Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε αγορασα απο ebay και εγω τετοιους μετατροπεις αλλα ξερεις ποιο ειναι το θεμα? Δεν δουλευουν ολοι οι φορτιστες της nokia σε HTC (θεμα ρεματος προφανως). Κανε ομως μια προσπαθεια και εσυ μια και ειναι τοσο φθηνοι που αξιζει να δοκιμασεις:)

 

Θα βοηθούσε παρα πολυ αν ξερεις πως να το ψαξω... πως λεγετε!

 

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ωραια μια και τεθηκε το θεμα....επειδη εχω διαβασει απο την αρχη κα δεν θυμαμαι να το εχω δει καπου θα ρωτησω...μπορει καποιος να εξηγησει τα εξης?

παραδεχομαι και εγω με απο τη πλευρα μου... οτι μεγαλωσα και θελω σταθεροτητα.....πανε οι εποχες που εκανα 3 φορματ τη μερα!!!!:cry:

γιατι καποιος να κανει ροοτ?

αμα κανουμε ροοτ παιρνει οφφισιαλ φρουο 2.2?

μια ρομ με απλο 2.2 υπερελαφρια?

 

ας απαντησει καποιος που να χει την απαραιτητη εμπειρια να μας παει.....

θελω να πειραξω αλλα κ#$%^$%^!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες απορίες όσον αφορά την επερχόμενη αναβάθμιση σε 2.2.

 

Ξέρει κανείς τι θα γίνει με τις εγκατεστημένες εφαρμογές; Θα πρέπει να τις εγκαταστήσουμε ξανά;

 

Επίσης, θα υπάρχει άραγε κάποια πρόβλεψη να μεταφέρουμε τις εγκατεστημένες εφαρμογές από την μνήμη του τηλεφώνου στην SD χωρίς να χρειάζεται uninstall – και μετά εκ νέου install;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

αγορασα μια νεα καρτα μνημης μεγαλυτερη απο αυτην που εχει το τηλεφωνο.

απλα την βαζω και ολα οκ? ή πρεπει να κανω κατι ?? εχει αρχεια που χρειαζεται το λειτουργικο?

ευχαριστω για οποια απαντηση!!!

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Την βάζεις και όλα ΟΚ!

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

αγορασα μια νεα καρτα μνημης μεγαλυτερη απο αυτην που εχει το τηλεφωνο.

απλα την βαζω και ολα οκ? ή πρεπει να κανω κατι ?? εχει αρχεια που χρειαζεται το λειτουργικο?

ευχαριστω για οποια απαντηση!!!

 

Αν θες απλά την βγάζεις και βάζεις την καινούρια. Μπορείς να χάσεις κάποια data κάποιου προγράμματος αλλά τίποτα σημαντικό.

 

Γιατί δεν μπαίνεις στην τώρα sd να δεις τι έχεις... π.χ. φωτογραφίες και φακέλους από προγράμματα που έχεις βάλει εσύ. Θα καταλάβεις... και αν νιώθεις ότι χρειάζεσαι κάτι από αυτά κάνε ένα απλό copy paste και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

αγορασα μια νεα καρτα μνημης μεγαλυτερη απο αυτην που εχει το τηλεφωνο.

απλα την βαζω και ολα οκ? ή πρεπει να κανω κατι ?? εχει αρχεια που χρειαζεται το λειτουργικο?

ευχαριστω για οποια απαντηση!!!

Κανε της και ένα φορμάτ πριν, καλό κάνει:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για root και αν υπάρχει πραγματικός λόγος να το κανείς κτλ. Θεωρώ ότι είναι εντελώς προσωπικό θέμα και μπορώ πολύ εύκολα να κατανοησω όποιον θελει να το κάνει. Πολλοί άνθρωποι (ανάμεσα τους κι εγώ) βρίσκουν μεγάλη χαρά στο να πειράζουν τις συσκευές τους.

Εγώ προσωπικα στη συγκεκριμένη συσκευή θα έκανα root αλλά με κράτησαν 2 πράγματα

1. Ότι η συσκευή λειτουργεί μια χαρά όπως ειναι οπότε δεν ενιωσα την ανάγκη να το κάνω,

2. Όσο κι αν εψαξα και όσο κι αν ρώτησα ακόμα δεν πήρα μια σαφη θετική απάντηση στο ερώτημα αν το τηλέφωνο μπορεί να παρει την επίσημη ΕΛΛΗΝΙΚΉ Rom αν αποφάσιζα να επιστρέψω μετά το root. Αυτός ήταν και ο σοβαρότερος λόγος που δεν ασχολήθηκα με το θεμα.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

1) Παιδια ειχα το κινητο να φορτιζει απο τις 02:00 μεχρι τις 09:00 σημερα το πρωι και ηταν στο 91% μολις το εβγαλα. Προχθες παλι το εβγαλα μετα απο πολυωρη φορτιση και ηταν στο 100% και σε 30 δευτερα επεσε παλι στο (σημαδιακο ειναι;) 91%. Εχω κανει 2 φορες το τρικ με την μπαταρια αλλα γενικα πεφτει πολυ γρηγορα η μπαταρια.

Θυμαμαι που λεγατε οτι με ''σκληρη χρηση'' φτανει για μια μερα η μπαταρια αλλα εμενα φτανει μιση. Λετε να εχω προβλημα ; Και αν ναι, στις ποσε μερες ο Γερμανος στο αλλαζει ο ιδιος απο το καταστημα με ενα καινουριο;

 

2) Αν δεν κανω root το τηλεφωνο μπορω να δω τις εφαρμογες ολες στο μαρκετ ; Και γενικα να περασω κατι σπασμενο ; Γιατι ακουω οτι δεν χρειαζεται να κανουμε root τωρα που ερχεται και η 2.2 και θελω πολυ να το αποφυγω.

ψαξε λιγες σελιδες πριν που γραφω για αυτο, οτι δεν ειναι προβλημα. δε μπορω να ψαξω τωρα, ειμαι δουλεια :p

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω στην κυριολεξια ενα καρο φορτιστες Nokia κι επειδη χριειαζομαι τουλαχιστον σε 5-6 διαφορετικα σημεια (σπιτι-χωριο-γραφειο-αμαξια κλπ κλπ) υπαρχει κανενα βυσματακι απλός μετατροπέας απο το λεπτο κλασικο βυσμα της Nokia στο usb (micro?) του Desire?? Thanx!

 

Φίλε αυτό που ψάχνεις είναι αυτό εδώ της ΝΟΚΙΑ..

Link to comment
Share on other sites

 

υγ. Απορεία: Εχω στην κυριολεξια ενα καρο φορτιστες Nokia κι επειδη χριειαζομαι τουλαχιστον σε 5-6 διαφορετικα σημεια (σπιτι-χωριο-γραφειο-αμαξια κλπ κλπ) υπαρχει κανενα βυσματακι απλός μετατροπέας απο το λεπτο κλασικο βυσμα της Nokia στο usb (micro?) του Desire?? Thanx!

 

Οι φορτιστες δεν ειναι ιδιοι,αλλα το USB-Cable που συνδεεις τα Νοκια με το PC ειναι ιδιο με τον USB-Cable του Desire,οποτε μπορεις να χρησιμοποιης το USB-Cable της Νοκια για φορτιση η ακομα και για να συνδεεις το Desire με το PC.

Με λιγα λογια απλα βαζεις το USB-Cable της Νοκια στον μετατροπεα του Desire και εισαι ετοιμος.

 

USB-Cable

http://www.jascomms.com/products/tn_200/Nokia_CA-101_USB_Data_Cable.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα το εχω και εγω στα χερια μου το κινητακι.....

μετά απο πολυ καιρο συμβιωσης με το iphone αυριο παω στο android.....

αυτο το ειδατε : http://www.techgear.gr/millions-of-android-users-hit-by-malicious-data-theft-android-market-app-6841?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+TechGearGR+%28TechGear.gr%29&utm_content=Twitter

 

τι εχετε να πειτε???

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα το εχω και εγω στα χερια μου το κινητακι.....

μετά απο πολυ καιρο συμβιωσης με το iphone αυριο παω στο android.....

αυτο το ειδατε : http://www.techgear.gr/millions-of-android-users-hit-by-malicious-data-theft-android-market-app-6841?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+TechGearGR+%28TechGear.gr%29&utm_content=Twitter

 

τι εχετε να πειτε???

 

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/28218-%ce%b5%cf%86%ce%b1%cf%81%ce%bc%ce%bf%ce%b3%ce%ae-%cf%84%ce%bf%cf%85-android-market-%cf%85%cf%80%ce%bf%ce%ba%ce%bb%ce%ad%cf%80%cf%84%ce%b5%ce%b9-%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%83%cf%89%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82-%cf%80%ce%bb%ce%b7%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%bf/

 

έχει ανοιχτεί κουβέντα εδώ... απλά διάβασε τα μεγάλα (σχετικά) ποστ του tillter... 2 έχει μέχρι τώρα. Είναι μόνος του εναντίον όλων των apple fanboys :Ρ

Link to comment
Share on other sites

γιατι καποιος να κανει ροοτ?

αμα κανουμε ροοτ παιρνει οφφισιαλ φρουο 2.2?

μια ρομ με απλο 2.2 υπερελαφρια?

 

Για μένα το root το κάνεις αν θέλεις να αξιοποιήσεις πλήρως το λειτουργικό σύστημα

και την δύναμη του ανοικτού κώδικα. Συν κάποια θετικά όπως πχ να μπορείς να

τρέξεις το titanium backup που κάνει backup τα πάντα ή να μπορείς να κάνεις

over/under clock τον επεξεργαστή κατά βούληση (πχ για μεγαλύτερη διάρκεια της

μπαταρίας) ή ακόμα ακόμα να μπορείς να flashάρεις όποια rom θέλεις χωρίς περιορισμούς.

 

Αν κάνεις το root δεν θα μπορείς να βάλεις την official 2.2 εκτός αν ξαναεπαναφέρεις

το κινητό στην αρχική κατάσταση δηλαδή να του περάσεις την official 2.1 που υπάρχει στο net.

 

*Σημείωση: Για όσους έχουν ελληνικό Desire τα αρχείο για επαναφορά της γνήσιας rom είναι

-> RUU_Bravo_HTC_WWE_1.21.405.2_Radio_32.36.00.28U_4.06.00.02_2_release_126984_signed

 

Για παράδειγμα η rom του Paul από το modaco που χρησιμοποιώ εγώ είναι σαν την

γνήσια απλά έχει κάποια μικρά πειράγματα για καλύτερες επιδόσεις.

 

Για 2.2 που ρωτάς θα σου πρότεινα ή την Official Froyo από τους OpenDesire ή την r5/r6 WIP του Paul.

Οι 2 παραπάνω rom είναι αν θέλεις να έχεις το sense, αν δεν το θέλεις δεν ξέρω πια

να σου προτείνω γιατί απλά δεν έχω δοκιμάσει κάποια χωρίς sense (στην τελική

αν δεν ήθελα το sense θα έπερνα το Nexus κι όχι το desire).

 

2. Όσο κι αν εψαξα και όσο κι αν ρώτησα ακόμα δεν πήρα μια σαφη θετική απάντηση στο ερώτημα αν το τηλέφωνο μπορεί να παρει την επίσημη ΕΛΛΗΝΙΚΉ Rom αν αποφάσιζα να επιστρέψω μετά το root. Αυτός ήταν και ο σοβαρότερος λόγος που δεν ασχολήθηκα με το θεμα.

 

Δες την απάντηση που έδωσα στον re33m και θα βρείς την απάντηση στο ερώτημά σου.

 

Ξέρει κανείς τι θα γίνει με τις εγκατεστημένες εφαρμογές; Θα πρέπει να τις εγκαταστήσουμε ξανά;

Επίσης, θα υπάρχει άραγε κάποια πρόβλεψη να μεταφέρουμε τις εγκατεστημένες εφαρμογές από την μνήμη του τηλεφώνου στην SD χωρίς να χρειάζεται uninstall – και μετά εκ νέου install;

 

Επειδή, σίγουρα δεν ξέρει κανείς να σου πει, υποθέτω ότι θα εξαρτητθεί από το πως

θα μας έρθει η αναβάθμιση αν έρθει σαν OTA τότε λογικά δεν θα πειραχτούν οι

εγκατεστημένες εφαρμογές αλλά αν έρθει σαν Rom Upgrade όπως στα WinMo

τότε το τηλέφωνο θα φάει format και θα είναι όπως όταν το αγόρασες καινούριο.

 

Για τις εγκατεστημένες εγαρμογές θα υπάρξουν updates (ήδη σε πολλές έχουν

βγεί) τα οποία αφού εγκατασταθούν θα σου επιτρέπουν να μεταφέρεις, οσες

εφαρμογές το υποστηρίζουν, στην κάρτα μνήμης.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! μια χαρη οποιος μπορει.....εσβησα κατα λαθος τον trial map του ndrive.....εχει ονομα GRC_GN.map ή καπως ετσι...αν δε βαριεστε επικοινωνιστε μαζι μου μεσω πμ για να μου το στειλετε!ευχαριστω προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

Για 2.2 που ρωτάς θα σου πρότεινα ή την Official Froyo από τους OpenDesire ή την r5/r6 WIP του Paul.

 

Αυτή του Paul φαίνεται να είναι η καλύτερη υλοποίηση. Αν κατάλαβα καλά πρέπει να πληρώσει κάποιος για να την έχει?

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

αυριο θα το εχω και εγω στα χερια μου το κινητακι.....

μετά απο πολυ καιρο συμβιωσης με το iphone αυριο παω στο android.....

αυτο το ειδατε : http://www.techgear.gr/millions-of-android-users-hit-by-malicious-data-theft-android-market-app-6841?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+TechGearGR+%28TechGear.gr%29&utm_content=Twitter

 

τι εχετε να πειτε???

 

Εγώ έχω να πω οτι, έχοντας δοκιμάσει και 4 ακόμα Android συσκευές, καταλήγω στο Desire όχι μόνο λόγω της εξαιρετικής του ποιότητας κατασκευής λόγω HTC, αλλά και επειδή δίνει και το HTCSync με το οποίο συγχρονίζω (επαφές, ημερολόγιο) απο τον υπολογιστή. Ναι μεν είναι βολικό του Google sync, αλλά τα οποιαδήποτε δεδομένα μου σημαντικά ή μη, να βρίσκονται στο διαδίκτυο "αναρτημένα" δεν μου πολυ-αρέσει, ή τέλος πάντων το αποφεύγω ως επαγγελματίας. Δεν έχω σε καμία περίπτωση τη γνώση να καταλάβω αν αυτά μπορεί να υποκλαπούν ή όχι. Μακάρι να μπορούσε κάποιος να το διαβεβαιώσει αυτό με στοιχεία, αλλά θεωρώ οτι δεν γίνεται.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτή του Paul φαίνεται να είναι η καλύτερη υλοποίηση. Αν κατάλαβα καλά πρέπει να πληρώσει κάποιος για να την έχει?

 

Γι' αυτό είπα r5/r6, την r5 την δίνει free πλέον για download ενώ για την r6 θέλει πληρωμή.

Αυτό βέβαια μέχρι να βγεί η επίσημη 2.2 οπότε θα την δώσει free όπως και με την 2.1

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω τον μετρητη του χρονου κλησης και τη συνοψη μετα την κληση!

 

Υπαρχουν τετοιες επιλογές και που?

Πρεπει να βαλουμε εξτρα εφαρμογή και αν ναι ποια προτεινετε και θα ηθελα να μου δωσετε καποιο λινκ!

 

 

Φιλε dimitrispm Thanx!

το ειδα αυτο το αξεσουαρ αλλα εχω την εντυπωση οτι το συγκεκριμενο αξεσουαρ θα ειναι υπερβολικα ακριβο ίσως να στοιχιζει το ιδιο και με το να παρω νεο φορτιστη!:X

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω τον μετρητη του χρονου κλησης και τη συνοψη μετα την κληση!

 

Υπαρχουν τετοιες επιλογές και που?

Πρεπει να βαλουμε εξτρα εφαρμογή και αν ναι ποια προτεινετε και θα ηθελα να μου δωσετε καποιο λινκ!

 

 

 

 

Δυστυχως δεν υπαρχει κατι τετοιο.Κι εγω εψαξα και ρωτησα και εδω.

 

Με root συσκευη δεν ξερω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω τον μετρητη του χρονου κλησης και τη συνοψη μετα την κληση!

 

Σύνοψη κλήσης δυστυχώς δεν υπάρχει αλλά μετρητής κλήσεων υπάρχει σαν πρόγραμμα στο market κι έχει αναφερθεί εδώ παλιότερα αλλά τώρα δεν το θυμαμαι. Ας απαντήσει κάποιος που θυμάται το όνομα της εφαρμογής.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε dimitrispm Thanx!

το ειδα αυτο το αξεσουαρ αλλα εχω την εντυπωση οτι το συγκεκριμενο αξεσουαρ θα ειναι υπερβολικα ακριβο ίσως να στοιχιζει το ιδιο και με το να παρω νεο φορτιστη!:X

 

Η αλήθεια είναι ότι σε όσα μαγαζιά έχω πάει και κοιτάω να το δω, δεν υπάρχει. Μόνο στο public στο Σύνταγμα είχε μόνο ένα το οποίο έκανε 15 ευρώ, (και στο eshop τώρα που είδα 14,90 το έχει) ενω αν δεις σε ηλεκτρονικό κατάστημα στο εξωτερικό το βρίσκεις στη μισή τιμή και πιο κάτω

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...