για το κινητό.Εχω ακούσει για class 2 ,4 κτλ.

 

Έχετε μήπως καμία απάντηση για αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς βάζει όλους τους υποφακέλους :(

 

ναι έχεις δίκαιο...το δοκιμασα και δεν βάζει υποφακέλους μέσα σε φάκελο!ίσως έτσι λειτουργεί ! εαν κάποιος το έχει κάνει ας μας πει!

HTC Rooted Desire

rom:<StarBurst 1.3.0....950gb internal memory:lol:

kernel:<2.6.32.15-leedroid_2.2f snq@drone#1

radio:<32.44.00.32U_5.09.05.30_2

Link to comment
Share on other sites

Έχετε μήπως καμία απάντηση για αυτά?

Για το 1ο:

Το τηλέφωνο έχει 512MB εσωτερική μνήμη. Βέβαια δεν τα έχεις όλα, γιατί ήδη υπάρχουν αρκετές προεγκατεστημένες εφαρμογές (πχ. HTC Sense και άλλα του λειτουργικού). Τα 84MB που έχεις εσύ, δεν τα λες και λίγα (εγώ έχω 24MB :p), αλλά λογικά κάτι έχεις βάλει και έχει πάει εκεί. Δες εκεί που απεγκαθηστάς τις εφαρμογές τι μέγεθος έχουν, γιατί μπορεί να έχεις λίγες αλλά μεγάλες. Επίσης παίρνουν χώρο και τα μηνύματα και οι επαφές από την εσωτερική, αλλά όχι τόσο πολύ όσο οι εφαρμογές.

 

Πάντως με τα 84MB μπορείς να βάλεις αρκετές εφαρμογές ακόμα. Αν έχεις πρόβλημα χώρου και έχεις Android 2.2, μετέφερε στην SD όσες εφαρμογές γίνετε ;).

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το HTC desire απο ενα E-Shope που μου προτεινε το scroutz στα Χανια . Δυστυχως το τηλ που μου πουλησαν ειναι παραεισαγωγης και δεν το καλυπτει η ελ αντιπροσωπεια HTC. Τους ζητησα να το αλλαξουν με ελληνικο αλλα μου το ξεκοψαν . Τι μπορω να κανω εγώ τωρα ? Εκτος απο προσευχες να μην μου χαλάσει ? (Παντως update thn 2.2 την εκανε κανονικα...)

http://www.lafkos.de/Muhle_1.gif

Where are you going Karamitro ??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες. Ξερει κανεις καποιο ελληνικο rss που να μπορει να χρησιμοποιηθει με την εφαρμογη news του htc sense? Περισσοτερο με ενδιαφερει κατι που να εμφανιζει τα κυρια headlines ελληνικων ειδησεων. Εχω κοιταξει σε διαφορα γνωστα site (καθημερινη, ημερησια κτλ) αλλα δεν εχω καταφερει να βρω κατι. Καμια ιδεα?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει ακτα καιρους απο διαφορα site απλα πρεπει να ψαξεις ποια site εχουν και να πας στο αντιστοιχο url και να τον αντιγραψεις μετα στο desire

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Είμαι και εγώ κάτοχος του HTC Desire.Θα ήθελα να κάνω μια ερωτησούλα.Μετέφερα τα sms από την κάρτα sim στο κινητό και ενώ τα sms που είχα λάβει έχουν σωστή ημερομηνία,τα μηνύματα που είχα στείλει έχουν όλα την ημερομηνία 01-01-1970.Επίσης έχω κάποια θέματα του forum προς παρακολούθηση και μου βγάζει στο yahoo μου τα Posts των θεμάτων αυτών με την ίδια ημερομηνία δηλαδή 01-01-1970.Κάποια ιδέα γιατί γίνεται αυτό?Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το HTC desire απο ενα E-Shope που μου προτεινε το scroutz στα Χανια . Δυστυχως το τηλ που μου πουλησαν ειναι παραεισαγωγης και δεν το καλυπτει η ελ αντιπροσωπεια HTC. Τους ζητησα να το αλλαξουν με ελληνικο αλλα μου το ξεκοψαν . Τι μπορω να κανω εγώ τωρα ? Εκτος απο προσευχες να μην μου χαλάσει ? (Παντως update thn 2.2 την εκανε κανονικα...)

 

και παμε παλι....την πατησα και εγω ε αυτο το μαγαζι...μιλας για το digital master...δες αν ειχε μεσα προεγκατεστημενη τη sd. αν οχι πες του να σου φερει ελληνικο. εγωτα εκανα π@#$%^% και τον πηρε ο διαολος...καταφερα μου αλλξε το κινητο και μου στειλε και ενα δωρο...γερμανικα ειναι το κουτι?τελος παντων απειλησε τον οτι θα τον βγαλεις στο φορουμ καθως επισης στο ινκα...κανε καταγελλεια...μπλεξαμε με μ#$$%$%...εγω παντως εχω ελληνικοτατο τωρα!!!

Edited by re33m
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι τυποι θελουν κυνηγημα! Αλλα το θεμα δεν ειναι μονο να εξυπηρετουν οσουν το καταλαβαινουν , αλλα να γινει και κατι ωστε να μην πιανεται κανεις κοροιδο...
Link to comment
Share on other sites

Ο συγχρονισμός με το Facebook σας δουλεύει; Ενώ του λέω μέσα από τις ρυθμίσεις να συγχρονίσει το Facebook for HTC Sense οι φωτογραφίες στις επαφές παραμένουν οι παλιές και άτομα που έχω κάνει πρόσφατα add δεν φαίνονται στους φίλους στην εφαρμογη του Facebook.

 

Εμενα δεν συγχρονίζονται οι φωτογραφίες όταν τις αλλάζουν οι χρήστες.

Κάνετε remove του account και επαναδημιουργία (Menu, Settings, Accounts & sync, FB for HTC Sense, Remove accound και μετά add account)

Εμένα έτσι μου δούλεψε και τώρα κάνει updates σε fotos & status updates klp

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο καιρό, είχα αναφέρει εδώ ένα πρόβλημα που είχα με την κεραία του Desire (έχανε πολύ σήμα ανάλογα με τον τρόπο που το κρατούσες). Τελικά όντως παίζει ρόλο και η ισχύς του σήματος αλλά, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η κεραία του γενικώς δεν είναι και ότι "δυνατότερο" υπάρχει (δοκίμασα πλάι-πλάι με Milestone σε HSDPA και υπήρχε διαφορά). Δεν είναι τόσο σημαντικό όμως και εμφανίζεται περισσότερο σε HSDPA. Το διαπίστωσα δοκιμάζοντας με ένα καινούργιο Desire.

 

Ναι, καινούργιο. Αυτό με το οποίο είχα δει το θέμα με την κεραία, τελικά είχε αλλού πρόβλημα. Είχε κάνει μερικά reboot εξ αρχής, αλλά δεν είχα δώσει σημασία. Όσο πέρναγαν οι μέρες, τα reboot και τα force close αυξάνονταν, ακόμη και με ολοκάθαρο σύστημα. Το επέστρεψα και τώρα έχω ένα καινούργιο, το οποίο λειτουργεί μια χαρά :).

 

Οπότε, όσοι αντιμετωπίζετε προβλήματα με αλλεπάλληλα (και χωρίς λόγω) restart καθώς και πολλά ανεξήγητα fc, καλό θα είναι είτε να το στείλετε για service είτε για αλλαγή (αν είστε εντός DOA).

 

Του έχω βγάλει τα μάτια από την στιγμή που ήρθε στα χέρια μου, του έχω εγκαταστήσει τα πάντα και δεν έχει κάνει ούτε ένα reboot, κάτι που δείχνει πως το παλιό ήταν... brick :p.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα (μια και μιλάμε για αλλαγή συσκευής) το μόνο που με απασχολεί είναι ότι μετά τις πρώτες μέρες που δούλευε τέλεια, πλέον δεν λειτουργεί η πυξίδα. Δείχνει ό,τι να 'ναι και καλιμπράρεται μεν με την τρίτη ή τέταρτη προσπάθεια, αλλά η σωστή της λειτουργία κρατά λίγο. Χαλάει ξανά, ιδιαίτερα μάλιστα αν μεταβείς σε άλλη εφαρμογή και επιστρέψεις στην πυξίδα. Και για να πω την αλήθεια, ούτε η πυξίδα με ενδιαφέρει, με ενδιαφέρει όμως ότι (ίδιο πρόβλημα είναι) ότι το υπέροχο google sky map δεν καταλαβαίνει πλέον πού έχεις στρέψει το τηλέφωνο, όπου και να το στρέψεις πιστεύει ότι είναι... ο βορράς.

Τις πρώτες μέρες λοιπόν το sky map λειτουργούσε τέλεια, δεν θυμάμαι αν το χάλασμα έγινε ακριβώς μετά το froyo ή αν χρονικά δεν συνδέεται μαζί του.

Υπάρχει πιθανότητα να έχει χαλάσει η εσωτερική πυξίδα και να πρέπει να πάω για αλλαγή συσκευής;

Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην μασας, ειναι bug του FroYo. Αν βαλεις την rootarismeni ROM διορθωνεται το προβλημα!
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Οχι μην μασας, ειναι bug του FroYo. Αν βαλεις την rootarismeni ROM διορθωνεται το προβλημα!

 

A, οπότε θα διορθωθεί... Οκ, το διάβασες κάπου υποθέτω... Ευχαριστώ!

 

ΥΓ. Δεν θέλω σε αυτή τη φάση να μπω σε διαδικασία root... Αργότερα.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

A, οπότε θα διορθωθεί... Οκ, το διάβασες κάπου υποθέτω... Ευχαριστώ!

 

ΥΓ. Δεν θέλω σε αυτή τη φάση να μπω σε διαδικασία root... Αργότερα.

 

Και σε μένα τα ίδια έκανε. Με την root ROM δουλευει μια χαρά. Το ανέφερα και σε παλαιότερο ποστ μου αυτό το θέμα.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια ξαφνικα το κινητο τρελθηκε και τωρα ανοιγει μονο του και μενει στην ασπρη οθονη με το σημα της htc και δεν προχωραει. πριν γινει αυτο μου εμφανισε μια εικονα ενα μικρο αυτοκινητο στο bar Που ειναι το ρολοι ξερετε τι ειναι? πως κανουμε hard reset?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι:

με το που μπαίνω στο Sygic μου πετάει το παράθυρο που λέει GPS is not enabled και έχει την επιλογή Settings & Cancel.

Πατάω Settings και με πετάει στην Τοποθεσία μου.

Έχει 2 επιλογές εκεί,

Μέσω ασυρμάτων δικτύων και

Χρήση δορυφόρων GPS.

 

Έγω πάντα τικάριζα το 2ο, Xρήση GPS δηλαδή και το πάνω ήταν ατικάριστο.

Σήμερα δοκίμασα και επέλεξα και τα 2 και έπιασε άμεσα σήμα....

 

Η απορίες είναι οι εξής. Μέσω ασυρμάτων δικτύων είναι το λεγόμενο AssistedGPS?

Υπάρχει χρέωση για αυτό? Εγώ από τις ρυθμίσεις του Sygic εννοείται ότι δεν έχω επιλέξει την περιαγωγή δεδομένων....Για πείτε μου τι ισχύει για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω κανει αναβαθμιση σε froyo 2.2. Μπορω να κανω root την συσκευη μου? Αν ναι, επειδη ειναι πρωτη φορα που θα προσπαθησω μπορει καποιοσ να μου στειλει κανενα λινκ? αν γινετε και σε mac ακομα καλυτερα.... Edited by charlatan154
Link to comment
Share on other sites

Η απορίες είναι οι εξής. Μέσω ασυρμάτων δικτύων είναι το λεγόμενο AssistedGPS?Υπάρχει χρέωση για αυτό? Εγώ από τις ρυθμίσεις του Sygic εννοείται ότι δεν έχω επιλέξει την περιαγωγή δεδομένων....Για πείτε μου τι ισχύει για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως...

 

Λοιπον, οταν το εχεις μονο στα ασυρματα δικτυα, υπολογιζει την τοποθεσια σου με ακριβεια 3 χμ. μεσω των κεραιων κινητης τηλεφωνιας. Αν εχεις το GPS μονο, ψαχνει να βρει δορυφορο για να εντοπιση την τοποθεσια του. Το A-GPS ειναι διαφορετικο. Δηλαδη, κατεβαζει ενα μικρο αρχειο απο το ιντερνετ του μεγεθους 77ΚΒ και του λεει που ειναι οι δορυφοροι ωστε να γλιτωσει μερικους υπολογισμους. Στα υπολοιπα OS, οπως πχ. το Symbian & WinMo, υπαρχει επιλογη να κλεισεις το A-GPS. Στο Android, δεν υπαρχει επιλογη για το A-GPS. Οποτε 2 πραγματα μπορει να συμβαινουν.

Α. Η επιλογη για εντοπισμο τοποθεσιας μεσω δικτυων κινητης, εμπεριεχει την δυνατοτητα A-GPS (αν και ειναι 2 διαφορετικα πραγματα)

Β. Στο Android ακριβως επειδη ειναι OS για να ειναι online συνεχεια, δεν εχει προβλεφθει να κλεινεις το A-GPS.

 

ΥΓ: Αν βεβαια δεν του εχεις ορισει APN, οποτε δεν εχει σημειο προσβασης, αναγκαστικα δεν μπαινει ιντερνετ και κατα συνεπεια, δεν εχεις A-GPS. Επιπλεον η χρηση των δικτυων κινητης, βοηθαει εν μερη για τον γρηγοροτερο υπολογισμο θεσης.

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μερικες ερωτήσεις και από μένα.

 

1. Έχω πρόβλημα χώρου και στη Froyo. Δεν μου βγάζει σε παρά πολλά προγράμματα επιλογή για να μεταφέρω το πρόγραμμα στην sd... Υπάρχει κάποια λύση γιαυτό;

 

2. Υπάρχει κάποιο widget το οποίο να κλείνει και να ανοίγει το 3G για να εξοικονομώ μπαταρία;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by odigon
Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μερικες ερωτήσεις και από μένα.

 

1. Έχω πρόβλημα χώρου και στη Froyo. Δεν μου βγάζει σε παρά πολλά προγράμματα επιλογή για να μεταφέρω το πρόγραμμα στην sd... Υπάρχει κάποια λύση γιαυτό;

 

2. Υπάρχει κάποιο widget το οποίο να κλείνει και να ανοίγει το 3G για να εξοικονομώ μπαταρία;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

2.Υπάρχει.στοιχείο ελέγχου../ρυθμίσεις/δίκτυο κινητής τηλεφωνίας

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...