Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά με τη μπαταρία διαπίστωσα ότι ενώ δείχει πως έχει φορτίσει 100% με το που το αποσυνδέω από το φορτιστή πέφτει στο 89%. Τώρα κάνω το τρικ με τη μπαταρία μήπως και διορθωθεί γιατί είναι ένα πρόβλημα κι αυτό.

Πιθανότατα να το έκανε από τη μέρα απλώς να το διαπίστωσα εγώ αργότερα γιατί τις 2 πρώτες μέρες δεν είχα widget που να δείχνει τη μπαταρία με ποσοστό %.

Παρεπιπτόντως, το mini info από το market είναι πολύ καλό γι' αυτή τη δουλειά γιατί δείχνει και τις μνήμες αποθήκευσης.

αν το αφηνεις πολλες ωρες στο φορτιστη, το κινητο σταματαει να φορτιζει και ξεκιναει αποφορτιση μεχρι το 90% και μενει εκει, γι αυτο ισως το βλεπεις. δεν εχει κατι δηλαδη. δοκιμασε να το φορτισεις μεχρι να τελειωσει και να το βγαλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδες κανενα μαγαζακι για να ψωνισω το ndrive η οποιο θεωρει κανεις καλο. ετοιμαζομαι να παω ασια ινδια δεν ξερω ουτε και εγω που(ειναι λεει εκπληξη οποτε δεν ξερω και θελω να κανω προετοιμασια) να ξερω που να στριψω βρε αδερφε, να βρω ενα poi να φαω κατι:D:lol::D:lol:
Link to comment
Share on other sites

αν το αφηνεις πολλες ωρες στο φορτιστη, το κινητο σταματαει να φορτιζει και ξεκιναει αποφορτιση μεχρι το 90% και μενει εκει, γι αυτο ισως το βλεπεις. δεν εχει κατι δηλαδη. δοκιμασε να το φορτισεις μεχρι να τελειωσει και να το βγαλεις.

 

Νομίζω πως μόλις με έσωσες από την πρώτη απογοήτευση γιατί κατά τα άλλα το κινητό τα πάει περίφημα!!

Το σκέφτηκα σε κάποια φάση γιατί πάντα ήταν στο 89 με 90 αλλά μετά μου φάνηκε περίεργο από τη στιγμή που έμενε στο ρεύμα!

Αυτό είναι λογικά γιατί το παρατήρησα από όταν άρχισα να το βάζω βράδυ για φόρτιση και να το αφήνω μέχρι το πρωί.

Και έχει 3 μέρες που όλο λέω να το φορτίσω νωρίς κι όλο το βράδυ μένω!

Σ' ευχαριστώ!:)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσω trial το Ndrive και μετά όταν τελειωσει το trial, το βγάλω και το ξαναβάλω θα δουλεύει πάλι ή θα με αναγνωρίσει με κάποιο τρόπο ?
Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσω trial το Ndrive και μετά όταν τελειωσει το trial, το βγάλω και το ξαναβάλω θα δουλεύει πάλι ή θα με αναγνωρίσει με κάποιο τρόπο ?

 

σε αναγνωριζει απο το gmail σου με το οποιο κατεβαζεις τα παντα απο το μαρκετ

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος αν μπορω να περασω φωτο απο το pc στο καινουργιο μου τηλεφωνο????

ευχαριστω πολυ!!!

 

συνδεεις απλα με usb και τις περνας στην καρτα μνημης...

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το άσχετο αλλά τα application troktiko & red planet που τα βρήκες? :)

 

Το του τροκτικου,δεν ειναι εφαρμογη,απλα μια συντομευση σελιδοδεικτη.Μακαρι να υπηρχε και η εφαρμογη οπως για το iphone.

 

ψαχνω ένα καλό scanner-fax sender.....καμια ιδεα;

 

scan2pdf απο το μαρκετ,

 

συνδεεις απλα με usb και τις περνας στην καρτα μνημης...

 

copy paste στον φακελο dcim η οπου αλλου θες.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος αν μπορω να περασω φωτο απο το pc στο καινουργιο μου τηλεφωνο????

ευχαριστω πολυ!!!

 

συνδεεις απλα με usb και τις περνας στην καρτα μνημης...

 

Μπορεις να τις στελεις και με bluetooth αν εχεις στο pc.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το του τροκτικου,δεν ειναι εφαρμογη,απλα μια συντομευση σελιδοδεικτη.Μακαρι να υπηρχε και η εφαρμογη οπως για το iphone.

Και όμως.. Αν ψάξεις στο μάρκετ "τροκτικό" θα βρεις ένα..

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Και όμως.. Αν ψάξεις στο μάρκετ "τροκτικό" θα βρεις ένα..

Ναι εχεις δικιο οτι υπαρχει μολις το βρηκα.Αλλα γραφει rss feed,και εκτος αυτου δεν μου τρεχει με froyo.:( Μη αναμενομενη διακοπη εφαρμογης.Ας ελπισουμε σε μελλοντικη αναβαθμιση.Και αυτο στο screenshot ειναι συντομευση.Η εφαρμογη εχει αλλο εικονιδιο.

2 λεπτα αφότου εβγαλα απο φορτηση το batterz alarm εδειξε 92%...

να αρχίσω τα κολπα η να το αφήσω?

 

Ξεκινα και κανε την διαδικασια.Δεν εχεις να χασεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτα αφότου εβγαλα απο φορτηση το batterz alarm εδειξε 92%...

να αρχίσω τα κολπα η να το αφήσω?

 

Κάνε τα πάραυτα. Και σε μένα τα έκανε αυτά, πριν δημοσιευτεί αυτό το κολπάκι και το εγώ μάλιστα το έκανα "τυχαία" δηλ. το έσβησα και το ξαναφόρτισα, μετά το άνοιξα και το ξαναφόρτισα. Με έκπληξή μου, μετά από λίγες μέρες το είδα και δημοσιευμένο! Πάντως από τότε δεν μου το παρουσίασε ξανά. Τυχαίο; Δεν νομίζω... :p

Link to comment
Share on other sites

42 ώρες μέχρι τώρα δίχως φόρτιση και έχω ακόμα 40% μπαταρία...

Η χρήση μέχρι τώρα αναλυτικά:

 

-Αναμονή κυψέλης 36%

-Τηλέφωνο σε Αδράνεια 35%

-Σύστημα Android 11%

-WiFi 11%

-Οθόνη 3%

-Bubble(εφαρμογή σαν αλφάδι) 2%

-Quick Settings 2%

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους απο ένα νεο χρηστη desire

Στην αναζήτηση του τηλεφωνικού καταλόγου (κάπου 600 επαφές) με ποιό τρόπο μπορώ να χρησιμοποιώ ελληνικό πληκτρολόγιο και όχι το σύνθετο - εξυπνο που φιλτράρει αριθμούς και γράμματα ανα τριάδες??

 

Ακυρο το βρηκα, βολεύει η γρήγορη αναζήτηση ή η αναζήτηση προσώπων

Edited by g_skari
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το άσχετο αλλά τα application troktiko & red planet που τα βρήκες? :)

 

Όπως έγραψαν και ποιο πάνω είναι σελιδοδείκτες και τα 2. Απλός το replant έχει και favicon

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, έκανα τεστ όλες τις εφαρμογές του μάρκετ για SIP (VOIP) κατέληξα στην CSipSimple , υποστηρίζει πάν από ένα SIP λογαριασμό, επιλέγεις αν θέλεις να χρησιμοποιείς το 3g για εισερχόμενες ή εξερχόμενες.

 

Με wifi δούλεψε άψογα, αλλά με 3g Vodafone όχι (μαλλον λόγο κακού σήματος)

 

Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει να δεις τις επαφές σου μέσα από την εφαρμογή… έχει βέβαια επιλογή όταν πάς να πάρεις τηλέφωνο από το κανονικό μενού να εμφανίζει επιλογή αν θέλεις να πάρεις από κάποιον από τους SIP λογαριασμούς ή το GSM Δίκτυο.

 

Από μπαταρία με την χρήση που του κάνω μέρες, με wifi σχεδόν πάντα ανοιχτό και 10-20 λεπτά κλήσεις, λίγο σερφάρισα και εμαιλ.

Αν αρχίσω όμως να περνάω εφαρμογές κτλ, τότε τρώει πολύ μπαταρία και κρατάει μία μέρα.

Δοκίμασα και το flightmode το βράδυ, σε 7 ώρες έπεσε 2% η μπαταρία !

Edited by tpelek
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χαθεί λιγάκι, τελικά έχουμε βρει κάποιο τρόπο να στέλνουμε μηνύματα με 160 χαρακτήρες (κεφαλαία, μικρά, τόνους) ?? (χωρίς root ή custom rom)
Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χαθεί λιγάκι, τελικά έχουμε βρει κάποιο τρόπο να στέλνουμε μηνύματα με 160 χαρακτήρες (κεφαλαία, μικρά, τόνους) ?? (χωρίς root ή custom rom)

 

160 χαρακτήρες με κεφαλαία, μικρά και τόνους από ότι ξέρω δεν γίνεται γενικός σε κανένα κινητό.

Αν το έχεις δει σε κάποιο κινητό να γράφει 160 χαρακτήρες με μικρά, μάλλον ο παραλήπτης το λαμβάνει με κεφαλαία, έτσι ήταν τουλάχιστον σε ένα nokia που είχα.

160 χαρακτήρες με μόνο κεφαλαία μπορεί να στείλει και η εφαρμογή που έχει , και από το Handcent SMS

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα το έξεις :

Εγώ αποθηκεύω πάντα τα νούμερα με +30 μπροστά, αν πάω να ψάξω για ένα νούμερο π.χ. 69444444444 πατώντας 6 9 4 4 δεν θα μου δήξει την επαφή γιατί το νούμερο ξεκινήσει από +3069444444, δηλαδή δεν ψάχνει τα νούμερα από οποιοδήποτε σημείο αλλά μόνο από την αρχή.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή τρόπος που το φτιάχνει αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

70 χαρακτήρες με ελληνικά και τόνους είναι ακριβώς το ίδιο με 160 χαρακτήρες english keyboard ή ελληνικά κεφαλαία. έχει να κάνει με το encoding (Unicode mpla mpla mpla βαριέμαι να εξηγώ).

 

αλλά έτσι είναι. ή στέλνεις 160 english, ή 160 ελληνικά κεφαλαία ή 70 με τόνους. αυτό είναι το SMS. σταθερό μέγεθος μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα το έξεις :

Εγώ αποθηκεύω πάντα τα νούμερα με +30 μπροστά, αν πάω να ψάξω για ένα νούμερο π.χ. 69444444444 πατώντας 6 9 4 4 δεν θα μου δήξει την επαφή γιατί το νούμερο ξεκινήσει από +3069444444, δηλαδή δεν ψάχνει τα νούμερα από οποιοδήποτε σημείο αλλά μόνο από την αρχή.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή τρόπος που το φτιάχνει αυτό ;

 

Μην ψαχνεις για νουμερα,αλλα για ονοματα.Στο πληκτρολογιο απλα γραφεις το ονομα τις επαφης σου,και στην εμφανιζει.

Εκτος αυτου,πως μπορεις να θυμασε τοσα νουμερα?Δεν ειναι ευκολο να ψαχνεις με αυτον τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα το έξεις :

Εγώ αποθηκεύω πάντα τα νούμερα με +30 μπροστά, αν πάω να ψάξω για ένα νούμερο π.χ. 69444444444 πατώντας 6 9 4 4 δεν θα μου δήξει την επαφή γιατί το νούμερο ξεκινήσει από +3069444444, δηλαδή δεν ψάχνει τα νούμερα από οποιοδήποτε σημείο αλλά μόνο από την αρχή.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή τρόπος που το φτιάχνει αυτό ;

 

dialer one...:) ψάχνει και με ονόματα και με αριθμούς...must have εφαρμογή..;)

Link to comment
Share on other sites

dialer one...:) ψάχνει και με ονόματα και με αριθμούς...must have εφαρμογή..;)

 

ναι το dialer one όντως είναι πολύ καλό αλλά δεν υποστηρίζονται τα ελληνικά

 

τουλάχιστον στην έκδοση που υπάρχει στο market.

 

όποιος έχει κάτι άλλο υπόψη του ας ενημερώσει εδώ γιατί νομίζω τους ενδιαφέρει όλους

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...