Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, το τηλέφωνο πίσω απο την μπαταρία γράφει:

Ρ/Ν: 99ΗΚΖ027 - 00

S/N: HT05EPL07690

 

Μετά από επικοινωνία με την HTC HELLAS με το κατάστημα στο Ηράκλειο Κρήτης, μου είπε ο άνθρωπος ότι το Συγκεκριμένο Ρ/Ν είναι branded απο T-Mobile Γερμανίας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα ελληνικά κινητά τελειώνουν σε 17 και ΟΧΙ σε 27. Δηλαδή τα Ελληνικά έχουν Ρ/Ν: 99ΗΚΖ017-00

Γιαυτό δεν μπορεί να γίνει η διαδικασία με το FastBoot ... Θα πάω στο μαγαζί που το πήρα και θα γίνει της κολάσεως ... Αν δεν καταφέρω να πάρω ένα άλλο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ... θα πρέπει να κάνω την ιστορία με την Gold κάρτας υποθέτω... Θα χρειαστώ βοήθεια στο θέμα μιας και δεν τον γνωρίζω... όποιος μπορεί να βοηθήσει είτε με πμ είτε εδώ στο φόρυμ θα ήταν τέλειο.

 

Αν δεν σου κανουν οτι θες, μιας και εχουν λερωμενη την φωλια τους, πες τους 3 λεξεις. Καταγγελια στο ΙΝΚΑ. Αν δεν νιώσουν κανε την κατεγγελια ζητώντας πληρη επιστροφη χρημάτων.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ζητάω συγνώμη εάν έχει συζητηθεί ξανά, αλλά δεν έχω τόση μπαταρία για να το ψάξω...

 

Έχω Τρελό πρόβλημα με την μπαταρία. Έκανα προχτές την αναβάθμιση σε 2.2 και χτες έμεινα απο μπαταρία. Δεν θυμόμουν αν το είχα φορτίσει πλήρως μετά οπότε μέσα στη μέρα που έσβησε το θεώρησα φυσιολογικό.

 

Σήμερα το πρωι το άνοιξα στις 7.30 και 4 ώρες μετά -χωρίςνα έχω μιλήσει καθόλου- με κλείστά bluetooth k wi-fi έχει πέσει στο 52%.

 

Σαν κατανώλωση μπαταρίας μου αναφέρει 51% αναμονή κυψέλης, 37% τηλέφωνο σε αδράνεια, 9% σύστημα android και 3% για Οθόνη.

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μην κυκλοφορώ με έναν φορτιστή?

 

1. Το gps είναι κλειστό;

2. Μήπως κάποια προγράμματα κάνουν πολύ συχνά ενημέρωση(FB, twitter,email,IM, καιρός, ειδήσεις);

3. Μήπως είσαι κάπου που έχει αδύναμο σήμα;

4. Γενικά η μπαταρία δεν είναι το φόρτε του. Όπως έχω ξαναγράψει: έχω παραγγείλει άλλη μία καθώς και φορτιστή & φορτιστή usb αυτοκινήτου. Σου προτείνω να έχεις μία standby.... :(

 

Ψάχνωντας βρήκα αυτό: Cell Standby is the power your phone's radio is using to keep in contact with your nearest (usually) cell tower. It will need to check in with the tower every so often, and listen to it in case a call or an SMS comes in.

 

If you put your phone into Airplane mode, then Cell Standby should be 0, or very low, but your Phone Idle power use will remain similar. "

 

Θεωρητικά, εαν βάλεις το κινητό μόνο σε σε WCDM ή μόνο GSM ίσως να υπάρχει μικρότερο cell standby time. Δεν ξέρω τι γίνεται εαν δεν υπάρχει διαθέσιμο τέτοιο δίκτυο. Όποιος γνωρίζει ας διαφωτίσει...

Edited by blekos
Link to comment
Share on other sites

Καλά ότι μόνο το iPhone ξέρουν όλοι αυτό δεν είναι νέο. Ακόμα και στα χέρια τους να το πιάσουν παλι iPhone λένε. Και μετά αναρωτιέται ο κοσμος εδώ μεσα πως πουλάει τόσο τη στιγμή που οι πιο πολλοί για τηλέφωνο χωρίς πολλά κουμπιά και μεγάλη οθόνη μόνο το iPhone ξέρουν. Και ότι είναι έτσι είναι iPhone...

Όσο για τη μπαταρία εγώ που το εχω περισσότερο καιρό και με την 2.2 δεν άλλαξα συνήθειες να πω ότι μάλλον πρέπει να αντέχει λίγο παραπάνω αφού ενώ ως τώρα με λίγο προσοχή έβγαζε μια μέρα τωρα, με την 2.2 κρατάει λίγο παραπάνω με αποτέλεσμα να με μπερδεύει στο πως πρέπει να το φορτιζω αφού πια εχω περίσσευμα.

51% αναμονή κυψέλης σημαίνει ότι μάλλον δεν είχες καλό σήμα πράγμα που κουράζει πολύ τη μπαταρία. Σε μια μέρα χρήση εγώ πάντα είμαι κάπου στο 25 με 30%

υ.γ. Άλλαξαν τη συμπεριφορά κατά την πληκτρολόγηση μεγάλων κειμένων (όπως εδώ) με αποτέλεσμα πολλές φορές όταν αλλαζει σειρά να χάνεται και να ψάχνω που γράφω

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Δείτε χρήσιμα πράγματα για το κινητό σας

 

 

You can dial *#*#4636#*#* to get the battery information and check the history. The percentage at the top should NOT equal 100% if you had the screen off for quite a while.

Πηγή: http://androidforums.com/htc-desire/139645-fluctuating-signal-strength.html

 

GSM Only - Only uses in G/E and never switches to 3G/H. Should have minimal battery usage.

 

GSM Auto (PRL) - Automatically switches between G/E/3G/H based on the PRL (Preferred Roaming List) for a provider on your phone. Not supported by all providers and may not be supported in certain regions. Should have moderate battery usage since it uses a predefined list to switch.

 

WCDMA Preferred - Automatically switches between G/E/3G/H based on the best/strongest signal available and is supported by all providers. Has high battery usage since it constantly scans the network for the strongest signal to switch.

 

WCDMA Only - Only uses HSDPA and will not switch to G/E/3G even if the HSPDA signal is too low. Use this only if you use your phone in a area with good coverage. Should have moderate battery usage.

 

 

Πηγή:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=682662

 

Βάζωντας το GSM AUTO [PRL] ίσως υπάρξει βελτίωση της μπαταρίας και εφόσον αυτό υποστήρίζεται από το δίκτυο

Edited by blekos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μεγάλο πρόβλημα, έχω ένα HTC Desire rooted, που καλά καλά πριν ανοίξει κάνει restart. Ελάχιστες είναι οι φορές που ανοίγει; Τί μπορεί να φταίει;

Υποψιάζομαι πως είναι η μπαταρία, γιαυτό αν υπάρχει κάποιος από την Λεμεσό που έχει HTC Desire και μπορεί να συναντηθούμε για να το ελέξω, θα ήμουν ευγνώμων.

Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδιά για να χουμε καλό ρωτημα ... και εμενα που είναι p/n : 99HKZ009-00 C

 

δεν ειναι ελληνικό ? Από που κραταει η σκούφια του ? Παντως το update το έκανε σωστά .

 

Το αγόρασα απο Χανιά ... Ειναι υποχρεωμένος να το αλλάξει με ελληνικο ? Τι μπορώ να κάνω ? Και τι προβλήματα θα έχω αν δεν το αλλάξω ?

 

 

απο που απο τα χανια???? μηπως απο master digital????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μεγάλο πρόβλημα, έχω ένα HTC Desire rooted, που καλά καλά πριν ανοίξει κάνει restart. Ελάχιστες είναι οι φορές που ανοίγει; Τί μπορεί να φταίει;

Υποψιάζομαι πως είναι η μπαταρία, γιαυτό αν υπάρχει κάποιος από την Λεμεσό που έχει HTC Desire και μπορεί να συναντηθούμε για να το ελέξω, θα ήμουν ευγνώμων.

 

Δεν είναι η μπαταρία 1000%, μάλλον πρόβλημα με το ext partition της κάρτας είναι.

Δοκίμασε να το ανοίξεις χωρίς κάρτα μνήμης μέσα να δεις τι θα κάνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα με την μπαταρία, κανένας δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό, αλλα μια ολόκληρη μέρα την βγάζει άνετα, με κανονική χρήση λίγο από όλα, αυτό που του ρουφάει την μπαταρία είναι οι gps πλοηγοί, εγώ δουλεύω το cardio trainer, 1 ώρα κάθε μέρα, που χρησιμοποιεί gps αλλα μονο για να καταγράψει την διαδρομή, και αντέχει μια ολόκληρη μέρα.

αν κρατάει λιγότερο είναι πολύ πιθανό να μη μπορεί να μπει σε κατάσταση αναμονής γιατί κάποιο πρόγραμμα κολλάει και δουλεύει συνεχεια στο full.

έχω κάνει ένα post εδώ παλιότερα που αναφέρω τι έκανα και έχω βρει την υγεία μου, γιατί είχα και εγώ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει όρεξη για Flash νέα ΡΟΜ...

Πρίν λίγο την τελείωσα, και λειτουργεί άψογα!!!

 

Roufianos.com Desire V5.1

NOW IS SUPERFAST...

Simple/Clean/Fast/Stable

 

ROOTED | A2SD+ | Full Deodoxed | Optimize Ram | SuperFast

http://3.bp.blogspot.com/_xvQ-TLP7MME/TFaJ4NCeEUI/AAAAAAAAANU/G3jocSGJGeM/s1600/screenshot_2.png

 

http://www.roufianos.com/attachment.php?attachmentid=67&d=1280915906

Facebook V 3 (download From Market)

 

Requirements:

 

  • For a best running of rom should do a Wipe Factory Reset and wipe at ext partirion
  • After the 1st boot make a reboot ITS IMPORTANT (before start installing your apps)

Not required:

  • Partition ext2/3/4 wiped (if not, you will not have a2sd)

What you Get:

  • Very fast, Clean & stable ROM
  • MOD ADDED HTC_IME

  • MOD ADDED Super Circle Battery MOD with % (Thanks to Fightspit)
  • MOD ADDED Wake Up with power button OR TrackBall
  • All APN LIST (Thanks @Bilias στον γείτονα απο τον Μαραθώνα)
  • Optimized *.APKs
  • Deodexed
  • APP2SD (require partition ext) thanks to AdamG
  • Apps Added: (in /Data/app (you can Uninstall and UPDATE it if you dont like)
  • Added Gallery 3D Nexus One
  • Added Spare Parts
  • Added Astro File Manager (With SMB Plugin, to access Windows Networks)
  • Added ModInstallLocation (choose where you want install)
  • Added Chrome To Phone
  • Added Rom Manager
  • Added Titanium BackUp
  • Added Google Maps in /Data/app to be possible Uninstall it.. (CANT UPDATE... Uninstall it And then Install New Version)
  • Added ES File Explorer
  • Added Home switcher (to change the launcher between Sense and Launcer2)
  • Added Market Enabler
  • Addedand the old Wireless Tether (Because Likes me)
  • Added SMS AND GMAIL Unread Count
  • Voice Search & Dialling
  • Google Car Home
  • WiFi N Patch
  • Supported Languages: Greek, English, Chinese, Arabic, Czech, German, Espanol, French, Italian, Dutch, Polish, Russian, Norwegian, Japanese, Korean, Swedish, Danish, Portuguese, Finnish.
  • Based on LeeDroid

Installation:

-Enter to recovery, do a Wipe Factory reset, Wipe Cache, Wipe Dalvik, format/wipe partition Ext2/3/4.

-Flash my ROM (REQUIRES THE LASTEST RADIO IMAGE, See

-Run rom (First time takes some time to run)

 

 

Install Roufianos V5 WITH WIPE

 

Change Log:

 

V5 -> V5.1: (you need a FULL WIPE)

  • Wifi Teether Fixed
  • Ram Optimization ( xixixi, Now Im FULL AND SUPER FAST)
  • BugFixes/Tweaking/Totally optimization
  • New Google Maps

V4 -> V5:

 

 

  • A lot of tweaks http://www.roufianos.com/images/smilies/smile.gif
  • All Apns Added
  • A2SD FIXED
  • Wake Up Mod with TrackBall Or Power Button
  • Some Apps as request

V3 -> V4:

  • Built From Scratch (actually is a New Version Based on new sources)
  • Update in APN List
  • Added Some Requested Apps (look @ Rom Description
  • BootAnimation Changed (a nice Frozen Yogurt Added)

V2.6 -> V3:

  • All Included apps is in /System/app To make it possible to Unintall or update it.
  • Huge APN LIST (Thanks @Bilias στον γείτονα απο τον Μαραθώνα)

  • Fix The Camera Green Thing
  • Back to Official Media-Profiles Settings for Video Camcorder

 

Please Dont Make Mirrors

1- ROM Download: Get 5.1 HERE

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά από που απενεργοποιούνται τα notifications για τα Updates του fb? :confused:

 

Για το FB for android πηγαίνεις στην αρχική σελίδα του (πατώντας τη λέξη facebook πάν αριστερά) και πατώντας το κουμπι menu μπορείς να δεις τις ρυθμίσεις.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

H 5.1 του ρουφιανου ειναι πραγματικα σφεντοναααααααα...μπραβο tron

Σε ευχαριστώ φίλε μου!!!

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου!!!

 

γιατί έχεις μια μανία με υπερβολές στο χαρακτηρισμό; ( superfast, faster rom ever, +fps κτλ)

 

Άν κάτι τέτοιο ισχύει μην φοβάσαι όποιος την περάσει θα το δει και θα το αναδείξει.Εξάλλου δεν έχεις να απόδείξεις τίποτα σε κανένα,δίνεις μια δουλειά σου δωρεάν ελεύθερα σε όλους.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

γιατί έχεις μια μανία με υπερβολές στο χαρακτηρισμό; ( superfast, faster rom ever, +fps κτλ)

 

Άν κάτι τέτοιο ισχύει μην φοβάσαι όποιος την περάσει θα το δει και θα το αναδείξει.Εξάλλου δεν έχεις να απόδείξεις τίποτα σε κανένα,δίνεις μια δουλειά σου δωρεάν ελεύθερα σε όλους.

 

αν δεν παινεψεις το σπιτι σου...

 

πειτε μου αν μπορω να το rootαρω με την official 2.2 που εχω...

Link to comment
Share on other sites

99% ναι, αλλά για σίγουρα πρέπει να ρωτήσεις στην ACE Hellas που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της HTC.

αυτοί θα σου πούν για που ήταν το τηλέφωνο κι αν είναι επίσημα εισαγμένο ή όχι.

απλά σου λέω τα ελληνικά ξεκινάνε με 99HKZ, επιβεβαιωμένο από την ACE Hellas.

 

Εμένα είναι αγορασμένο από expansys και ξεκινάει από τον ίδιο κωδικό 99HKZ

και απ ότι βλέπω συνεχίζει να δίνει Desire με τον ίδιο κωδικό http://www.expansys.com/d.aspx?i=196001

Edited by trackera

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Με την 2.2 παρατήρησα μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας πάντως :-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και μια άκόμα απορία. Άλλαξε η HTC το γκρι στο site της ή διορθώσανε την παλέτα των γκρί, γιατί πια δε φαίνεται ροζ;
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα. Το πρόβλημα με το γέμισμα της εσωτερικής μνήμης δεν λέει να διορθωθεί. Εβαλα το setInstallLocation στο οποίο μπορώ να μετακινήσω όλα τα προγράμματα στην sd. To θέμα είναι το εξής: οταν πχ. παω να μετακινήσω το google earth (22mb) στην sd , μετακινέιται κανονικά αλλά μου γράφει αντί 22Mb ---> 16Mb (δλδ τον χώρο που πιάνει στην εσωτερική μνήμη τηλεφώνου) . Και φυσικά δεν λέει να αδιάσει η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. Καταλήγω στο ότι δεν μετακινούνται full στην sd αλλά ένα μέρος των εφαρμογών. Γνωρίζει κάποιος επι του θέματος?? είναι κρίμα να έχουμε τέτοιο κινητό και μια 8gb μνημη και να μην μπορούμε να φορτώσουμε 20 εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα. Το πρόβλημα με το γέμισμα της εσωτερικής μνήμης δεν λέει να διορθωθεί. Εβαλα το setInstallLocation στο οποίο μπορώ να μετακινήσω όλα τα προγράμματα στην sd. To θέμα είναι το εξής: οταν πχ. παω να μετακινήσω το google earth (22mb) στην sd , μετακινέιται κανονικά αλλά μου γράφει αντί 22Mb ---> 16Mb (δλδ τον χώρο που πιάνει στην εσωτερική μνήμη τηλεφώνου) . Και φυσικά δεν λέει να αδιάσει η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. Καταλήγω στο ότι δεν μετακινούνται full στην sd αλλά ένα μέρος των εφαρμογών. Γνωρίζει κάποιος επι του θέματος?? είναι κρίμα να έχουμε τέτοιο κινητό και μια 8gb μνημη και να μην μπορούμε να φορτώσουμε 20 εφαρμογές.

 

 

Έχει αναφερθεί αμέτρητες φορές ότι δεν μεταφέρεται όλη η εφαρμογή. :)

 

Αυτό που λες πάντως δεν ισχύει.Έχω 2 πλοηγούς,6-7 προγραμματάκια και 22 games 3d κτλπ και έχω 60mb free στο τηλέφωνο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και μια άκόμα απορία. Άλλαξε η HTC το γκρι στο site της ή διορθώσανε την παλέτα των γκρί, γιατί πια δε φαίνεται ροζ;

 

Ναι το είδα και εγώ στο δικό μου. Μάλλον για διόρθωση στο λογισμικό του τηλεφώνου μου κάνει.

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά ο HD browser μετά την αναβάθμιση σε 2.2 μου παουσιάζει μια ελαφρώς περίεργη συμπεριφορά.

Όταν φορτώνω κάποια σελίδα ενώ δείχνει ότι τη φορτώνει, πρέπει στη σελίδα που είμαι να σκρολάρω προς τα πάνω για να μου εμφανίσει τη νέα σελίδα.

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά οι νεότερες εξελίξεις έχουν ως εξής:

Σήμερα το πρωί όπως είπα πήρα τηλέφωνο τον αντιπρόσωπο της htc στο Ηράκλειο Κρήτης. Το τηλέφωνο του δίνεται στο επίσημο site της HTC στο tab Εξυπηρέτηση Πελατών.

Μου ζήτησε το ΙΜΕΙ του κινητού και μου είπε αυτό που αναφέρω σχετικά με το ότι είναι branded απο γερμανία T-Mobile.

Επίσης το πιο φοβερό ήταν όταν μου είπε ότι δεν καλύπτεται από εγγύηση στην Ελλάδα!!! Και ότι δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα.

Στο καπάκι φορτωμένος το πάω στο μαγαζί που το αγόρασα και του τα λέω όλα, και ότι αν δεν μου το φτιάξει θα πάω στο ΙΝΚΑ. Μου λέεί λοιπόν το παλικάρι εκεί ότι αυτά που είπε ο επίσημος συνεργάτης της HTC στο Ηράκλειο δεν ισχύουν, και ότι ολες οι συσκευές που αγοράζονται στην Ευρωπαική Ένωση καλύπτονται από εγγύηση.

Εν ολίγης , μου λέει να του το αφήσω και να περάσω το μεσημέρι να το πάρω.

Μετά από μια ώρα με παίρνει τηλ και μου λέει ότι θα το στείλει πίσω και θα μου φέρει ένα καινούργιο Ελληνικό!!!

 

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι μας δουλεύουν όλοι ψιλο γαζί... από resellers μέχρι και επίσημες αντιπροσωπείες. Η εγγύηση υπάρχει και μη σας πεί κανείς ότι δεν το επίστρέφει γιατί όπως είπαν και τα παλικάρια τους αναφέρεις την λέξη δικηγόρος και ΙΝΚΑ και κολώνουν .... Επίσης όταν αγόράζετε συσκευές να έχετε τον νού σας

για την προέλευση τους και γενικά να είστε υποψιασμένοι !! Περιτριγυριζόμαστε από ΛΑΜΟΓΙΑ!!!!

 

Αυτά με την εμπειρία μου .... ΌΤαν μου έρθει το καινούργιο θα πώ αν όλα είναι εντάξει....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...