Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μ@λ@κίες σου είπαν. Το δικό μου το πήρα 16/7 και 1/8 έκανα κανονικά την αναβάθμιση.

 

Δεν είπα οτι είναι απαραίτητο να πάρεις τηλ απλά επειδή τα update τα κάνουν με μια σειρά (όπου εσύ και πολλοί άλλοι έτυχε να είστε από τους πρώτους) λέω οτι αν πάρεις τηλ μπορούν να σε 'μετακινήσουν' στη λίστα. Επίσης δεν είμαι ο μόνος στον οποίο συναίβει ακριβώς το ίδιο. Και να τονίσω ότι δεν μου είπαν πως θα γίνει κάτι τέτοιο, απλά το παρατήρησα.

 

Κάτι άσχετο, προσπαθώ να ξαναοργανώσω τις επαφές μου απ την αρχή και να τις έχω sync με google αλλά παρατήρησα σήμερα ότι μόλις κάνω sync απο το κινητό χαλάνε ΠΟΛΥ οι ποιότητες των φωτογραφιών των επαφων. Και δεν έιχα βάλει τπτ τεράστιες, μιλάω για φωτογραφίες που πριν το sync ήταν 60kb στο gallery.. Ξέρει κανείς καμία λύση??

Edited by whatever123

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκιμασα να βαλω σαν γλωσσα του τηλεφωνου τα αγγλικα αλλα το προβλημα ειναι πως οταν πατησω στο "τηλεφωνο" τις επαφες τις ψαχνει στα αγγλικα. Γινεται να το κανω να ψαχνει στα ελληνικα μιας και ολες τις επαφες τις εχω με ελληνικους χαρακτηρες;
Link to comment
Share on other sites

μπες να γραψεις ενα sms και στο πληκτρολογιο αλλαξε σε ελληνικους χαρακτηρες. Απο την εφαρμογη του τηλεεφωνου μετα μπορεις να ψαξεις στα ελληνικα
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω συγχρονισμό με google account μου θολώνει τις φωτογραφίες των επαφών.

Ξέρει κανείς καμιά λύση?

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω συγχρονισμό με google account μου θολώνει τις φωτογραφίες των επαφών.

Ξέρει κανείς καμιά λύση?

Μπορείς να κάνεις 2 πράγματα:

1) Μόλις συγχρονίσεις με το Google account απενεργοποιείς τον αυτόματο συγχρονισμό κ αλλάζεις τις φωτογραφίες με άλλες καλύτερης αναλυσης.Θα θολώσουν πάλι, όμως την επόμενη φορά που θα συγχρονίσεις.

2) Μπορείς να φτιάξεις νέες επαφές τηλεφώνου, να βάλεις σε αυτές τις καλής ανάλυσης φωτογραφίες κ να τις συνδέσεις με τις υπάρχουσες επαφές του Google account.

Προσωπικά θεωρώ πολύ φασαριόζικους κ τους 2 τρόπους κ αν κ με ψιλοχαλάει περιμένω από την Google να διορθώσει το πρόβλημα γιατί από ότι εχω διαβάσει στους xda είναι δικό της.

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στον συγχρονισμό με Outlook που κάνω εγώ πάλι τις θολώνει. Απλώς εκεί τις ξαναθολώνει όταν συγχρονίζω μόνο όταν βλέπει αλλαγή και ξαναενημερώνει την επαφή.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντα τις εχει θολωμενες τις φωτο των επαφων , και δεν ξερω τον λογο?
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Προσφατα πηρα το Desire και θελω να βαλω μια SIM 12in1 μεσα και να αλλαζω καρτα κατα βουληση απο το SIM Toolkit.

 

Το εχει κανει κανενας αλλος?

Ποση ωρα παιρνει?

Κανει Restart ολο το Android ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μπες να γραψεις ενα sms και στο πληκτρολογιο αλλαξε σε ελληνικους χαρακτηρες. Απο την εφαρμογη του τηλεεφωνου μετα μπορεις να ψαξεις στα ελληνικα

 

Το δοκιμασα, αλλα παλι στα αγγλικα ψαχνει. :/

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κινητά από Vodafone δεν ειναι branded? Σωστα?Εχει κάνει κανεις την αναβαθμιση σε 2.2 με vodafone?

 

Εγω! Κ εμενα μου αργησε λιγο.. συμβουλευω παρε τηλ το support της htc στην Ελλαδα κ δωσε το imei σου. Εμενα αυτο δουλεψε σε δυο ωριτσες..

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όσους έχουν rootάρει την συσκευή τους.

 

Ο κυριότερος λόγος που ψηνόμουν να κάνω root ήταν η δυνατότητα μεταφοράς των εφαρμογών στην κάρτα. Με το κολπάκι που αναφέρθηκε παραπάνω, έκανα την μοντα και τώρα μπορώ να τις μεταφέρω όλες, στο official Froyo.

 

Το θέμα όμως ειναι ότι μονο ένα μέρος τους πηγαίνει στην κάρτα. Σε κάποιες το μισό, σε κάποιες άλλες ελάχιστο. Π.Χ. το google earth αφήνει 16.77MB στην μνήμη. Το iGO 17,54 , το sygic 4.96 κλπ.

 

Βάζοντας λοιπον αρκετες εφαρμογές, και πάλι γεμίζει η μνήμη.

 

H ερωτηση μου ειναι αν με το app2SD+ των rooted συσκευων μεταφέρονται ολόκληρες οι εφαρμογές, η και πάλι ένα μέρος τους.

 

Ευχαριστώ

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όσους έχουν rootάρει την συσκευή τους.

 

Ο κυριότερος λόγος που ψηνόμουν να κάνω root ήταν η δυνατότητα μεταφοράς των εφαρμογών στην κάρτα. Με το κολπάκι που αναφέρθηκε παραπάνω, έκανα την μοντα και τώρα μπορώ να τις μεταφέρω όλες, στο official Froyo.

 

Το θέμα όμως ειναι ότι μονο ένα μέρος τους πηγαίνει στην κάρτα. Σε κάποιες το μισό, σε κάποιες άλλες ελάχιστο. Π.Χ. το google earth αφήνει 16.77MB στην μνήμη. Το iGO 17,54 , το sygic 4.96 κλπ.

 

Βάζοντας λοιπον αρκετες εφαρμογές, και πάλι γεμίζει η μνήμη.

 

H ερωτηση μου ειναι αν με το app2SD+ των rooted συσκευων μεταφέρονται ολόκληρες οι εφαρμογές, η και πάλι ένα μέρος τους.

 

Ευχαριστώ

με το a2sd+ μεταφέρονται τα πάντα στην κάρτα, ακόμα και η cache των εφαρμογών

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχυει μονο σε οσους εχουν κανει root της συσκευες τους ή και σε αυτους που εχουν περαση την 2.2 μονο?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχυει μονο σε οσους εχουν κανει root της συσκευες τους ή και σε αυτους που εχουν περαση την 2.2 μονο?

όπως είπαμε και πριν, ισχύει μόνο στην περίπτωση του a2sd+ που κατ' επέκταση απαιτεί root στη συσκευή.

το built-in a2sd του froyo είναι ημιτελές, μεταφέρει μέρος των εφαρμογών και αργά ή γρήγορα η εσωτερική μνήμη θα γεμίσει με εγκατάσταση/χρήση εφαρμογών

Link to comment
Share on other sites

με το a2sd+ μεταφέρονται τα πάντα στην κάρτα, ακόμα και η cache των εφαρμογών

 

OK. Φυγαμε για root. Ειναι μονόδρομος...

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Σημερα υστερα απο την χθεσινοαπογευματινη αναβαθμηση σε 2.2 .....ανοιχτο ολο το βραδυ και απο εκει και περα απο της 11 το πρωι που ανοιξε το bluetouth.....με χρηση περιπου 30 λεπτα ομηλιας ,15 λετων περιπου ιντενρετ mobile και ενα μικρο σκαλισματακι με τα μενου κτλ......το κινητο αυτη τη στιγμη η μπαταρια του λεει 54%...οποτε πανω κατω δεν εχω δει καποια σημανικη διαφορα σε καταναλωση .....οσο για την ταχυτητα και αυτη στα ιδια μου φαινεται :lol:

 

Ασχετο.........παιδια κοιταξτε διαφορα Αmoled οθονη με SLCD

Μια συγκριση σε δυο ιδιες συσκευες.......Τα συμπερασματα δικα σας για την αντικαταστατρια οθονη του Desire.

Φυσικα περιμενουμε να το δουμε και live ετσι>?

Εγω αρχιζω και αισθανομαι απο τους τυχερους που εχω ενα Desire με Amoled οθονη

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση, η πυξίδα σας δουλευει. η δική μου έπαψε να δουλευει. Δείχνει όπου να ναι. Εχω κανει 100 βαθμονομήσεις. Τιποτα.
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο.........παιδια κοιταξτε διαφορα Αmoled οθονη με SLCD

Μια συγκριση σε δυο ιδιες συσκευες.......Τα σχολια δικα σας για την αντικαταστατρια οθονη του Desire.

Φυσικα περιμενουμε να το δουμε και live ετσι>?

δε μ'αρεσει προσωπικα :p

Link to comment
Share on other sites

Aλλο ενα βιντεακι για το πως θα ξεχωρισετε αυτη τη φορα εαν το Desire σας διαθετη ή οχι Amoled ή SLCD οθονη

http://www.youtube.com/watch?v=Q1rxkVaPjuk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 2.2, έχω πρόβλημα με την εγγραφή video. Συγκεκριμένα δεν με αφήνει να κάνω καθόλου εγγραφή. Μόλις ανοίξω την κάμερα και από το μενού πάω να επιλέξω "βίντεο", με πετάει έξω στην αρχική οθόνη. (απλά να σημειώσω ότι τα παλιά βίντεο που είχα τραβήξει από το κινητό τα παίζει).

 

Τι μπορώ να κάνω για να διορθώσω το πρόβλημα αυτό??? Είναι πιστεύω αρκετά σοβαρό για ενα τετοιο κινητό.

(την αναβάθμιση την εκανα ΟΤΑ μέσω wifi χωρίς προβλήματα)

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ήρθε κι εμένα το Desire και το ψάχνω (μέσω της Cosmote, δεν υπήρχε πουθενά αλλού).

 

Έχω εντοπίσει κάτι, που μου θυμίζει το θέμα με το iPhone4 και την κεραία του: είμαι σε νησί και πιάνω 4 γραμμές GPRS και 1-3 HDSPA. Προσέξτε όμως: αν κρατάω την συσκευή με το δεξί μου χέρι, υπάρχει απώλεια σήματος μερικά db. Αν καλύψω και με τα δύο μου χέρια (πάνω-κάτω) το κάτω μέρος της συσκευής (που νομίζω πως βρίσκεται η κεραία), το HDSPA εξαφανίζεται πλήρως (και επανέρχεται αν το ελευθερώσω) και το GPRS χάνει μια γραμμή (κάτι που δεν συνέβαινε με το Milestone που είχα, ακόμη και αν κάλυπτα τις κεραίες που είναι πιο ψηλά από ότι στο Desire - εκεί συνέβαιναν άλλα όμως).

 

Έπεσα πάλι σε ελαττωματική συσκευή ή έτσι είναι; Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, αλλά με ενοχλεί αν είναι πρόβλημα μόνο της συσκευής μου.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, με ενημερώνει. Thx!

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ήρθε κι εμένα το Desire και το ψάχνω (μέσω της Cosmote, δεν υπήρχε πουθενά αλλού).

 

Έχω εντοπίσει κάτι, που μου θυμίζει το θέμα με το iPhone4 και την κεραία του: είμαι σε νησί και πιάνω 4 γραμμές GPRS και 1-3 HDSPA. Προσέξτε όμως: αν κρατάω την συσκευή με το δεξί μου χέρι, υπάρχει απώλεια σήματος μερικά db. Αν καλύψω και με τα δύο μου χέρια (πάνω-κάτω) το κάτω μέρος της συσκευής (που νομίζω πως βρίσκεται η κεραία), το HDSPA εξαφανίζεται πλήρως (και επανέρχεται αν το ελευθερώσω) και το GPRS χάνει μια γραμμή (κάτι που δεν συνέβαινε με το Milestone που είχα, ακόμη και αν κάλυπτα τις κεραίες που είναι πιο ψηλά από ότι στο Desire - εκεί συνέβαιναν άλλα όμως).

 

Έπεσα πάλι σε ελαττωματική συσκευή ή έτσι είναι; Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, αλλά με ενοχλεί αν είναι πρόβλημα μόνο της συσκευής μου.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, με ενημερώνει. Thx!

 

απλα δεν εχει καλο σημα η περιοχη σου κ εγω το χω προσεξει αν παω ομωσ σε μεροσ ποθ εχει καλο σημα δεν το κανει εγω εχω vodafone k ειμαι σε νησι παντως σε σχεση με το 3gs poy ειχα τουλαχιστον πιανει hsdpa το 3gs με απλοgprs k παλι δεν ειχε καλο σημα

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν εχει καλο σημα η περιοχη σου κ εγω το χω προσεξει αν παω ομωσ σε μεροσ ποθ εχει καλο σημα δεν το κανει εγω εχω vodafone k ειμαι σε νησι παντως σε σχεση με το 3gs poy ειχα τουλαχιστον πιανει hsdpa το 3gs με απλοgprs k παλι δεν ειχε καλο σημα

 

Και μενα το κανει αλλα δεν εχω μεινει ποτε χωρις σημα τελειως.

Μπορει εαν το κατησω απο να φυγουν και ολες οι μπαρες αλλα θα εχει κανονικα σημα και θα μιλαω κανονικα χωρις κανενα προβλημα και διακοπες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το έχετε κι άλλοι, δεν είμαι μόνο εγώ, να μην ανησυχώ; :p.

 

Οι τιμές που μέτρησα (στο περίπου, γιατί ποικίλουν):

 

Σε HDSPA:

Με την συσκευή πάνω στο τραπέζι: -103dbm (εδώ στα πολύ καλά και ειδικά με το Milestone, πιάνω και 97dbm)

Στο δεξί χέρι: -113dbm

 

Σε GPRS:

Με την συσκευή πάνω στο τραπέζι: -81fbm

Στο δεξί χέρι: -85dbm

 

Επίσης, παρατηρώ πως το σήμα "παίζει" αρκετά όταν κρατάω το κινητό (πέρα από το ότι μειώνεται).

 

Σε κλήσεις δεν το έχω δοκιμάσει ιδιαίτερα, αλλά παρατήρησα πως με 2 γραμμές HDSPA με καλούσαν και δεν συνδεόταν (μου ήρθε μήνυμα μετά για την κλήση). Τέλος ναι, μέχρι στιγμής δεν έχει βγει εντελώς εκτός δικτύου καθόλου.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...